diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 08.02.07 6:30

viteka32
člen
Příspěvků: 5

Jaky subbwofer k PC?

Chtěl bych poradit jak velkou bednu udelat pro subwoofer k pc.Reproduktor bych pouzil ARN 226.Nevim jestli uzavrenou ozvusnici nebo s basreflexem,nebo reproduktorrm do zeme?A jak velka má byt bedna?(rozmery)

http://diyfans.org/vase-joinernet2.htm co tohle?
Staco to?protoze mam malo mista u pc tak bych chtel maly a hlavne aby to dobre hralo!

#2 08.02.07 8:00

chyna.cz
člen
Příspěvků: 160

Re: Jaky subbwofer k PC?

klidně ten projekt okopči.na uzavřechých 30ti litrech nejde nic zkazit wink

#3 08.02.07 9:41

Jacket
člen
Příspěvků: 30

Re: Jaky subbwofer k PC?

dej mu alespon o 5 litru vic

#4 08.02.07 9:53

chyna.cz
člen
Příspěvků: 160

Re: Jaky subbwofer k PC?

proč?

#5 08.02.07 10:00

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaky subbwofer k PC?

Přečti si ten můj článek. smile

#6 08.02.07 10:08

chyna.cz
člen
Příspěvků: 160

Re: Jaky subbwofer k PC?

pro koho to bylo michale? a já ho mám jinak pročtenej wink

naposledy upravil chyna.cz (08.02.07 10:08)

#7 08.02.07 10:34

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaky subbwofer k PC?

viteka32 tu chce stavět subýk s 226, ne? smile

#8 08.02.07 11:18

chyna.cz
člen
Příspěvků: 160

Re: Jaky subbwofer k PC?

jj chce..ale já mysleml to na Jacketa..dával by 35litrů na 226

#9 08.02.07 12:00

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Jaky subbwofer k PC?

Zkus si postavit nenarocny 4th bandpass. Pokud ho naladis na rovnou charku, zadne duneni se nekona a pujde podstatne niz nez closed a daleko lepe uhlidas XMax.

#10 08.02.07 13:42

viteka32
člen
Příspěvků: 5

Re: Jaky subbwofer k PC?

Nebude vadit kdyz ho udelam aktivni?

#11 08.02.07 13:44

Pošťák
člen
Příspěvků: 600

Re: Jaky subbwofer k PC?

Vůbec ne,naopak...

#12 08.02.07 13:50

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Ikdyž se to tak nedělá, jsem spíš pro externí subwooferový zesilovače.

Můžete pak natáhnout delší kabel k bedně, a sub si doštelovat přímo z poslechovýho místa, a zesilovač se pak normálně dá dát do stojanu, kdežto u zabudovanýho zesu na to potřebujete asistenci, a navíc ten pomocník s tim nikdy nebude točit tak jak zrovna chcete.

Jediný výhody v aktivu vidim ty, že to je míň kabelů, míň vnějších zařízení a taky krátkej kabel vevnitř v bedně bude mít menší odpor.

Ale zase stačí kratší signálovej kabel takže se to vyrovná.

Pokud jsi tim "aktivní" myslel, že zes chceš zamontovat do bedny. Nezapomeň že zes musí bejt oddělenej vzduchotěsnou příčkou.

#13 08.02.07 13:58

Bóďa
člen
Z: Poblíž HradceKrálové
Příspěvků: 67

Re: Jaky subbwofer k PC?

proč musí bejt oddělenej?asi blbej dotaz ale nevim to no!

#14 08.02.07 14:04

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Protože ta bedna musí těsnit, což se s vestavným modulem kde máš konektory, poťáky, LEDky, spínače apod. provede dost těžko, i když si ho uděláš sám.

Navíc nějaká hliníková deska velká jako má Michal není tak pevná jako dřevo.

Takovým způsobem (zadní stěna jenom plechová deska se zesem) jsou udělaný Genisy 5.1 hůůů, a i to je důvod proč by to tak nemělo bejt smile

#15 08.02.07 14:44

Jacket
člen
Příspěvků: 30

Re: Jaky subbwofer k PC?

to chyna.cz - ja ji mam ve 40l closed - coz povazuji za takovou nepsanou horni hranici a jde pekne od spodu - tech 30l bych videl spis na nejaky sloupky, ale na sub bych jim trochu pridal

#16 08.02.07 17:53

chyna.cz
člen
Příspěvků: 160

Re: Jaky subbwofer k PC?

no nevím no... já mám jedno 6608v necelých 30 a pak mám 6618 a ta má 35 litrů..a fakt když to projedu generátorem tak tam není skoro rozdíl ale zase nemůžu říct že by v těch 35litrech byl zvuk nějak víc uduněný než v těch necelých 30ti no...

