diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 22.02.07 10:20

pibi
člen
Příspěvků: 168

Re: Subwoofer na doma :)

Hmotnost membrány ?

#32 22.02.07 10:24

antonio
admin
Příspěvků: 821

Re: Subwoofer na doma :)

Halen napsal:

Ja to zkusmo hodim do softu, co z toho vyleze.

ne, prosím big_smile

Martin: Hmotnost kmitacího systému včetně spolukmitajícího sloupce vzduchu, bez toho vzduchu je to Mmd. « pozdě

#33 22.02.07 10:26

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

Aha... Täkže čím míň, tím tvrději to teoreticky hraje? Jestli to chápu dobře, lehký systém tvrdé, rychlé a pevné bassy, těžký pomalé,zahuhlanější, ale docela hluboke...? Případ ARN-312 smile

naposledy upravil Martin (22.02.07 10:29)

#34 22.02.07 10:38

pibi
člen
Příspěvků: 168

Re: Subwoofer na doma :)

Ještě na to bude mít vliv síla pohonu.

#35 22.02.07 10:42

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

Někde jsem se dočetl, že to má hodně slušnej pohon AlNiCo... Někdo tam psal, prej kam se hrabe Delta, Eminence atd za tu cenu... Bude to dobrej basák, určo až moc... Do 14 m čtverečních docela velká prasečina nemyslíte? big_smile big_smile big_smile

naposledy upravil Martin (22.02.07 10:44)

#36 22.02.07 10:45

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Subwoofer na doma :)

Antonio: proc ne? Odhadem k tomuto repro, 80L vented, dolni mezni kolem 55Hz. Mms uz objasnili jini.

Objasneni parametru z napovedy ...

1-W SPL The reference sensitivity of a driver with a 1 watt signal and measured at 1 meter as a sound pressure level (dBSPL).
2.8-V SPL The reference sensitivity of a driver with a 2.83 volt signal and measured at 1 meter as a sound pressure level (dBSPL).
Av The cross-section area of the inside of a vent.
BL The motor strength of a driver.
Cms The mechanical compliance of a driver’s suspension.
DF The system damping factor. This can be the system damping factor in the case of a single-tuned bandpass box or the damping factor of an amplifier output.

Dia The piston diameter of a driver or passive radiator.
Dv The inside diameter of a vent.
E-M The electro-mechanical loudspeaker parameters.
EBP The efficiency bandwidth product (Fs/Qes).
Fb The system resonant frequency of a box system. It is also called the “tuning frequency” of a box with a vent.
Fc The resonant frequency of a closed box system.
Fill The acoustic absorption or damping added inside a box to suppress unwanted resonances (and sometimes to increase the apparent volume of the box).

Fs The free-air resonant frequency of a driver or passive radiator.
F3 The half-power (–3 dB) frequency of a system.
g (gamma) The ratio of heat at constant pressure to that at constant temperature for the air inside a box.
Hv The inside height of a square or rectangular vent.
isobaric Constant pressure. A “compound” pair of drivers are mounted on either end of a small, sealed isobaric chamber. The pressure in the chamber is kept constant because both drivers are fed the same signal and their pistons move in the same direction.

Le The inductance that a driver “appears” to have because of the reactance of its voice coil.
Lv The length or depth of a vent (including, if present, the flared ends).
Mms The mechanical mass of a driver diaphram assembly including the air load.
h0 The reference efficiency of a driver with a half-space acoustical load.
passband The operating frequency band of a driver.
Pe The maximum electrical power that a driver can handle before it is damaged, usually when the voice coil burns.

piston band The frequency band where a driver maintains a constant load versus frequency.
Q The resonance magnification of a system.
Q't The total Q of a driver’s suspension with the load of the rear chamber in a single-tuned bandpass box.
Qa The Q of a box resulting from all absorption losses.
Qec The Q of a driver at Fc considering only its electrical (non-mechanical) resistance.
Qes The Q of a driver at Fs considering only its electrical (non-mechanical) resistance.

QL The Q of a box resulting from all leakage losses.
QLv The Q of a vent resulting from all leakage losses.
Qmc The Q of a driver or passive radiator at Fc considering only its mechanical (non-electrical) resistance.
Qms The Q of a driver or passive radiator at Fs considering only its mechanical (non-electrical) resistance.
Qtc The total Q of a driver at Fc considering both electrical and mechanical resistance.
Qts The total Q of a driver at Fs considering both electrical and mechanical resistance.

