diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#151 19.03.07 9:32

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Nejlepší je se na všecko vysrat a udělat si to podle sebe...

#152 19.03.07 9:32

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Smysl by to asi mělo, zvlášť, když tu půlka lidí bude mít stejnej mikrofon. smile

Jako Franku, ty jsi fakt pako. smile Frank = SPAM SPAMOVIČ SPAMOV

naposledy upravil Michal (19.03.07 9:33)

#153 19.03.07 9:42

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

apropo, neviete niečo nové o mikrofonikoch by mengel s.r.o.? Ja by som ho už aj chcel smile

#154 19.03.07 9:43

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Páni je naozaj divné, že zo štyroch meraní jedného a toho istého repra vzniknú úplne iné výsledky. Na to aby sa dali výsledky meraní porovnávať slúžia isté štandardy a normy. A tie pri meraní určite neboli dodržané. Pri meraní má byť repro umiestnené v štandardnej ozvučnici IEC(0,5x0,5 m) a meranie má byť vykonávané v bezodrazovom priestore, alebo polpriestore. Príkon do repra má byť 1W na vstupných svorkách. A to nehovorím o použití kalibrovanej meracej sústavy generátor, zosilovač, mikrofón, predzosilovač a zapisovač hladiny akustického tlaku. Viem, že v amatérskych podmienkach sa to ťažko dodržiava, ale niekdo pri meraniach robí poriadne chyby, keďže rozdiely sú obrovské. Páni takýmto spôsobom sa dajú zistiť len orientačné vlastnosti použitých meničov a nie meranie za účelom ďalšieho použitia. Skôr by som sa pokúšal o niečo iné a už som to písal na inom threade. Meracia aparatúra by sa mala porovnať s kalibrovanou zostavou, najlepšie v bezodrazovej komore. Najprv urobiť meranie overenej sústavy (aby sa zabezpečilo meranie v celom frekv. rozsahu) a následne urobiť meranie "amatérskou zostavou" a výsledky porovnať. Tak by sme dospeli k nejakej korekčnej krivke a z tej by sme mohli vychádzať pri posudzovaní ďalších meraní. Ďalej by mohlo nasledovať meranie tej istej sústavy vo voľnom polpriestore a ďalšie porovnanie s výsledkami dosiahnutými v bezodrazovke. A touto cestou sa do merania dostanú chyby, no určite sú menšie ako rozdiely vo výsledkoch prezentovaných vyššie. A to nehovorím o chybách pri meraní nízkych frekvencií (do 100Hz), ktoré vznikajú pri odrazoch. Takže páni do toho...

#155 19.03.07 10:25

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Ale no ježiš, tohle by nás nenapadlo, ale jaksi nemáme doma ozvučnice IEC, bezdozvukové komory, takže apriori čekáme rozdílné výsledky a ani se jim moc nedivíme. Je jeasné, že podle tohohle jde navrhnout soustava nabo spíše korigovat návrh pouze v určitých mezích, ale uznejte, že pořád lepší, než návrh podle charakteristik výrobce baz jakékoliv zpětné vazby (viz absolutní nejistota předozadní pozice a fáze).
Předpokládám, že nikdo tady tyhle měření nepovažuje za směrodatná a něco jako "tagle je to jedině správně pyčo" ale k čemu je MĚ osobně měření v IEC, když to potom v IEC mít nebudu atd.
Až budu prodávat, vyrábět repra, nebo navrhovat komerční soustavy, určitě se vydáme tímto směrem, ale v místních podmínkách je to nastavovat délku vaření na stopkách nebo vážit mouku na koláč v mikrogramech.

#156 19.03.07 11:07

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Michal napsal:

Ale no ježiš, tohle by nás nenapadlo, ale jaksi nemáme doma ozvučnice IEC, bezdozvukové komory, takže apriori čekáme rozdílné výsledky a ani se jim moc nedivíme.

Ani ja. Ale preto by ste sa viacerí snáď zmohli na jedno autorizované porovnávacie meranie a z toho by ste mohli vychádzať do budúcna. Nikdo mi nenahovorí, že meranie pri ktorom sa líši jedno od druhého merania viac ako 6 dB mi niečo pomôže pri reálnom návrhu sústavy. Potom koriguješ predozadnú pozíciu a fázu podľa čoho ? Podľa vlastného pokriveného merania? V Čechách určite existuje slušne vybavená anechoidná komora. Keď nie u Vás, tak v Piešťanoch v TSÚ vám to urobia (samozrejme nie zadarmo a hneď). Tak si vyber, či budeš prezentovať kvázi merania ako niečo na čom sa dá stavať, alebo sa pokúsiš zdokonaliť svoje metódy a robiť to (meranie) skoro profesionálne.