#17 08.02.07 18:25

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Pokud jsi nepoznal rozdíl, tak bych radši šel k nižšímu objemu, má to víc výhod.

#18 09.02.07 6:30

viteka32
člen
Příspěvků: 5

Re: Jaky subbwofer k PC?

Co takhle dát do tohoto sub. Bassreflexový natrubek?
http://diyfans.org/vase-joinernet2.htm

#19 09.02.07 9:40

Klon
člen
Příspěvků: 92

Re: Jaky subbwofer k PC?

ARN-226-05 se do BR nehodí, má nízké EBP.Co to je EBP si najdi na netu nebo si pujč/kup knížku Reproduktory a reprosoustavy autor Kamil Toman.

#20 09.02.07 12:55

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 237

Re: Jaky subbwofer k PC?

Když už jsme u toho EBP (Eficiency Bandwidth Product)...kolik musí mít (nejméně) reproduktor (aby se mohl bez rizika dunění a hučení) dát do BR ozvučnice? Měl bych ještě jednu otázku: Z jakých parametrů se EBP počítá?

#21 09.02.07 13:07

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Fs/Qes.
S EBP pod 50 bych už to radši viděl na uzavřenou.
Při návrhu ozvučnice ve WinISD se automaticky nějaká zvolí podle EBP.

#22 09.02.07 13:23

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Jaky subbwofer k PC?

iMartine, měl bych pár otázek:

1. Jak vyrovná vliv delšího kabelu k bedně /kterým tečou vysoký proudy/ krátký linkový kabel a co je špatně, když to bude naopak

2. Proč by mělo být nutný subwoofer furt doštelovávat

3. Proč si myslíš, že 4mm duralový plech 250x250mm by měl být méně pevný, než 20mm dřevotříska

4. Proč si myslíš, že konektory a spínače nejdou dobře utěsnit, resp. dost těžko, když drtivé výrobců v Číně se to bezproblémově daří

Dám si na Tebe dobrej pozor. Tohle už bylo teda dost. Žvaníš a žvaníš a žvaníš.

naposledy upravil sinclair (09.02.07 13:25)

#23 09.02.07 13:34

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaky subbwofer k PC?

chá chá! smile

Když se dělá submodul podle toho, jak se dělat má a né jak ho dělá conrad nebo nějakej DIY idiot z Plzně, tak je zezadu dokonale těsný, to znamená že je mi těsnost potenciometrů celkem buřt, páč je celý modul zezadu oplášťován plechovou vanou, ze které vedou jenom dráty k repru, patřičně utěsněné, něco jako terminál od bedny.

Dneska jsem u nás v práci viděl krásnej asi 4mm nerezovej plech, to by byla nádhera...

#24 09.02.07 14:13

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Měl bych i pár odpovědí:

Ad. 1: To vyrovnání jsem myslel cenově, napsal jsem to nejasně, moje chyba. Myslel jsem to tak, že delší silovej kabel bude stát víc, než ten metr 2x2,5mm co má Michal v modulu, ale pět metrů signálovýho kabelu taky bude stát o trochu víc než 3/4 metru. Naopak nic nebude špatně, nic takovýho jsem neřekl, jde jen o prachy. Kromě toho je to taková prkotina že bych to vůbec takhle do hloubky neřešil.

Ad. 2: Není ho nutný furt doštelovávat, jasně že to stačí jednou. Ale uznej že líp a pohodlnějc jde to udělat přímo z poslechový pozice, než k klečet u subu, kde nejsou dobře slyšet satelity, vzdálenosti od subu a ostatních reprosoustav jsou jiný než z poslechový pozice, tudíž tam to půjde nastavit těžko, a na nastavení podle poslechovýho místa na to je potřeba asistence, což je trochu komplikovaný.

Ad. 3: Proč si to myslim? Protože si myslim že plech prostě zvoní, ikdyž 4 mm je už dost a nemusel by.
Ale přesto, proč se nejkvalitnější reprobedny dělaj ze dřeva a ne z plechu?