Re The DC resistance of a driver’s voice coil.
Rms The mechanical resistance of a driver or passive radiator suspension losses.
Sd The piston area of a driver or passive radiator.
T-S The Thiele-Small driver or passive radiator parameters, named after A.N. Thiele and R.H. Small who popularized the “lumped sum” method of enclosure analysis used by many in the audio industry. Many of their key papers are included in the Audio Engineering Society Loudspeaker Anthologies, listed in Appendix F.

Vas The volume of air having the same compliance as the suspension of a driver or passive radiator.
Vb The net internal volume of a box.
Vd The piston displacement volume of a driver or passive radiator at Xmax.
Wv The inside width of a square or rectangular vent.
Xmax The maximum linear excursion of the driver or passive radiator. It is should be measured in one direction from its resting position.
Xmech The maximum mechanical excursion of the driver or passive radiator. It should be measured in one direction from its resting position.

Z The nominal electromagnetic impedance of a driver.

Copyright 1992-98 by Harris Technologies, Inc.

naposledy upravil Halen (22.02.07 10:48)

#37 22.02.07 12:07

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Subwoofer na doma :)

No, jestli parametrama předčí ARA 390, nevim
Sice má AlNiCo magnet, ale když porovnáme parametry tvý ARA 9918 a ARA 390 co změřil Hubert ..

Když se to srovná v tabulce:
Typ: 9918 ; 390 ; (typ kterej má výhodu)

Bl [Tm]: 17,856 ; 19,25 ; (390)
Mms [g]: 61,005 ; 78,99 (9918)
Sd [cm^2]: 779,31 ; 829,58 (390)
Qts: 0,308 ; 0,3 (nastejno)
Vas [dm^3]: 239,55 ; 250 (je to skoro jedno)
Fs [Hz]: 38,451 ; 35,2 (390)
EBP [Hz]: 116,16 ; 103,5 (9918)
Xmax [mm 0-p]: nevim myslim že 4,5; 5 (390)

A pokud má tvoje ARA 9918 pořád cívku na papíře, tak bude mít i stejnej stálej příkon, 150 W. Možná kdyby tam dali ten hliník že by to těch 300 vydrželo, a citlivost by ani o moc neklesla ..

Jinak ikdyž tu bednu mám naladěnou docela vysoko (47 Hz), tak hluboký basy kolem 40 Hz umí taky. I 35 by dala. Jenom by to chtělo větší a níž naladěnou ozvučnici. Třeba na to jednou dojde wink

#38 22.02.07 14:46

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

A ty máš co Mišo? smile
Celkově to bude dodělaný tak o velkých prázdninách, jsem na dně teď... Ale moc se na něj těším, nedokážu si to představit, jak to hraje... Za to ARN mě docela zklamalo, čekal jsem krapet víc! Ale co, měl jsem jeden kus za 600 tak neberte to smile

#39 22.02.07 15:22

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Subwoofer na doma :)

Koho tim myslíš? smile

Mimochodem, já mám právě tu ARA 390.

#40 22.02.07 16:01

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Subwoofer na doma :)

Njn smile já vám na sub seru smile ten bude až budu dělat další bedny..

#41 22.02.07 16:29

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

Sakra sorry iMartin big_smile.
Končil jsem ve škole a nějak mi tam vlítla chybka... No co už, můžeš popsat tu tvoji ARU? Jak hraje, tvoji spokojenost, neduhy atd... Hlavně přirovnávej a zveličuj! big_smile big_smile big_smile

#42 22.02.07 17:14

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Subwoofer na doma :)

Takže, má pořádnej stabilní a dobře vypadající koš pro M8 (!!) šrouby, jak ulitý tam zapadnou M8 imbusy, celkem tvrdou membránu (a podle toho zvuk), v bedně kde teď je hraje účinně tak k 40 Hz, hraje subjektivně dobrý a tvrdý basy, myslim že Delta 15lf by hrála podobně.
Když jsem ji slyšel u Ondry Ch v porovnání s 15PW5, charakter zvuku mi přišel hodně podobnej. Umí hrát hodně nahlas smile (od repráku s citlivostí 98 dB nečekaně smile) a basy jsou dobře cejtit.
A, kdo nevěří, že PA reprák nebasuje dobře při malý hlasitosti, ať přijede a poslechne si ji.
Výhodu to má i tu, že přesto že to nemá kchůl vzhled, a neduní, velikost (a zvuk) budí respekt.

