AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#26 2006-11-19 12:52:45

dawsoo
člen
Z: Praha 4
Příspěvků: 211

Re: zahořování / vliv na parametry

K tomu Audaxu je to o tom že to nejsou vůbec špatný repráky,ale vždy když jsem je měl tak bylo třeba víc kusů a z nich spárovat co nejstejnější... pravej opak je třeba seas za stejný peníze je jeden jako druhej... Já jsem si např z mellissy nechal za mírnej poplatek vždy repráky proměřit a spárovat a pak to bylo ok... smile Takže aby nedošlo k mejlce Audax je oproti TVM kvalitou a zvukem uplně jinde, jen to asi v továrně frantíci flákaj a prděj na výstupní kontrolu... jak jsem psal chce to mít možnost si vybrat dva stejný kusy a pak je to paráda třeba HM serie je špička (litý koše aerogelové membrány) se zvukem velice živým a čistým...

naposledy upravil dawsoo (2006-11-19 13:01:07)

#27 2006-11-19 21:59:15

Laďa
člen
Příspěvků: 49

Re: zahořování / vliv na parametry

Takže zahořovat? Právě dodělávám sub s 15PS100. Jak dlouho,jaký výkon a jakou frekvenci??

#28 2006-11-19 22:34:16

junglist
člen
Z: Kolín
Příspěvků: 115

Re: zahořování / vliv na parametry

A co ta PM? Tipuju, že nikdo nic...

#29 2006-11-19 22:40:16

dawsoo
člen
Z: Praha 4
Příspěvků: 211

Re: zahořování / vliv na parametry

Já zahořuju...Nízkou frekvencí na Xlin...

#30 2006-11-20 08:25:53

Jarous
člen
Z: Nupaky
Příspěvků: 138

Re: zahořování / vliv na parametry

Souhlasím, zahořovat je potřeba. U mého širokopásma se zvuk po půl roce hraní absolutně nedá srovnávat s tím, co z toho lezlo, když jsem reproduktory poprvé namontoval a začal hrát, myslím si, že ještě nejsou na dně svých možností zahoření.

#31 2006-11-20 14:17:12

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: zahořování / vliv na parametry

já šumim šumákem smile

#32 2006-11-25 08:54:45

Halen
člen
Příspěvků: 141

Re: zahořování / vliv na parametry

Na audiofilstvi a potazmo az netopyrismu je zajimavejsi spis zaujatost posluchace. Podvedomi "netopyra" je silnejsi nez jeho realne uvazovani a realny poslech. Vic nez skutecne zmeny zvuku se projevi prave ono podvedomi. A na podvedomi "netopyra" ma vliv hodne veci.
- vlozene finance do audio retezce (podvedomi si vryva vetu "drazsi hraje lepe")
- vizualni stranka audio retezce (podvedomi si vryva vizualni, nikoli audio stranku, ale prevadi vizualitu na audio)
- naposlouchani urcite bedny (pro podvedomi se stava lepe hrajici diky privyknuti na podani zvuku)

Aby byl skutecne slysitelny rozdil zvuku mezi "novym" a "rozehranym" reprakem, musel by se tento dlouhodobe zatezovat pro reproduktor v nevhodnych podminkach (basak naprazdno, dlouhodoby vysoky prikon).
- basak naprazdno s vysokym prikonem prekracuje spolehlive svoje moznosti rozkmitu membrany a v podstate se tyto zavesy nici prilis vysokym rozkmitem
- prilis vysoky prikon po dlouhou dobu sinusem vede k castecnemu prismazeni kmitacky a tim i ke zmenam ve zvuku (uspesne pochybuji, ze k lepsimu) Tomuto nazoru nasvedcuje i zmena Le u reproduktoru, pripalena kmitacka skutecne bude mit jine parametry tongue

Vliv PODVEDOMI je mnohem silnejsi, nez si kdokoli je ochoten uvedomit (Edit - lepsi slovo je PRIPUSTIT)

2 MethMan - teprv ted jsem si vsiml tveho prispevku o neco vys, dostavas za nej 1*

naposledy upravil Halen (2006-11-25 09:04:57)

#33 2006-11-25 11:18:55

BlackRider
člen
Z: 15km na SV od Brna
Příspěvků: 579

Re: zahořování / vliv na parametry

Halene, s tím co píšeš se nedá nesouhlasit.

#34 2006-11-25 11:55:28

polmo
člen
Z: SR Trnava
Příspěvků: 108
Web

Re: zahořování / vliv na parametry

ale dáá, nieco pravdy na tom je, ale ja by som to skor videl tak 50 na 50 (podvedomie/mechanicke vlastnosti)

#35 2006-11-25 12:03:44

BlackRider
člen
Z: 15km na SV od Brna
Příspěvků: 579

Re: zahořování / vliv na parametry

Psychoakustika už se projevuje big_smile

#36 2006-11-26 18:53:03

dawsoo
člen
Z: Praha 4
Příspěvků: 211

Re: zahořování / vliv na parametry

2 Halen.
Zkus si vzít dva stejný nový repráky a zkus jeden nechat pár hodin rozhejbat a měř fs a porovnej - poslechni oba v BR/Closed vytlumený bedně... pokud neuslyšíš rozdíl od cca 1kHz dolů tak jsi antinetopejr big_smile Cms má na zvuk podstatnej vliv viz změna ekvivalentních parametrů v náhradním schématu... Novej reprák má parametry o 5-25% jiný než rozehranej.

