diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 31.01.07 11:30

MethMan
člen
Příspěvků: 43

OZ pro aktivní výhybky

Moje historka: Mám k dispozici pěkné a věřím, že i dobře navržené plošné spoje pro aktivní výhybky. K tomu mám i postavené regulovatelné stabilizované zdroje 12-20V / 1A. Co se týče pasivních součástek filtrů: MKT svitky, odpory patice a svorky předpokládám, že nákupem u GES nebo EZK snad nic nezkazím. Na co mi ale makovice nestačí je výběr vhodných operačních zesilovačů. Snaha byla, přečetl jsem knihu Operační zesilovače od Dostála a OZ pro obyčejné smrtelníky od Belzy. Díky chatrným základům mých znalostí však nepřinesly dostatečné pochopení problematiky.
A teď k věci. Jde mi o pochopení podle jakých parametrů mám při výběru OZ postupovat. Vzhledem k hotovým PCB potřebuji výhradně dvojité OZ vnitřně kompenzované pro jednotkové zesílení, kompenzace offsetu je nemožná. V jedné větvi půjde signál třeba přes 16 OZ. Větší vstupní odpor i FET OZ by mi vyhovoval víc, ale není podmínkou. Sám si myslím, že nejpodstatnějším parametrem pro daný účel bude asi šum. Ale už nevím jestli rozhoduje spíš proudový nebo napěťový. Co jiné parametry CMRR, SVRR, Offsety, Gain Bw., SR, THD? Dokázal by mi někdo říct, které jsou pro daný účel podstatné, které nepodstatné a které je třeba udržet v "rozumných" mezích?

#2 31.01.07 13:16

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: OZ pro aktivní výhybky

To mas problem...

#3 31.01.07 14:50

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: OZ pro aktivní výhybky

Problém nemáš ba naopak duálů pro audio je nepřeberný množství...Jdi spíš s dotazem na lopuch než sem... já osobně bych použil obyč OPA2132 bo OP275... exotikou se toho ve vyhýbce s filtry už moc nenažene pokud by ti nevadilo omezení na napájení 2x12V sym tak AD8022 nebo AD8620 případně pokud nebazíruješ na SR jako třeba já tak něco od LT ty maj šumový vlastnosti na velmi slušný úrovni...

#4 31.01.07 15:11

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

Pokud nejde o hájend tak by vyhověly i důchodové NE5532 za pár šupů.

#5 31.01.07 15:56

Wronski
člen
Příspěvků: 18
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

..nebo JRC4580.. - stoji asi 11Kc (NJM4580)

ja jsem tam nacpal OPA134 (OPA2134) a na vstupech a vystupu pro sub mam JRC

#6 31.01.07 16:27

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

Neměl jsem na mysli exotiku, spíše naopak! Jojo - OPA 2132, OP275 je asi zcela vyhovující řešení, ale spíš v Americe. Problém je, že při 50 kusech co budu potřebovat je to v Evropě zatraceně drahý, kór v Čechách. Právě směrem k NJM, LM, NE, TL se asi budu muset ubírat. Pár jsem si jich v ceně 15-25kč předběžně vytipoval. Jen nevím jak mezi nima zvolit vhodnější, resp. jejich kombinaci. Proto poněkud obecněji míněný dotaz. Kvůli pětce na kusu si koleno vrtat nebudu, ale +/- kilo kus mi je už nemilé.
Předpokládám, že budou trošinku jiné požadavky na vstupní buffer jiné třeba na basovou a na výškovou sekci. O žádný dohájent nepůjde - na konci budou 100W zesilovače vysoké spolehlivosti a řekněme běžné zvukové kvality.
Reproduktory jsou směska slušného standardu hifi a méně citlivé profi. Chtěl bych se vyhnout šumnění vodopádu z basáku s citlivostí 94dB, nebo z výškáče.

#7 31.01.07 17:01

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

MethMan: Jak jsem uvedl predpokladam do aktivu pouziti OP275 ktera skutecne zastaralou OPA134 prekonava. Mame moznost brat je za cenu srovnatelnou s OPA134 jak v dipu tak soic. Tento integrac je navic neuveritelne agilni. Zkousel jsem ho na stole kdyz jsem testoval vnitrnosti na akci mikrofony a byl jsem mile prekvapen. Se starou OPA134 i v revizi TI je to dost neporovnatelny.

Edit: Mozna bychom se mohli domluvit na barter operaky/desky na Sym. smile

naposledy upravil CZech_Chuck (31.01.07 17:03)

#8 31.01.07 17:05

Wronski
člen
Příspěvků: 18
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

Me jde signel pres 3xJRC4580 3x OPA134 1XOPA604 1x SymAsym a sum z vyskace 91,5dB slysim asi z 20cm ve ctyri rano v absolutnim tichu ;
Takze sumu bych se nebal.

