AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-11-03 08:21:23

Michal
člen
Příspěvků: 643

stíny ve video signálu

Odvedl jsem S-VIDEO kabalem signál s reciveru do projektoru. 20m kabel s-video stál cca 300-400kč, vypadá celkem kvalitně.
Problém je ten, že při přechodu bílá-černá na řádce je ještě několik bodů postupně-se-stmívajících. To dělá z titulků poměrně rozmazanou záležitost a ačkoliv amatérem téměř nerozeznatelné, mě to sere. Je to prostě vysokým odporem toho kabelu (v hlavě mě v noci naskočilo něco ve smyslu RC z parametrů toho kabelu jako příčina setrvačnosti z 1 do 0 - opačně problém není - ale je to výplod choré mysli povzbuzené alkoholem) a pomůže zkrácení na cca 11m? (cca polovina, tedy RC by bylo 1/4) Je totiž už za lištou a nechce se mi ho kuchat není-li to bezpodménečně nutné. Při vedení jsem dával bacha a tudíž jsem si jistý, že přerušený ani překlesaný cestou ten kabel není. Mám tam nataženo kabelů ještě víc, ale zatím všechny na obou stranách nezapojené.

Nápady? Návrhy - jiné než vyměnit kabel za dražší nebo nevést na takovou dálku... Podotýkám, že minimálně 11m potřebuju.

#2 2006-11-03 10:32:05

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: stíny ve video signálu

Tak moment, tohle odporem kabelu podle mě nebude. Indukčnost a kapacita teoreticky jo. Ale úbytek frekvencí se projevuje spíš zvlněním (svislý proužky) na svislých kontrastních přechodech. I když možná že to možný je.

naposledy upravil Pavlik (2006-11-03 10:50:28)

#3 2006-11-03 14:18:07

Michal
člen
Příspěvků: 643

Re: stíny ve video signálu

jde o svislé kontrastní přechody, jak říkáš. Když je v řádce za sebou bílá a hned černá (tedy třeba "I" v titulkách) jakoby to "I" přijelo z prava a zůstal tam po něm čmouh v řádu jednotek bodů.

#4 2006-11-03 21:57:46

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: stíny ve video signálu

Podle mně pozoruješ odrazy vln na špatně impedančně přizpůsobených koncích vedení... on jde spíš o to, jakou má kabel charakteristickou impedanci (tedy ty R, C a L parametry, jak jste nakousli), než o to, jak "festovně" je proveden - samozřejmě v určité míře. Nekvalita kabelu způsobí vyšší útlum signálu, ekvivalentní "zvuku bez výšek" - "obraz bez detailů".

Teď nemám po ruce specifikaci S-Video propojení, ale mám pocit, že je předepsána impedance 75 ohmů. Podobně jako obyč anténní koax k TV či FM rádiu. Odtud kacířská myšlenka - udělat si vlastní kabel, kde "žíly" budou právě z koaxu. Bude to hnusný tlustý bago, který nepůjde bez násilí zakončit žádným běžným konektorem, to uznávám :-)

Hele, na wikipedii je nádhernej popis!!! http://en.wikipedia.org/wiki/S-Video

Tak jo, 75 ohm, 1 kabel jasová složka, druhej kabel barevná složka - kua to se dá :-) Zkusíš-li to, dej mi pls vědět jak to dopadlo!!!

#5 2006-11-03 22:36:34

check
člen
Z: Praha
Příspěvků: 240
Web

Re: stíny ve video signálu

vgacko se taha normalne nestinenym UTPckem, jesi to prezije i s-video nevim, ale tak nejak tusim ze v ty lyste tahas i UTP tak bys to mohl vyzkouset...

#6 2006-11-04 12:08:44

Michal
člen
Příspěvků: 643

Re: stíny ve video signálu

Je tam 75ohm tuším. To jsem kontroloval jako první. Paradoxní je, že na kompozitní (cinch) video to ukazuje bez toho ruchu akorát je prostě znát, že je to jenom videocinch (lehounce neostrý obraz). Vedení stejnou lištou. Já bych to klidně odvedl.
V liště je antena, cinch 10m na sub, cinch 20m na coax z PC, optika, a 2x2x1.5 k zadním reprům. ZAtím vše nezpaojené. NApadá mě kacířská myšlenka (protože jakmile ty lišty sundám, můžu znova štukovat) prohodit 2xcinch za Svideo a vést s-video 2x cinchem a sub a koax svideem... Kruci.
Že já idiot ten kábl předtím nevyskoušel, jen jsem to propískl...

#7 2006-11-04 13:35:04

luikas
člen
Příspěvků: 593

Re: stíny ve video signálu

a co takhle ten signal na zacatku toho kabelu trochu zesilit, nejakym obyc sirokopasmovym zesikem, a kdyby byl moc "silnej" signal na vystupu tak ho zas srazit na spravnou uroven.

#8 2006-11-04 15:18:18

Michal
člen
Příspěvků: 643

Re: stíny ve video signálu

Tak oprava na kabelu nic napsáno není, tedy impedanci ví čert. Nejspíš to bude v těch odrazech protože jsou tam klasický duchy (cca 2-3 kusy posunuté o několik políček) Půjde na 20m nějak měřit 20*rozložené parametry pro nějaké přizpůsobení? Asi blbost co...

