Jak to je s Wattama - Výkonem?
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
AutorZpráva
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

4.1.2006, 19:25
Zajímalo by mě, k čemu je dobré znát, kolik Watů mají reprobedny, nebo zesilovač. Četl jsem, že waty neudávají, jak je reproduktor dobrý. To můžu sám potvrdit, a jsem taky toho názoru, že waty neudávají, jak je reprák dobrý, nebo ne. Ale k čemu to je? (ty waty) Hodně lidí je toho názoru, že čím víc watů, tím lepší je to reprák. Já mám doma reprobedny, na kterých je 4 Ohm 2,5 W, ale že by to byly nějaký šmejdy, to se mi nezdá. Sice to jsou staré bedny, ale hrajou dobře. Je tam basák 20cm(4 Ohm 5 Watů) a vejškáč (4 Ohm 2 Waty) Dneska to dělaj tak, že na bednu napíšou 240 Watů a vevnitř je nějakej jakoby reprák a na něm je 4 Ohm 10 W. Když je třeba reprák, kterej má 60W, tak když napíšou, že má 120W, tak je to částečně pravda. Protože 60W je dlouhodobý výkon a 120W je krátkodobý výkon, nebo tak nějak. Ale kde 10W repráček může nabrat 240W, to fakt netuším. Taky bych se chtěl zeptat, jak moc bude vadit, když budu mít zesik 100 Watů a na tom repráky 50W, anebo naopak zesilovač třeba 30W a na tom repráky 100W.
Spirit
uživatel

Příspěvků: 149

4.1.2006, 21:45
no viac menej si si odpovedal Smile
Vykon sa moze meriat rozne. Mas hudobny (rms), kratkodoby a este rozne marketingove P.M.P.O atd.
Dolezity je hudobny, alebo sinusovy, ktory ide oznacit aj jednotkou VA, teda pravy vykon na vystupe zosiku. Reproduktory maju ako si spomenul dlhodoby a kratkodoby vykon, napr. 60/120W a podobne.
Ak mas 50w zatazitelnost bedne a 100w (dajme tomu sinus) na vystupe zosiku, pouzit to samozrejme ide a teoreticky mozes max. vytocit potenciometer do polovice. Lepsie vsak menej, neist blizko ku hranici. Koniec koncov musel by si byt hluchy aby si repro odpiekol kvoli nadmerne vysokemu zatazeniu...
Hlavne daj pozor na impedanciu reprobedne, ktora nesmie byt nizsia ako minimalna povolena na zosiku.
Frank
uživatel


Příspěvků: 1678
Z: poblíž HK

4.1.2006, 22:01
Zase ze zesu s knoflíkem na půl leze půlka Laughing
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

4.1.2006, 22:28
A na tom výkonu nějak záleží, nebo ne? Když třeba budu stavět reprobedny, a budu tam mít 20 W vejškáč, 50 W středotón a 100 W basák, tak to bude hrát stejně? Já nechápu, k čemu jsou ty waty. Vím, že udávaj výkon, nebo příkon, ale když mám 10 W reprák a 100 W a hrajou oba stejně, tak co teda udávají waty? A proč jde každýmu o to, kolik to má watů?
Frank
uživatel


Příspěvků: 1678
Z: poblíž HK

4.1.2006, 22:33
Jde o to, že ten 10Watt na 100W zesáku za chvíli uhoníš/spálíš/utrhneš...
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

4.1.2006, 23:21
Kosak. samo ze na tom výkonu zálezi, ta hodnota co je napsaná na reprodukrotu v podstate udává kolik watů dokáže cícka toho reproduktoru protopit.a tím i jaký zesilovač na to můžeš připojit.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