Edit: Chucku, pri jakym zesileni? (resp. myslis, ze je vyznamny rozdil mezi 275 a 134 pri zesileni 0dB?)

naposledy upravil Wronski (31.01.07 17:10)

#9 31.01.07 17:20

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

Jestli NE5532, tak NE5532AP - nízkošumy.

#10 31.01.07 17:48

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

Wronski: IMHO ten rozdil neni podstatne zavislej na zesileni pokud bychom je porovnavali se stejnym zesilenim. Vsiml jsem si vsak ze OP275 je neskutecne odolnejsi na ostre hrany na vstupu. To muze mit vliv na vysledek pri zarazeni za libovolne D/A zarizeni kam aktivni veksla bezpochyb patri. Je velice zajimave jaky rozdil byl mezi OP275 a OP134 v DIP provedeni pri bezprostredni vymene. Pri tom si ale reknete ze BW a SR maji papirove skoro stejny. IMHO ma OPA134 vazny problemy ve vnitrni strukture pri prekroceni celkovyho vlastniho SR. OP275 se pri jeho prekroceni chova korektne. Jinak receno kdyz ti do OPA134 dolitne nakej vf chuml z prevodniku tak z toho nezastiha a bude delat "buhvico".

#11 31.01.07 21:07

Wronski
člen
Příspěvků: 18
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

jasne. dik

#12 31.01.07 23:50

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

CZech Chuck: Nejlevněji jsem OP275 viděl za 80,-. Dají se snad sehnat za polovic?

#13 31.01.07 23:53

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

Škoda, že thread sklouznul ke konkrétním OZ sad

#14 01.02.07 0:57

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

MethMan: Priblizne. Co se tyce konkretnich OZ tak si myslim ze tady par lidi vyjadrilo svoje favority. Mohl by pokracovat nekdo dalsi s necim co omeril a mel pod rukama. Ja nerikam ze bych nechtel srovnavat dal.

Edit: Je sry. Ja si opet pozorneji precet uvodni prispevek a zjistil ze ses chtel bavit jen o parametrech. Ale to me opet vraci k tomu co jsem jiz psal o par prispevku driv. Kdyz srovnas prave ty zminovane dva operaky pomoci katalogovych udalu o kterych se zminujes zjistis ze jsou prakticky srovnatelne. Ale kdyz je hodis na generator a slusnej skop tak zjistis ze pod tim vsim je jeste neco dal. Az vyrostu a budu mit vic casu tak zkusim hodit naky operaky na spektrak a prikrmovat je k harmonickejm signalum nakejma jehlama co to udela treba s tim zkreslenim.

naposledy upravil CZech_Chuck (01.02.07 1:15)

#15 01.02.07 14:01

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: OZ pro aktivní výhybky

Já přidám do mlýna pokud chceš opravdu levný řešení tak by ještě vyhověly JRC NJM2114 nebo 2068 za babku možná i jak použil wronski NJM4580... NE5532 moc rád nemám,to už raději stařičký LM883, ty neéčka mají uměle vyhoněný SR a malý BW nízký THD mají jen díky velikýmu openloop gainu a po překonání tohoto parametru strmou hranou se hroutí ještě více než OPA2134 halt něco za něco... Já pro audio používám AD8022 nebo AD8620 což je hodně podobnej operák jako od BB OPA627...pouze s omezením napájecího napětí.Thread sklouzl proto že z parametrů toho lze vyčíst sice dost ale v konkrétních mezních stavech není v datasheetech nic. Zrovna v tomhle velkorysém počtu OPAmpů bych ale nešetřil protože v signálový cestě jich budeš mít moc tudíž jakékoliv zhoršení parametrů bude znát několikanásobně.

#16 01.02.07 16:51

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

MethMan: Jeste jsem se chtel zeptat co za obvody ma byt v te vetvi s 16 operakama v ceste? Mohl bys vypsat jednotlivy fcni bloky?

#17 02.02.07 22:23

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

Díky tomu, že to je roztáhlý přes víc PCB tak: Vstupní buffer, fázová korekce na první desce odtud do bufferu na vlastním PCB, 2x výhybka max. 2. řádu s možností nastavení Q pro každý stupeň, regulace úrovně, shelving LP s notchem nebo bikvadratický filtr (LTC), 2x notch, 2x fázová korekce, buffer out. Je jich jenom vlastně jen 14, 2 jsou jako aktivní indukce v NF. Je to asi nejkatastrofičtější varianta, ale tak +/- 10 OZ v každý větvi se asi stejně nevyhnu.

