AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-12-06 09:27:25

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Zesilovač- mono

Dá se použít AZS jako mono? když dám balance doleva tak levá strana hraje více znamená to že to bude dávat do jedné větve cca50watt? A nebo jenom blbě kecám jedná se o tu moji AZSku ..

#2 2006-12-06 23:53:47

Nikolas
člen
Příspěvků: 272

Re: Zesilovač- mono

Na to ti asi nikdo neodpoví, páč by se předtím smíchy posral.
Tak tedy: Pokud dáš BALANCE doleva, budeš posílat signál pouze do jednoho koncového stupně, který má POUZE oněch 25W (AZS 223). Druhý konec bude jenom v údivu němě, maximálně se šumem přihlížet...

#3 2006-12-06 23:56:10

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: Zesilovač- mono

Karlosi, že tys pil???

#4 2006-12-07 08:47:49

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Re: Zesilovač- mono

Já sem asik debil proto se ptál ale když otočím balance jen doleva tak to hraje víc než když je balance uprostřed a to o dost tak čím to potom je vy chytráci hm?

naposledy upravil Karlos (2006-12-07 08:48:22)

#5 2006-12-07 09:34:45

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: Zesilovač- mono

To já jsem měl kdysi dávno u Toshiby nastavené poměry v odporovém děliči tak (samozřejmě z výroby), že, když byl potenciometr balance uprostřed, nebyl útlum žádného kanalu skoro žádný. Když se otočilo doleva, začínal útlum pravého skoro až k nule, ale ke zdůraznění levého již nedocházelo (možná minimálně). A naopak. Takže i při plné hlasitosti s balancemi uprostřed hrály oba zesilovače naplno tak jak uměly. Někde jsem ale zase četl, že správně nastavený odporový dělič (potenciometr balance s příslušnými odpory) je tak, aby součet energie do obou beden byl v daném okamžiku stejný. Dokonce ve starší literatuře jsem někde viděl i na balance tandemový potenciometr zapojený jako dva regulátory hlasitosti protiběžně!!! Byly pravděpodobně asi lineární, nebo že by logaritmické proti sobě-to asi ne, to už nevím. Takže u některých zesilovačů při správné vstupní úrovni signálu a balancemi uprostřed opravdu nemohlo být na vstupu koncového zesilovače plné napětí a tedy odevzdaný výkon. Takže zase úplně bych se Karlosovi úplně tak nesmál, ale s těmi 50W to úlet je.

naposledy upravil jik (2006-12-07 09:39:44)

#6 2006-12-07 09:47:58

hanzs
člen
Příspěvků: 110

Re: Zesilovač- mono

Karlos, Jik: no vy to teda vedete... Ano balance mohou byt tak, ze ve stredove poloze ma kazdy kanal utlum - ale pak staci, abych dostal z kazdeho kanalu 25W proste pridat VOLUME. Kdyz pak otocis balance tak na jednom kanalu nastane pokles a na druhem zacne konec zkreslovat, protoze vic nez tech 25W neda...

#7 2006-12-07 09:58:24

T.Viper
člen
Příspěvků: 451

Re: Zesilovač- mono

Sice toho o zesácích moc nevim, ale taťka mi kdysi upravoval původně stereo zesák do můstkového zapojení a pak už byl jenom mono s dvojnásobným výkonem, ale lesti to taky neni pičovina...?

#8 2006-12-07 10:05:42

kazzatel
člen
Příspěvků: 129

Re: Zesilovač- mono

Mládenci, trochu si pletete úrovňový diagram zesilovače a jeho maximální dosažitelný výkon. Japonci a američani s oblibou používají na balanc poťáky, jejichž polovina dráhy nemá " žádný " odpor ( je vodivá ), čili ve střední poloze není žádný útkum. Ten nastává jen tehdy, rozvážíte-li ho - má to ovšem nevýhodu, že součet výkonů se mění. Lepší je balanc s normálním poťákem ( zapojeným zpravidla ve zpětný vazbě ), kdy v jednom kanálu výkon klesá, zatímco v druhým stoupá, i když ani tento průběh není díky lineárnímu průběhu dráhy přesně zrcadlový.

#9 2006-12-07 11:12:23

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Re: Zesilovač- mono

Tak sem to pochopil až podle toho co napsal Kazzatel big_smile

#10 2006-12-07 11:13:18

george
člen
Příspěvků: 63

Re: Zesilovač- mono

A úplně nejlepší je varianta se dvěma regulátory hlasitosti pro každý kanál zvlášť. To se to pak balancuje, těch možností nastavení atd.

#11 2006-12-07 12:46:13

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: Zesilovač- mono

A vůbec - regulátor balance, když je vychýlený trvale z nulové polohy, značí, že něco není v pořádku a mě by dokázal tak znervóznit, že bych z poslechu neměl nic. Teď nemluvím o občasném poslechu nějaké starší nahrávky. Anebo v dobách krystalových přenosek u gramofonu, tam byl přímo nezbytný, ikdyž přes tyto přenosky snad nikdo z nás nejel. Pokud je postavený zesilovač správně nastaven, bedna jedna jako druhá, nestáčím potenciometr hlasitosti téměř k nule (nemoc souběhu) a poslouchám stereo aspoň trochu symetricky... Je v dnešní době vůbec potřeba?

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)