diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 25.01.07 16:22

mira
člen
Příspěvků: 11

Vyhybky s.r.o

Ahoj!Mám dotaz ohledně výhybek.Často čtu názory, že se tím dá zkazit celá soustava, s tímto souhlasím.Chystám se postavit 2pásmovky s výškou Audax TW025 a nějakým středobasem možná rovněž Audax (asi HM130CO) .Ale co jsou vlastně nejhorší body které mohou výsledek zkazit ?Podle mě:
1.strmost (chci zvolit 12dB)
2.dělící frekvence - ta se dle mého dá najít vhodným kompromisem při pohledu na frekvenčí charakteristiku obou měničů
3.repro by měli mít podobnou citlivost, aby byla soustava vyvážená jinak je nutné jeden z nich utlumit
4.fázové zkreslení - to se dá výhybkou kompenzovat(nevím však jak?)
5. co dál ?

Pokud nemáte nikdo nic k bodu 5, tak v čem se to dá dál pokazit ??Nic mě nenapadá.
Budu mít největší problém s bodem 4. jak toto ošetřit na výhybce?A zřejme se taky člověk musí mrknout do grafu a podle toho ke je ten hrb tak to nějak spočíst, nebo to je zahrnutý v TS parametrech ?

Poradíte mi nějaký vhodný program pro výpočet výhybky 12dB?

Díky za rady
Míra

#2 25.01.07 18:51

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybky s.r.o

Ta výhybka nedopadne dobře...

#3 25.01.07 19:26

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

Tohle dokáže říct každý.Proto chci slyšet nějaké vysvětlení.Co je v tom víc za vědu než to co píšu ?

#4 25.01.07 19:32

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Vyhybky s.r.o

Mira: No zadny program ti spravne, sam vyhybku nespocita. Vyhybku si muzes na pocitaci nasimulovat pomoci napr. lspCADu pokud ovsem mas kompletni FRD a ZMA soubory techto repro (ty soubory obsahuji frekvencni charku, prubeh impedance a fazi).

#5 25.01.07 19:36

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

FRD a ZMA nemám i když jsem ještě nezkoušel hledat zda nebudou někde na netu.Program to spočtě správně ne ale musím mu udat dělící frekvenci.Ale nebude uvažovat průběh impedance a fázi.

#6 25.01.07 19:49

fvs
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

Jsou nekde ty soubory pro teslu/tvm ? Nebo daji se nejak vytvorit ty soubory z dat?

#7 25.01.07 19:56

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: Vyhybky s.r.o

cool daju-meranim na "poriadnom" apiku

#8 25.01.07 20:48

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Vyhybky s.r.o

mira: ne opravdu zadny program to nespocte spravne, kdyz nebude uvazovat impedanci a fazi. Duvod - impedance repro se meni dle frekvence, pokud tento prubeh nezadas, nemuze to vyjit spravne.
Faze kazdeho repro se meni jak s pouzitou vyhybkou, tak vzajemnou pozici basak+vyskac (ve smyslu zmeny hloubky) tyhle veci je potreba nasimulovat, aby na delici frekvenci hraly oba repro spolu (ve fazi) a ne proti sobe...

Jinak to proste spravne delat nejde.

#9 25.01.07 20:53

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

Mám zkažený všechny moje plány sad tak proč všude ukazují schemata výhybek různých strmostí a jak to spočíst, když nakonec...

#10 25.01.07 21:12

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Vyhybky s.r.o

No taky jsem tem vzoreckum kdysi veril...

#11 25.01.07 21:13

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

a tady jsem našel spoustu nástrojů, jen si sehnat nebo vyrobit z grafů ty potřebné frd zma soubory
http://www.pvconsultants.com/audio/frdgroup.htm

#12 25.01.07 21:23

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Vyhybky s.r.o

mira: no ja s tema programkama neumim, predpokladam, ze ctou graf prubehu, no a ted zbejva sehnat spravne namerene grafy od repraku. Vyrobce obvykle dava frekvencni prubeh, imped. prubeh. S prubehem faze to byva slabsi.
Druha stranka veci je vyrobni rozptyl a to, ze nekteri vyrobci si charky "vylepsuji".

#13 25.01.07 21:27

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

Snad to Audax nebude nějak falšovat, spíš bych viděl větší problém ve správném použití těch programů, resp. k správnému vytvoření těch souborů s grafů.Bude to asi běh na dlouhou trať, ale chci to mít precizně udělaný, když už to nejsou obyč repráky od tvm.

