AMPLION.WZ.CZ

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 2006-09-07 12:03:26

furious
člen
Příspěvků: 33

LM 3886

Jako i na starém fórum nasleduje porovnávání LM 3886 s jiným zesilovačem.
Tentokrát to skončilo dost negativně pro LM 3886.
DIY elektronkový zesilovač vs. LM 3886

Slovné spojení nebe a zem nevystihuje dostatečne rozdíl ve zvuku.
Nebe (DIY elektronkový) a PEKLO (LM 3886) je už dostatečně výstižné.
LM 3886 půjde do důchodu.Dokázal překonat AV receiver Pioneer,JVC, Minivěž ale na elektronky neměl.
Je možné že je přesnejši ve vykreslování prostoru, má menší zkresleni a větší výkon,
ale v podání akustických nástrojů a lidského hlasu je elektronkový 100x lepší.
Děkuji všem za odvahu přečtení mojich (někdy i možná šílených ) příspěvku o LM 3886 ze starého fórumu.
Pokračování v cestě do audionirvány už jenom s elektronkami.

#2 2006-09-07 12:18:47

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: LM 3886

Jen si dej pozor, aby sis nerozbil hubu. Není elektronkový zesilovač jako elektronkový zesilovač. Vyskytuje se spousta "renomovaných", nablýskaných, drahých a superlativy ověnčených elektronkových zesilovačů, o které bych si třeba já neopřel ono příslovečné kolo a ve zvukovém srovnání s koncem prastaré MUSIC 70 tyhle superstroje vyhoří jak papíroví čerti. Ale jsou i špičkové stroje, patří mezi ně mimojiné všechny výrobky zlínské firmy NVE Vaška Nováka, který sakra dobře ví, co dělá. Hlavně necpe do výstupáků plechy, který bych si já nedal ani do stovoltovýho převoďáku na tlakáč...

#3 2006-09-07 12:21:25

redyuri
člen
Z: Sala,NR/Brno
Příspěvků: 300
Web

Re: LM 3886

pamätám si ako sme robili SOČ-ku na tému porovnanie NF zosilňovačov... iróniou bolo že najlineárnejšie a najmenšie skreslenie malo nesymetrick TDA, pokes malo až niekde pri 0,5 MHz, nasledoval postarší tranzistor a potom DIY lampičky. posluchovo subjektívne asi 10 luďmi to bolo vcelku vyrovnané, len lampám chýbali ,,basy" (nakoniec sme to dali na vinu nevhodnému výstupáku) ale hovorené slovo na lampe naozaj dobre vyznelo, na polovodičoch to voči nej znelo akosi neprirodzene a umelo... záver? každému čo je libo, na metal a podbne agresívne záležitosti sme tú kontretnú DIY lampu zavrhli, nebola agresívna. na kvalitný, dobre nahratý pop typu Muller poprípade jazz vyšla zvukovo celkom fajn zase lampa. toľko naša SOČ big_smile

2taťko: a čo ampy pd JJelectronics? (odmyslíme si životnosť lámp...tongue). a čo s tou knižkou o gramcoch? wink inak dúfam že tá music 70 aspoň na dačo poslúžila wink

naposledy upravil redyuri (2006-09-07 12:27:44)

#4 2006-09-07 13:08:35

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: LM 3886

Dobře udělaný lampáč s rezervou výkonu zahraje dobře cokoliv, 3W při THD10% z jedné ECL86 opravdu nestačí:-))) Ale : i 3W stačí, pokud to má slušné výstupáky a připojí se k tomu kombinace 2xARE667+ARV081 v cca 50litrech. Pokud ten lampáček nemá moc utaženou NFB, zkreslení narůstá velice pozvolna a subjektivně takový zesilovač "jde víc vyhulit" než srovnatelný polovodičový. A tak vznikla částečně opodstatněná pověra, že 50W lampáč přehraje 100W polovodič. Do jisté míry a za jistých okolností je to pravda.

Onu kombinaci /EL84+1xECC85 v Baxandallu na kanál, cca 5W / a zmíněné bedny jsme měli na střední na intru. Cirkus to dělalo takový, že jsme tři z party schytali na konci třeťáku za 2 z chování, zes nám zabavili a mistr z elektronické dílny ho hodně dlouho prohlížel, nevěřícně kroutě hlavou...:-)))Zesilovač zcela zdarma, ještě dnes si vzpomínám, co odkud bylo: ARE667 z velkých plastových skříněk RPD, ARV081 myslím z Ametysta nebo Lotosa, bedny zbouchali kluci v dílnách z horních desek vyřazených lavic ze školy. EL84, filtrační kondy, selén PM28RA, síťové trafo, filtrační tlumivka, větší výstupáky, patice lamp a většina pasivních součástek z radiopřijímačů na sešrotování, co nám tam vozili z Domácích potřeb, ECC85 byly taky z rádií s FM OIRT vstupním dílem /byly na vstupu/, tandemové potenciometry byly taky z nějakého přístroje k sešrotování, dokonce i s vypínačema. Šasi klasika ohnuté nízké U, aby nás to nemlátilo, když jsme se ožrali, kluci udělali z perforovaného plechu /byly to původně dveře nějakého stacionárního usměrňovače pro telefonní ústřednu/ dekl ve tvaru zase U, nasadilo se to shora na to šasi, chytlo čtyřma šroubkama a bylo vymalováno. Fakt to nestálo ani padesátník:-)))Myslím, že pustit mě do nějakého lepšího sběrného dvora, dokázal bych to i dneska:-)))