4.1.2006, 23:46
Né každýmu jde o to kolik má reprák wattů, to jen těm co tomu hovno rozuměj. U repráků se tomů říká zetížitelnost, příkon, dejme tomu že by to šlo nazvat i výkon. Jak hlasitě bude reprák hrát záleží na tom jakou má citlivost, tj. jka snadno ho lze vybudit. Počítá se to tak, že se změří akustický tlak ve vzdálenosti jeden metr od repráku na jeho ose při zatížení 1 W. u čtyřohmových repro se někdy používá zatížení sinusovým napětím 2,83 V, zvýhodnňuje je to o pár decibelů, ( jednotka citlivosti je pak dB/W/m NEBO dB/2,83V/m). Tato citlivost se měří na nějakých frekvencích, udávané číslo je pouzze průměr, kdyby udaná citlivost platila na všech frekvencích(tónech) které reprák zahreje, byl by to reproduktor snů Shocked ale takovej žádnej bohužel není, takže se musí dodat graf, ve kterém je křivka udávající závislost cisivosti na frekvenci, takže frekvence je na ose x a citlivost na ose y.

Každej reprák kromě těch co už nefungujou mají nějakou citlivost a taky nějakou zatížitelnost. Tak nějak platí čím víc, tim líp, ale nemusí to tak být. Větší zatížitelnost není na škodu. Citlivost taky ne, ale většinou reprák se stoupající citlivostí má menší schopnost zahrál nejnižší tóny. Profesionální repráky mívají citlivost kolem 100 dB/blabla a hifi repráky kolem 80-90 decibelů. Míň většinou ne, víc někdy jo.

Repráky mají dva důležité příkony:
Jmenovitý (dlouhodobý)
Maximální (krátkodobý, ve špičkách)

Zasilovače:
Sinusový (dlouhodobý, který dokáže zes. dát na nějaké frek. a s nějakým zkreslením po noemezeně dlouhou dobu)
Maximální (ve špičkách)

Sin. výkon zesilovače by se měl pohybovat mezi jmen. a max. příkonem repro, které s ním budeme pohánět. Ale nemusí to tak být, na doma bohatě stačí zesilovač se seriózním výkonem 2x70 W.

AD zesilovač má potenciometr v polovině :arrow: jde tam polovina výkonu = blbost nad blbost, většinou jsou potenciometry logaritmické, a i kdyby byly lineární tak to neplatí

příklad: mám reprák s citlivostí 90 dB. takže vrazím-li do něj 1 W sinusově, tak mi těch 90 dB zahraje
pokud do něj dáš dvakrát tolik, neznamená to že bude hrát o 90 dB víc, to už by byli všichni, co maj repráky s citlivostí kolem 90 dB a pouštějí do toho 50 W, zatlačení do zdí, který by ale byly taky spadlý a rozdrcený Twisted Evil. Prostě jednoduše řečeno všichni lidi co někdy dali zesilovač na větší výkon by byli úplně mrtví.
Takže: při každým zdvojnásobení dodaného sinusového výkonu stoupne hladina akustickýho tlaku o tři dB takže náš 90 dB reprák by s 1000 W zesilovačem hrál takhle:

1W :arrow: 90 dB
2W :arrow: 93 dB
4W :arrow: 96 dB
8W :arrow: 99 dB
16W :arrow: 102 dB
32W :arrow: 105 dB
64W :arrow: 108 dB
128W :arrow: 111 dB
256W :arrow: 114 dB
512W :arrow: 117 dB
1000W :arrow: asi 119 dB a to už je slušnej rachot

Takže po několika úpravách, aby se pánové nezlobili Evil Twisted Evil Very Happy, že píšu blbosti, napíšu sem jak to má být:
SPL = citlivost + 10 log výkon

Málokterej reprák vydrží 1 kW aniž by se zničil a málokterej zes dá 1 kW aniž by byl v limitaci, ale jasně že takový jsou.

nevěř těm výrobcům P.M.P.O. wattů, jsou to šmejdi snažící se přilákat lidi aby si koupily repráky nahovno, hlavně že to je 5.1 má to 3600 W P.M.P.O. a hraje to hůúůúůúůůúůúůú.

