AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-12-06 15:15:48

mor
člen
Z: ostrava
Příspěvků: 24
Web

Opačná polarita

Jenom takový malý dotaz - už jsem tu na pár místech četl, že středový reproduktor byl zapojen s opačnou polaritou.

Proč se to tak dělá?

Já jsem zkusil obrátit polaritu celé pravé reprobedny a skoro úplně zanikly basy, vznikl z nich takový uhuhlaný humus, asi se ty bedny mezi sebou navzájem "rušily".

#2 2006-12-06 15:45:03

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: Opačná polarita

Otočení polarity celé jedné bedny vůči druhé je běžné v létě u stánků na koupalištích, kde to mají různě pospojované drátama. Když stojíš frontu na pivo a dostaneš se do šikovného úhlu, vznikne takový tlak na uši, že je to na poblití. A to i v případě, když stojíš teprve na svoje první pivo. A k té výhybce, souvisí to s fázovými posuvy kapacit a indukčností.

#3 2006-12-06 16:22:10

martyy
člen
Příspěvků: 127

Re: Opačná polarita

Někdy je zapojen opačne pro změnu výškáč wink Souvisí to se strmostmi jednotlivých propustí a na nich vznikajícíh fázových posuvech. (právě bereme ve škole komplexní jednobrany a dvojbrany smile ).Pro zájemce bych doporučil učebnici elektroniky od Maťátka, tyhle základy tam jsou poměrně rozpitvané.

#4 2006-12-06 16:27:44

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: Opačná polarita

Ser na školu a makej na stránkách smile

#5 2006-12-06 16:33:26

martyy
člen
Příspěvků: 127

Re: Opačná polarita

Já vím, měl bych...makal jsem na nich skoro celou sobotu (bohužel ne na těch tvejch sad ). Pak už mě ty <><><><<<>>><> honily i ve snu big_smile

#6 2006-12-06 17:20:05

junglist
člen
Z: Kolín
Příspěvků: 115

Re: Opačná polarita

OT: čus more, desítníku :-)))) já radši ale budweiser :-))))

#7 2006-12-06 17:35:37

mor
člen
Z: ostrava
Příspěvků: 24
Web

Re: Opačná polarita

junglist: buď jsem blbej a nebo jsem nějakej jinej mor smile

jik a martyy: tak díky, moc tomu nerozumím, ale nevadí

rozhodně ale po dnešní zkoušce už nebudu nikdy repra zapojovat "poslepu" s tím, že na 50% jsou na tom s polaritou stejně smile

ta polarita se dá zkontrolovat hmatem, když si do toho pustíš třeba 1 Hz signál

#8 2006-12-06 17:43:48

junglist
člen
Z: Kolín
Příspěvků: 115

Re: Opačná polarita

Tak to nic :-) to byla narážka na tu zátku co máš na fotce na hlavě.

#9 2006-12-07 09:11:42

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: Opačná polarita

No, More, reprodobedny se NIKDY nesmí zapojovat poslepu, to dělají fakt jenom někteří stánkaři s občerstvením a dostat se mezi takové dvě bedny je pěkně nepříjemné. Zkus si to doma ještě jednou. Dej si je blíž k sobě, nastav střední nebo raději nižší hlasitost a zkus se mezi něma pohybovat. Bude to úplně tahat za uši a tlačit do hlavy.
A k tomu fázovému posuvu. Když máš třeba sinusovku, membrána ji v daném čase kopíruje výchylkou tam a zpět. Jak známo indukčnost fázi posouvá na jednu stranu a kapacita zase naopak. Takže výchylka membrány po zařazení RC členu (výhybka, že?) bude původní sinusovku kopírovat v jiném časovém okamžiku. Dochází k tzv. fázovému posuvu. U výhybek (záleží na jejím návrhu) může dojít k otočení fáze o takový úhel, že aby membrána jednoho reproduktoru v soustavě chodila v souladu s membránou druhého v té stejné soustavě, musí být některý reproduktor zapojen opačně.

#10 2006-12-07 09:50:16

Crashpc
člen
Příspěvků: 106

Re: Opačná polarita

marty: <><<<>>><> - souhlas. to je prostě mazec :-D zvlášť když něco zapomeneš... většinou ' a nebo ; :-D

no já to doma zkoušel už dřív a taky sem si nepomohl :-)

#11 2006-12-07 14:44:52

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: Opačná polarita

co><<><>?

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)