diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 09.02.07 16:30

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Měření indukčností

Potřeboval jsem změřit cívky a zmenšit jejich indukčnost, ale neměl jsem žádný měřák na cívky. Tak jsem dal do série nějaký MKT kond asi 10uF 4,7ohm odpor a tu cívku, připojil k zesu a generatorem v PC a multimetrem na odporu jsem hledal rezonanci a ze školního vzorečku spočítal indukčnost. Myslíte, že by to mohlo mít nějakou vypovídací hodnotu, nebo je tam nějaká zásadní chyba?

#2 09.02.07 16:51

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Měření indukčností

Řekl bych, že to docela bude sedět. Zkoušel jsem to pomocí zvukovky, bílého šumu a peak se hezky ukázal na frekvenční anlýze. Cívka byla změřená a můj vypočtený výsledek docela seděl. Něco podobného dělal i Boramyr. Kondy z ESO mají myslím kapacitu na spodní hranici tolerance, tvrdil to kdysi Hubert (proto je prý přestali mmj brát), tvrdí mi to i měřák (ale na ten bych extra nespoléhal) a když jsem se na to kdysi ptal tady, tak to tuším potvrdil i někdo odsud, to by trochu mohlo ovlivnit měření.

Ve Zlíně by Ti cívku za mírný úplatek možná změřili synci v Officialu, mívali tam za pultem nějaký můstek a něco takového mi myslím nabízeli. Případně Ti můžu zapůjčit dvě Dexoní cívky, dodatečně "zkalibrované" majitelem firmy www.amt.cz

naposledy upravil lada (09.02.07 16:57)

#3 09.02.07 16:55

BobiseK
člen
Z: SLOWAKIA-prievidza-15-
Příspěvků: 138

Re: Měření indukčností

ja som si spravil prevodník L/U...vyhovuje to pre cievky od 1uH do 3H a je to aj celkom presné wink ak chcete môžem upnúť schému a DPS

naposledy upravil BobiseK (09.02.07 16:56)

#4 09.02.07 17:54

Klon
člen
Příspěvků: 92

Re: Měření indukčností

samozřejmě že chceme "o)
dík

#5 09.02.07 17:55

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Měření indukčností

Lada: Jo, s těma kondíkama to musím taky potvrdit prakticky všechny MKTčka co sem měl doma mají nižší kapacitu, alespoň podle mého "multimetru" http://img113.imageshack.us/img113/3104/img2738rn0.jpg S tím sem počítal. Rezonanci jsem sice odečítal jenom z úbytku napětí na tom odporu, ale šlo to s přesností na několik málo Hz. Takže říkáte, že by se takhle dalo měřit? Nic složitějšího se mi k vůli pár cívkám za rok bastlit nechce.

Jo a Lado, nevís prosím tě, kam se přestěhoval Official? Prý je těď někde na Příluku v průmyslové zóně, ale nemohl jsem to tam nikde najít...

naposledy upravil unseen (09.02.07 18:08)

#6 09.02.07 18:19

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Měření indukčností

V průmyslové zóně za Přílukem, na konci skoro až u "prasečáku" v Lužkovicích, poslední budova, těsně za točnou, snad modrá ... takže je mám skoro doma smile Kdyby tam nebyl kolem zahrádek zákaz vjezdu, tak kolem nich jezdím denně do práce...

Přesnosti měření si netroufám komentovat, jen mi to kdysi pokusně odpovídalo. Kdybys chtěl půjčit ty špulky pro otestování... no je to nabídka o ničem... můžu je vzít do práce (centrum ZL-podrobnosti mail nebo ICQ z profilu)

naposledy upravil lada (09.02.07 18:24)

#7 09.02.07 18:39

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Měření indukčností

Lada: Díky, tak daleko sem nejel. Takže ty bydlíš v Lůžkovicích, nebo v Želechovicích smile ? Díky za nabídku s těma cívkama, ale myslím, že to nebude nutné. Mám taky nějaké cívky z Dexona, ikdyž nekalibrované a docela to odpovídalo. Při nejhorším bych ty cívky mohl vzít aj do školy a poptat se po nějakém můstku. Nejsme sice elektro fakulta, ale jakousi labinu tam máme aj na elektro smile.

