AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-11-17 17:07:13

martin_
člen
Příspěvků: 8

PC zdroj pro zesilovač

Zdravím, rozhodl jsem se že si udělám zesák. Napadlo mě, že bych použil pro napájení zdroj pro PC. Chtěl bych tedy znát váš názor, jestli je to dobrý nápad či nikoliv. A jestli mám na výstupu použít ještě nějáké vyhlazovací kondíky, resp. jak je to s úrovní šumu u PC zdrojů? Zdroj je 400w a zesák má nesymetrické napájení 18V max.

#2 2006-11-17 17:08:47

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: PC zdroj pro zesilovač

Je to pyčovina.

#3 2006-11-17 17:15:02

george
člen
Příspěvků: 63

Re: PC zdroj pro zesilovač

Mates ty jsi to už od Sinclaira na zesilovačích.cz schytal, takže martina odkážeme na konferenci zesilovače.cz z 16.11. čas 11.25. To bude na vysvětlenou stačit.

#4 2006-11-17 17:35:33

dj-bobr
člen
Příspěvků: 50

Re: PC zdroj pro zesilovač

Napájet zesilovač PC zdrojem je nesmysl. Jestli je 400W, tak neočekávej, že na 12V větvi budeš moct odebírat víc, než cca 100W. PC zdroje potřebují rozloženou zátěž mezi 5V a 12V a navíc při první větší proudové špičce zdroj vypne. O tom, jak vypadá spektrum rušení z PC zdroje, nechtějte ani slyšet.

#5 2006-11-17 18:50:28

Jiřík
člen
Příspěvků: 33

Re: PC zdroj pro zesilovač

george: :-D Mates odsud se nerovná "matej" z konfy na zesilovace.cz wink

#6 2006-11-17 20:20:42

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: PC zdroj pro zesilovač

george napsal:

Mates ty jsi to už od Sinclaira na zesilovačích.cz schytal, takže martina odkážeme na konferenci zesilovače.cz z 16.11. čas 11.25. To bude na vysvětlenou stačit.

Seš v pořáku?
Já na zesilovače.cz nechodim, tak se uklidni. nebo si pro tebe přijdu mad

#7 2006-11-17 22:39:10

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: PC zdroj pro zesilovač

dj-bobr napsal:

Napájet zesilovač PC zdrojem je nesmysl. Jestli je 400W, tak neočekávej, že na 12V větvi budeš moct odebírat víc, než cca 100W. PC zdroje potřebují rozloženou zátěž mezi 5V a 12V a navíc při první větší proudové špičce zdroj vypne. O tom, jak vypadá spektrum rušení z PC zdroje, nechtějte ani slyšet.

Jestli má zesilovač nesymetrické napájení max 18V tak dj-bobr počítej stím že k odběru 100W ze stroje se ani nepřiblíží, navíc PC zdroj 250W má na větvi 12V psaný odběr max. 9A(zdroj na který se teď dívám) takže 108W u 400W by to mohlo být i 150W a nic se neděje. Pc zdroje podle mě nepotřebují rozdělenou zátěž, nevim naco, možná mě to řekneš? Tou proudovou špičkou myslíš co? Si spíše myslím, že PC zdroj je na proudové špičky dělaný, jelikož v Pc nemáš v podstatě nic co by se rozbíhalo pozvolna. Takže nějaký zesilovač 2x5W stím bezproblémů můžeš krmit.Ostatně na nějaké starší zvukovce jsem i něco takového viděl na vlastní oči. Na netu jsem někde viděl dokonce sériově vyráběný zes 2x15W bylo to do PCI slotu, vstupy, výstupy, napájení přes MOLEX, škoda že uš nevim kde to bylo. Ja tak googlím, tady něco je, co pak to asi může být připláclé na tom chladiči?
http://www.esphere.cz/kostka/Hardware/Obrazky/Zvuk1.jpg
Takže rušení nerušení nejaké ty zesíky napajené z PC zdroje existují a dokonce fungují smile

#8 2006-11-17 23:05:03

babakus
člen
Příspěvků: 244

Re: PC zdroj pro zesilovač

Já jsem z PC zdroje napájel postarší autorádio cca 2x10W a jelo to naprosto v pohodě s kazetou, s rádiem na plný pecky bez nějakýho vypínání zdroje. Teď používám 200w PC zdroj na nápájení majáku s 55W žárovkou a bez problémů

#9 2006-11-17 23:39:02

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: PC zdroj pro zesilovač

Z 250W PC zdroje jsem maximálně dostal když jsem upravil větev 12V tak že mi dávala 24V a z těch 24V jsem tahal nějákejch 7-8A proudu. nechtěl se zatíženej rozběhnout, ale pak jel už v pohodě, ale fakt nadoraz..
O tom jestli napájet zesy PC zdrojema nebo ne je jasná odpověď pokud je jiný řešení tak ne. Samozřejmě jsou už dneska konstrukce spínanejch zdrojů co utáhnou 1000 a víc watový zesy a kupodivu neruší ale ty v AMARU nebo v počítači fakt nenajdem, alespoň zatím ne. A trafák je trafák.

