diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 21.03.07 17:56

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Chlapi Vy si tady basnite o nejake charakteristice malyho basaku podle TS parametru. Psalo se tady o tom ze nejakej 12" je sracka proti 6,5". Vubec nemate potuchy co kvakate za blbiny. Slysel nekdo z Vas 12" kontra 6,5" pri stejnem ladeni a stejne charakteristice podle TS parametru? Z vlastni zkusenosti Vam muzu rict ze levnej 15" od AC o mnoho trid prehraje jakejkoliv 8" SS. Neni to absolutne o papirove zatizitelnosti ale o dynamice kterou je schopna jaka plocha nezkomprimovat. 6,5" muze hrat pekne i hluboko ale musite pocitat pripadne s poslechem v blizkem poli na malych akustickych tlacich. I pres vsechny teoreticke predpoklady z toho totiz pri beznem poslechu ve vzdalenem poli budete blit. Casem totiz kazdej na vlastni kuzi pozna ze Xmax prip udavana Xlin je pro kvalitni poslech nepouzitelna. Jak se vychylky dostanou nad 1/3 Xlin tak jde pripadnej good sound do haje.

#32 21.03.07 18:27

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

To je můj případ. ARN665 (20cm) mi hrajou pěkně, ale na hlasitej poslech to ten můj kravín nevytopí. Proto jedééém na 12" smile

#33 21.03.07 18:49

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Ideální basáček

No ono 90 dolarů za toho extremise, pokud má opravdu takové parametry, je dost levné.

#34 21.03.07 21:07

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Ideální basáček

Zkrátka zdvihovej objem velkého basáku ničím nenahradíš !

#35 21.03.07 21:11

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

Meeega víííchilkou big_smile Ale pak to Huuuuuuuuuuuuuuuu lol

PS: Nevrátil jsem se z hospody.

#36 21.03.07 21:42

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Ideální basáček

Byl jsi si jen zahulit žejo? smile)))

#37 22.03.07 2:45

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

ondrach: Jo zdvihoej objem je fajn ale na tomhle foru fakt mudsis dodat pri urcite nikoliv maximalni Xlin nebo Xmax. Musi byt takovej menic v nejnizsim pasmu zatizenej max do 30% jinak tyhle pindy o TS parameteech jdou do puciii. Jlkhafbnzxvjhlladolyewowiubsamnzvn hflkjhb!! JasnY!?!?

#38 22.03.07 2:57

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Ne chlapi ted vazne. Co se tyce tech velkejch zdvihu dejte si na to v reklamnich kecech pozor. Co se tyce malejch zatizeni chova se to obdobne jako standardni nesrovnatelne levnejsi reseni s beznym zavesem. Ovsem pri vetsich vychylkach kde tohle reseni katalogove deklaruje mensi zkresleni se zacnou scitat vyraznejsi zkresleni pohonu a to je hruza. Nejaky pindy o novejch patentech... neberu to adresne je to oblbovak. Vemte si civku ve vzduchove mezere. Opravdu nejsou realne fyzikalni paky na to kompenzovat slozitejsi mechanismy zkresleni. Zkratovaci zavity muze aplikovat kazda fitrma ktera nepotrebuje pri vyrobe menice usetrit 2kc za medenej prstenec kolem magnetu. Viz "Pearless" a podobne kteri si za kousek medeneho plochace nechaji kralovsky zaplatit. Good night.

#39 22.03.07 7:41

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Ideální basáček

Mám to někde podepsat?
Malé membrány jsou super a skutečně by teoreticky dokázaly třeba půl hz při 150db, ale náklady na tu výchylku jsou strašné. Nevidím důvod proč chtít po 6.5" takovéhle frekvence (30-40) když od toho tu můžeme mít membrány větší, zvlášť, když nehoníme design, ale kvalitu, že.
Jestli chcete dobré basy z relativně malého basáčku vezměte TIW200, není o moc dražší a předpokládám, že to bude z jiného světa.

naposledy upravil Michal (22.03.07 9:39)

#40 22.03.07 9:24

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Ideální basáček

Bohužel Fyzika se oblbnout nedá... někdy mi přijde,že znovu začíná platit ono okřídlené "poručíme větru dešti ".))))))))

