diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#61 19.02.07 21:26

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: maturanti

Kašlete na to pánové, zbytečně se rozčilujete... základní vlastností lidské omezenosti je fakt, že sebe sama nevidí.

#62 19.02.07 21:27

gaminn
člen
Příspěvků: 221

Re: maturanti

antonio: Nj, on má každý pocit, že literatura je pouze o tom, naučit se spojení "spisovatel - dílo", možná ještě nějaký strohý popis díla. Pokud to tak máš, taky by mě literatura nebavila a považoval bych ji za zbytečnou.

#63 19.02.07 21:28

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: maturanti

Ježiš Boramyre, to si napsal krásně... Fakt bys měl publikovat.

#64 19.02.07 21:41

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: maturanti

Hmm, no to bych musel hoodně zavzpomínat, co za běžnou literaturu mě chytlo... Snad eště kdysi Foglar... big_smile jinak jsou to samý encyklopedie techniky, pak třebaže starý, ale dobrý knihy fyziky, elektrotechniky a akustiky, matiky a prostě na ten způsob... wink Ono bohužel já mám za rodiče dva kantory... a mamka je celá naštvaná, protože ona učí češtinu, anglinu a hudebku a taťka zas IVT, matiku zeměpis a příležitostně fyziku... no a hádejte, kdo z nich je mě nějak prostě chytil... lol Od mamky akorát hudebka, ta anglina u mě co se týče komunikace s lidma vázne... já sem spíš na tu technickou angličtinu... no a od taťky jediný, co mě v podstatě nebaví je tan zemák... big_smile

lol A to vlastně nejlepší je na tom to, že já taťku učim zpracovávat hudbu v profi softu a on zas mě zpracování fotek a nějaký ty fígly třeba v běžných Microsofťáckých programech, na který sem buď eště nepřišel a nebo mě zas prostě navedl, že tak je to rychlejší, atp. Tak se vzájemně doplňujem a mamka jenom zuří, páč té naší "hatlamatilce" nerozumí... lol

naposledy upravil T.Viper (19.02.07 21:47)

#65 19.02.07 21:45

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: maturanti

Jéžiš Boramyre, odkud jsi to opsal? cool

#66 19.02.07 21:46

gaminn
člen
Příspěvků: 221

Re: maturanti

Jasně, mě taky ledacos nebaví, ale považuju za nutnost mít o této oblasti, která mě příliš nezajímá, alespoň elementární znalosti. A ne říkat nebaví mě to, je to na nic. Navíc si dovolit říkat, že to je sračka, je celkem jasný důkaz o tom, že daná osoba ještě nedospěla.

#67 19.02.07 21:53

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: maturanti

No já bych řekl, že sračka jak pro koho... možná to píšu blbě, ale myslim tim, že pro někoho je zas sračka tady ty naše basypyčo a 100 vatůchů pyčo atd... Prostě každýho zajímá něco jiného, a skoro bych se vsadil, že nikomu tady z nás by nebylo příjemné, kdyby tu přišel nějakej knihomol já nevim kdo a začal tu trousit, že ty naše bedny stojí za píču a jebeme se tu v píčovinách... wink Asi sem to trochu přehnal, ale tak nějak bych to viděl já, no. Já češtinu skoro nesnášim, ale mamka to učí... a teď si vemte, že bych jí řekl třeba že "no ty se celej život zabejváš píčovinama..." wink To by jaksi nešlo, prostě je to blbost...

#68 19.02.07 21:54

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: maturanti

Jak to tak sleduju, jediní dva omezenci tu jsou antonio a klasika little.
Drobný případ ze života: nastoupíte do skvělého zaměstnání, budete se zabývat nějakým projektem a Váš šéf Vás požádá, abyste mu o výsledcích sepsali zprávu. Pokud to při naprosté ignoranci češtiny sepíšete tak, jak se tu mnozí projevují, budete za totálního blba a ani Vaše zatím skromné odborné schopnosti na tom nic nezmění. Námitka, že to za Vás opraví automatický pravopis třeba ve Wordu je směšná, špatnou stylistiku, slovosled a další nepodstatné záležitosti za Vás neopraví.
Co bylo před listopadem, kdo byl Masaryk, Komenský a co tihle dva provedli je dobré vědět. Říká se tomu všeobecný rozhled. Jen blb to ignoruje.