#8 09.02.07 18:57

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Měření indukčností

Nó, prozrazuj teroristům detaily wink Dexoní cívky jsou dost přesné, takže se případně dají vzít jako "normál" na porovnání, ty moje byly sjeté myslím na tom impedančním analyzátoru tu http://www.amt.cz/index.php?id=kal

naposledy upravil lada (09.02.07 19:10)

#9 09.02.07 20:25

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: Měření indukčností

Krajané Zlíňáci, co je to ten "Official " za obchod, pokud mi to můžete prozradit, díky :-))

#10 09.02.07 21:05

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Měření indukčností

Joiner: Je to takový docela dobře zásobený obchod se součástkami (i když pro sinclaira né dost kvalitními). Vedou i stavebky od EZK a objednají ti věci i z Dexonu nebo GM atd. Jediná alternativa k němu, co se týká prodeje součástek je Elcon na Dlouhé, kde ale nemají prakticky nic a to málo co mají je naprosto nehorázně předražené smile

#11 09.02.07 21:35

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: Měření indukčností

To mi povídej, v Elconu za 12 korunového švába chtěla 55 Kč, díky za info, právěže jsem nikdy o tomto obchdu nesyšel, ještě se dalo kdysi nakoupit i v Alltroniku na Januštici, teď tam prodává už jenom věci na počítače :-((

#12 09.02.07 23:50

BobiseK
člen
Z: SLOWAKIA-prievidza-15-
Příspěvků: 138

Re: Měření indukčností

takže,tu máte ten link,napísal som ku tomu aj menší pokec,mne to bez tých mojich úprav nechcelo ísť,možno vám to pôjde aj bez toho smile
http://rapidshare.com/files/15747653/me … i.rar.html

#13 10.02.07 11:48

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Měření indukčností

Na cívky i kondíky používám kombinovaný RLC metr, stojí asi 2k a je to horší než nic. Nicméně cívky z dexonu mají skutčně kolik mají mít, obvykle o 2setinky víc. Elektrosound je na tom stejně. NAvíc jeho výhoda je cena a možnost nechat si namotat cokoliv mimo řadu.

#14 10.02.07 12:04

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Měření indukčností

Gregor v Alltroniku už součástky vůbec nemá, zlikvidoval to pro naprostou nerentabilitu. Láníková na Dlouhé má fakt jen něco, zaměření jsou spíš na spotřebkové doplňky atd. a opravdu nehorázně drazí, dělá to nejspíš ten nájem v centru, no...Oficial je úúúplně na konci průmzóny v Přílukách, až za Tescomou vedle autobusové točny. Pro bastliče dobrý, ale pro mě dobré dvě třetiny sortimentu už ne. Serou mě s tou Samwhou, základní 85°C řada je pořád pěkný hnus, hnědé stopětky se už ale polepšily. Jamicon je pořád ještě lepší.
Ale aspoň se snaží, ostatně ta prodejna v drobném je neživí. Stavuju se tam vyloženě jen pro ventilátory a podobné vyložené drobnosti, když něco momentálně dojde, přitom to není náročné a spěchá to. Jako tuhle odpory 4k42..:-)

naposledy upravil sinclair (10.02.07 12:09)

#15 12.02.07 7:25

vas
člen
Příspěvků: 3

Re: Měření indukčností

Mám takový blbý dotaz, pokud bych tedy měl dexoni cívku jako normál, lze se například pomocí voltmetru dobrat k hodnotě indukčnosti neznámé(vlastní vyrobené) cívky? jak?

#16 12.02.07 9:05

redyuri
člen
Příspěvků: 175

Re: Měření indukčností

jednoducho, merák, generátor a jednoduchý vzoreček zo strednej školy smile bohužiaľ, to prvé a druhé pracuje obyčajne s priveľkou chybou merania smile

#17 12.02.07 9:12

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Měření indukčností

vas: z elektroniky a el. měření už mi sice ze školy zůstalo v hlavě prd... ale co jsem tak omrkl všechny metody ze sešitů, tak rezonance mi při přijde ve spojení s PC jako nejjednodušší a najspolehlivější. Zapojení a výpočty najdeš na netu, je to klasické měření do laborek. Na "normálu" si to můžeš ověřit.

JoinerNet: tož s kama jsi, ogaro? wink Ze místních jsem věděl o unseenovi a někdejším "online staviteli subů" Tylerovi wink Jinak off mají web: http://www.official.cz

#18 12.02.07 19:37

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Měření indukčností

No s tím měřákem to asi nebude jenom tak. Nevím co by naměřil multimetr z Obi při 1,5kHz... chce to asi něco lepšího jako mám já smile.

Jinak se přidávám k Ladovi: Z kama si Joinere a případně co máš doma za bedny (platí aj pro Ladu ). Někdy by sme mohli udělat taky nějakou malu poslechovou akci smile

#19 12.02.07 20:26

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: Měření indukčností

to lada : díky za info, jinak jsem z mestečka pořádajícího " Masters of rock " kde teče Jelínkova slivovica průdem :-))

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)