#41 22.03.07 17:16

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

ondra Ch: Bohuzel??? Snad bohudik ne? smile

#42 22.03.07 20:37

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

A dá se to trošku vykompenzovat Pushpullem? Třebas kdybych chtěl 2x TIW200 a basy smile

#43 22.03.07 20:49

hot.shot
člen
Příspěvků: 151

Re: Ideální basáček

a jaka je vubec vyhoda push-pul? podle simulace v bassboxu zadna...

#44 22.03.07 20:52

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

OMG, simulace smile Snižuje to zkreslení, čitaj Sýkoru.

#45 22.03.07 20:55

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Necitaj Sykoru. Zeptej se primo Sykory co ti na to rekne osobne. Pokud vim posledni dobou se o tom vyjadruje kapku jinak. smile Zase reklamni zvast.

#46 22.03.07 21:04

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Ideální basáček

podle me cely problem tkvi v poklesu Bl faktoru a ten klesa podle grafu, ktere jsem mel moznost videt na obe strany zhruba stejne rychle, takze pushpull nic neresi. na hranici Xmax byva Bl zhruba polovicni. zmenou Bl se samozrejme meni i dalsi parametry. pushpull IMHO eliminuje spis nelinearitu zavesu, nez mag. pohou. mam-li udelat zaver- hrajete-li nahlas na hrane Xmax, bude v te oblasti nizke Bl a vyssi tuhost zavesu. v dusledku toho se zvysi mimo jine fs a Qts, takze se vytraci schopnost zahrat nejnizsi basy tak jako pri normalnich hlasitostech. spoustu dalsich vlivu jsem zanedbal, zminil jsem jen ty co mi pripadaji podstatne.
Tak a ted se do me pustte:)

#47 22.03.07 21:05

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

Chucku... Takže teď je Big Bobo pro jeden Big Basák?

#48 22.03.07 21:54

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Sorry nebudu tu nikoho tlumocit. Jen jsem si dovolil rict ze jsem nabyl dojmu ze si upresnil nazor. Zeptej se primo jeho.

#49 22.03.07 22:27

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

OK, vidim to na osobní setkání, jestli vyjde Mácha.

#50 23.03.07 9:55

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Ideální basáček

Luikas: moc pekne napsany. Proto je zapotrebi vychylku ukocirovat a nehnat repro na jeho hranici (bud mensi prikon nebo kontrola typem ozvucnice)

#51 23.03.07 11:49

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Jo jeste takova pitomost co me tedka napadla... Vy kteri mate moznost pripojit svoji aparaturu k pocitaci si to zkuste...

Co budete potrebovat:
PC vybavene zvukovou kartou smile
aparaturu k PC pripojitelnou zakoncenou nejakejma dvoupasmovkama
na PC nainstalovany alespon WinISD

O co pujde? Jedna se o ukazku vlivu dopplerovskeho zkresleni u kompromisnich reprosoustav. Neboli jak se krasne rozmrvi vsecko co leze z bedynek s malejma basakama s vysokou delickou. Samozrejme spousta radoby hifistu a milovniku hudby tohle v realne muzice nepostrehne presto ze ta se tim uplne rozbije.

Jak na to:
Zapnete si WinISD dvakrat. V kazdem z nich zapnete Signal Gen. V jednom nastavte frekvenci napr 1600Hz s utlumem tak 15dB. Ve druhem pak napr 50Hz bez utlumu. To lehounce odpovida utlumum na techto frekvencich v bezne muzice.

Ted zapnete jen generator s 50Hz a chvili poslouchejte. Pak ho vypnete a zapnete generator 1600Hz a chvili poslouchejte. 1600Hz jiz nevypinejte a zapnete jen ten s 50Hz. Pokud mate delicku 2kHz a vic tak prave v tento moment muzete slyset dopplerovske zkresleni. Neboli modulaci vyssi frekvence temi 50Hz. Mira teto modulace zalezi na rychlosti kterou se membrana pohybuje. Laicky zjednoduseno na vychylce basaku.

Na prilozenem OBRAZKU jsem Vam zachytil projistotu jak ma to nastaveni vypadat. Preji krasny poslech ptacich budek.

btw optimalizace ladeni basove ozvucnice na to fakt vliv nema.