Ad. 4: Moduly od Dexonu a Conradu jsou dobře utěsněný? To bych od tebe nečekal, že řekneš. Navíc, kdo si doma na koleně udělá absolutně těsnej modul? Přepážka ze dřeva je mnohem jednodušší. Proč by to Michal jinak dělal?
Dokonce myslim že i Conrad v manuálu od svých modulů píše, že pracovní objem pro reprák by měl bejt oddělenej. Možná to není nutný, ale zbytečný to určitě není.

Nevim o co jde, nasral jsem tě s tím že se mi nelíbí laťovka a hobra, a rozhodl ses, že se mnou nebudeš už vůbec nikdy a s ničím souhlasit?


Michale, se mi nesměj smile. Zrovna to jak jsi říkal, že "budeš muset přemluvit přítelku aby ti pomohla s doladěním že jí budeš říkat s čím má jak točit" mi právě přišlo komplikovaný, budeš mít špatnou zpětnou odezvu - nebudeš přesně vědět jak hodně s jakým nastavením pohne, a tím to štelování nebude tak jednoduchý. Přitom externí zes kterej si prostě položíš na klín a ladíš podle sebe jak je potřeba mi přijde mnohem jednodušší a přesnější.


Opravdu, fakt nevim, proč, žádnej zákon že domácí sub musí mít zes zamontovanej v sobě není, a na to, abych si dokázal udělat představu, co obnáší sladění subu se zbytkem, když má všechny nastavovací prvky na zadní stěně, a je daleko od poslechový pozice, mi stačí zdravej rozum, kvůli tomu žádnej sub s vestavěným zesem dělat nepotřebuju. Ani v tom nevidim žádnou výraznou výhodu, ale není to důvod, abyste se vy, co se mnou nesouhlasíte, proti mě spikli, idkyž vás třeba můj názor sere, tak můj názor je aspoň založenej na selským rozumu, ne na estetice a na tom, že "tak se to dělá".

Je to můj osobní názor mad nikde jsem si to nepřečetl, nic nepapouškuju, a nikdo mi zatim nedokázal že to je "píčovina jak vrata", takže si za tím budu tvrdohlavě stát wink

A mám pocit, že to je jakási paranoia, sinclaire, Michalův modul je z velké části tvá práce, a mě ale napadla jeho možná nevýhoda, a máš pocit že tím snad zpochybňuji tvou skvělou (beze srandy) práci?
To ani náhodou.
Pokud to není pravda a je to z jinýho důvodu, řekni proč

#25 09.02.07 23:15

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Jaky subbwofer k PC?

Ad1/ Použitím pěti metrů i drahého reprokabelu si zatáhneš do výstupní cesty další stovku miliohmů odporu a dva rozpojitelné spoje, které už u středních výkonů okolo 100W bez debat podstatně zhorší tlumení systému.
To, co konstruktér zesu pracně honil, Ty šmahem dojebeš pěti metry káblu.
Signálový linkový kabel, který nestál čtyři kačky metr a místo stínění nemá tři chlupy, nezkurví na signálu ani na deseti metrech a 100Hz naprosto, ale naprosto nic. AV receivery a dobré zvukovky mají vnitřní odpor sub-výstupů řádově desítku ohmů, vstupní impedance slušných subwooferových zesilovačů málokdy přesahuje cca 10kohm, takže onen linkový kabel může být zcela průměrný a nedojde k žádné degradaci signálu, i když jeho kapacita a indukčnost budou hodně vysoké. Nehledě k tomu, že onen průměrně dobrý linkový kabel stojí málokdy víc, než dvacku za metr. Zrovna tohle bych tedy já jako konstruktér a technik do hloubky řešil.

Ad2/ Pochybná výhoda snadného štelování z poslechového místa je totálně zlikvidována zhoršením parametrů viz ad1. Dělá se to málokdy víc, než jednou a i proto mají submoduly zařízení, jako je audioswitch, některé dokonce nemají ani síťový spínač. Aby se k nim nemuselo.

