diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 16.02.07 12:37

DonKarlos
člen
Příspěvků: 8

Jaký použít reprák?

Nazdar lidi. Řeším takové dilema. Chtěl bych si postavit aktivní subwoofer. Problém je ten, že jsem omezen velikostí (100l a více jsou pro mě už moc veliké subwofery). Jako max. přípustný vnější rozměr je pro mě 400x550x490 (šxvxh), což by mělo odpovídat vnitř. objemu cca 82,5l (při pouzití 20mm MDF). Když od toho odečtu "ztrátový objem" na příčky a umistění elektroniky, tak se dostanu na dejme tomu 70l. Teď jde o to hlavní, jaky použít reprák. Uvažoval jsem O ARN312-00/4 a nebo Beyma 12BR70. Když jsem to zkoušel simulovat, tak lepší charakteristiku měl ARN. Mohli by jste mi někdo poradit podle zkušenosti, který by byl lepší, popř. nějaký jiný typ repráku?

P.S. Teď obývám místnost 3x4m, takže by to na ozvučení mohlo stačit :-). Časem bych ho chtěl přesunout do obýváku (5x6m). Myslíte si, že to bude taky stačit na ozvučení takové místnosti?

Za odpovědi předem děkuji.

#2 16.02.07 12:45

antonio
admin
Příspěvků: 821

Re: Jaký použít reprák?

1/ 312 jsem slyšel, nedoporučuji, hraje příliš měkce
2/ 12BR70 jsem neslyšel, údajně je to solidní repro

Takže Beymu. Nevím o ničem lepším do 2k, možná nějaký Monacor... neznám.

#3 16.02.07 13:08

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaký použít reprák?

Silnější stěny, menší objem, jiný reprák. smile

Z tvých variant 12BR70.

#4 16.02.07 13:42

DonKarlos
člen
Příspěvků: 8

Re: Jaký použít reprák?

To Michal: Jak to myslíš. Silnější stěny na úkor objemu, nebo silnější stěny + zmenšit objem? Jinak jestli víš o nějakém jiném repráku (model, výrobce), který by se dal použít tak sem s tím. Tu 312-ku sem volil bo sem si myslel, že v 70 literch tak měkce hrát nebude. Za jakýkoliv tip budu rád. Jinak dík za odpověď.

#5 16.02.07 13:47

Samuel
člen
Příspěvků: 98

Re: Jaký použít reprák?

Určitě bych se přiklonil k 12BR70 při 70L a 38Hz to bude slušný

#6 16.02.07 14:10

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaký použít reprák?

Za cenu 12BR70 alternativu nemám.

#7 16.02.07 14:22

DonKarlos
člen
Příspěvků: 8

Re: Jaký použít reprák?

A když pomineme cenu?

EDIT: ne tak uplně docela. Dejme tomu do 5000,-

naposledy upravil DonKarlos (16.02.07 14:34)

#8 16.02.07 14:23

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Jaký použít reprák?

steny takhle velkyho subu alespon 25mm+ vyztuhy. 12BR70 je za tu cenu dobra, i kdyz bych se bal toho objemu, aby stacil. tech 70l je rozumny minimum, spis bych jeste 10l pridal. do dvou tisic by mozna byly sehnatelny jeste SLS od Peerlesu, ty by chodili i v uzavreny, ty by mohli mit i nezsi zkresleni
edit: kdyz pomineme cenu mas tech variant desitky. Peerles, SEAS, Hi-vi a dalsi (z u nas sehnatelnejch)

naposledy upravil luikas (16.02.07 14:24)

#9 16.02.07 15:32

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Jaký použít reprák?

mam cerstve dostavenou 12BR70 v necelejch 70l, setril sem na bedne a 36cm dlouhy boky sou z 16ky lamina, je to docela znat, predek je 22DTD + 8MM preklizka, zadek 22DTD, bassreflex mam ale dost blizko zadni stene asi 6cm (prumer 135mm), jak moc to vadi?
jak to hraje nejsem schopnej zatim urcit protoze tda...
bednu samozrejme budu predelavat (este nejaky ten litrik dostane), todle sem udelal protoze sem se nudil smile
DTD/MDF 22 je zaklad, na predni stenu se mi ta 8cka preklizka osvedcila (zapusteni menice)
ve finale budou vsechny steny z DTD 22; zadni, predni a spodni dvojta; boky a vrsek z vnejsku prelepeny laminem, jehoz tloustku jeste nevim
kdybych setril misto, tak cely z 22DTD, predek preklizka na zapusteni a vsechny delsi steny taky preklizka, dovnitr levo/pravou a predo/zadni vyztuhu

naposledy upravil check (16.02.07 15:36)

#10 16.02.07 17:39

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaký použít reprák?