V reprobedně je důležité, aby výškáč měl větší citlivost než středobasák/basák nebo stejnou, ale ne menší, protože výškáč se dá tlumit rezistorem ale středobasák/basák nedá, došlo by z zhnusení a zprasení zvuku, lidově řečeno zkreslení Very Happy .
Do výškáče jde při hraní o dost míň výkonu než do basáků/středobasáků, ty zhltnou tak 80-90% výkonu co jde do bedny. Proto výškáče nemusí mít mega zatížitelnosti.

Když zapojíš reprák s větší zatížitelnosstí na slabší zesilovač, může a nemůsí to vadit. Pokud ten reprák je profi 15" s těžší membránou a potřebuje důraznou kontrolu, musíš k němu připojit silnej zes s velkou schopností korigovat reprák aby membrána nelítala jak zblázněná, a ne nějakej šváb od pc repro :!:

Ovšem pokud jde o hifi reprák se zatížitelností 60 W a ty ho poháníš 40 W zesem, je to v pořádku.

Obráceně: trochu větší výkony zesilovačů než repráků taky nevadí, profi repráky to přímo vyžadují, jak už jsem říkal zesilovač je musí trénovat "pevnou rukou" a tu mají výkonnější tranzistorové zesilovače. Hifi reprákům pevná ruka taky neuškodí, ale profi repráky se dají občas a krátce přetěžovat, hifi repráky radši moc ne.
Čínskej reprák vydrží leda tak prd.

V řeči o zesilovačích jsem nějak vynechal elektronkáče, o tom by ti moh' povyprávět spíš sinclair, ten je odborník na slovo vzatý (taky odborník na slovo ZESILOVAČ)


naposledy upravil iMartin dne 5.1.2006, 16:45
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

5.1.2006, 0:01
ajaj, SPL = citlivost + 20 log <---- Smile

výkon 1w - 90dB
1000w -119dB <--- tomu vzorci asi moc nerozumis co? 20log se pouziva u prenosu napeti nebo proudu u vykonu je vzdy 10log protoze P=U.I a tedy pokud 1w-90dB tak 1000w-120dB
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

5.1.2006, 0:24
http://amplion.wz.cz/tp-reproduktory2.htm
nojo tak jsem ho použil na nesprávným místě, ty asi nikdy neděláš chyby, co? Aspoň jsem Kosakovi poradil konkrétně a rozsáhle.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

5.1.2006, 0:25
2 lotrpotr: Neboj, LOL ten vzorec zná, ale nepoužil ho... nevšiml sis, jak ty čísla dostal? 2x výkon = +3dB což není úplně přesné a proto to na kilowattu ujelo o decibel. Kdyby počítal s 20*log tak by mu muselo vyjít na konci 150dB ne?

Edit : Aha... tys narážel na tu řádku "SPL = citlivost + 20 log výkon" - já než to dočet, zapomněl jsem, že tam byla Very Happy a myslel jsem, žes to nějak vyvodil z těch čísel...
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

5.1.2006, 0:45
Já vím. Nic není přesné, ale nějak se to vysvětlit musí a pokud vím, tak 2x výkon je o tři dB víc, ne?
A ten vzorec platí za předpokladů žádných ztrát, což není reálné. Tak co jsem tam měl teda napsat Confused:
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

5.1.2006, 1:14
Z LOL32 se nám za dobu jeho působení zde stal téměř expert, když si vzpomenu na jeho první příspěvky. Smile

Smekám, neměl bych trpělivost to vypsat.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

5.1.2006, 10:52
Ajaj tak ted nevim v tom clanku tady na amplionu je napsane "Lm = citlivost + 20 Log zatížitelnost" ze by ste tu měli chybu?
http://amplion.wz.cz/tp-reproduktory2.htm

LOL 32 napsal:
http://amplion.wz.cz/tp-reproduktory2.htm
nojo tak jsem ho použil na nesprávným místě, ty asi nikdy neděláš chyby, co? Aspoň jsem Kosakovi poradil konkrétně a rozsáhle.

