diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 30.01.07 8:11

dejv111
člen
Příspěvků: 135

laditelná vyhýbka

Zdravím!!! smile
Napadla mě taková věc (i když už to pravděpodobně napadlo víc lidí...). Šla by sestrojit taková vyhýbka, např. 2. řádu, s proměnnými hodnotami součástek, kapacit odporů a indukčností? Myslím, že by to hodně pomohlo při dolaďování vyhýbek... Co si o tom myslíte? Jo a jestli už jste tady o tom někdy mluvili, tak mě prosím neukamenujte, nevím o tom...smile Díky!!!

Jo a jestli to jde, tak jaké součástky na to, a kde se dají sehnat?

#2 30.01.07 8:20

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: laditelná vyhýbka

My to s boramyrem dokonce chtěli udělat automatické, ve zpětné vazbě s měřením a určováním optimální úpravy hodnot součástek z naměřených dat a furt dokola až by se dosáhlo předem určené tolerance (jako optimalizace v LSPcadu, ale místo simulace skutečné měření na skutečné výhybce a skutečné bedně). Dobrý, ne? Automat na ladění pasivních výhybek. Dokonce i vhodné schéma by to mohlo nějak určovat, třeba si to předem proměřit, udělat si v mžiku pár simulací a určit první nástřel schématu, který potom pomocí AI rozvíjet. Takovou bych si představoval diplomku smile Ale fyzické provedení by bylo větší než MEDA. smile smile smile

Boramyre, nedáš si to jako diplomku? Pomůžu ti s tou AI částí, mám na to titul. smile

naposledy upravil Michal (30.01.07 8:21)

#3 30.01.07 8:27

dejv111
člen
Příspěvků: 135

Re: laditelná vyhýbka

No, řeknu vám, že by to bylo zajímavý!!! smile v moderních součástkách nemám přehled, ale nešlo by např. hodnotu odporů (i jiných součástek) řídit přes počítač, a potenciometry by byly napojeny na motorky, které by jimi otáčely ? (ty motorky by řídil ten komp). He?

naposledy upravil dejv111 (30.01.07 8:33)

#4 30.01.07 8:30

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: laditelná vyhýbka

To Dejv111:
A co ti brani v tom, aby si zobral kopec kondikov, cievok, odporov a prepinacmi si navolis hodnoty ake chces.

#5 30.01.07 8:35

dejv111
člen
Příspěvků: 135

Re: laditelná vyhýbka

Jo taky jedna z možností, ale já si představuji plynulé regulování všech součástek...

#6 30.01.07 8:41

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: laditelná vyhýbka

Tohle mělo být o pasivních výhybkách, takže plynule těžko, znamenalo by to mít elektronicky spínané dekády L, C a R, které by ve výsledku neměly přílišně rozdílné paramenty od precizně provedné pasivní výhybky, takže docela síla to provést nejen elektornicky, ale spíš ekonomicky. smile Vem si, kolik by bylo potřeba součástek na ladění 3p výhybky 12/12/12/12 s tlumením výškáče a středu, kompenzacemi RLC výškáče a středu... smile
Aktivní výhybka - měnit automaticky hodnotu odporu - by byla proti tomuhle sranda.

#7 30.01.07 9:18

Bubacek077
člen
Z: Praha
Příspěvků: 108
Web

Re: laditelná vyhýbka

tohle mě taky napadlo, ale ne pasivní, ale aktivní výhybka, plynule přeladitelná zapojená před zesilovač, znělo by to strašně hrozně ale napadlo mě uplně jednoduchý zapojení - co udělat normální dolní propust 1. řádu - 1uF kond paralelně, 1kOhm potenciometr v sérii.

teoreticky by to fungovalo tak, že kdyby byl poťák na konci dráhy(=nejvyšší odpor), zlomová frekvence by byla 160Hz, při otočení na minimum by to hrálo do 16kHz...
ale když jsem si udělal graf došlo mi, že by to nebylo zrovna lineární...nejdřív by to prudce klesalo a pak jen pozvolně s velkým přírůstkem odporu..
líp je to vidět na tomto grafu:
http://diskokaceri.wz.cz/obrazky/graf.jpg

nešlo by to linearizovat použitím logaritmického potenciometru?

EDIT:
při zapojení 100Ohm odporu v sérii s potenciometrem by výsledný průběh vypadal takhle, což už je přijatelnější:
http://diskokaceri.wz.cz/obrazky/graf1.jpg

naposledy upravil Bubacek077 (30.01.07 9:40)

#8 30.01.07 12:54

7tech
člen
Z: Příbram
Příspěvků: 286
Web

Re: laditelná vyhýbka

Analogy Meda ještě existují?

#9 30.01.07 14:25

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: laditelná vyhýbka

ja myslim, ze vzhledem k tomu zby stacilaby to fungovalo rekneme do 5W(aby byla rezerva), mohly by se pouzit min dimenzovane soucastky (2W rezistory, kondiky s rezervou na 35V AC, akorat civky by zustaly, navic by musely bejt stineny-leda ze by se jejich indukcnost menila zmenou permeability jadra, mozna by stacilo vysouvanim). i tak by to ale bylo drahy, slozity a velky. navic by to pak uz byla jen rutina, ztratilo by to kouzlo.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)