diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 10.04.07 11:44

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Odkud budes brat zdroj signalu? Pokud se spokojis s PC, tak pouzivej Foobar2000 a jelikoz chces 2+1, tak muzes velmi snadno nastavit filtry pres foo_dsp_xover.dll plugin klidne se strmosti 24dB/okt a nasmerovat do vystupnich konektoru zvukovky extra L,R,SUB. A mas to bezpracne, se solidni strmosti a preladitelne v podstate jakkoli. Z vystupu zvukovky to uz jen pichnes do vstupu tech tri zesilovacu a hrajes.

#32 10.04.07 11:47

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Dobře dobře, ale spíš bych ten kond dal zvlášť a prdnul tam přepínač, abych si mohl přepnout, jestli mi to má ořezávat spodky a nebo ne :-)
Aktivní vyhybka, která by sekundovyla juniorovy by na mě bylo asi moc, bylo by to hezký, abych si ladil juniora a mělo by to dopad na sub i na satelity, ale to by bylo poněkud těžší asi. Raději tam loupnu ten kondík s přepínačem a doladim pak juniorem

Hehe existuje kondík, jehož kapacita by se dala měnit jezdcem? Jako u těch rezistorů velkejch co jsou ve škole. Tim bych tu děličku měnil ne? lol


to halen: používám kompa, ale mam externí usb zvukovku (kytarová) a ta má jenom výstupy L+R :-(

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-tes … zari~2006/

naposledy upravil mirulu (10.04.07 11:53)

#33 10.04.07 11:58

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Jo, proměnný koďany existovaly a existují... dokonce i dvojitý, trojitý atd... Každé staré rádio má aspoň jeden smile Ovšem kapacita je max. 500 pF což není úplně to, co potřebuješ smile

Takže na to zapomeň.

Ale, pokud jsi dobře pochopil, že jde o RC článek, kde zatěžovací impedance za koďanem je to R, asi tušíš, co by se dalo měnit a jak smile

Chce to ovšem správně volit impedanční poměry, aby se to dalo považovat za funkční zapojení. A možná se neobejdeš bez aspoň dvou operáků zapojených jako sledovače.

EDIT: Čili se na to vyser smile Koďan nastavíš zkusmo a pak ho tam necháš smile nebo přepínat třeba dvě hodnoty (a udělat si dejme tomu 80 / 120 Hz).

Ale myslím, že to moc prožíváš smile Od přesnýho ladění je subjunior, ten to má v popisu práce...

naposledy upravil opamp (10.04.07 12:00)

#34 10.04.07 12:09

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Jo taky si myslim, že z toho dělám vědu. Mě šlo spíš o to, když bych si usmyslel, že sub pojede do do 150 nebo zas jenom do 40-ti ... atd. Ale asi tam dám kond nějak, poslechnu co to dělá, pak podle sluchu nastavim sub a je to.

Ještě jedna question, Ten kondík 220nF, kterej dám mezi volume a spv, čili to ještě nebude zesílenej signál, se bere jako aktiv? Protože kdyby byl u reprák v sérii, tak by musel mít třeba 300uF, což asi neni dobrý. Takže se prdne ještě do linkového vstupu za volume a basta. Konečná.

#35 10.04.07 14:36

Shade
člen
Příspěvků: 20

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

no ak som to spravne pochopil tak mas stereo zvukovku a chces z toho signalu spravit 2.1 a potom to zosilit zosilovacom...a chces si na to postavit zosik co bude zosilovat vsetky 3 signaly (s+r+l)
ja rozhodne zosik co bude mat stereo + aktivny sub stavat nebudem ($) ale tu na fore mi jedna dobra dusa ukazala toto http://phoenix.inf.upol.cz/~kyselym/img/tvm/Tesla.JPG a na to staci uplne obycajny stereo zosilovac. nema to sice preladitelnu vhybku ale asi by to vyslo o dost lacnejsie jak stavat 2.1 zosilovac

#36 10.04.07 14:57

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

mirulu: To co postoval Shade je o ničem (pro Tvý použití). Zhorší to DF i jiný věci, železo v cívkách zkresluje... Sub budeš podle mně honit nejmíň do 80, čímž trochu potlačíš i Dopplera v satelitech atd. Ten kond PŘED zesilovačem je počítán jako aktivní řešení, pracuje do konstantní činný zátěže, čili funguje opravdu jako kond smile
Taky si myslím že konečná, smazat dred, zapomenout smile

Jakou vstupní impedanci má SPV100? Abys to mohl aspoň cca spočítat... Pro LM3886, který má 20k, mi jako optimum k mým minibedničkám vycházelo cca 120 Hz, čili kondíky nějakých 62 - 68 nF.

#37 10.04.07 15:02

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

A to "odboceni" pro satelity je pouze paralelni propojeni nebo je tam nejakej udelator (pripadne jakej)?
Nevim co ma za zvukarnu, ale vetsinou de nastavit bass redirekt. Tzn. od urcite frekvence jde vsechno na sub vystup a v satelitech uz tento signal neni.

#38 10.04.07 17:20

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

2 opamp: SPV100 má vstupní impedanci 10kOhm. Sub si představuju kolem těch 80Hz no. Maximálně 100Hz, ale to spíš ne.
Jak se spočte ta frekvence ze vstupního odporu nebo jak to je? Sinclaire psal 150 - 220nF a že to je fajn.
2 Shade: ne zesík, kterej zesiluje všechny kanály, ale pouze dva a z odbočky to jede do subu, kterej bude mít zesík v sobě.