#10 2006-11-17 23:46:17

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: PC zdroj pro zesilovač

Novější ATX mají například dvě nezávislé +12V větve pro napájení procesoru a periferií. Nevím, jestli je to nějaké pravidlo, či vlastnost některých typů, ale rozhodně existovaly (existují?) zdroje, které se bez zátěže na hlavních větvích vůbec nerozběhnou. No a impulzní odběr by mohla řídící logika zdroje vyhodnotit jako zkrat a zdroj odpojit, opět asi jak který... mě se například jednou za běhu dotknul napájecí konektor (samec z jakési redukce) na plech bedny, rozžhavil se do oranžova, trošku utavil, ale zdroj ani PC na to nic... vše běželo jako by se nic nestalo.
Vzhledem k tomu, že se z toho zřejmě nebude napájet bůhvíco výkonného a kvalitního, klidně bych to použil. Předpokládám, že ten zdroj máš (a jestli je to ATX tak víš jak ho zapnout) takže to můžeš zkusit, jestli to bude dělat nějaké problémy nebo ne.

#11 2006-11-18 08:44:58

DJ_BobiseK
člen
Příspěvků: 50

Re: PC zdroj pro zesilovač

ja som to raz skúšal smile ale ja mám zdroj enermax s dvomi 12v vetvami (2x18A)...zosik to bol tušim tda 2005,pokiaľ bol na vetvi kde je hdd a dvdrw tak pri každom spusteni to nepríjemne hučalo v reprakoch,ale na druhej vetvi OK,neaké extrémne rušenie tam nebolo ale to je možno len zdrojom...je to úplne iná konštrukcia oproti tym sračkam za 500-600sk...a tiež je pravda že bez záťaže asi nenabehne,doteraz čo som sa stretol tak každý zdroj mal písanú aj minimálnu záťaž pri ktorej nabehol,tušim to bolo 12V/1A a 5V/2A...a ešte chcem niečo dodať,pri 12V majú tie zosik malý výkon,keby si to napetie zdvyhol tak na 17V bolo by to oveľa lepšie wink

#12 2006-11-18 09:25:37

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: PC zdroj pro zesilovač

DJ_BobiseK napsal:

sračkam za 500-600sk

jj, předražené sračky Enermax, černá barva, nekdy i skoro červená pěkný design, sice krabica od zdroje je krabice od zdroje, čoveče nemáš tam i podsvícený větráček aby to stalo za těch 2000-3000Kč smile

#13 2006-11-18 12:20:08

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: PC zdroj pro zesilovač

Já co jsem tunil tak jsem tomu integroval zátěž takovou aby se to dycky rozběhlo.. Ano je to ztráta výkonu ale těch 5-10W tepla pro bezpečnej provoz mi za to stojí..
Ty ATXa co maj zdvojený větve jsou tak udělaný aby se rozložila zátěž. Když se podívate 10 let zpátky stačily 200W zdroje a měli obrovskou rezervu. Dneska některý sestavy neutáhne ani 500W zdroj kterej těch 500W je schopen bezproblémů dodat. Se zvyšujícím výkonem je požadavek i na výkonější zdroje. Ovšem taky nároky na peněženku celkem rychle rostou..
Na ATX je blbý že je pořád jedna část pod napětím a má to nějákej odběr pohybuje se to podle provedení zdroje od 1W do 40W a taky podle připojení a nastavení kompu. Už jsem viděl kompy který i vypnutý měli USB pod napětím a dala se z nich sosat šťáva.

Ty zdroje by měli bejt pořád trochu zatížený. Jak jsou uplně bez zátěže hrozí že se nerozběhnou, ale to je v pohodě, horší je to že taky už jsem viděl jak zdroje bez zátěže umí krásně vyhořet a skoro chytit plamenem.. Některý zapojení té řídící elektroniky tam je taky dost odolný na vypínání. Dřív panovala v našem kraji pověra že když šlusnete výstup spínanýho zdroje z PC je po něm.. Dneska snad už všechno co se dá i po bazarech a nevím kde vyhrabat by teoreticky zkrat přežít mělo akorát elektronika to nenechá znovu zapnout dokud se nevytáhne síťová šňůra..
Teď je jenom otázka nakolik zatěžovat vnitřní větve. Já osobně 5V větěch když potřebuju jenom 12V tak odpojuju a všechny pomocný napětí taky zruším..

Kdyby se někomu doma nebo někde dostupně váleli AT zdroje a chtěli by se jich za poštu a nějákej drobák zbavit tak bych měl o pár kousků ještě zájem..

#14 2006-11-18 14:25:25

phalanx
člen
Příspěvků: 10

Re: PC zdroj pro zesilovač

To Lotrpotr:

Vsetky modely nepoznam, ale specialne Enermax Liberty 400 je v tesnom zavese po Seasonic-u druhy najlepsi 400W zdroj aky sa da kupit, aspon teda co sa tyka pouzitych suciastok a kvality spracovania. A nema ziadne svietiace pi... smile

#15 2006-11-18 17:50:17

Sejny
člen
Příspěvků: 53

Re: PC zdroj pro zesilovač

no k těm odděleným 12V asi takhle: ve zdroji je POUZE jedna 12V větev, rozdělené je pouze snímání proudu těmi větvemi pro proudovou pojistku... asi kvůli bezpečnosti

#16 2006-11-18 20:13:10

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: PC zdroj pro zesilovač

Ve starších nebo levnějších zdrojích jo, ale podle novějších specifikací by to nemělo být.