#69 19.02.07 22:16

Džihád
člen
Příspěvků: 41

Re: maturanti

Teď jsi, Sinclaire, řekl přesně to co jsem chtěl říct já. Na začátku se zde začali bavit o tom kam na vysokou. Jak si vlastně myslí, že budou psát bakalářku, diplomku apod., když nebudou schopni napsat jeden odstavec bez gramatických chyb. Je to dokonce v požadavcích u diplomky, že práce budoucího inženýra se má vykazovat jistou stylistickou a gramatickou úrovní. Taky si uvědomte, že vystüdováním vysoké školy se z vás stanou "vzdělanci". Je nemožné, aby vzdělanci řekli že o historii vlastního národa neví nic, protože to je minulost a že je to nezajímá. Nepřejte si pak vědět co si o takovém inženýrovi ostatní myslí.

Když už jsme u toho, tak "LotřePotře", nic proti tobě nemám, ale nauč se, že samozDřejmé není nic. Možná je jen něco samozřejmé. Strašně to bije do očí.

#70 19.02.07 22:54

Pošťák
člen
Příspěvků: 600

Re: maturanti

Nevím jak to berete vy,ale ať už mám maturu zčeho chcu,tak to znamená že mám nějakej všeobecnej přehled a vejška je vpodstatě až ta "specializace".A ktomu všeobecnýmu přehledu holt patří čeština,dějepis atp.Sice toho z češtiny(autory)nějakej strojní dělník nevyužije,ale to neznamená že musí být totálně blbej...(aspoň nějakej základ prostě má mít),od toho jsou lidi z učňáku-bere se tam učivo z rozsahu 7-9třídy,takže žádná novinka.A můžu říct že když jsem vylez ze základky,tak jsem toho uměl víc než z učňáku...Nevím jak ostatní,ale mě dějepis relativně baví a i nějaký věci z češtiny(literatury) by se našli.Navíc tím že budeš číst knížky se vpodstatě učíš i gramatiku,pokud nečteš někoho kdo zrušil interpunkci apod.
Ale říkat oněkom že je omezenec...to si nemyslím že je to správný...

naposledy upravil Pošťák (19.02.07 22:58)

#71 19.02.07 22:59

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: maturanti

panove protiklady se pritahujou na tom se snad shodneme; takze, kdyz tu mame takove vyzrale lidi s prehledem a vybornou odbornou znalosti, kteri umeji svoje myslenky krasne formulovat tak, ze clovek neusne ale uplne ho to uchvati, musi se to necim vyrovnavat...
vratme se k tematu este nevim co na felu, co si mam zvolit pri prijimackach

#72 19.02.07 23:05

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: maturanti

Dějepis mě nikdy nebavil, nebaví a bavit nebude, sice kdekdo mi namítne "jako ale je dobrý aspoň teda vědět kdo byl Karel čtvrtej" ale to patří k tomu obecnýmu rozhledu, stejně tak světový války, totalitní režim apod., ale dějepis je něco jinýho, naprosto nudnej a nezáživnej předmět zabejvající se příliš moc detailama, který ale nemaj valnej smysl, to už za obecnej rozhled nepovažuju.

Co se litaratury týče, je dobrý umět psát spisově a stylově správně česky, ale k čemu mi je platný učit se nazpamět díla cizích spisovatelů a spousty poznatků o jejich stylistice, hledat v jejich "dílech" litarární prostředky a podobný detaily, když to stejně jsou "jen" překlady?!

Co to má společnýho s českým jazykem?

Edit: literatura mě bavila na základce, kdy se probírala i cizí literatura, ale nemuseli jsme v nich hledat každou drobnost a jakmile tam nevidíme to samý co učitelka, která se tim už zabejvá X let, tak jsme blbí? Taky po ní nikdo nechce aby se podívala na elektrický schéma a přesně věděla co to bude dělat (mimochodem jsem v druháku na SPŠE lol)

Navíc literatura vůbec není založená na logice, nic nejde odvodit, všechno je potřeba se našrotit a hltat samý neodborný knížky. Nic pro technický typy.