Ano mas pravdu chyby tohoto typu nikdy nedělam. Napíšeš vzorec a pod to vypíšeš hromudu hodnot +3dB místo abys pouzil ten vzorec. Dyt by bohate stacilo 1W-90dB,10W-100,100W-100dB někdy méně znamená více.
lotrpotr
uživatel


Příspěvků: 323

5.1.2006, 11:12
LOL 32 napsal:
http://amplion.wz.cz/tp-reproduktory2.htm
nojo tak jsem ho použil na nesprávným místě, ty asi nikdy neděláš chyby, co? Aspoň jsem Kosakovi poradil konkrétně a rozsáhle.

Ano mas pravdu chyby tohoto typu nikdy nedělam. Napíšeš vzorec a pod to vypíšeš hromudu hodnot +3dB místo abys pouzil ten vzorec. Dyt by bohate stacilo 1W-90dB,10W-100,100W-100dB někdy méně znamená více.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

5.1.2006, 16:41
Michal: díky Wink ale zas takovej expert teda nejsem ...
No psal jsem to slušnou chvíli, asi bych se měl naučit psát všema 10 ... tak mě napadá proč jsem tam vlastně nedal odkaz na nějakou stránku kde to je vysvětlený .. Confused:
luikas
uživatel


Příspěvků: 700
Z: pardubice

5.1.2006, 16:43
1. v tech clancich je tech chyb vic...
2.pri tech 1000W ztratis takovy 3-5dB, zalezi samozrejme na repro, oproti vypoctu-tepelna komprese, zvysujici se odpor civky po zahrati, indukovane proudy v magnetu...ale na doma asi nikdo 1000W nema a ani nepotrebuje, ze...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

5.1.2006, 16:47
Do laického vysvětlení souvislosti výkonu a kraválu bych tepelnou kompresi netahal... to už můžeš poukazovat i na změnu citlivosti danou vyzařováním do necelého prostoru či poloprostoru... kdyby to vysvětloval tak podrobně, tak to píše ještě teď...
luikas
uživatel


Příspěvků: 700
Z: pardubice

5.1.2006, 16:52
no vidis, na poloprostor jsem uplne zapomnel Laughing no vzdyt jsem tam ty vzorecky nepsal Laughing
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

5.1.2006, 18:33
LOL 32: No, jestli jseš velkej expert, nebo ne, to nevím. Ale že tomu rozumíš, to vím určitě. Dík že jsi mi to vysvětlil, už tomu tak zhruba rozumím. Takže citlivost je lepší, když ji mají všechny tři (basák, střeďák a vejškáč) stejnou? A jak to je s výkonem? Kterej reprák má mít největší, a kterej může mít nejmenší. Já vím, že vejškáče mají menší výkon, než mají basáky, nebo středobasy. To jsi psal, že vstupní signál je rozdělenej a do středobasů, nebo basáků jde 80-90% výkonu co jde do bedny. Takže do basáků jde nejvíc výkonu, takže by měli mít nejvíc watů a jak to je se středotónem a vejškáčem? Bylo by dobré, když by měl basák 60W, středotón 50W a vejškáč 45W?

PS: To, že neumíš psát deseti prsty, z toho si nic nedělej. Já to taky neumím a hodně moc jiných lidí to taky neumí. Těch lidí, který to uměj, těch je fakt málo.
Frank
uživatel


Příspěvků: 1678
Z: poblíž HK

5.1.2006, 18:45
Když ti do vejšek poleze cca5-10%, tak na 100W zesu stačí 10w vejškáč. Střeďák (podle dělení) taky nepotřebuje extra W.
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

5.1.2006, 18:56
Tak to je dobrý. Já znám jednoho machra, co chce stavět reprobedny a chce do toho koupit stejně výkonný vejškáč, střeďák a basák. Very Happy Prej aby když to osolí, tak aby mu neschořel vejškáč. A mě říkal, že jsem blbec, když chci mít 60W basák, 50W středotón a 45W vejškáč. Že když to osolím, tak mi schoří vejškáč. Ale já jsem si říkal, že je to blbost, když to je v každý bedně (co jsem zatím viděl) že vejškáč má nejmenší výkon, tak že na tom něco bude.
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)