1) ARN mam v BP a nehraje to mekky basy; posloucham to denne smile
2) 12BR70 jsem nikdy neslysel, udajne uz par kousku odeslo rozflakanim kmitacky o magnet tongue
3) Malokdo tu uvazuje o jine nez closed/vented bedne; jsou i jiny moznosti
4) spouste lidi nestaci na doma hifi reprak a sahnou po profi
5) Alternativa k 12BR70 se jmenuje SS12 od HIVI, 70litru/vented, 35Hz/-3dB

naposledy upravil Halen (16.02.07 17:43)

#11 16.02.07 17:49

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Jaký použít reprák?

je tu rozsirena takova informace ze BP se do normalne velkych mistnosti nehodi, co je na tom pravdy netusim, ale rekl bych ze do malych mistnosti se konstrukcne velky BP nehodi (analogie k BR u auta)
taky bych rekl ze obecne bude chtit BP konstrukce vetsi objem, ktereho se v tomto pripade nedostava
jinak ten SS12 vypada opravdu zajimave, ale ma nizsi BL a vyssi MMS
a budu hrube generalizovat, kdyz reknu, ze to bude chtit o dost lepsi zes, aby z toho lezly stejne rychle basy jako z beymy
opravte me

#12 16.02.07 18:41

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaký použít reprák?

Povery jsou uzasna vec a strasne tezko se daji vystranadit; tvrdosijne se vraceji a vraceji az jim zacnou verit i lidi, kteri o veci nevedeli vubec nic. Pak poveru rozsiruji dal, okraslene o nejakou svou perlicku; To je na poverach to nejkrasnejsi, je to jako "Stare povesti Ceske", taky uz nikdo nevi, jak to kdysi bylo a presto se to vypravuje tak, jak nam to predhodil spisovatel.

2 check,Vseobecne, bez urazek
------------------------------------------------------------------------
- ARN312 ma mensi Mms nez 12BR70 a presto je "pomalejsi"; Logicky, ma Fs o 10Hz niz a slabsi motor.
- BP byva mensi pro dosazeni stejneho dolniho mezniho nez Vented; overeno praxi;
- BP vyzaruje vsesmerove, posluchac jej nemuze smerove lokalizovat, cili netusim, proc by se do bezne mistnosti nehodil
- co jsou rychle basy? basy kolem 100Hz, ze. Ale kontrabas nabo jazzova bezprazcova basa, spodni E, H, C, to jsou krasny mekkoucky basy...

#13 16.02.07 18:53

Samuel
člen
Příspěvků: 98

Re: Jaký použít reprák?

Halen: no zato to jak si napsal že 12BR70 už pár lidem vodešla je podloženej fakt smile

#14 16.02.07 18:59

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaký použít reprák?

Za 5 tisíc favorita na subwoofer mám a asi ani nemusím říkat jakého.

#15 16.02.07 18:59

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Jaký použít reprák?

Halen: ja psal opravte me, takze diky za opravu (vedel sem ze to je informacni sum) smile

kdyz je ARN pomale kuli nizsimu Fs a BL, tak proc by to melo u SS10 byt jinak, kdyz to ma este navic vetsi MMS?
s tim BP a vsesmerovym vyzarovanim, takze BR vyzaruje dokonale vsesmerove?
s tim malym pokojem sem to myslel tak, kdyz je pomer objemu pokoje a ozvucnice s akustickym obvodem moc maly, zacne to delat bordel ???
opet me oprav

o tom ze nekomu civka narazila na dno vim, ale rad bych vedel blizsi info napr o tom jakej a kolik do toho sel signal, jesi byl pouzit subsonic filtr a parametry ozvucnice

Michal: jen ho napis, me to zajima

pomale=mekke

naposledy upravil check (16.02.07 19:03)

#16 16.02.07 19:29

antonio
admin
Příspěvků: 821

Re: Jaký použít reprák?

check: nemůžeš podle parametrů soudit, zda to bude měkké, tvrdé, rychlé nebo pomalé... 312ka hraje měkkce hlavně proto, že má membránu z hovna - je měkká, nevyztužená » specialita TVM

#17 16.02.07 19:29

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaký použít reprák?