Ad3/ Ne, Martine, plech, pokud je vyztužený elektronikou, trafem apod. nezvoní, opravdu ne. Nezvoní ani čtyřka, dokonce ani dvojka ne. Bedna je něco jiného, všechny stěny musí zachycovat dost slušné tlaky a přitom se nesmí v ideálním případě ani hnout. V dotyčném případě je stěna -necelá- z vyztuženého plechu /hlavně chladicím profilem/, který si pevností a tuhostí nijak nezadá s "dřevem", spíš naopak.
Proč se nedělají bedny z plechu? Ale dělaly a dělají, a nezvoní. Dva nádherně hrající hliníkové dvoupásmové exempláře Technics má doma Pierre. Jenže bedna z např. 8-10mm tvrdého duralu bude tak kurevsky drahá a výrobně náročná, že je podstatně jednodušší ji udělat z odpadu, kterého je všude při zpracování dřeva obecně plná prdel, kdežto barevných kovů rychle ubývá a jejich cena roste. Ano Martine, MDF, DTD, dřevotříska a odvozeniny jsou odpad, jsou to jen šikovně a levně slisované piliny či drť.
Proč se nedělají chladiče z mědi, když má skoro o řád lepší tepelnou vodivost? Ale dělají, ale málo a to zase proto, že jsou drahé jaxviňa a jejich opracování také není bez potíží. Zkus si do mědi vyvrtat 2,4 díru a vyřezat M3 závit a bude Ti to jasný. Fajnšmekři jako Pavel na to ale serou a perou do nekompromisních věcí, kde je cena a obtížnost druhořadá, měděné a ještě pozlacené trámy. Je to jen o penězích. Drtivá většina i dobrých, profesionálních vestavných zesilovačů je právě takto konstruovaná /i při výkonech PA subů hodně nad 1kW/ a nic nerezonuje, neufukuje ani nezvoní.

Ad4/ Ano, moduly Conrad, Dexon i třeba od Buldoka jsou poměrně slušně utěsněný. Stačí k tomu trocha smršťovacích bužírek, 3-4 ks stahovacích pásek, trocha tavného lepidla, trocha lepidla, jako je hňupolep a je utěsněno. Není problém, je to otázka pěti minut. Michal udělal přepážku proto, že měl obavy, aby mu reprák zbytečně do elektroniky nemlátil. Dělá se to občas, pokud jsou v deskách plošných spojů objemnější a nefixované součástky /např. velké elyty, velké odpory atd./, které by se eventuálně silnými tlaky uvnitř ozvučnice mohly "vymlátit". Jiný důvod to nemá. Dost často opravuju na deskách Buldočích subů studeňáky a dokonce potrhané tenčí spoje, které vznikly právě deformacemi blbě /levně/ upevněných desek plošných spojů při značných vnitřních tlacích.

Vůbec ne, to je Tvoje věc, jaký máš na laťovku a hobru názor. Já o kmitacích panelech z hobry vím své a nechci o jejich výhodách nikoho přesvědčovat, pokud má předsudky a víc věří třeba vatelínu.

Ne, žádný zákon na to, jak by se měl montovat zesilovač do subu není. Jen jsou věci technicky výhodné a nevýhodné. Neber to jako nějaký postulát, že 99% komerčně vyráběných subwooferů má zesilovače namontovány právě takto a že právě takto jsou vyráběny samotné vestavné zesilovače. Prostě se výrobci mimoděk shodli, že je to tak technicky výhodné, ono opravdu je a představ si, že dokonce ani já nemám úplně všechny výrobce podobného zboží za blbce. Proč myslíš, že se dělají aktivní fullrange bedny se zesilovači uvnitř? Kdyby byly zesilovače pět metrů daleko, tak přijdeš o jednu z jejich podstatných výhod! Aktivní výhybka externí být může, na linkových, třeba i symetrických a slušně vedených signálových kabelech se nic nezkazí a to dokonce ani za horní hranicí slyšitelného pásma.

Nevidím vůbec žádnou výhodu ve výměně pohodlnosti ovládání za technickou degradaci pracně postaveného a krvavě zaplaceného zařízení.

Martine, takzvaný zdravý selský rozum je v tomto případě spíš na závadu. Tady už je nutný uvažovat jako technik a počítat, ale nikoliv kupeckými počty a na sčotu.

Ale kdepak paranoia. Michalův modul je z větší části Michalova práce, já jsem ho jen trošku mechanicky poupravil, elektricky zapojil a doladil /země, odstup ap./
Naopak, není se moc čím chlubit, je to udělaný z mé strany /nemyslím moduly/ dost průměrně a dá se to udělat líp, takže asi tak. To Michal by na to mohl být pyšný daleko víc, ač naprosto nezkušený, vystřihl luxusní 600W submodul napoprvé.
To se málokomu z Vás, co jste zhruba ve stejném věku jako Michal a možná vzdělanější ve slaboproudu, podaří.

