AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-10-04 21:20:42

Halen
člen
Příspěvků: 141

Strmost a prubeh faze

Zajimal by me nazor siroke bednove verejnosti na strmosti vyhybky a jeji vliv na prubeh faze. Je zcela jasny, ze z hlediska prubehu faze je nejlepsi vyhybka prvniho radu. Klade ovsem znacne pozadavky hlavne na vyskovy reproduktor, diky male strmosti je tento namahan nizsimi kmitocty. Coz by zas ale nemuselo vadit u citlivych vyskacu, ktere maji citlivost dejme tomu o 6dB vyssi, nez pouzity stredobas a maji pomerne nizky rezonancni kmitocet a nizky doporuceny delici kmitocet. Vyhybka druheho radu uz ma nevyhodu v nutnosti otocit polaritu repro vuci stredobasu aby byla vyrovnana charakteristika. Nevyhodou je, ze v akustickem pasmu reprosoustava zacina pro 20Hz na 0° a pri 20Khz konci na -180° Vyhodou je mensi zatizeni vyskace. Ted babo rad, co je lepsi.

Je zajimave povsimnout si prubehu faze u vyhybky 1 radu s repro ARN-116 a TN25.
http://sweb.cz/Kritik.Pavel/ARN116_TN25_6dB.gif

#2 2006-10-04 21:38:39

Frank
moderátor
Příspěvků: 1629

Re: Strmost a prubeh faze

Co jsem slyšel, tak je fáze u 6/6 výhybek rovná, ale stejně do dokurvěj repráky, takže to je k hovnu. Tušim, že to napsal nějakej Sýkora... big_smile

#3 2006-10-04 21:57:54

Boramyr
člen
Z: poblíž Plzně
Příspěvků: 370

Re: Strmost a prubeh faze

Reprák samotný zanese vlastní posuny fáze. Pozice výškáče vzhledem k středobasu v ose Z točí s fází v závislosti na frekvenci klidně o 180°

#4 2006-10-04 23:04:53

Michal
člen
Příspěvků: 643

Re: Strmost a prubeh faze

IMHO je to případ od případu. Nerozhoduje přeci jen strmost, ale i rozladění filtru. Pokud to na vyšších řádech není učebnicový vzorečkový filtr (což snad nikdy není) můžou mít dva filtry o stejné strmosti úplně odlišný fázový průběh.

#5 2006-10-05 23:34:13

Matej
člen
Příspěvků: 60

Re: Strmost a prubeh faze

len k tomu otočeniu výškača pri filtri 2-rádu - nemusí to tak byť, a práve od fázy to závisí, nakoľko ju točia jednotlivé meniče, a čo sa k tomu pridá ešte samotný filter, tak nakoniec ostanú oba meniče zavesené rovnako, a aj fáza bude spokojná ...
inac, nechcel by som byt tou TN25-kou ... 1500 Hz uz na nu bude asi dost

naposledy upravil Matej (2006-10-05 23:35:50)

#6 2006-10-06 21:13:10

pistole
člen
Příspěvků: 89
Web

Re: Strmost a prubeh faze

no ani nemusím vidět průběh fáze jednotlivých měničů a vidím tam několik elementárních chyb. jednotlivé měniče jsou elektricky rozfázované o 90 stupňů na dělícím kmitočtu. Jak vypadá ak. fáze pravděpodobně není vůbec bráno v úvahu. střeďák hraje rovně někam až do 6k to je moc! Výškáč má ripple jako kráva. Jakou to bude mít tranzientní odezvu no - raději ani nemyslet.
Jak tohle bude znít !???

naposledy upravil pistole (2006-10-06 21:14:14)

#7 2006-10-26 00:26:03

misko165
člen
Příspěvků: 3

Re: Strmost a prubeh faze

nechcem sa vracat k starym veciam, ale este stale nemate jasno vo faze a fazovych veciach, priznam sa ze niekedy ani ja:) ale uviedli ste par nepresnosti tak vam prezradim cosi z teorie:

1. Halen, myslim ze priebeh faze v tvojom grafe za povšimnutie vobec nestiji, pretože som si viac ako isty ze do LspCADu si zadal pre jednotlive reproduktory LEN Modulove frekvenčne charakteristiky, k tomu si neupresnil rozmistnenie reproduktorov a vztazny bod v ktorom si nechal charakteristiku vykreslit. Predpokladam ze si tie repro nechal vyzarovat z jedneho bodu...

2. Frank, repraky dokurvia vselico, ale aj keby nedokurvili tak ziadne faza nie je rovna, rovný, resp. nulový je rozdiel alebo pripadne sucet na vystupe vyhybky. Fazovy rozdiel medzi reprakmi je 90 stupnov vzdy - to je ten blby dovod preco je smerova charakterstika nesymetricka (pokial nemame bodove ziarice a bavime sa o vyhybke 1. radu)

3. Boramyr, ma celkom pravdu, ale posun po osi Z ti moze zaniest teoreticky posun faze i daleko nad 360 stupnov...to sa premieta do casveho oneskorenia...
A zhladiska fazy je kompenzacia casoveho oneskorenia ekvivalentna geometrickemu posuvu len na "osi".

4. ostatne ja ako tak pravda, rozfazovane mozno nieje spravny vyraz, su proste posunute o 90 stupnov a mozno i trochu viac do 120 stupnov a nemusi to byt elektricky, prave o to ide ze je to na vystupe - na AKUSTICKOM výstupe...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)