Protoze HIVI SS12 ma BL=12 a FS=22Hz; ARN-ko ma Fs 25Hz a BL=8,3
Vseobecne je znamo, ze nelze lokalizovat smerove zvuk pod zhruba 200Hz diky delce zvukove vlny a rozmeru hlavy posluchace. V praxi bych ubral na 130-150Hz ale treba slon je chudak, ten ma hlavu velkou.

BP je pasmova propust a nejde jej lokalizovat, protoze ucinne potlacuje frekvence nad svym hornim kmitoctovym rozsahem. To je rozdil od Closed nebo Bassreflexovych ozvucnic neoriznutych hodne strmym filtrem na urcitem kmitoctu. BP oriznuty dolnopropustnym filtrem 12dB/oktavu ma mnohem rychlejsi ubytek nezadoucich vyssich kmitoctu, do subwooferu nepatricich, nez closed nebo vented oriznutych filtrem 18dB/oktavu.

""Lokalizovat"" BP s rozsahem do 120Hz jde pouze tehdy, kdyz je uplne spatna akustika mistnosti, ktera vytvari mista s vyssim a nizsim akustickym tlakem "uzly", na nekterych frekvencich je pak zvuk slyset zprava, na jinych zleva, nektere frekvence jsou potlacene, jine zduraznene - to se musi eliminovat umistenim BP a podminka je jednoducha, poslouchat se pak da jen v tom miste, kde je basova charka jakz-takz vyrovnana.

Dalsi vyhoda BP je schopnost tohoto typu ozvucnice uhlidat Xmax. ARN312, ve vented, pri 50Hz/100W ... leze spolehlive s vychylkou pres 5mm (uz planda a zkresluje), o closed ani nemluvim, tam uz by to bylo mozna 10mm pri stejnym akustickym tlaku. Dobry, na plocho ladeny BP tam bude mit maximalne 2 az 2,5mm. Vybudil jsem svuj BP 100W na 50Hz (vsechno se traslo, a bylo to jen "hloupych" 105dB/1m a posvitil na membranu s namalovanou svetlou teckou BR natrubkem ... uplna nadhera, temer bez vychylky.

EDIT - mekkost/tuhost mebrany, o tom to je, i mekka membrana s malou vychylkou jde pomerne tvrde.

naposledy upravil Halen (16.02.07 19:31)

#18 16.02.07 19:41

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Jaký použít reprák?

Tesla v 8ohmech ma BL podstatne lepsi, divne
to sem nevedel, ze to je s tou membranou u tesly tak spatny (no nedrzel sem to v ruce)
o nulovy lokalizaci na nizsich basech vim, jen sem nechapal proc si tim argumentoval u BP, krom toho ze se samo orizne
kazdopadne kdyz do BP posles frekvence mimo "pracovni pasmo", tak se to bude chovat jako bez ozvucnice - plandat?

naposledy upravil check (16.02.07 19:45)

#19 16.02.07 19:58

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Jaký použít reprák?

zaprve zrovna SS12 mi uzasna neprijde, ackoliv mam basaky od Hi-vi jinak docela rad, za druhy uz ji nikdo jen tak nesezenete, stejne jako spoustu dalsich, coz je ale velika skoda (kdyby radsi misto tezkejch kovu a podobnejch nesmyslu hlidali bezpecnost el. pro uzivatele... stejne az to doslouzi jim to tam odvezem zpatky smile ) a za treti je ta SS12 ponekud drazsi (teda alespon byla- cca 2700) a za ctvrte bych se tady velikym obloukem vyhnul jakemukoliv generalizovani, je potreba posuzovat kazdy konkretni menic zvlast

#20 16.02.07 21:03

DonKarlos
člen
Příspěvků: 8

Re: Jaký použít reprák?

Jak se tak dívám, tak se tady rozhořela zajimavá debata. Zatím to teda vypadá, že nejspíš zvolím Beymu. Padl tady i BP. Předpokládám, že BP=Band Pass. Jsem totiž začátečník, takže si nejsem moc jistý. No návrh by to byl pěkný, bohužel jak jsem řekl, jsem žačátečník a vůbec si na to netroufám. Jinak, přehodnotil jsem max. možnou velikost subwooferu na nynějších (konečných) 420x620x520 (vxšxh). Mělo by to odpovídat vnitřímu objemu 92,7l pří použití MDF tloušťky 30mm. Čistý objem bude ještě menší, protože něco zaberou ještě výztuhy. Jaký je váš názor?

