AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-09-01 10:21:15

petr
člen
Příspěvků: 29

baxandall

Měl bych takový dotázek ohledně korekcí typu baxandall. A sice jaké je podle vás vhodné ladění pro domácí použití, resp. existuje nějaké uznávané "golden" ladění? Mám na mysli max. zdvih, zlomové frekvence, atd. Je vhodnější volit zlomové frekvence pro basy i výšky stejné, nebo nechat mezeru? Po internetu je k vidění mnoho schémat, ale většina je obligátní +-20dB, 1kHz střed, což mi nepřijde jako nejlepší volba, vzhledem k tomu, že střed akustického pásma 20Hz - 20kHz je nějakých 630Hz.

#2 2006-09-01 10:38:53

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: baxandall

Názory se rozcházejí. Někdo preferuje střed 1k, někomu víc vyhovuje okolo 800Hz. Podle mě je zdvih nad +/-12dB spíš nežádoucí, zlomové kmitočty třeba vypiplat podle osobního vkusu. Zdvih se dá omezit "dorazovými" odpory a vnitřním odporem předchozího stupně, ze kterého je korektor buzen, současně se dosti zvětší subjektivní "linearita" regulace /myšleno tak, že změna zvuku "jde"rovnoměrně za pohybem hřídele/ a přesnost nastavení středu. Gold neexistuje.

#3 2006-09-01 11:05:26

petr
člen
Příspěvků: 29

Re: baxandall

Toho jsem se bál:-) Našel jsem si origoš článek od Baxandalla z W.W. a pár dalších a zkouším "piplat". On tam měl ve výškové větvi poťák s vyvedeným středem a pak se to chová trochu jinak, než obyč, navíc různé hodnoty poťáků...No nic, nezbude než vyrobit nějakého frankensteina:-)

#4 2006-09-01 17:37:19

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: baxandall

Hen, nešahej mejm bedýnkám na jméno lol

#5 2006-09-02 05:34:00

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: baxandall

Ty poťáky s vyvedenými středy nejsou až tak nutný, spíš se snaž to řešit na co nejnižších impedancích, nebál bych se poťáků 10k/N i menších. Tesla Vráble poměrně vtipně "linearizovala" průběhy symetrických Baxandallů potenciometry s průběhem NS. Je to jakoby lineár, ale začátek a konec dráhy /cca 15%/ má pozvolnější. Jestli máš nějaký starý katalog Lanškrouna, tam byl průběh NS vyobrazený. Akorát, že zatvrzele používali 100k/NS a u spousty "konstruktérů" se tahle hodnota /čertví proč/ udržela až dodnes.

Možná by stálo za to zavolat ing. Vyoralovi, jestli by to ještě do TP289 dokázali udělat.

Výsledky Tvé práce bych docela rád s Tebou konzultoval. Nešikovný průběhy /hlavně na konci dráhy směrem ke zdůraznění / byly jedním z důvodů, proč jsem zpětnovazebák nepoužil v preampu PreLem. Tam je slušně linearizovaný nízkoimpedanční pasív, který má nejen podle mě skvělý zvuk. Jsou tam sice kapacity jako prase, ale zas to není příliš háklivé na jejich rozptyl, na vnitřní kapacity potenciometrů a hlavně na 50Hz z luftu. A těch cca 16dB navíc, co pasív tlumí, se dá se slušnými NE zvládnout i bez zhoršení odstupu.
Ale v chystaném stereofonním preampu bych rád vypínatelný zpětnovazebák použil, tam bych nerad cpal každý dB zisku navíc.

#6 2006-09-02 10:32:39

petr
člen
Příspěvků: 29

Re: baxandall

Ad nízké impedance: mám na to ty dva 25k/N 2dB od Vás, takže to bude postaveno "kolem nich". Na mail, který jsem psal do ESO mi dosud nikdo neodpověděl, asi jiné maily, než z Luhačovic nečtou:-) Po nich jsem původně chtěl 10k/N.

Ad NS: kouknul jsem se na to, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu dělat - preamp má být do obýváku k TV a DVD, takže vyloženě high-end to nebude, jenom to nechci úplně o...t.

Ad aktiv vs pasiv: vím, že se to na elwebu řešilo, od pasivu mě trochu odradilo, že snad všechny, co jsem na netu našel, byly právě s odlišnými hodnotami potů - které nemám. Na PreLem jsem koukal, ale nevykoukal jsem, jestli je to pasivní baxandal, nebo nějaký "peaking" EQ pro dané kmitočty.

Zatím mám rozdělané toto zapojení: xvasap.wz.cz/bax/bax.html
Snažil jsem se naladit tak, aby se korekce týkala pokud možno jen "okrajů" pásma - samozřejmě v rámci možností a to hlavně na basech. Poslechově to takto docela příjemně vytahuje kopák:-)

#7 2006-09-02 10:49:18

Sejny
člen
Příspěvků: 53

Re: baxandall

zajímavej článek o návrhu korektorů vyšel v některém AR nebo PE a možná je to dokonce Electus, zkusím to najít.

naposledy upravil Sejny (2006-09-02 10:49:34)

#8 2006-09-03 16:57:25

petr
člen
Příspěvků: 29

Re: baxandall

Vývoj pokračuje, na světě je druhá verze:-) Původní návrh se mi znelíbil po zjištění, že s různým nastavením zdvihu courá "střední" kmitočet a pak také průběh regulace výšek byl ke konci zbytečně strmý.

Tyto nedostatky odstrňuje "jiná verze" zapojení - můžete zhodnotit zde: xvasap.wz.cz/bax/bax.html Nevýhodou, vzhledem k rušení, asi budou větší odpory (v inv vstupu OZ). Jejich velikost má ovšem vliv na "linearitu" regulace výšek a se zmenšováním hodnot se linearita zhoršuje. Takže jsem zvolil určitý kompromis.

Sejny: zkusím pohledat, nevíš alespoň přibližně, který to byl rok?

#9 2006-09-03 17:25:28

Sejny
člen
Příspěvků: 53

Re: baxandall

je to v Electusu 98, jmenuje se to pasivní kmitočtové korektory a autor je Robert Láníček

#10 2006-09-03 19:25:29

petr
člen
Příspěvků: 29

Re: baxandall

Dík, je to stručně a přehledně zpracovaný pasiv. Bohužel dalším "proti" je potřeba logaritmických poťáků, které jednak nemám a asi bych je v tandemové verzi s 2dB souběhem ani nesehnal. Takže zatím zůstanu u aktivní verze...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)