#157 19.03.07 11:11

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

/// V tomto případě je vhodnější použít quote, jinak to je nepřehledný smile

#158 19.03.07 11:22

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Ale tady nikdo ty měření neudává jako směrodatná...
to znamná, že Hubert Mašín je naprostej amatér,když neměří v bezdozvukové komoře ale jen v dílně? A jeho bedny megaton jsou neopoužitelné?, když jsou laděné tamtéž? Při použítí "pulzního signálu MLS je měření i v amatérských podmínkách relativně přesné. Porovnával jsem měření mích beden 15+1 pomocí LSPlab s měřením od Huberta (MLSSA) a shoda velmi dobrá!

naposledy upravil ondra Ch (19.03.07 11:22)

#159 19.03.07 11:31

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

godz: kdyby se melo merit pouze v bezdozvukovce, tak by nikdo nezmeril nic, pac ji nikdo nema - nastesti diky principu MLS je mozne merit i v obycejnych prostorech... A kalibrace citlivosti - byla by pekna, ale na druhou stranu je pro ladeni beden nepotrebna...

#160 19.03.07 11:48

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Tak prečo také strašné odchylky ?

#161 19.03.07 11:48

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Tak. Na naladění RLC nepotřebuju bezdozvukovku, protože mi stačí vidět vliv před a po. Nikdo z nás tu zatím asi nebude jezdit do bezdozvukovky (jedna je na ZČU a paramtery má výboroné - golden ratio, výška 6m, všechny stěny (i podlaha) odhadem 0,6m jehlany) s reproduktory ARN188 a GTC.
Tato bedna soužila spíše jako testování možností aparátu a já si pořád myslím, že to smysl má. Fázové napojení se proměří taky plus mínus dobře a fázové podmínky jednotlivých měničů mne potom nemusejí příliš zajímat. Nevím, kde mne pustí do bezdozvukovky, abych si tam mohl celé odpoledne pájet kondíky a šumět do beden za pár stovek.
Až budu stavět bednu za sto tisíc, ano, potom s tím do té bezdozvukovky půjdu, ale ani né tak kvůli tomu bezdozvuku, ale kvůli tomu zbytku vybavení.

#162 19.03.07 11:54

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Podle mě jsou ty odchylky způsobené různýmy podmínkamy měření -různé ozvučnice případně žádné. Vliv difrakcí udělá s frekv.průběhem své.
Až bude trochu teplo a nebu foukat vítr smile zkusím nějaké měření venku na dvorku.

naposledy upravil ondra Ch (19.03.07 12:03)

#163 19.03.07 13:14

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Porad, ani v tech dalsich charkach nevidim prubeh faze. Budete s tim neco delat?

#164 19.03.07 15:23

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

A ty snad chceš tu cháru repráku položenýho baj voko pod mikrofon na zemi k něčemu reálnýmu použít?

Edit : A nebo jsi myslel měření pohlcovače? V tom případě s tím asi nic moc dělat nebudeme... zkrátka jsme na to zapoměli. Jen jsme ověřili původní zapojení s novými cívkami, udělali maličkou úpravičku a hotovo. Nějak jsme nepomysleli na to, že tu půl republiky chce omrknout i průběhy fáze :-) Celkově už jsme se kolem toho naskákali dost. Ani si nepředstavuju, kolik shánění, ježdění a jinýho sraní už Michal absolvoval kvůli pitomýmu páru zadních satelitů s low-cost repráky. Asi by byla sranda započítat do nich i ten čas a benzín.

naposledy upravil Boramyr (19.03.07 15:33)

#165 19.03.07 16:12

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Mno, myslel jsem pohlcovac. V prvnim prispevku jsi psal, ze to sedlo fazove; Zkousel jsem to simulovat v LSP a faze at jsem delal co chtel nechce sednout. Tak jsi mi postnul, jak by mel asi vypadat prubeh faze v okoli delicky; Ale takovyho prubehu faze proste nedocilim v LSP. Ani zmena strmosti vyhybky, ani zmena polarity vyskace nemeni ten divny fazovy prubeh. Castecne, ale opravdu jem castecne to ovlivni osa Z s monstroznim rozmerem -100mm pro ARN-ko, a to je nesmyslna hodnota.

#166 19.03.07 20:43

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Když jsme dělali centr a měřili minisaty ARN150+25TNS byla měřená chára celkem OK, ale pouze v případě otočení polarity proti simulaci. Asi tolik k tomu LSP. I to nejtrapnější měření a uchometrické ohodnocení napojení (líbí/nelíbí, tlačí/netlačí, slévá se/odděluje) má podle našich (nebo mých) zkušeností větší váhu než sebelepší simulace v LSP. Taky jsem se tomu celkem divil.

#167 20.03.07 9:39

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

V tomto s tebou súhlasím. Simuláciou sa nikdy nedá nahradiť meranie a posluch.

#168 10.04.07 12:33

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Jinak chlapi zkoušeli jste někdo z vás simulace v LspCAd Pro? Myslím tím emulate crossover.Na Aktiv to chodí na 100% a na pasiv vcelku uspokojivě na vršek na spodek se to chová jinak oproti klasický cívce s vlastním vnitřním Rdc narozdíl od simulace... dá se s tím poměrně dobře vychytat fázové napojení měničů a to online při měření např mls signálem nebo bílým šumem smile lze hejbat v realtime všemi součástkami ve vyhýbce... použil jsem to poměrně úspěšně ve svých třech projektech včetně publikovaného L21+RD50. a výsledné měření sedělo v +- 1,5 dB !! Což já osobně považuji za velmi slušný,stejně pak dochází k jemnému doladění na ucho... závěrem mohu jen říci že toto je jedna z cest jak se dobrat slušnýho výsledku i pro ty co nemají zkušenosti s poslechem a odhalení chyb poslechem.


