AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-12-09 06:18:48

kurt
člen
Příspěvků: 20

Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

zdravim předem řikam že jsem laik tak sory za debilní dotazy, ale mam doma starou vermonu 100W powermix tranzistor
než postavím zesák od aldaxu, chtěl bych ještě přes ní valit kytaru ve zkušebně, jenže je pár problémů:

1. vermona je r.výroby 1985 zatím hraje dosti pěkne,nevím zda jsou měněné kondy, ale chcu se zeptat kolik tomu uškodí zima ve zkušebně kde se topí jen na zkoušky a jinak je to nevytapěná garáž ?

2. mám ju jak už jsem tu jinde psal napojenou na dvě aro 711,zatim bych přesto tu kytaru chtěl valit, bojím se však spalení repro a tím většinou i zesilovač, i když má ten zesák na koncových trandakach tavné pojistky podle schématu,
uvažoval jsem o nejjednodušší ochraně toho zesu kdyby to aro 711 nepřežily, jelikož dotoho nechcu strkat víc peněz
zvažuju třeba připojení paralelně odporový drát k těm aro a pokud byse spálily ten drát by zachránil zesak, je to vůbec možné ? nebude ten drát se nějak přetavovat při hraní nebo co se sním bude dít ??? poradtě...
...3 možnost, v boxu stěmi aro711 byly kdysi dvě trafa musim je ještě proměřit co to je vubec zač asi byly na převod impedancí,
vermona ma na vystupu 4ohmy, uvažuji teda správně pokud bych dal na výstup vermony dotyčné trafo které by mělo primár vinutí 4ohmy a sekundár přizpůsobený reprakum, a pokud by ty repra odešly ochránilo by trafo zesák ? domnívam se že jo ne ? nebo je vystupní trafo u trandaku vubec možne ?
díky za odpovědi...

#2 2006-12-09 08:58:33

Jiřík
člen
Příspěvků: 33

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

ad odporovej drát:
elektrický proud není dement, hledá si cestu nejmenšího odporu.Kdyby se ti vinutí repra nějakým způsobem zkratovalo, tak asi nepůjde přes odpor o určité hodnotě, ale přes tu zkratovanou kmitačku repra, kde bude mít proti sobě odpor nula nula nic...

Jinak já Vermonu neznám ani nikdy neviděl, ale třeba má v sobě protizkratovku? zjisti si to wink

#3 2006-12-09 13:49:03

kurt
člen
Příspěvků: 20

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

ad 1 .jo tak aspon tohle o proudu vím, jen jsem zapoměl na možnost zkratování, protože zatímsemi povedlo jen celou cívku odstřelit najednou.
- a stou vermonou tam vidim akorat ochrany koncových kd, při velkém odběru proudu by se měly ty pojistky přetavit že ? a velký průchod by byl při zkratu, přináším schéma té vermony dík za rady, a mužete mi i sdělit jak si tento zesák pvoažujete, jeho konstrukci za poctinou nebo shit ? www.revir.wz.cz/1984.jpg
- pak mám ještě jednu zapeklitou otázku, ale to až za chvíli smile

#4 2006-12-09 14:20:02

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

Je tam protizkratová elektronická pojistka...

#5 2006-12-09 15:58:14

kurt
člen
Příspěvků: 20

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

1.ok- takže by tomu nemělo uškodit vyhoření repra ani jeho odpojení ano ? ještě mužeš mi pls sdělit kde je ta pojistka ? jen bymě to tak zajmalo, nemužu ji vtom schema najít, typnul bych že má něco společného s VT02 ?
2.- ten druhy dotaz, je s klasickou zpoždění připojení repra, když zesák zapnu ozve se tzv. vystřelení reproduktoru, buchne to a ustane, dále když vybudím na předzesáku všechny korekce, hlavně basy na plno začne tak asi od poloviny výkonu zesák lehce kmitat, až se na maximalním vykonu komplet rozkmitá...
ovšem, pokůd na výstup SLAVE OUT. připojím stereo sluchátka, sice se oněco zmenší výkon zesáku, ale pokud zapínám zesák vybuchnutí repraku, je skoro omezené, a kmitání taky přestane, chcu se zeptat zda těmi sluchátky můžu nějak zesáku uškodit, a jestli je teda tak můžu používat a trvale je mít zpaojené ? předem dík

1. už jsem nato asi přišel, ta protizkrat. pojistka je tvořena tranzistory VT 508 A VT 509 že ano ? když vzroste proud na R 529 nebo R530
otevře se jejich úbytkem napětí tranzistor VT508 NEBO 509 a ten omezí signál do budících tranzistorů... že je to tak -???? jo a naco je teda ta tavná pojistka na colectoru ?

#6 2006-12-09 17:42:57

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

Ochrana proti zkratu jsou, jsou VT508,509 je to tak. Tavné pojistky jsou tam jako poslední záchrana.
Ten modul s VT02 bude nejspíš nějaké omezení výkonu zesilovače tak aby se nedostal do limitace. Výstup slave out, je braný ze vstupu koncového stupně nejspíš určený k buzení nějakého dalšího zesilovače, tím že tam připojíš 32ohm sluchátka šlusneš vstup toho konce, takže na vyletění reproduktoru po zapnutí se ti přestanou podílet ostatní části zesilovače.

#7 2006-12-09 18:00:57

kurt
člen
Příspěvků: 20

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

parada diky za odpovědi, a pokud mi teda zhoří ty aro 711 je celkem dobra pravděpodobnost že to aspon koncák přežije že ?
- co řikate omezení vybuchnutí repraku připojením terimistoru přimo před trafo ? na ezk uvádějí takovou ochranu

naposledy upravil kurt (2006-12-09 18:14:29)

#8 2006-12-09 20:25:59

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: Nejjednodušší Ochrana zesilovače/repro

Zapoj ty dvě ARO711 sériově, předpokládám, že jsou to ty starší 6 ohm verze. Pak bude výsledná impedance 12ohm, zesilovač do nich neprotlačí takový výkon a nemělo by se jim nic stát. Na nějaké transformátory zapomeň. Omezit zhoupnutí reproduktorů při zapnutí lze jen zpožděným připojením reproduktorů k zesilovači, což zajišťuje modul k tomu určený.

naposledy upravil sinclair (2006-12-09 20:30:11)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)