AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-11-17 14:14:07

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

"síťová pračka"

http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?ac … topic=2399
http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?ac … topic=2395

Co si o tom myslíte? sem blbej já nebo voni?

naposledy upravil Pavlik (2006-11-17 14:37:44)

#2 2006-11-17 16:21:12

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Nebudu to celé číst, protože takových diskuzí už byla spousta, spíš řeknu co si o tomhle problému myslím já.

Zaprvé, sestava by měla mít nějakou úroveň aby to vůbec mohlo mít smysl. Tranziwatt s monology sice nehraje špatně, ale filtrovat mu napájení asi nemá cenu. Na slušných sestavách má zřejmě význam odrušení sítě, tedy slušná filtrace VF bordelu nachytaného ze vzduchu, od spínaných zdrojů v síti a vůbec všeho, co se k síti nepřipojuje v nule. Bazírovat na rekonstrukci sinusovky je podle mě nesmysl, když hned za dalším trafem ta sinusovka jde do háje. A co víc, hned za trafem je čertík jménem diodivý můstek a tomu i kdybys dal sebečistčí sinusovku, tak do ní ten VF bordel sám naseká. Tady by se mělo spíš řešit, aby vlastní zdroj byl ošetřen proti rušení které sám z principu tvoří. Toto je pochopitelně mimo možnosti běžných hifistů, takže ti radši řeší jen to co se dá ošetřit nákupem nějakého komponentu. Je pravda, že pokud mi sousedova lednička práská do repráků, tak je přínos nasnadě a nemusím ani hledat nějaká ta éterická "pročištění" "zplastičnění" atp. Stíněné napájecí kabely mají dejme tomu význam od filtru dále, nepochopím ale lidi, kteří si koupí stíněný kabel, zapojí ho normálně do zásuvky a hned jim to hraje líp... to je placebo a nic víc, s rušením ze sítě to neudělá nic a rušení ze vzduchu se do sítě stejně naindukuje během těch metrů nestíněné elektroinstalace ve zdi. Elektrorozvod není stíněný nikde, takže všechny ty kilometry drátů od elektráren a trafostanic opravdu nezachrání ten poslední stíněný metr před přístrojem.

#3 2006-11-17 16:30:23

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: "síťová pračka"

Ale může třeba zabránit přenosu bordelu do signálovejch kabelů.
Něco o zdrojích se píše na czechaudiu, frknou tam RC a C a maj po problémech lol

#4 2006-11-17 16:36:26

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Signálový kabely už stíněný jsou, ne? Doháje, kdy už si nějaký hifista konečně kolem poslechovky postaví faradayovu klec a všechno vevnitř potáhne z baterií? To by pak hned bylo po poroblémech ne? A hodit plech pod omítku snad není tak drahé jako sestavičky od B&W a různé Mark Levinsny, Accuphase, Halcra a jánevimcoještě.

#5 2006-11-21 08:20:54

pibi
člen
Z: Jablunkov
Příspěvků: 143

Re: "síťová pračka"

Nejnovější hit v moravských Hi-Fi kruzích je oddělení sítě motorgenerátorem. Pokud to někomu přinese ten správný poslechový dojem, proč ne. Jsou i horší způsoby, jak utratit prachy.

#6 2006-11-21 09:29:03

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Všiml jsem si fotek na Lopuchu, vypadá to zajímavě... Řekl bych, že u takového zařízení budou největší problémy s WAF big_smile

#7 2006-11-21 16:35:00

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: "síťová pračka"

Faradáje si tam někdo už kutí lol

#8 2006-11-21 16:36:32

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: "síťová pračka"

mimochodem, admin je pěknej kokot:
http://www.f-sport.cz/hifi/index.php?ac … topic=2418

A pro jistotu mě zabanoval...

#9 2006-11-21 19:03:06

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

To se máš. Já tam nepíšu, tohle pískoviště je zaměřené trochu mimo mě a tamní admin je poněkud divnej (padlej na hlavu by bylo lepší, ale zůsteňme slušní) Kašle na pravidla, která vynucuje na ostatních a má talent na iracionální hádky s rozumnými lidmi (alespoň z mého pohledu). S jeho vehemntním promazáváním fóra mě štve, to je pak radost číst, když třetina příspěvků v threadu je fuč. Navíc já mám takový zvyk občas poukazovat na jiné úhly pohledu na věc, z čehož by chudák martin (a nejen on) asi vyrost, takže se jim tam do toho nemíchám.

#10 2006-11-22 10:53:45

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: "síťová pračka"

A už téma smazal...

#11 2006-11-22 14:33:31

furious
člen
Příspěvků: 33

Re: "síťová pračka"

Já jsem měl před CD přehrávačem malý síťový filtr a opravdu to šlo poznat (i slepým ABX testem), dokonce stíněný přívod
elektřiny (přibližne 6 metrů z rozvodní skříně) a separátní pojistka šlo poznat na zvuku, výměna posledních 1,5 metrů kabelu k přístrojům jsem ještě nezkoušel, možná že taky má vliv.

#12 2006-11-22 16:21:06

jiřik
člen
Příspěvků: 248

Re: "síťová pračka"

Možná by mělo nějakýá význam vypíchnout z domovního rozvaděče přes dva jističe a z dvou fází samostatné napájení oddělovacího trafa 400/230 V patřičné dimenze a za něj dát síťový filtr.Zatím jsou většinou rozvody 3 fáze + PEN a rušení jde po zemní sběrnici také.Tímto by se dalo toto odstranit.

