diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 07.02.07 17:06

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Zdravím,
chtěl bych si doma udělat 3p výhybku pro měniče ARN-312-00/8, ARX-150-23/8 a GTC 11/100,8 podle schéma zapojení, které uvádíte na "http://diyfans.org/tp-vyhybky2.htm". V elektronice jsem totální lama, takže bych ke schématu potřeboval ještě několik dodatečných informací.

1. na středové větvi je uvedena kompenzace "R: 6.8Ω + C: 6.8µF". Mě by zajímalo, kolik wattů má mít rezistor 6.8Ω ? V nabídce firmy Dexon jsou 5W, 10W, 20W rezistory.

2. v obecném schématu je obrácená polarita středové větve?? Je to záměr nebo chybka?

3. Zasekl jsem se při řešení výškového pásma (připomínám jsem lama). Mezi obecným schématem a schématem zapojení ARN 312, ARX, GTC je rozdíl v přítomnosti ztrátového odporu (Rs) a (Rp) ve výškové větvi. Jednodušeji řečeno: v popisu zapojení ARN, ARX, GTC není napsaná "Rp" a "Rs" a já teď nevím, jak se s tím poprat, jak to dál napojit.

4a. Když chci pracovat se součástkami -zase trapný dotaz - bude lepší je dávat na plošný spoj, nebo je propojovat drátky (v tomto případě 0,8mm?) a izolovat je od sebe?

4b. Našel bych vhodný plošný spoj u Dexonu?

#2 07.02.07 17:32

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

1) na kompenzaci dej 10W, na případný seriový odpor před středový radši 20W. Na tlumení stačí 10W.
2)Podla tamtoho schématu to chyba NENÍ.
3)Rp je odpor za filtrem paralelně k výškáči a Rs seriově.
4)Jepší je bez plošňáku a propojovat.

5)Opatrně s těmihle výhybkami. On ti to antonio objasní. Konstrukce bedny je ti jasná?

#3 07.02.07 19:30

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Michal napsal:

1) na kompenzaci dej 10W, na případný seriový odpor před středový radši 20W. Na tlumení stačí 10W.

Co takový odpor může změnit? Ptám se, protože mi jde o relativně rovnou "linku" dB ve všech 3 pásmech (což je pro mé uši nejlepší) a druhořadě také o výkon (třeba pro domácí stereo DVD kino).

Michal napsal:

4)Jepší je bez plošňáku a propojovat.

... a pravděpodobně dodržovat rozumné vzdálenosti mezi součástkami.

Michal napsal:

5)Opatrně s těmihle výhybkami. On ti to antonio objasní. Konstrukce bedny je ti jasná?

Co se týče výhybek, nechám si poradit ve všech směrech.


Ozvučnice: nechal jsem si ji navrhnout programem "AJ Sealed Designer", žádný určitý rozměr jsem mu nevnucoval. Vychází tak 45x73x28 (zaokrouhleno), 90l. Snad nebude rezonovat. Je důležité započítávat prostor pro střeďák? Ten si taky něco vezme (poklice 0,8l až 3l). Měniče bych chtěl umístit pod sebe (zeshora: výškáč, střed, bass).



K výplni: bude lepší protihluková deska, vatelín nebo ovčí vlna?

Zesilovač: bude stačit pro kvalitní reprodukci zvuku 2x150W, 8ohm? Značku a typ už si dokážu najít.

Jinak. Bass-reflex mi nesmí do domu. A 5.1 reprosoustavy taky ne. Zkrátka nedám dopustit na dobře provedené, uzavřené stereoreproduktory.

Nic jiného mě zatím nenapadá. Je to semtam trochu off-topic, ale snažil jsem se zabránit dalším pochybnostem.

#4 07.02.07 19:50

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Edit: tak na 312ku teda 90 l ok .. už jsem taky slepej .. myslel jsem že tam má 226ku .. tak beru zpět.
Jinak s tou averzí bass-reflexu bysis dobře rozuměl s Usámou smile

#5 07.02.07 19:55

BlackRider
člen
Příspěvků: 495

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

A se mnou.

Martine, 30 litrů pro ARN 312? To je blbost, ne? Dal bych mu minimálně těch 60L

#6 07.02.07 20:15

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Další věc:
Na ozvučnici chci MDF o síle alespoň 30mm -budu potřebovat vnitřní vzpěry? Vzhledem k tomu, že budou měniče pod sebou, nechci se mrcasit s řezáním a lepením nějakých násad ke smetákům smile.