Teď nevýhody:
Jednak, v magnetu není pólový jádro provrtaný, ani otvory v koši který by umožňovaly přístup vzduchu k cívce, takže se tam trochu může dusit, navíc ikdyž vznikající turbulence tam nejsou moc slyšet, ale maj sklon vznikat. Ale když je reprák magnetem dovnitř, je lepší to neřešit.
Cívka je 2" na papíře, takže stálej příkon má jen těch 150 W. Magnet má průměr 169 mm, což ale není všechno, furt lepší jak u Delty. A navíc Bl to má velký, větší jak 15PW5, Delta 15 LF, Kappa 15LF, srovnatelný s Kappou Pro 15LF.

Neduhy má u mě hlavně bedna, má menší objem a vyšší ladění než by bylo dobře, přitom je to nadoma, ale udělal jsem to tak kvůli materiálu a výsledným vzhledu, pozdějc mě napadlo lepší, jak technický, tak estetický řešení, který by i přineslo větší objem a ladění. Holt je pozdě, co už .. leda předělat bednu. Jenže vyhoď poctivě dělanou (50 kg to má prázdný) bednu z 25 mm MDF s 50 mm čelem, že jo ... sad sad

Držadla tam pořád nemám, a bez nich se to přenáší opravdu skvěle smile

http://img296.imageshack.us/img296/8429 … 5kmzk3.jpg
http://img105.imageshack.us/img105/3656 … 8kmwp9.jpg
http://img299.imageshack.us/img299/1271 … 8kmat0.jpg
http://img299.imageshack.us/img299/9775 … 9kmdb7.jpg
http://img76.imageshack.us/img76/2451/p1060591kmcp5.jpg
http://img50.imageshack.us/img50/5057/p1060594kmrz4.jpg
http://img299.imageshack.us/img299/2366 … 8kmms7.jpg

Jo .. pořád jsem se nedokopal udělat povrchovku .. a asi to hned tak nedopadne. Mě se stejně líbí i surová MDF.

#43 22.02.07 17:22

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

Díky moc, velice pěkná recenze TVM profika smile.
Už se těším, až budu slyšet o čem ty mluvíš big_smile
Jo ještě jedna věc, já tam ty otvory na magnetu mám, ale jsou zalepeny izolepou od TVM, prej kvůli nečistotám... Můžu jí prý klidně strhnout, není problém.
Měj se

naposledy upravil Martin (22.02.07 17:25)

#44 22.02.07 17:30

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Subwoofer na doma :)

Tak to máš dobrý jestli tam je veprostřed ventil, dej tu izolepu pryč a zkus tam dát nějakou hustou síťku wink

#45 22.02.07 17:42

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

No uprostřed není... Je to na boku, jsou tam takový čáry tlustý asi 3mm a dlouhý po celý výšce magnetu. Jsou tam 4 takový...

#46 22.02.07 18:07

antonio
admin
Příspěvků: 821

Re: Subwoofer na doma :)

iM: Kolik že má litrůch? Škoda, že jsi ladil tak vysoko. Chlazení u ARy bych neřešil otvorem v magnetu, imo by dost kleslo Bl, spíš otvory pod kopulkou tak, jak to má Pér.

#47 22.02.07 20:22

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Subwoofer na doma :)

iMartin má nejhezčí bednu ze všech smile pěkná práce tu bednu ti závidím a ten repro urřitě taky hrajě dobře.

#48 22.02.07 20:23

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Subwoofer na doma :)

Martin: aha, ale mám pocit že to není chlazení, jenom spáry mezi magnetama (AlNiCo bejvaly přišroubovaný, ventil v pólovým jádře měly ARN 930)

Antonio: 106 l, 47 Hz
No však, ale ani ty díry kudy by byla vidět cívka tam nejsou. Ty jsou u G18.

Karlos: Díky za uznání, ale zblízka zas tak hezká není, nemá povrchovku, a někde mi ujel 1 mm, jsou tam nerovnosti neutral

#49 22.02.07 20:55

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Subwoofer na doma :)

Zbrousit a povrchovku nepotrebuje smile

#50 22.02.07 21:09

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Subwoofer na doma :)

Tu lepicí pásku neodlepovat, skutečně se tam mezerami mezi segmenty magnetu může dostat bordel. Což v důsledku znamená reproduktor znovu rozhodit.

#51 22.02.07 21:53

Martin
člen
Příspěvků: 190

Re: Subwoofer na doma :)

Beru na vědomí Sinclaire smile, diky.
Až se dostanu z finančního megapyčopropadáku tak vám sem přihodím parametry ozvučnice, schválíte a možem hrát.
Čest

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)