Jo-ten Music jsem rozebral na díly. Pokud by z toho měl znovu být ZESILOVAČ MUSIC 70 jak se sluší a patří, vzalo by to tak hrubým odhadem 150h práce. Ještě kdyby byl dobrý ten výstupák, dalo by se o tom snad uvažovat, ale...to je gró celého konce. Kopie by stála nejméně dva litry.

naposledy upravil sinclair (2006-09-07 13:13:09)

#5 2006-09-07 15:44:42

Mates
člen
Příspěvků: 396

Re: LM 3886

To je pěkný

naposledy upravil Mates (2006-09-07 15:44:56)

#6 2006-09-07 16:22:25

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Re: LM 3886

Jj :-))

#7 2006-09-07 16:57:49

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: LM 3886

Ještě bych dodal, že schéma pocházelo z velmi hezké knihy "Zesilovače pro věrnou reprodukci" pana ing. Jana Tomáše Hyana. Ještě ji mám v knihovně:-)

Tady je schéma toho 5W kraválisty:-)i s vinutím traf
http://sweb.cz/servisdok/zes5W.doc

30 let zpět...

#8 2006-09-08 14:47:40

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: LM 3886

Tak včera byla taneční akce tak jsem si zazvučil půlku večera, ale ta yamaha co tam je na to absolutně nestačí a tak čím dál tím víc spěchám na dodávky z ECOMU a dalších subdodavatelů abych pak mohl napsal Aldaxu o SPD 400 a mohl zkusit co umí v pořádným sálu =o).
Jinak sem tam zase byl s kámošem a ten koupil MUSIC 70 v bazaru před tejdnem za 500Kč a mimo jedné elektronky měli všechny dobrou emisy, výstupák zachovalej a nemůže si to vynachválit. Z lampama dělá už nějákej ten rok a jinej zes nechce.. Spíš mě překvapila ta nízká cena.

#9 2006-09-08 14:57:23

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: LM 3886

Tady je v jednom bazaru velice hezká, skoro nepoužitá MUSIC 130 i s orig kufrem za 3.000,-Kč..už je tam asi půl roku, ale vsadím se, že se nějakej blb najde, který mu ty prachy za to dá.
To pětikilo za 70ku je tak akorát. Pokud by se to mělo vzít technicky /a berou to tak lidi, co z toho těží díly/ tak k použití pro maršála je tam špičkový výstupák, dvě EL34 jejichž stav lze na místě těžko zjistit, dva slušný keramický sokle pro ně, čtyři elyty, co z nich pak dva vyhodíš:-) a to je tak všecko.

naposledy upravil sinclair (2006-09-08 15:00:28)

#10 2006-09-08 15:17:18

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: LM 3886

Víš co mě mrzí Sinclaire? že mi není o 20-30 let víc, protože sice za totáče bylo spousta věcí nahovno, ale rozjížděla se technika a elektronkový zesy byli navrcholu. Neříkám že dneska už nejsou zase lepší, ale kdo to má zaplatit =/. K tomu jiná doba něco se vozilo z ruska něco z ameriky když byli kontakty.. Ale projít tím vývojem a navrhováním úplně všeho, protože nic nebylo k mání.. Dneska už to není možný, protože co si zaplatíš to dostaneš a to co dřív si neměl když sis neudělal dneska máš za pár švestek. Navíc ty leta dávali víc zkušeností a bylo imho možná míň, ale daleko kvalitnější literatury. Dneska je doba divná každej staví a staví .. hlavně že to bude stát do tisícovky a bude to vydávat kravál. Když mi borec řekne že na 95dB bednách je 50Wattů na kanál do místnosti 2x3 metry málo tak je buď hodně odvážnej a nebo už hluchej.. Nevím kam takový lidi a jejich názory zařadit.