#7 07.02.07 20:18

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Tak můžeš udělat výztuhy přímo z tý MDFky ..
Vzpěra se vždycky hodí, zvlášť u velkejch beden, protože tam máš velkou plochu a veprostřed má jakkoli silná deska tendenci kmitat. Výztuha to řeší wink

#8 07.02.07 20:25

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Nu dobrá, vlepím je tam. Nechci žádná chrastítka.

#9 07.02.07 20:47

BlackRider
člen
Příspěvků: 495

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Přesně tak, žádný kompromisy. Jakou posloucháš hudbu?

#10 07.02.07 21:01

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Většinou rock (Theory of a Deadman, Hendrix, Zeppelin, Kravitz), rhytmeen, blues, symfonické orchestry (herní soundtracky apod.), komorní hudba, relaxační. Žádný techno, Britney Spears, nebo systémy. Občas poslouchám hardcore nebo metal, ale to je zřídkakdy.

#11 07.02.07 21:47

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Vane Ousku, akorát bych tě prosil, Quote používej jen pokud reaguješ na nějakej starší post nebo na nějakou konkrétní část, ale nequotuj celej příspěvek, zvlášť když je hned předchozí. Na odpověd je "Post reply".

#12 07.02.07 21:51

BlackRider
člen
Příspěvků: 495

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Vzhledem k žánru, kterej posloucháš bych šel na míň než 90 litrů (aby velkej buben - šlapák nezněl rozplizle) wink

#13 07.02.07 21:52

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Ok. Omlouvám se, je to můj zlozvyk. sad

#14 07.02.07 21:58

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Nj, na jinejch BB fórech to neřešej big_smile, a mě to taky až zas tak nesere, ale když už teda jsem ten moderátor, tak bych se aspoň měl tvářit že něco dělám, jinak by se big boss mohl zlobit a nechci dostat padáka lol ..

#15 07.02.07 22:02

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Hmm... ono taky bude záležet na tom, kolik dám dovnitř jakýho tlumiva.

Prubnu to na těch 87l (+3l pro misku na ARXe) a uvidím. Když mi to nebude vyhovovat, předělám to.

naposledy upravil Van Ousek (07.02.07 22:05)

#16 08.02.07 6:56

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Hlavně fakt ozvučnici jako kámen, když už. Těžkou, pevnou.

Wattáž ( smile ) těch odporů ti na charakteristice nezpůsobí nic, pouze budou pracovat (v závislosti na jejich odporu samozřejmě) korektně i při větším příkonu aniž by ss musel bát, že se ti budou přehřívat. A proti ostatním komponentům výhybky je to zanedbatelná částka. Počítej minimálně 1500 na součástky na jednu výhybku.

#17 08.02.07 13:50

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Co se týče výhybky...

Je dobrý, aby byly cívky pokudmožno dál od sebe a v jistým směro pootočený nakolmo. Jsou v tom velký rozdíly na jedný stránce to popisujou i s měřením.

#18 08.02.07 15:19

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Myslíš tohle

#19 08.02.07 19:41

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Hůstý! Myslíte žeby kombinace č. 6 byla nejlepší, kdybych vzdálenost u ní zvětšil z 10 na 20cm? Předpokládám, že ano...

V té bedně budu mít opravdu dost místa. Chtěl bych jednotlivá pásma dát na svou vlastní pertinaxovou destičku, tak, aby byly od sebe těch 20cm.

Počítal jsem, nakolik by mě vyšla výhybková soustava pro 1 reproduktor (vzduchové, železné cívky; svitkáče a apod.) ...730Kč + ještě pár pětek za odpory + drátky a konektory.


Ještě bych potřeboval odsouhlasit vzdálenosti mezi měniči.

basák - střeďák ...co nejblíže.
střeďák - výškáč ... podle (425:3550). 100=cca 12cm

pls, pls odpovídejte a kritizujte. Už jsem si objednal součástky. Díky


Edit: Kurňa! Právě jsem přemejšlel, kam bych mohl takovýhle bedny dát. Dopadlo to tak, že nikam. Musím je udělat jako sloupáky. Mám v pokoji málo místa.

Takže teď potřebuju radu:
Jakej je dobrej poměr stran pro !uzavřenou!, sloupovou ozvučnici o objemu 93,7?? (Nezapomeňte, že se tam musí vejít ARN 312, takže šířka čela by neměla být menší než 33cm. Na druhou stranu to čelo nechci zase moc široký.)