#18 03.02.07 18:40

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

MethMan: Bikvadrak? Budes delat uzavrenej bas? Ale to ho potom muzes dat klidne jen do vetve basu ne? Tim by sis od jednoho operaku pomohl. Navic notche by nemeli byt tak hrozny tam neni operak primo v ceste signalu.

#19 05.02.07 9:09

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

Stavím dipóly. Aby toho nebylo málo, tak ještě budou v hliníku a výšky asi ve waveguidu. Shelving s NF nebo LTC+NF bude pro vyrovnání poklesu na spodní straně pásem reproduktorů díky Fs a Q a zároveň k útlumu dipĺového peaku, který podle všeho nevyhnutelně nastane. K tomu peaky od break-upu kovových membrán + možné 1/4 vlnové rezonance. Taky bych rád měl k dispozici zapínatelný "BBC dip". Je toho dost co se může přihodit, a proto radši předpokládám tak hovadný množství korekcí. Uvidím po změření, jestli nepůjde aspoň trochu ubrat třeba i u pásmových filtrů. Výhledově bych rád dodělal i nějakou rozumně drobnou korekci místnosti.

naposledy upravil MethMan (05.02.07 9:24)

#20 05.02.07 10:49

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: OZ pro aktivní výhybky

Myslim ze to beres moc vazne. Osobne se me strasne protivi korekce libovolnejch rezonanci v signalove ceste. Tu rezonanci nikdy nepotlacis. Jenom ji srovnas amlitudove. Stejne tak vetsi korekce mistnosti. Myslim ze mistnost se da slusne vykompenzovat mechanicky. Ten vysledek je diametralne nekde jinde. Nevenoval bych tolik casu a badani na to aby to porat hucelo ale s amplitudou srovnanou se zbytkem spektra. Radsi bych poradne promeril mistnost a posunul skrinky nebo podobne do kmiten stojaku ktery by mi vadily. Co se tyce toho poradnyho mereni... jestli mi priklepnou ten grant kterej jsem na to napsal tak budem schopni docela levne zmerit komplexni 3D mapu stojatejch vlneni v mistnosti resp. chovani one mistnosti. To bude zradlo. Pokud to nevyplynulo tak zduraznuji ze Ti ve Tvem snazeni moc fandim a jsem v ocekavani jak to vygomnes. Pokud bych se mel vratit k tematu tak byt Tebou sel bych do nejakejch LTcek nebo tech OP275. Pri Tvejch planech slozitosti a komplexnosti navrhu se Ti setreni na tomto miste svinsky vymsti. Obzvlast pokud chces pouzit jako koncaky ty Symiky by byla skoda zdegradovat to poceste. http://www.diyaudio.com/forums/images/smilies/wave2.gif

naposledy upravil CZech_Chuck (05.02.07 15:39)

#21 05.02.07 16:01

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

Chci to mít v obýváku, v normálně zařízeným a se skříňkama rozmístěnýma s logikou nikoli akustickou smile To je pro mě axiom. Proto chci zkusit dipól, na který má díky směrovosti nižších kmitočtů místnost trochu menší vliv, a to nejen co týká se buzení stojatého vlnění. Btw. na vlastní uši jsem slyšel pouze jediný od Jamo na poslední výstavě Hi-end v Praze. Pro mý uši zcela bezpečně nejlepší podání basů, na výstavě.
Osobně nevím jestli se mi potlačení amplitudových dopadů rezonancí, byť relativně malých líbí nebo nelíbí, ještě jsem to neměl možnost vyzkoušet. Uvidím, až to po letech dostavím, tak si ten rozdíl s jumprem v ruce budu moci poslechnout. Nechci jen tak z lenosti a bez důvodu vypustit nic co jiným-lepším přišlo podstatné.

#22 05.02.07 17:53

Wronski
člen
Příspěvků: 18
Web

Re: OZ pro aktivní výhybky

Mam maly bedynky v rozich a ve veksli vypinatelnej Qcut - osvecilo se to velmi.
Ale kdybych tam dal "pro strycka prihodu" jeden, dva navic, tak bych byl dobre udelal.. Ted budu muset trochu predelavat.
Takze s tebou uplne souhlasim a drzim palec.

#23 06.02.07 13:10

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: OZ pro aktivní výhybky

To rád slyším. Moje předběžná představa byla tak 2-3 Qcuty - jen trošku pomoct v řádu málo jednotek dB s relativně vyšším Q. Co jsem měl možnost se dozvědět tak snaha o rovnou amplitudovou charakteristiku v dopadla vždy špatně - jak by taky ne, že smile Dobré umístění beden ani vhodně se chovající místnost to nenahradí, ale může být o trochu víc užitku než škody.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)