#11 2006-09-09 05:53:58

sinclair
člen
Příspěvků: 974

Re: LM 3886

Začni chodit po pohřebištích elektroniky a seženeš i v bezvadném stavu věci, které bys jinak v krámě krvavě platil. Není to žádná ostuda, vrtat se ve vyřazený elektronice. Někteří se na takové počínání dívají spatra, ale víme svoje. Když si budeš chtít postavit 15W lampáč se dvěma EL84 a nějakýma ECC na domácí cvičení /s Celestionem i do zkušebny nebo při pečlivém provedení i na jeviště/, tak Tě bude na zakázku vinutý síťový trafák stát v Tronicu kolem litru. Tam ho vydoluješ hotovej za deset minut, když víš, po čem máš jít a z čeho dolovat. Strčíš chlapovi, co to má na povel nějaký kilčo, ať zajede do boudy a dvě hodiny dělá, že je slepej:-)))A máš klid na práci:-)))
To samý třeba keramický novalový sokly - když budeš vědět, odkud kuchat a kde nejsou zaprášený a vyhřátý, ušetříš balík. Samozřejmě - z elektronkových kanálových voličů, kde ty malinké lampičky PCF82 a PCC84-88 skoro vůbec netopily a sokly byly navíc zakryté před prachem stínicím krytem - tak po propláchnutí trichlorem je ta patice lepší než ten skloplastovej sajrajt, co se dnes prodává za nehorázný peníze. Jsou to špičkový sokly se supernízkýma mezikolíkovýma kapacitama, není to obyčejná keramika, ale vf keramika. Proto se dávaly do voličů, taky mají dost tlustě postříbřený haksny a dutinky.
Dřív bylo literatury plná prdel a kvalitní a co víc-levná. Desková vazba A5 o cca 230-250 stranách výživné náplně stála 20-28Kč...Moh si to koupit každý, kdo se chtěl něco dozvědět, nebo ho to zajímalo. Prakticky nikdo z Vás, co tu jste, by dnes nebyl ochoten si koupit toho už zmíněného Punčocháře nebo Dostála za osm kil. Přitom jako jedny z mála z tohoto oboru a z BENu jsou tyhle publikace fakt nabouchané informacemi, které budete na netu v tak ucelené a jednoduše pochopitelné formě jen těžko shánět.
Rohlík už taky nestojí třicet halířů, ale kačku pade...

#12 2006-09-09 18:00:27

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: LM 3886

Dobrá rada Sinclaire. Teď jenom řekni kde se nejvíc vyskytujou pohřebiště elektroniky. Vím že toho někde musí bejt tři prdele, protože se toho lidi zbavujou teprve poslední dobou, ale u nás se toho nikde tuny neválí. Jedině intenzivně zišťovat stavy ve sběrnách a sběrných dvorech a různejch takovejch technickejch službách, zastavárnách atp. Víc mě nenapadá.
Rozhodně prošmejdím i všechny antikvouše kvůli literatuře. Kdybych našel nějáký zachovalý kat. listy co ještě nemáš tak ti je za cenu nákupu zašlu. =o)

#13 2006-10-25 20:06:18

Strike
člen
Příspěvků: 213

Re: LM 3886

Nemá prosím někdo hotový návrh pro LM3886 nejlíp už vyexportovanej do pdf i osazovacím listem? Když už jsem se dokopal k tomu že to teda překreslím do PADSu zjistil jsem že tam zase chybí přímo LM3886 takže si zase nevím rady. Kdyby ste to někdo měli prosím ozvěte se. =/

#14 2006-10-26 13:06:06

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Re: LM 3886

Opamp smilesmile mám to podle něj doma uděláno je to ok smile http://www.opamp.wz.cz/ Myslím že má na prodej i desky mě je posílal smile

#15 2006-10-26 13:12:43

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: LM 3886

Hoši, u toho obvodu je uveden činitel tlumení 1000 (není vztažen k žádnému kmitočtu), není to nějak moc? Co si o tom povolaní myslíte?
Edit: Taky ho mají jako stavebnici v EZK a vzhledem k tomu, že je tam hezky udělaný DPS a komplet součástky, není ta stavebnice oproti samotnému LM3886 nijak drahá.

naposledy upravil jik (2006-10-26 13:16:16)

#16 2006-10-26 13:32:29

Karlos
člen
Z: Ostrafa
Příspěvků: 868

Re: LM 3886

Tu stavebnici mam doma taky smile

#17 2006-10-26 13:36:53

jik
člen
Příspěvků: 50

Re: LM 3886

I já. Mám tu verzi s usměrňovačem a 2x4,7G. Povedená kompaktní stavebnice.

#18 2006-10-26 21:42:51

opamp
člen
Z: hifistická poušť
Příspěvků: 90
Web

Re: LM 3886

K tomu činiteli tlumení - domnívám se, že při "vhodné volbě měřicí metody" je možný všechno...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 3. FÓRUM - 776 témat (8/2006 - 12/2006)