Ještě dodatek. Existujou tři způsoby učení, vizuální, zvukový a motorický.
Vizuální je hlavně o tom čtení a prohlížení.
Zvukový - nejlíp si zapamatuje co slyší.
Motorický - dává si věci do souvislostí. To je můj případ. Na literaturu a dějepis to je naprosto k ničemu.
Můžu si samozřejmě něco i číst nebo poslouchat a i tak si dost zapamatuju, ale musí to pro mě bejt zajímavý, jinak se s tim mořim a stresuju, nebo mě to nudí a zabíjim tak čas, ale když musim, tak co se dá dělat, zkoušky jsou svině a nějak si to do tý hlavy dostat musim.

#73 19.02.07 23:17

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: maturanti

sinclair: Zase jseš moc chytrej, proč omezenci? Beru všeobecný základní rozhled (to bez diskuze) ale znát, co napsali a čem byla díla méně známých nebo "skoroneznámých" autorů (ty se učí na školách)... to fakt ne

#74 19.02.07 23:28

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: maturanti

Jo koho to zajímá co nám to cpou dobré psát a počítat v pohodě, něco o ČR taky beru, Božena Němcová taky, ale co my se učíme no jeziš... zlátá elektronika českej jazyk fuj ...

#75 19.02.07 23:41

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: maturanti

Mě literatura vždycky přišla smysluplnější, než podmět, přísudek, příčestí minulé, rod trpný...

Nevím, jak detailně se literatura učí třeba na gymnáziích... nejspíš je to hodně na učiteli, co po lidech chce... někdo má holt smůlu na vola. Snad všechno, kromě sbírky zákonů se dá vykládat zajímavým způsobem jenže zdaleka ne každý to dokáže.

Jó, střední škola... to byl havaj... až na vejšce člověk zjistí, jaký hovno se tam vlastně bralo a jak se tam s člověkem srali. Dvě hodiny matematiky denně byl takřka důvod ke vzpouře... a teď? Tříhodinovka teorie elektromagnetickýho pole je běžnej zákusek, pár plošnejch integrálů vektorových funkcí a diferenciálních operátorů nemůže nikoho rozhodit big_smile

#76 19.02.07 23:42

BlackRider
člen
Příspěvků: 494

Re: maturanti

Já sice nemám rád biflování se obsahů děl do ČJ, ale třeba nevadilo mě si přečíst Krakatit od Karla Čapka, Memento od Radka Johna (mimochodem skvělá kniha), Vítězný oblouk, Tři kamarádi od Ericha Maria Remarqua, Robinsona Crusoa od Daniela Defoa, Veksláka 1-3 od Pavla Frýborta a tak dále a tak dále, víc mě teď z hlavy nenapadá.

#77 19.02.07 23:55

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: maturanti

Zrovna krakatit od Čapka mě docela zklamal... to radši kapesní povídky. Já začal číst sem tam i klasiky, ale až po škole... třeba historický romány od Sienkiewicze jsou skvělý, Quo vadis (pěknej masakr) nebo Křižáci... viděl jsem v antikvariátu i Ohněm a mečem, ale chtěli za to takovou pálku, že jsem se jim na to vyprd. Povídky E.A.Poea jsou výborná věc, nebo třeba Oscar Wilde, kdo nezná Lorda Henryho z Obrazu Doriana Graye, neví kdo je cynik big_smile Orwellova 1984 by měla být povinná četba... otevře to oči. No, nebudu tu dělat přednášku literatury, zvlášť když někoho tak navýsost nezajímá.

#78 20.02.07 0:00

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: maturanti

Já literaturu neřešil nikdy... Jo nějakej naprostej základ a jinak sáhodlouhý taháky... Já měl to štěstí, že mi pravopis nedělal nikdy problém (ačkoli na netu a v mailech píšu kolikrát dost nespisovně...), takže jsem nachytal na takových těch diktátech, slohovkách, rozborech a bůhví co ještě skoro samý jedničky a literatura to pak těžce zkazila... nicméně vešel jsem se díky mluvnice celkem slušně... big_smile No z povinné četby jsem taky vybíral jenom to, co bylo nejblíž technice, jako třeba Čapkův RUM... sákřiš R.U.R. lol nebo tak... Hold ale reprosoustavy vedly ve velkym... big_smile Jenom si tak namátkou vzpomínám na povinný referát o čemkoli (včetně techniky) do občanky... No a já si vybral oblíbené repro od Tesly ze Svobodovy knihy... No a tak nebyl problém spáchat 20 min. proslov, ze kterého měla kantorka naprostý hovno, páč na konec řekla..: "Tome, dobrej proslov, akorát jsem Vám nerozuměla ani slovo..." lol, ale bylo to v kapse... big_smile