#17 2006-11-18 20:16:45

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: PC zdroj pro zesilovač

phalanx, kde bereš tu jistou že zrovna Seasonic a Enermax(protože jsou to skoro nejdražší mrdky), co třeba Fortron,Chieftec, Thermaltake? Tys ty zdroje kuchal a měřil vlasnosti použitých součástek? Nebo je někde na netu nějaká Chart quality součástek ve zdrojích ? smile

Tohle mě docela zajímá, že bych jako vyměnil svého Eurocase zdroja za něco lepšího, jen tak pro dobrý pocit, že tam budu mět nějakou mrdku za 2k smile sice ten EC už mě jede 3roky bez problémů ale víš jak kvalita je kvalita a za 500,- co tam může být za kvalitní součástky, já už v podstatě počítám minuty, kdy se mě ten zdroj odpálí a sebere se sebou celé PC. počkej že bych nastríkal ten zdroj na černo třeba potom vydrží o půl roku víc.

Nadruhou stranu, kdybych měl PC za 50 000,- tak by asi vypadalo dost blbjě kdybych tam dal obyčejný zdroj smile

#18 2006-11-18 20:45:28

Sejny
člen
Příspěvků: 53

Re: PC zdroj pro zesilovač

lotře já to udělal... a můžu ti říct že Seasonic (aspoň řada S12) žádné mrdky nejsou... mrkni se na www.svethardware.cz tam najdeš nějaké recenze... Thermaltake je celkem shit... vevnitř nic moc... Enermax taky žádná sláva

#19 2006-11-18 23:30:26

phalanx
člen
Příspěvků: 10

Re: PC zdroj pro zesilovač

Jak sa zisti kvalita suciastok? tak ze to niekto rozoberie, pozrie suciastky ich parametre, vyrobcov, zapojenie ... Co sa ti natom zda take neuveritelne a nepochopitelne?
Donedavna som tiez pouzival rozne no name - eurocase a podobne zdroje, ale potom co som X-ludom daval dokopy compy potom ako im vyhorel zdroj a casto prisli o polovicu komponent a hlavne niekedy aj o data tak som si spocital ze sa mi to neoplati. Zdroj nieje komponenta ktoru by si musel menit kazdy rok tak preco do neho nieco neinvestovat.

To sejny: ano Seasonic je asi momentalne to najlepsie co sa da kupit, ale ten enermax Liberty(400W, tie 500W a 600W odflakli - inac povedane su skoro to iste ako ten 400W) sa kvalitou drzi v slusnom zavese, a velmi sa mi pacila modularna struktura kabelaze ... Nemam taky comp ze by som ten zdroj zdaleka vytazoval na 100% takze by to malo byt vpohode smile

PS: fortron, chieftec -> kvalita jak eurocase, cena dvojnasobna ...

naposledy upravil phalanx (2006-11-18 23:32:00)

#20 2006-11-18 23:51:21

lotrpotr
člen
Příspěvků: 170

Re: PC zdroj pro zesilovač

phalanx napsal:

PS: fortron, chieftec -> kvalita jak eurocase, cena dvojnasobna ...

hochu, člověče tys but včera poskládal x-počítačů a dals je x-lidem, a přes noc jim to vyhořelo, asi nejen kvuli zdrojům smile nebo sis nedávno usmyslel že se budeš zajímat o PC a začneš zdrojama--> přečteš si článeček na zmiňovaném svetehardware.cz smile
Dyť Forton je přední firmou která se zabývá výrobou kvalitních PC zdrojů už několik let.

#21 2006-11-19 00:36:41

phalanx
člen
Příspěvků: 10

Re: PC zdroj pro zesilovač

OK trochu som sa tym nechal uniest smile ano Fortron robi aj dobre zdroje, vsetky zdaleka nepoznam, ale ten 400W zakladak je dost slaby aj na to kolko stoji
Inac ako zase nejakeho PC guru zo seba robit nechcem, ale tento rok som mal v rukach vyhorene: 2xeurocase 1xChieftec a 2x Nieco noname a tie zdroje fakt vyzerali otrasne vo vsetkych smeroch.

PS: o rok koncim FEL (nie vypocetka smile ) a s PC sa hram uz tak 10rokov a kde tu nieco postavim pre kamaratov a znamych takze myslim ze naozaj niesom nejaky teenager co prežuje svethardware a rozdava rozumy po celom svete ...

PSS: musim uznat za asi niesom uplne nezaujaty smile, ano je to cca 1/2 roka co som si kupil Enermax Liberty 400. Ale nebolo to tak ze som si precital 1 recenziu a bezal do obchodu ...

naposledy upravil phalanx (2006-11-19 00:44:54)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)