#13 2006-11-22 21:20:41

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Přinejmenším pro přehrávače, předzesilovače a podobnou energeticky skromnou havěť by neměl být problém udělat skutečnou pračku... tedy slušný výkonový konec buzený oscilátorem. Kdo má zkušenosti s konstrukcí zesu na výstupní úroveň 230V ? big_smile

#14 2006-11-23 00:38:26

Sejny
člen
Příspěvků: 53

Re: "síťová pračka"

230 na výstupu ani dávat nemusí... dá se tam šupnout trafo přec

#15 2006-11-23 06:50:25

pibi
člen
Z: Jablunkov
Příspěvků: 143

Re: "síťová pračka"

Než to provádět tak komplikovaně, tak by možná byla jednodušší sada gelových akumulátorů, která by se nabíjela když zařízení není v provozu. Asi by to vyšlo i levněji.

#16 2006-11-23 10:16:01

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Sice je to možné, ale konstrukce, kde se trafem napájí zesilovač pracující do trafa napojeného na trafo... no není to už trochu přehnané? Pokud by to ale jelo z baterií, byl by to jednoduchý způsob jak dostat z gelovky čistý sinus síťové úrovně... pro malé odběry určitě použitelné. Celé to záleží na přijatelném příkonu a účinnosti.

#17 2006-11-23 12:56:55

pibi
člen
Z: Jablunkov
Příspěvků: 143

Re: "síťová pračka"

Nemyslím vytvářet z baterií sinus, ale přes stabilizátor napájet předzesilovač nebo CD přehrávač přímo, bez síťového trafa.

#18 2006-11-23 13:29:30

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: "síťová pračka"

Pibi, neblázni. big_smile Pračka je určená pro lidi, kteří maximálně tak připojí komponent nebo vymění kabel, ne pro ty, kteří se nerozpakují rozkuchat svého miláčka za těžký prachy aby k němu přidělali externí napájení.

#19 2006-11-23 14:35:49

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: "síťová pračka"

Dobrý, širokopásmový a hlavně účinný odrušovací filtr má své opodstatnění, bordelu je v síti hromada a speciálně toroidními trafy prochází bez zábran.
Kdysi bývalo dobrým zvykem blokovat obě poloviny symetrického anodového vinutí na síťovém transformátoru elektronkových přístrojů, případně se kondenzátorem překlenovaly i dvojité usměrňovačky. Ani já to už dnes nedělám, protože je to mírně problematická věc /odběr není víceméně konstantní, jako u elektronkových aparátů s A koncem/, zato vždycky důsledně blokuju usměrňovač a leckdy ani to nestačí. Je třeba kvalitními MKPčky zablokovat i obě ss větve, nejlépe přímo paralelně k elektrolytickým filtračním sestavám /takto jsou řešeny SPZS4-6 i zdroje v SPV100P/. U nízkovýkonových symetrických zdrojů, které napájejí zvlášť háklivé, nebo zvlášť rychlé obvody /phono e.t.c./ je NĚKDY třeba použít na správných místech i tlumivky a to ne ledajaké.
Stíněný síťový přívod je naprostá píčovina, stejně jako navlékání feritových toroidů na žíly síťového přívodu u lineárních zdrojů /s klasickým transformátorem/.
Daleko důležitější je správný systém zemnění, dobrý a filtračními prvky opatřený oddělovací transformátor rovněž není od věci.
Kdyby to někoho zajímalo, tak mám k dispozici asi 60-ti stránkovou technickou zprávu bývalého Čs. rozhlasu, nazvanou "Ochrana před nebezpečným dotykovým napětím a brumovým napětím v rozhlasových budovách" včetně výkresů a příkladů zapojení-velmi zajímavé a poučné čtení. Je sice z roku 1980, nicméně už tehdy se v rozhlase používala zásadně síť TNS, případně TT.

#20 2006-11-23 14:51:09

ondra Ch
člen
Z: Semily
Příspěvků: 264

Re: "síťová pračka"

Hmmm to musí být velmi zajímavé počteníčko!

#21 2006-11-23 14:55:16

furious
člen
Příspěvků: 33

Re: "síťová pračka"

Boramyre, začínáš chápat co rozumí hifista pod pojmem "tuning" své aparatury.Samozřejme když cenovka komponentu je dostatečne mastná tak se to velice dobře popisuje na fórumu.Když do svého popisu zařadí slova zkreslení, fáze, směrovost káble, polarita tak samozřejme serióznost recenze vystoupí před ostatníma hifistama o 100%, a pod vlivem davové psychozi si okamžitě zajdou "upgrade-ovat" své aparatury.
K tématu: Jestli Vás zajíma jak vypadá opravdový síťový regenerátor od firmy PS AUDIO uvnitř tak můžu to sem vystavit.
Porovnával jsem to (bohužel ne na své aparatuře - změny a přínosy nejvíc vyniknou na "notoricky známé "vlastní aparatuře) na dost kvalitní sestavě, a byl tam obrovský rozdíl (regenerovaných/neregenerovaných 230 V), dokonce byl přitomen i jeden "neaudiofil nehifista" a ten taky byl zaskočen změnou.

#22 2006-11-23 15:42:42

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: "síťová pračka"

furious: Tak na co čekáš? vystavuj!
Sinclair: Pokud vim, tak magnety kolem některých kabelů vyžadují US normy.

naposledy upravil Pavlik (2006-11-23 15:45:30)

#23 2006-11-23 17:42:53

furious
člen
Příspěvků: 33

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)