#79 20.02.07 0:10

BlackRider
člen
Příspěvků: 494

Re: maturanti

Oscar Wilde je taky slušnej. Strašidlo Canterwillské jsem četl a viděl i v TV, Obraz Doriana Graye jsem četl dokonce v angličtině. Ale to už je dlouho... Jinak teď mě leží u postele Na západní frontě klid, ale pořád se k tomu nějak nemůžu dostat.

Quo vadis znamená "Kam kráčíš?" ?

naposledy upravil BlackRider (20.02.07 0:10)

#80 20.02.07 0:21

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: maturanti

Na západní frontě klid z tebe udělá pacifistu... četl jsem to a asi není lepší vylíčení nesmyslnosti války, ve které jde o metr zákopů a lidé do ní přicházejí jen aby v ní umírali.

Znamená. Jinak je to příběh zasazenej do Neronova říma s perfektním vylíčením tehdejší šlechny, vyšinutého císaře, zkázy říma z jeho rozkazu a následného pronásledování a poprav křesťanů, na které to hodil.

#81 20.02.07 1:49

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: maturanti

Myslím, že některým, kteří češtinu, literaturu a něco z dějepisu /alespoň vlastní země/ považují dnes za něco přebytečného a otravného, to dojde až později, ve společnosti, mezi obecně vzdělanějšími lidmi. Není nic horšího, než se někde cítit jako naprostý trotl.

#82 20.02.07 7:09

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: maturanti

Z toho vzniká ono nesebevědomí spojený s vlezdoprdeláctvím a prospěchářstvím, díky kterýmu tady necháváme budovat hypermarkety, bezduché katalogové domky, radarové základny a skladujem odpad z Německa...

#83 20.02.07 7:18

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: maturanti

2sinclair: Nechápu proč zrovna já jsem podle tebe omezenec. Asi jsi moje příspěvky tak úplně nepochopil, to je jednoznačně vidět z tvých idiotských komentářů. Každopádně se s tebou nehodlám přít, tvůj názor je mi víceméně ukrafený...

EDIT: Nezlob se na mě sinclaire, ale tady někdo mluvil o dějepisu? Nejdřív si prosímtě moje příspěvky pořádně přečti, než na ně zareaguješ, ať pak nejsi za blbce.

naposledy upravil little (20.02.07 7:20)

#84 20.02.07 7:23

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: maturanti

Heh, já teda kromě svých kámošů, resp. taťkových a mamčiných kolegů ze školy (taky ne všech) moc "vzdělanějších" lidí zrovna tady neznám... A na valašsku teprve ne. Speciálně na Bystřičce a Malé Lhotě znám plno lidí a pokud vim, tak zpravidla každej skončil s výučňákem, někteří dokonce s maturou a těžkej king je ten, kdo tam má výučňák + nádstavbu s maturou... Jenže tim zas jsem neřekl, že jsou hned blbci... Ono jako jo, v jistém smyslu jsou možná jednodušší, ale na druhý to žití tam na samotě má taky něco do sebe... V podstatě sam na sam, když si nezatopiš, tak je zima... neodhrneš snih, nejdeš do práce (které tam neni a když je šéf píča, je problém). Kolem baráku je tam plno práce, kdo je bez auta, má to hodně těžký, páč všechno je dost daleko atd.. Ale to zas sem uhnul, chtěl jsem tim říct, že když jsme u toho, znám sice lidi, třeba o hodně vzdělanější, ale pro běžnej život jsou naprosto nepoužitelní. Třeba mamčin bráchanec je zas pražák a hlavně, že umí španělštinu, angličtinu a němčinu, ale pak přijede na Bystřičku a neumí ani naštípat dřevo třeba... wink Asi se s tim špalkem domlouvá španělsky, nebo co lol