#21 16.02.07 21:18

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Jaký použít reprák?

Můj názor je takovej, aby ses na BandPass fakt vybod smile

#22 16.02.07 21:30

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Jaký použít reprák?

vyjimecne souhlasim s usamou. jinak by to mohlo dopadnout blbe...

#23 16.02.07 22:52

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: Jaký použít reprák?

Tak do BP bych taky nešel.

#24 16.02.07 23:13

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Jaký použít reprák?

Průběh SPL u BP ozvučnice je krom použitého repra dán objemy (ovlivněné tlumením) a laděním nátrubků. Největší problém bych viděl v nutnosti mít správně naladěné ty nátrubky podle simulace. Znáte to, spočtete rozměry a stejně to nakonec má rezonanční frekvenci citelně jinde. To všechno ale určuje tvar impedanční charakteristiky a i když by mohl být problém solidně změřit přímo SPL, nebyl by problém měřit impedanci. Co takhle dolaďovat BP na soulad měřené a simulované impedance? To by se dalo provést poměrně přesně a docílilo by se tím přinejmenším přesného naladění basreflexů. Pak by bedna mohla solidně souhlasit s předpokladem... imho rozhodně líp, než jen podle prvního výpočtu bez dalšího ověřování. Co vy na to?

#25 16.02.07 23:42

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Jaký použít reprák?

Dobrej nápad

#26 17.02.07 0:26

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaký použít reprák?

Rozesel jsem se s rezonanci oproti navrhu o 1Hz na spodnim meznim - mel jsem mit 31 mam rezonanci na 32Hz. Subjektivne, podle ucha zni v celem rozsahu 30-125Hz stejne hlasite ... bez vyraznych vykyvu hlasitosti s vyjimkou 55 a 110Hz - ale to delal i predchozi maly bandpass, proste jsou to frekvence, kde se vlivem konecnych rozmeru mistnosti setkava odraz v protifazi se signalem. A nepomuze ani ekvalizace, protoze, ... protoze zesilenim signalu se zesili i ten hloupy odraz. 110Hz jsem castecne vyresil ekvalizaci v satelitech, s tema 55Hz proste nic neudelam bez zasahu do mistnosti a to nepripada v uvahu.

naposledy upravil Halen (17.02.07 0:29)

#27 17.02.07 9:36

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Jaký použít reprák?

pokud setris, dej tam tu 12BR70, pokud das za repro treba 5k, jsou kandidatu desitky, pro zacatek si projed ruzny internetovy obchody(napr. madisound) a stranky vyrobcu (rozcestnik je na tehle strankach v odkazech) a vybirej. cenu ber jakoby byl dolar cca 32 korun, za tolik zhruba sezenes vetsinu repronu u nas

#28 17.02.07 11:10

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Jaký použít reprák?

Halene, zrovna jsi jednu fakty nepodloženou pověru sám rozšířil. Já vím o dvou prokazatelně zničených 12BR70, do kterých jejich majitelé naprali víc, než snesou. Reproduktor nemůže za to, že jeho majitel je debil.

#29 17.02.07 12:36

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaký použít reprák?

Sinclaire; ja to vim a uvedl jsem to tak naschval. Byla to reakce na Antonia a jeho prohlaseni ze TVM ma basy jak z hovna a 12BR70 nikdy neslysel, presto slysel ze je to solidni repro tongue cili ty basy jak z hovna tam muzou byt teoreticky taky! Malokdo slysel ARN312 v bandpassu a stejne se dokola papouskuje, ze BP duni, a ARN ma pomaly basy. v BP s plochym prubehem charky ma basy velmi dobre.

naposledy upravil Halen (17.02.07 12:40)

#30 17.02.07 12:46

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Jaký použít reprák?

a zkousel si ho i obyc v BR?
12BR70 sem tedka zkousel a pravda na dno neni daleko, da se to v klidu promacknout prsty, ale myslim ze kdyz je repro ve spravny ozvucnici, na tranzistorovym konci a se subsonicem, tak se na definovanych 125W nemuze nic stat
kdybych mel nejaky zbytkovy drevo tak zkousim vsechny mozny konstrukce, ale vsechno stoji penize...

naposledy upravil check (17.02.07 13:16)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)