#14 25.01.07 22:13

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybky s.r.o

Jestli chceš pořádnou výhybku, tak to chce nějaký to měření a hlavně vědět o co jde.

#15 25.01.07 22:19

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

Nemám možnost měření a nechci investovat kvuli jedné stavbě do měřícího zařízení.Prolezu pořádně web ohledně těch programů co pracují s těmi frd zma soubory a uvidím.

#16 26.01.07 8:13

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybky s.r.o

Když nevidíš do výhybek, okopíruj jiný dobře zdokumentovaný projekt. Tím nemám na mysli amplioňácké, ale projekty s měřením, ukázáním závislosti změn hodnot součástek atd...
Vzorečky skutečně ne, jedině, kdybys místo repra dal tu bílou kocku, co se jmenuje keramickey votpor. smile
Každý si projde stádiem:
Kupované výhybky -> Vzorečky -> Kompenzace -> LSPCad -> (fáze osvícení) ->Měření.
Tady je v malé procento lidí v poslední fázi, část v předposlední. Ty jsi v té druhé. smile Výhybku na takováhle repra dá (tak aby to za něco stálo) do kupy člověk s poslední fáze, nebo někdo z předposlední s tím, že má hooodně dobrý sluch a perfektní teoretické znalosti.

Ať se tu někdo takový přihlásí.

#17 26.01.07 9:09

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Vyhybky s.r.o

Posledni faze alias konecne reseni .)

Michal: pekne si to popsal!

#18 26.01.07 10:49

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

No to je prima... A já se těšil jak si postavím kvalitní sloupky s dobrejma měničema..Ono najít na netu nějakej plán kterej má repro co chci já je šílený... Co říkáte plánům od Visatonu ? [ http://www.visaton.cz/ ]

#19 26.01.07 11:10

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Vyhybky s.r.o

Michale, jak do Tvých filozofických úvah zapadají aktivní výhybky? Tam mi připadá návrh podstatně jednodušší... ale je to IMHO jak prase wink

#20 27.01.07 19:11

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Vyhybky s.r.o

smile michal tak presne tým vývojom skutočne idem smile A nikdy mi to ešte nenapadlo.

#21 27.01.07 21:27

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybky s.r.o

Do aktívů se pouští lidi, kteří mají větší elektro základ, lidi, kteří neprošli průmyslovkou nebo elektrofakultrou zůstávají u pasívů. smile

#22 27.01.07 22:28

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Vyhybky s.r.o

Do aktívů se pouštějí ti, co mají dost kanálů na zesilování, nebojí se součástek s víc než dvěma nohama a návrhu plošného spoje. Neřekl bych, že návrh aktivní výhybky je nějak náročnější na znalosti. Některé věci se dají v aktivu realizovat podstatně elegantněji než v pasivu. Přinejmenším jednodušší výhybky pro bedny místních kvalit se dají realizovat velice snadno a celkem levně. Akorát namísto pouček o odporech a jádrech cívek, provedení či dielektriku kondenzátorů atp. nastupují jiné poučky o zapojování a napájení operáků, o zemnění, návrhu spoje atp. Pochopitelně, má-li výhybka mít úroveň, tak se bez měření a solidního materiálu taky neobejde stejně jako pasív. Je jasné, že mám-li signál prohnat přes deset operáků, tak by to ve vyšší třídě neměly být UA741 (nebo jak se ta hrůza z WinISD jmenuje).

#23 28.01.07 0:33

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Vyhybky s.r.o

sem prošel elektroprůmkou a jen dvěma rokama na FEL sad a že bych se nějak hnal do aktivních výhybek...

naposledy upravil Johnyn (28.01.07 0:34)

#24 28.01.07 17:50

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybky s.r.o

Já sotva prolez základku a jdu do aktivu po hlavě smile

#25 28.01.07 19:49

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: Vyhybky s.r.o

2 Mira: Pokud nemáš zkušenosti a alespoň základní měření, Postav něco podle ověřeného a hlavně odladěného návrhu kde tohle už je vyřešeno... na netu je toho tuny... jak správně psal michal ...

naposledy upravil dawsoo (28.01.07 19:51)

#26 30.01.07 22:01

mira
člen
Příspěvků: 11

Re: Vyhybky s.r.o

A vaše názory na stavebnice od Visatonu ?

#27 31.01.07 13:18

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: Vyhybky s.r.o

Nikto ich nemal, a su predrazene(v porovnani s kvalitou ani nie)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)