#85 20.02.07 9:25

Jarous
člen
Z: Nupaky
Příspěvků: 89

Re: maturanti

I když je to OT tak naprosto souhlasím s Boramyrem: "Orwellova 1984 by měla být povinná četba... otevře to oči." Nejdřív jsem viděl film, pak jsem četl a došly mi některé souvislosti, není to, až tak jednoduchá četba na pochopení, zrovna tohle by mělo být povinné, pak by nebylo těch příspěvků: "minulost mne nezajímá, zajímá mne pouze, to co je, nebo bude !" Jenže přítomnost a budoucnost je silně založená právě na té minulosti a lidé, kteří nevědí(nebo nechtějí vědět) nic o své minulosti si pak nedokáží vážit hodnot, které berou dnes jako samozřejmé. Pak hoří na francouzských předměstích denně "už jen" tisíc aut a Molotovovy koktejly lítají na autobusy s nevinými cestujícími, protože minulost té země a nějaké zákony a podobně "ty lidi" přeci nezajímají.

#86 20.02.07 9:29

gaminn
člen
Příspěvků: 221

Re: maturanti

little: Ty nedokážeš příliš diskutovat... Veškeré tvoje reakce spočívají v nazvání druhého člověka blbcem wink

A budeš se divit, opravdu tu někdo o dějepisu mluvil, byl jsi to zrovna ty. Měl jsi takovou nasmyslnou poznámku, že ti je putna, co se dělo přes listopadem 89. Proto ta reakce... Pokud si ale myslíš, že jsme tvoje příspěvky nepochopili, tak bys měl psát nejspíš srozumitelněji, protože, jak se zdá, nepodařilo se je pochopit nikomu tak, jak ty si představuješ.

#87 20.02.07 9:48

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: maturanti

Budu psát vyjímečně s diakritikou. Maturoval jsem před jedenadvaceti lety a dodnes mě silně mrzí, že jsem nepokračoval dál ve studiu, na nějaké specializované vysoké škole. Uvědomil jsem si svoji vlastní hloupost příliš pozdě. Bohužel, doba byla tenkrát trošku jiná než dnes a podpis komunismu mám v sobě vrytý, hodně hluboko v podvědomí a nedokážu se jej zbavit. Ačkoli jsem měl prospěch vždy dobrý, neměl jsem ambice na sobě v oblasti vzdělání pracovat dál. Takže bych chtěl poradit všem, kteří se v dohledné době chystají maturovat, zkuste to jít dál a získat titul. I když se pak třeba nebudete živit v oboru, ve kterém vystudujete, budete mít velmi usnadněný výběr při získávání lukrativnějších nabídek k zaměstnání. A jazyky, ty jsou dnes naprostý základ, bohužel v době mého studia jedině ruština, z které už v hlavě nezůstalo téměř nic.

Myslím si, že na tomto fóru až na pár vyjímek jsou schopní lidé, kteří "vejšku" zvládnou levou zadní. Já už jsem svou šanci propásl.

#88 20.02.07 9:54

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: maturanti

No každopádně bych se zdržel takových narážek, že je hned někdo blbec atp. Jak sem napsal, já češtinu nesnášim, dějepis je druhej takovej a je fakt, že mě to nezajímá... alespoň do té chvíle, než to zas budu potřebovat, je fakt, že základní přehled je nutnej. Takže mě sice sere, že do mě mamka furt hustí něco z dějáku a češtiny sem tam, ale na druhý straně alespoň to úplně nezapomenu, když to zrovna nepotřebuju a eště dlouho potřebovat nebudu... Ono si myslim, že mělo i něco do sebe, že nás na základce měla nějaká neskutečná kráva s titulem myslim PhD, která byla těžce ujetá do dějáku a dávala i největším šprtům trojky a čtverky do té doby, až jí přišel někdo z rodičů rozbít hubu... lol Nicméně přesto, že to přeháněla, protože to byly přednášky jak na vejšce zas byla schopná něco naučit, což beru za úspěch na to, že sem se do dějepisu neučil "nikdy"! wink

#89 20.02.07 10:03

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: maturanti

2gaminn: Nechci aby to tu vypadalo jak v mateřský školce, ale s tím blbcem tu začal sinclair. smile

#90 20.02.07 10:11

gaminn
člen
Příspěvků: 221

Re: maturanti

little: Doufám, že když si to, co napsal sinclair, přečteš ještě jednou, tak ti bude jasné, proč je tak nazývá. Narozdíl od tvého blbce sinclairovi blbci mají opodstatnění big_smile

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)