Další návrh:
Jako tlumící materiál použiju Molitan RE 4-6cm.
Ozvučnice z MDF 3-4cm + výstuhy.
Objem zvětšen na 93,7L.

Děkuji.

naposledy upravil Van Ousek (08.02.07 20:37)

#20 11.02.07 21:42

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Střed a výška taky co nejblíž.

Udělej prostě šířku jakou chceš a na poměry ser, jen ať nemáš stejný rozměry nebo násobky.

Molitan je celkem k prdu.
Budku pro střeďák vytlum fest vatou nebo ovčim hovnem a vatelínem boudu pro basák.

#21 11.02.07 22:08

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Usama Woe Pyco smile, dík.
Hele, ten "RE" molitan se prej používá do opravdu dobrejch beden (viz Sýkorovy články). Jako základní vrstva by to mohlo bejt dobrý, ne? Pak bych do prázdnýho prostoru -dospod- nacpal vatelín.

naposledy upravil Van Ousek (11.02.07 22:09)

#22 11.02.07 22:10

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Já bych se na to vykašlal... Ale ať se sem mrknou zkušenější jako MethMan nebo Dawsoo...

#23 11.02.07 22:11

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

No snad se poštěstí wink, zatím díky a čus.

Ty woe!
Včera mi přišla zásilka od Dexonu. Bohužel jak cena, tak její obsah byly rozdílné. Napsal jsem jim mail, ať mi přivezou chybějící produkty (kondenzátory, cívky apod.), že jim to doplatím, jak bylo smluveno. Samozřejmě jsem požadoval expedování zásilky zdarma. Jestli, až se zejtra vrátím z práce, nenajdu v mail boxu odpověď, tak si to můžou odvést zpět. Raději jsem nic nerozbaloval (kromě bedny), aby se nemohli vykrucovat. Snad nebudou dělat zagorky a pošlou mi to -chtěl bych si už udělat výhybku a pár nákresů na ozvučnici.

#24 15.02.07 19:12

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Dexoni jsou dementi... Já na ně už delší dobu seru.

#25 15.02.07 19:27

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Také jsem se nedávno přidal k jejich odpůrcům cool

#26 15.02.07 19:33

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Usámo, zajímá mě jak spojuješ desky ozvučnic. Na tupo, pokos, ozub... ? Kolíkuješ, spojuješ vrutama, nebo jenom slepuješ?

Ty svoje bedny bych nejraději nechal našemu truhlářoj udělat "na pokos s vloženou drážkou". Bojím se ale ceny za práci. Už jenom MDF mě bude stát 2500Kč a ještě tohle -no nevím. Až budu při penězích, tak se ho zeptám. Snad mě nenaúčtuje víc jak 1500Kč za práci.

Doporučte mi nějaké kvalitní elektro s širokým výběrem...

naposledy upravil Van Ousek (15.02.07 19:34)

#27 15.02.07 19:43

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

No, já si svý současný bedny nechal dělat od truhlíka...

Příští plánuju normálně natupo, slepit a sešroubovat. Samozřejmostí jsou výztuhy - ty dělám tak, že dám do bedny vodorovně 2-3 desky s různejma dírama. Ty nemusej bejt z MDF jako bedna, stačí třebas DTD.

Elektro... www.ecom.cz www.semic.cz


Cívky se daj koupit u www.elektrosound.cz

#28 15.02.07 20:13

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

Díky moc.

Kdybych měl vercajk, udělal bych si ty desky sám -sice teď pracuju převážně s kovem, však truhlařina mě taky baví.

Jinak předevčírem jsem rozebral svoje starý Orion HS-280 osazené ARN 6618, ARZ 4608, ARV 104-01/8. Bohužel jeden z ARZů mi chrastí (bodejď by ne, když jsem ho tenkrát připojoval pájkou za chodu). Časem udělám upgrade i u nich a poputujou k mamince, aby už konečně poznala rozdíl mezi bednama od kazeťáku z tržnice a TVM. smile

naposledy upravil Van Ousek (15.02.07 20:18)

#29 15.02.07 20:18

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

smile Na to ser, můj jedinnej vercajk je přímočarka a vrtačka. Truhlář mi vyřeže jen desky na míru a dát do kupy to můžu sám. Jestli chceš zapuštění, tak si to musíš nechat vykuchat, ale bez zapuštění to stačí doma na koleně.

#30 15.02.07 20:22

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: Výhybka pro ARN, ARX, GTC

No jak říkám -až si truhlík stanoví cenu, rozhodnu se. Vercajk si případně můžu půjčit od souseda.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)