Zrovna předminulej tejden jsem dostavěl pro kamaráda 15l miniregálovky s P17REX a 27TFFC a nerozehraný nový basáky měly zvuk hroznej...hrály jak Tonsily GDN16... big_smile ,měl jsem jako referenci svý bedny pro porovnávání... tak jsem je nechal přes noc hejbat na 10Hz příkonem tak kolem 1W na výchylku která byla vidět ale ještě byla v normě a druhej den už byly o moc lepší...zvuk si jakoby sedne a nezní jakoby zpěvákům tahali za koule... Po tejdnu už to bylo velmi slušný a s mejma původníma alespoň trošku porovnatelný... Spíš je to blbej výraz slovo zahořování... lepší by bylo urychlení přiblížení se mechanickým parametrům udávaným výrobcem... A není to o žádném netopýrismu poznal to i můj děd který slyší jen do 4Khz big_smile

naposledy upravil dawsoo (2006-11-26 19:01:47)

#37 2006-11-27 07:23:46

Jarous
člen
Z: Nupaky
Příspěvků: 138

Re: zahořování / vliv na parametry

Také nesouhlasím, rozdíl nehraného a rozehraného repráku, pozná i moje manželka jako laický nezasvěcený posluchač. Je dokázáno měřením, že parametry repráku se od prvního hraní mění a na referenční údaje udávané výrobcem se dostavájí teprve i za několik desítek hodin hraní, mění se například i rezonanční kmitočet.

#38 2006-11-27 08:28:16

kyselym
člen
Příspěvků: 101

Re: zahořování / vliv na parametry

co sem tak vypozoroval tak vetsinou se zahoruje jen par hodin (napr. 4h) a vliv to opravdu ma (dal bych sem i link kde je to podlozene merenim ale nemuzu si zrovna vzpomenout kde sem to videl) myslim ze po pul roce je reprak uz spolehlive rozehrany...nadruhou stranu u lepsich repro ten rozdil byva mensi...

#39 2006-11-27 09:18:48

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: zahořování / vliv na parametry

Já jsem měl kdysi příhodu - do jednoho ARN 6604 vlivem poruchy zesilovače, který jsem dostal na opravu, prolítla polovina Ucc, t.j. 35V stejnosměrných. Byla to tenkrát moje blbost, že jsem tam ten zesilovač hned zapojil. Z jednoho reproduktoru se zakouřilo. Nicméně zesilovač jsem opravil a vrátil. Co s tou jednou bednou? Šel jsem do Elektry a za 120,-Kč jsem koupil nový ARN 6604 (vědom si zásady stejné jako u tlumičů nebo pneumatik do auta jsem koupil přesto pouze jeden kus). Namontoval jsem ho do bedny a hned po zapojení jsem začal nadávat na Teslu - na jejich tolerance, nesourodost výroby a kdoví ještě na co. Prostě ten zvuk se mi nelíbil - basy takové napružené (sice ostré a pevné), ale o dost výš než u druhé bedny. A navíc to hrálo o něco hlasitěji. Po nějaké době se to jakž takž srovnalo. Ale proč to píšu - bylo to v době, kdy jsem o zahořování nebo změně vlastností repra nevěděl vůbec nic. Takže zde ani žádné předsudky nemohly fungovat. Jednoznačně tvrdím, že nový reprák tenkrát hrál jinak než ten druhý hraný.

#40 2006-11-27 12:31:52

ondra Ch
člen
Z: Semily
Příspěvků: 264

Re: zahořování / vliv na parametry

Boramyr napsal:

Však závěsy nejsou z hliníku big_smile Co je ale s podivem, že vždycky všichni říkají, že zvuk po zahoření je lepší... jakživ jsem neslyšel, že by se někomu vlivem změny parametrů po zahoření bedna rozladila... čím to asi bude? V reálu to bude asi tak, že zahoření = přivyknutí posluchače na zvuk nových repráků.

Naprosto souhalím s Boramyrem,je pochopitelné,že používáním dochází u reproduktorů ka změnám-podajnost závěsu,středičky, se nutně po několika desítkách hodin hraní změní,ale proč to musí být vždy změna k lepšímu to nechápu :-))

Přirovnání k zajíždění motoru u auta tady trochu pokulhává.

naposledy upravil ondra Ch (2006-11-27 12:34:39)

#41 2006-11-28 21:20:19

dawsoo
člen
Z: Praha 4
Příspěvků: 211

Re: zahořování / vliv na parametry

2 ondra ch a boramyr:

Podle mě to bude nejspíš tím že z 99% lidi použili parametry výrobce a dle nich prováděli návrh bedny... a jelikož se repráky rozhejbáním na tyto parametry dostaly vnímali to jako zlepšení... vysvětlení je prozaické

#42 2006-12-02 09:48:30

Halen
člen
Příspěvků: 141

Re: zahořování / vliv na parametry

Za svym nazorem, ktery jsem napsal vyse si stojim. Motor auta se taky nezabehava NEPRIROZENYM zpusobem. Nasilne rozhybani zavesu basaku bez ozvucnice? To jeko u auta zabehat motor bez chlazeni a pominout i fakt ze beznym provozem se zabehne nejen motor, ale i prevodovka, kapku se pozmeni tlumeni, rizeni a spousta dalsich veci, ktere v tom aute tvori CELEK. Proste kdyz rozehrat, tak beznym zpusobem a proste strasne TRPET pri tom HROZNYM zvuku nerozehranych repro.

Ad jik, koupils repro z uplne jine serie a spravne pises, ze koupit se musi vzdy oba kusy, protoze ten novy mel o dost jine parametry.

Celkem by me zajimalo, jak rozhybavaji netopyri vyskace a stredaky. tongue

#43 2006-12-02 12:25:26

dawsoo
člen
Z: Praha 4
Příspěvků: 211

Re: zahořování / vliv na parametry

Obdélníkem big_smile big_smile

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)