Tož asi tak.

Nikdo se proti Tobě nespikl, jen prostě vím a vidím, že ve spoustě věcí prostě nemáš pravdu a je fér vůči ostatním to uvést na pravou míru. Proto jsem napsal, že si na Tebe dám pozor.

naposledy upravil sinclair (09.02.07 23:22)

#26 10.02.07 1:11

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

No dobře, budu tomu všemu věřit, degradaci signálovým kabelem jsem ale vůbec nezmínil smile

Pochopil bych, kdybych třeba jako lotr hlásí že levnej materiál úplně stačí, někdo tomu uvěří, pak mu "to" shoří a je průser, ale když třeba řeknu že nevidim důvod, proč používat laťovku a hobru když to jde i jinak, tak se toho snad tolik neposere.

Ad3/ To mlácení je ale taky důvod, proč to oddělit.

Vim že MDF a DTD jsou jen slisovaný piliny, nebo vlákna, ale očividně jsou slisovaný dobře, takže mi vůbec nevadí že to je odpad.
Ať si Frank nebo někdo klidně dává AROčka do laťovky, ale její opracovávání není snadný a esteticky to je nic moc.
Ostatně oni ani ty starý repráky od Tesly nejsou žádný nádhery (teď čekám až se zas někdo ozve že design přece nehraje big_smile a budu za votuzera)

Možná, dobře, nemám pravdu, ale když už, a nejedná se snad zas o takový katastrofy, tak zas není potřeba tolik nadávat wink

#27 10.02.07 1:24

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Jaky subbwofer k PC?

Dyť já Ti ještě nevynadal...:-)))

naposledy upravil sinclair (10.02.07 1:29)

#28 10.02.07 1:30

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Jaky subbwofer k PC?

Takže to můžem uzavřít vzhledem k #12 takto? :

odst. 1: Klidně buď, ale má to technické nevýhody

odst 2: Jako 1., delší reprokabel je blbost

odst.3: Právě ten krátký kabel uvnitř je jedna z největších technických výhod

odst.4: Kratší signálový kabel oproti delším reprokabelu nic nevyrovná, naprostá blbost. Mluvil jsi o odporu, ne ceně

odst.5: Nemusí, pokud se postaráš o fixaci těžších součástek a trochu kulturně upevníš plošáky

naposledy upravil sinclair (10.02.07 1:40)

#29 10.02.07 1:44

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Jaky subbwofer k PC?

Dobře, můžem to uzavřít, až na jendo:
Ohledně těch kabelů jsem opravdu měl na mysli cenu, jenže jak jsem to špatně napsal, tak špatně jsi to přečetl.
Že by se tim vyrovnal odpor bych v životě neřekl, čestný slovo. Tak blbej ještě nejsem ;-)

To bych pak taky mohl říct že menším volantem se srovná rozšíření podvozku.

I napsal:

Jediný výhody v aktivu vidim ty, že to je míň kabelů, míň vnějších zařízení a taky krátkej kabel vevnitř v bedně bude mít menší odpor.

Ale zase stačí kratší signálovej kabel takže se to vyrovná.

Prostě to bylo jen špatně napsaný, ten druhej odstavec nesouvisel s odporem, ale s tim "míň kabelů atd. ..."

#30 10.02.07 11:41

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1268

Re: Jaky subbwofer k PC?

Já tu oddělenou přepážku udělal prostě proto, že se tím zametlo spoustu případných problémů. Prostě jsem si na tu vzduchotěsnost nemusel dávat pozor, rapidně se tím zlepšila pevnost bedny, ovšem daní za to je téměř dvojnásobná celková velikost bedny a nezanedbatelný přírůstek k hmotnosti.
Určitě by to šlo udělat vzduchotěsné bez příčky, ale přesně jak říkal Sinclair, z kovem nemám zkušenosti a on sám to ví nejlíp. smile Mě (páč už mě dřevotříska nemá celkem čím překvapit) přišlo snazší udělat to takhle, northcreek i intertechnik šli podobnou cestou.
Navíc - a to je celkem podstatné, jsem počítal s tím, že se bude ten sub provozovat celkem dlouho bez toho zesilovače, čímkoliv, co bude po ruce.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)