#52 23.03.07 12:17

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Ideální basáček

Jo, doppler existuje a vliv to má, jeden z důvodů, proč opouštím 2pásmo. Není to jenom o doplerovi, ale velikou výchylkou basáku děleného vysoko se mění i fázové sladění soustavy (tedy to, co tu všichni tak pracně simulujeme předozadní pozicí v LSPCadu) a to i v řádech cm. Takže střední frekvence vyzářená basem v maximální zadní poloze Xmax bude znít jinak, než ta v přední a vše se bude krásně měnit s frekvencí toho na výchylku nejnáročnějšího basu. Nehledě na rostoucí zkreslení na vyšších frekvencích při vyšší výchylce, které je dané nestejnoměrností mag v mezeře a nelinearitou závěsu toho basu.

Tyjo, teď jsem sám sobě znechutil klasické 2pásmové soustavy. smile

naposledy upravil Michal (23.03.07 12:18)

#53 23.03.07 12:31

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Hlavne si zkus ten experiment a misto znechuceni spis skoncis na zachode s hlavou v mise. smile

#54 23.03.07 12:37

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Ideální basáček

Projevuje se doppler i u koaxiálních měničů? Tím by padnul další Michalův ideál o domácím kině...

#55 23.03.07 12:42

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Ideální basáček

Bodejť že projevuje. A tam je to ještě o to horší, že ti to zasahuje i do výšek nad děličkou. Akceptuju to, protože 3 a více pásmový centr dělat nehodlám.

2lada: Kolik mých ideálů už padlo? smile smile smile

#56 23.03.07 12:49

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Ideální basáček

Mno myslel jsem si to. Budu se muset kolegy zeptat, jak je možné, že vliv předražených kabelů slyší a rozliší pálené CD od originálu... a z řady beden si vybral domů zrovna KEFky s koaxiálem.

naposledy upravil lada (23.03.07 12:50)

#57 23.03.07 13:27

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Ideální basáček

Protoze o tech blbinach si nekde precet ale zakladni zakony fyziky mu nikdo nevysvetlil nebo je na ne blbej. smile

#58 23.03.07 15:48

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Ideální basáček

pokud ten koaxial jede od 300-400 Hz, tak to IMHO enni zas tak spatny reseni. jinak rozdil 2p/3p je hodne znat. a neni to jen o Xmax a dopplerovi... zvlast pri vyssi hlasitosti je to nesrovnatelny, na tichy by mi 2p nevadili. Michale, a nechces do tech svejch budoucich sloupku dat ty 8" dva (ale zas ne abys okopcil Concordy, chci videt neco originalniho smile )? vzdyt takhle to bude mit nizsi citlivost nez tvy soucasny 2p smile to mi prijde skoda. zvlast kdyz se nemusis honit pod 50Hz a muzes diky tomu tu citlivost trochu nahnat. to Onkyo to IMHO utahne. ty moje bedynky taky na basech padaj ke 4 ohmum a ani kdyz to hodne ohulim, zesik nejevi snahu o sebedestrukci. ale takovyhle bedynky by si asi zaslouzili trochu lepsi zes, ne?
sakra, za chvili ti budu nutit lepsi stredy a vejsky a nez se nadejes, budes stavet bedny za 40k smile

naposledy upravil luikas (23.03.07 15:51)

#59 23.03.07 16:08

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Ideální basáček

Nevidím důvod, proč by to mělo mít nižší citlivost než moje současné 2p. Je u nich zcela jistě korekce bafflestepu, takže jejich skutečná citlivost je hodně pod deklarovanou hodnotou v článku.
Ano 3p centr s malým koaxíkem a apolito by bylo řešení, které by se mi líbilo.

#60 23.03.07 16:11

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Ideální basáček

Aco tohle: Triax s nějakou 15(18)kou + 8(12)+1. Ten střed by nemusel mít extra vejchylku a kreslit středy smile Jen mu vymyslet nějakou ozvučničku. lol Kandidát na středovejšky je Beyma 8BX

Luikasi, nevím nevím, ale dva basácí asi nebude to pravý ořechová´ý, o tom nusim taky s někym pokecat.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)