Seženu pořádný spolehlivý kabel a obětuju jedno odpoledne. Nejaký tip na výrobce, klidně to objednám přes net, tohle bylo od Kůse, noname. Klidně bych dal i ty 2x75ohm ale nevím, jestli se mi to do té lišty ještě vleze.

naposledy upravil Michal (2006-11-04 15:19:06)

#9 2006-11-04 15:28:36

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: stíny ve video signálu

michal: to jsou právě ty chybějící frekvence, jak jsem psal... takový zvlnění, trochu jako duchy.

#10 2006-11-04 15:45:33

Johnyn
člen
Příspěvků: 169

Re: stíny ve video signálu

S-VIDEO vstupy/výstupy mají myslim impedanci 75ohm, takže kabel musí mít taky! Nebo aspoň já jsem vždycky použil 75ohm kabel. Takhle to nemáš impedančně přizpůsobený a dochází k odrazu vln a vidíš to co vidíš. Kompozitní je taky 75ohm, na ten se osvědčil klasickej bílej koax k anténě smile
Třeba TASKER C139 je 2x75ohm

#11 2006-11-04 15:50:05

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: stíny ve video signálu

Mně hlava nebere ten 75 ohm kabel...

#12 2006-11-04 15:58:56

Johnyn
člen
Příspěvků: 169

Re: stíny ve video signálu

to neni, že by měl odpor 75ohmů, kterej změříš ohmetrem. tady se jedná o vlnovou impedanci. jinak tohle se probírá na VŠ

#13 2006-11-04 16:02:45

Pavlik
člen
Příspěvků: 376

Re: stíny ve video signálu

A co to tedy přesně znamená?

#14 2006-11-04 16:39:12

Johnyn
člen
Příspěvků: 169

Re: stíny ve video signálu

No já to tedy nedokážu nějak lidově vysvětlit, možná tak ukázat, jak se to počítá. Je třeba si ten drát představit jako obvod, ve kterém jsou R,L,C,G. Kde R,L jsou v sériové větvi a C,G v paralelní větvi. Z těch R,L je podélná impedance (R+j omega L). Z C,G je příčná admitance (G+j omega C). No a vlnová impedance je jejich poměr pod odmocninou (poměr jejich fázorů). Fuj to je hnus, co. Snad sem se někde nesek. Najde se někdo kdo to umí říct normálně? Na ty výpočty je totiž třeba znát komplexní čísla, symbolicko-komplexní metodu a řešení dif. rovnic.

#15 2006-11-04 16:49:40

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: stíny ve video signálu

Definice zde : http://en.wikipedia.org/wiki/Wave_impedance (už jste moudřejší?) Já si počkám na příští semestr, pak toho určitě budu mít plnou kebuli.

naposledy upravil Boramyr (2006-11-04 16:50:47)

#16 2006-11-04 16:53:48

Johnyn
člen
Příspěvků: 169

Re: stíny ve video signálu

To je to samý, akorát vyjádřený jako poměr fázorů intenzity el. pole (ten čitatel zlomku v odkazu) a magnetickýho pole tý vlny (jmenovatel). Zjednodušeně Z=E/H


Už hledam poznámky z přednášek.

naposledy upravil Johnyn (2006-11-04 16:54:18)

#17 2006-11-04 19:23:01

Džihád
člen
Příspěvků: 53

Re: stíny ve video signálu

Co to znamená? To znamená Maxwellovy rovnice smile. Vlnová impedance (nebo též charakteristická impedance) vedení znamená to, že když tohle vedení na konci zatížíte (např.) rezistorem s hodnotou rovnou právě charakteristické impedanci, tak na konci vedení nedochází k odrazu vln, a veškerá energie je (ideálně) pohlcena v rezistoru (tzv. impedanční přizpůsobení, neboli zátěž přizpůsobená zdroji). Je to proto, že nemluvíme o obvodech se soustředěnými parametry (jako jsou vaše naše nf. zesilovače), ale o obvodech s rozloženými parametry, kde je délka vlny signálu srovnatelná s rozměry obvodu, což právě v případě takového dlouhého vedení, jako má Michal (nic ve zlém Michale smile ), je. Charakteristická impedance vedení je dána jeho konstrukcí (průměr středního vodiče, půměr pláště, dielektrium).

Takže pro vedení signálu S-Video použít nejlépe dva koaxiální kabely (jeden pro barvu, druhý pro jas). Nejlépe s nízkým útlumem=>tlustší koax. A aby nebyl problém s připojením dvou tlustších koax.kabelů do konektoru S-video, tak bych na konce tlustého kabelu použil třeba BNC konektory a udělal spojku BNC <-> S-video krátkým tenším koaxem. Všeshny koaxy samozřejmě musí mít charakteristickou impedanci 75ohm. Doufám, že mě bylo dobře rozuměno.

Přidání zesilovače a na vstup a na konec útlumový člen jenom zvýší šum =>horší obraz.

#18 2006-11-05 08:47:24

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: stíny ve video signálu

Howgh. Džihád - 100 bodů za perfektní resumé!

#19 2006-11-05 10:37:15

Johnyn
člen
Příspěvků: 169

Re: stíny ve video signálu

Džihád: hmmm, super

#20 2006-11-09 17:44:03

Hanzi
člen
Příspěvků: 24

Re: stíny ve video signálu

S video 75 ohm profi kabel ---- Tasker C139 36 Kč/m... průměr asi 7 mm...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)