diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 19.01.07 13:06

tomask
člen
Příspěvků: 14

Návrh 3pásmové soustavy s TVM

Co říkáte na tuto kombinaci?
hloubky ARN-165-01/8
středy ARX-150-08/8
výšky ARV-104-04/8
Mám v plánu to udělat jako bassreflex.

Jsem sice zkušený bastlíř a konstruktér, ale reprosoustavy navrhuji poprvé v životě. Zkoušel jsem použít excelovský SpeakerBox Designer.
1. problém - nikde v parametrech se mi nedaří nalézt sériový odpor cívky. Naštěstí pro mechanické parametry není rozhodující, ale jinak by se hodil...
2. problém - Designer mi po zadání hodnot basového reproduktoru navrhl objem boxu 103,89 litru, což je opravdu dost... :-) Po volitelném zadání 40l je ovšem délka bassreflexového nátrubku 13cm při minimálním průměru 7,41cm. Při nejbližším větším komerčně dostupném nátrubku s průměrem 8,5cm je pak navrhovaná délka 18cm - to je opravdu dost a žádný bassreflex s takovou délkou se ani neprodává.
Kde je chyba?

Ještě dotaz - je účelné izolovat prostor středového reproduktoru od basového? Pokud ne, je třeba ho pak zohlednit při výpočtech parametrů boxu? Nebo parametry boxu neovlivňuje? Výškáč se odděluje vždy, to je jasné, ale u středového to evidentně není pravidlem.

Díky za radu.

Tomáš.

#2 19.01.07 13:18

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

a)bednu na 165 maximálně 20L.
b)Basreflex laď proboha vejš, pokud už nutně musí být.
c)izolovat prostory není vhodné, nýbrž nutné. Výškáč se oddělovat nemusí, středový ano. To sis asi speltl.
d)když se takový basreflex neprodává, použuje se to, co je - roura. smile
e)Sériový odpor cívky je Re a běžně se udává, u TVM to bývá cca 90% z hodnoty impedance.

f) a zvážil bych celkovou koncepci. 165 je spíš na 2pásmo, než na 3p. Ten 150 tam bude v podstatě zbytečně. Problémy s návrhem výhybky daleko převáží přínos toho, že tam ten střed bude.

#3 19.01.07 13:21

tomask
člen
Příspěvků: 14

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

Omlouvám se za začátečnickou ukvapenost :-)
Použil jsem v Designeru optimalizaci Fb a hodilo mi to opět zajímavé výsledky.
Zaprvé to s daným reproduktorem dovoluje minimální objem boxu 57 litrů, Power input 10W a minimální průměr portu 14,33cm, ovšem pak je jeho délka fantastických 9,4 metru!!!
Tak se mi zdá, že je někde opravdu chyba...
Pro úplnost, zadávám tyto parametry 165-01/8:
Fs 43,6 Hz
Vas 35,2 l
Qts 0,56
Qes 0,65
Xmax 6,4mm
Sd 134,8 cm2
Re 7,22 Ohm

Edit: OK, taky jsem si říkal, že objem by měl stačit maximálně 30 L.

Jak tedy jinak zjistit ladění portu, když mi designer hází takové výsledky?

Díky za připomínku k té zbytečnosti 150ky. Máš pravdu. Pak by bylo lepší řešit to jen jako 2pásmo. Souhlasím.

K tému výškáči - znamená to, že udělám-li dvoupásmo, budou oba reproduktory těsně u sebe jen v jednom prostoru?

Díky.

Tomáš

#4 19.01.07 13:33

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

Podívej se, do nějakých projektů tady na diyfans.org
Ano, u takového projektu není potřeba oddělovat výškáč zezadu přepážkou, je už oddělen dostatčně konstrukcí měniče a lze využít celý prostor bedny jako pracovní pro středobas.
Spíš, než na tohle, se soustřeď na ladění výhybky, což je asi nejdůležitější fáze návrhu soustavy.
Na simulace používej LSPCad (pro začátečníka trošku divočejší) nebo v nejhorším WinISD pro alpha. Někteří rádi ještě BassBox, ale já si na něj nějak nemůžu zvyknout.

Teprve teď jsem si všimnul, že máš polypropylénový střed, proč k němu 165? Dělá se v polypropylénu 188 i 226, ne?

Pokud bys chtěl dělat 3pásmo a použít ARN165 na basy, tak bych použil ty ARN dvě, a na středy dal ARN116, respektive 100, aby sděl tvar koše.

Co od toho vlastně čekáš? Výhybka pro 3pásmo na TVM vyjde dráž než měniče...

naposledy upravil Michal (19.01.07 14:28)

#5 19.01.07 13:46

antonio
admin
Příspěvků: 821

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

Michal: "Server nenalezen" wink

#6 19.01.07 14:29

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

blablala... smile Opraveno.

#7 19.01.07 14:34

tomask
člen
Příspěvků: 14

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

Jo, zapomněl jsem uvést, k čemu bedny budou - nepřipadalo mi to důležité. Budu je používat jako přední boxy pro domácí kino, na kterém se bude pouštět i muzika. A důvod proč je nekupuji ale vyrábím, je, že mě to už teď baví :-) a navíc to vyjde finančně zajímavě.

Původně jsem chtěl udělat předky 3pásmové a zbytek dvoupásmové, ale je fakt, že výhybka pro TVM by vyšla buď dráž než měniče, pokud bych ji kupoval. Klidně bych ji vyrobil, vybavení i přístroje na to mám, ale asi je to v tomhle případě zbytečná práce.

Tedy, udělám vše jako dvoupásma.

Na SW se mrknu. Díky za náměty. Až se prokoušu dál, určitě budu mít ještě dotazy.

#8 19.01.07 14:40

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Návrh 3pásmové soustavy s TVM

hlavně výhybku nekupuj. Zbytečná práce by to nebyla, naučil by ses to a příští bedny by už byly jedna báseň. Jestli neplánuješ subwoofer, možná bych u toho 3p zůstal... Ale zvětšil bych ho. smile

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)