Jinak k tématu simulace: Simulace je vhodná pouze k prvnímu přiblížení k vývojové verzi vyhýbky...tj aby se člověk měl kde odpíchnout.

naposledy upravil dawsoo (10.04.07 12:37)

#169 11.04.07 22:19

karelj
člen
Příspěvků: 2

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

ahoj panove jsem tu novy. chtel bych si postavit sve prvni bedny. vysky budou gtc11/100 (uz je mam na stole), ale stredobas ARN188 se mi moc nelibi designem. proto se ptam jestli by bylo mozne s touto vyhybkou misto ARN188 pouzit arn5618?

#170 11.04.07 22:39

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Mělo by to bez problémů jít, ty reproduktory jsou prakticky identické. Dost možná, že ta ARN5618 má k námi použitému reproduktoru dokonce blíž, než ARN188-05.

#171 Včera 6:42

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Jo, taky si myslím, použili jsme O7 bez laku.

Jenom dodám, že bedny opustlily mne a jsou již u svého nového majitele ve finální podobě. Potřeboval bych je rozposouchat, ale na to nebyl čas. Projekt z toho asi ani dělat nebudu, ne? Jestli má antonio zájem, nechť si laskavě tu výhybku zařadí mezi své 188+GTC. smile

#172 Včera 10:07

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Michal: Ale udělej, výhybka ale bude tam, kde má být, jen u projektu.

#173 Včera 11:19

karelj
člen
Příspěvků: 2

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

diky za odpoved. dam tam teda ten arn5618.
dival jsem se v dexonu na civky a nemaj tam hodnotu 0,1mH, ale 0,15mH, a taky tam nemaj 2,5mH, ale 2,2mH. nebude vadit kdyz pouziji tyto civky?
pripadne kde jinde se daji civky sehnat.
jeste by me zajimalo u te civky 2,2mH je mensi prumer dratu (160kc) a 1,25mm (250kc). kterou verzi bych mel pouzit? neptal bych se, kdyby to nebyl takovej rozdil v cene.
pohanet tyto repro bych chtel zesilovacem s 2x aldax 100.

#174 Včera 12:06

John370
člen
Z: Benešov u Prahy(Postupice)
Příspěvků: 73

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Taky bych rád, tuhle stavbu viděl v projektech,mohla být určitým vodícím prvkem pro začínající stavitele nebo nebo jako ekonomičtější stereo.

naposledy upravil John370 (Včera 12:06)

#175 Včera 15:36

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Taky sem za to, aby to bylo v projektech, da se od toho odpichnout...

Civka: Asi by to chtelo 2,5mH presne, vic ti o tom rekne autor. Prumerove urcite tech 1,25mm - vzhledem k tomu ze je seriove s basakem. Kdyby na Dexonu meli 2,7mH na tlustsim dratu, dalo by se odmotat... Zelezo do dvoupasem ne.
Tady se da nakupovat na miru: http://www.elektrosound.cz/

#176 Včera 16:01

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Menší chyby se dopustíš s cívkou 2,7mH kterou nakonec klidně na těch 2,5mH můžeš odmotat, máš-li čím měřit indukčnost. Tady už kašli na vzduchové cívky a dej tam nějakou potvoru na jádře. Těch 0,1mH bys případně mohl nahradit 0,15mH od Dexonu, ale v tom případě ten 1uF kondenzátor nahraď 680nF a odpor místo 2R2 použij 3R3. Výsledek nebude úplně identický, ale fungovat by to mělo dost podobně.

Edit : My tam dali feritovku, žádného "neuvěřitelnězkurvenéhozvukunelineárnímjádrem" jsem si nevšiml. Dát před středobas špuli s odporem 1 ohm považuji za větší zlo. Nehledě na to, že dát ve výsledku za výhybky víc než za repráky mi nepřipadá příliš adekvátní.

naposledy upravil Boramyr (Včera 16:08)

#177 Včera 17:06

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Nejakou prisernost ani necekam, ale Sýkora s tim docela strasil. No asi myslel nakladnejsi konstrukce. S tim odporem a cenou mas naprostou pravdu, ja ... sem se na to v katalogu nejdriv nekouknul.
Nevyresite za me nekdo dilema, jestli 1,5mH na zeleze nebo na vzduchu k L18? Umi Elektrosound nebo ProDance motat z vetsich prumeru - kolem 2mm, pripadne je nejaky cenik?

naposledy upravil check (Včera 17:16)

#178 Včera 19:17

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Pohlcovač Ticha Mk1

Myslím že ne. Pokud bys potřeboval něco extra, tak bys měl spíš zkusit firmy co navíjí trafa. Co si tak pamatuji toroid, který dával spolužák na průmyslovce do měniče 12/230, tak primár na 70A byl vinutý moc pěkným průřezem. Ty kila mědi ti ale provětrají peněženku.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)