Já myslim, že to je už vyřešený. Sbastlim vzhlednou krabičku, ve který budou dva moduly SPV100P a trafo. Potenciometr na ovládání hlasitosti bude ještě před vstupem do modulů. Z potenciometru povede odbočka na line out pro subwoofer (čili nezesílený signál). Do cesty od místa rozdvojení se vloží do každého kanálu zvolený kondenzátor a dál signál povede do obou SPV a znich na reproduktorový výstup. Z line out pro sub povede kabel do subwooferu, resp do subjuniora, který si oba kanály sečte a podle nastavené výhybky odfiltruje vyšší kmitočty. Dále signál povede do modulu SPV250P (nevim jak s pomocnym zdrojem, asi ho nemá jako SPV100P215) a na něj se připojí subový reproduktor.

S tim pomocnym zdrojem ... to by šel použít ten audioswitch co?

Táááák je to komplet? :-))) nebo zas něco jinak.

naposledy upravil mirulu (10.04.07 17:25)

#39 10.04.07 21:51

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Jo, tak nějak. Zdroj pro juniora je v audioswitchi.

Ten potenciometr na volume může mít max. 5k (samozřejmě logáro, s dobrým souběhem a nechrastivým sběračem), s ohledem na těch 10k zatížení koncákama. Osobně bych tam viděl ještě sledovače s operákama, ale to bys potřeboval 2x 15 dobře filtrovaný napájení.

Pokud tam ty operáky nebudou, je celej výpočet poněkud pofiderní (dělicí frekvence se bude měnit s nastavenou hlasitostí)... Možná dej mezi vstupy a "začátky" potenciometru ještě 1k odpory, aby to "přelaďování" nebylo tak výrazný.

Frekvence je jedna lomeno (dvakrát pí krát R krát C).

Když tam dáš ty odpory 1k jak jsem psal, bude R kolísat mezi (10 + 1//5) = 10,83 k a (10 + 2,5//(1+2,5)) = 11,46 k. Čili moc ne. Vemem třeba R=11k a C vyjde pro (80 Hz) 180 nF, pro 100 Hz to bude 150 nF. 220 nF by dalo 68 Hz. Jak vidíš, Sinclair ví, co píše smile smile smile

#40 11.04.07 1:37

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Ted sem nepochopil kam že mam dát přesně ty odpory... Nějak tomu nerozumim, vstupy čeho? Linkový vstupy do poťáku? a pak na začátky poťáku? aha, takže prostě kondík bude v sérii za potenciometrem a odpor ještě před ním ju?

Tak sem udělal pokus v LSPCadu, ... http://home.zcu.cz/~mirulu/aaa.png
Na sub dal aktiv subsonic na 20Hz N=3 a děličku na 80Hz. Statelity sem udělal nooo jakoby taky aktiv teda ... je tam ten kond 150nF a Odpor sem načet 11kOhm. Dělá mi to tam takovouhle paseku ... Při otočení polarity si moc nepomůžu, to se mi to celý po..ebe. A co takhle, jestli na sebe nebudou mít vliv vůbec, když to budou vlastně dva zesy každej jinde. Ale do toho druhýho to jede kolem tý jednoduchý děličky na satelitech. Nevim si rady. Třeba řešim blbosti, ale zajímá mě to.

naposledy upravil mirulu (11.04.07 2:49)

#41 11.04.07 6:57

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Jo, odpory a kondy tak jak píšeš.

Ten průběh jsou jen filtry nebo tam máš i nějaký repra? Pokud jen filtry, je to zbytečná práce. Repra natočej fázi tak, že to celý vyjde úplně jinak a možná budeš i přepólovávat. Dolní propust 80 Hz u subu je taky N=3? Zkoušel jsi tu propust u subu přelaďovat směrem výš? Je dost divoký nechat sub končit na 80 a satelity začínat na 100 smile

#42 11.04.07 9:18

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

No mam jenom filtry. Ale pro zkoušku jsem si zkusil tam dát ARN226, kterou mam i s fází. Dal jsem ji zkusmo jako sub i jako satelit. A výsledek byl stejný. Když to přepóluju, tak to je lepší, ale odečítá se mi charka díky pomalému klesání satelitu. Subwoofer má z obou stran N=3.

Nebo třeba ARN 226 jako sub, a jako setellit ARX150. To mam děličku subu na 80 a u satelitů je na 130Hz, pak tam nevzniká takovejh hrb v oblasti děličky. Je to nějaký divný. Ty arnka mají zrovna v tý fázy takovej hrb a ten se mi k tomu přičítá. Když dělim na 130, charka začne padat až v 90Hz

jo do toho filtru mam dát 1kOhm nebo těch 11kOhm

naposledy upravil mirulu (11.04.07 10:02)

#43 11.04.07 9:50

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Dej tam 220n, nejvýš 330n a přestaň to už řešit:-)

#44 11.04.07 10:04

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

Ano pane všemohoucí. :-) Takže na odpor zapomenu, ještě teda otázečka, sub by měl být v opačné polaritě než středobas ze satelitů předpokládám

naposledy upravil mirulu (11.04.07 10:05)

#45 11.04.07 22:49

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Vytvoření 2.1 ze sterea

No, teoreticky snad... smile
Mně to tak vycházelo líp i sluchově. A líp mi hrálo řezat sub nahoře jen -12 dB/okt...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)