problém s impedancí u věže
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

2.1.2006, 22:28
Měl bych dotaz ohledně impedance. Pořídil jsem si starší věž sanyo, problém je v tom že je u výstupů napsáno "min 8 Ohm" a já mám pouze aparaturu 4 Ohm. Chtěl bych se proto zeptat, jestli to nebude vadit, případně jestli by to šlo vyřešit nějakým odporem. Jsem začátečník, moc tomu ještě nerozumím. Wink
Poraďte prosím, předem děkuji za každou odpověď.
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

2.1.2006, 22:34
Řešení jsou dvě: jiný zesilovač nebo jiné bedny. Odpor znehodnotí zvuk. Zkus hledání tady ve fóru, už to myslím kdysi kdosi podrobněji zodpověděl, co se stane při zařazení odporu.
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

3.1.2006, 9:00
a co kdyby sem tam dal ty 4 Ohmové, co by na tom vadilo? Confused:
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

3.1.2006, 10:23
Tak na to si mal kamarát pozerať skôr žiadne odpory ti nepomôžu už len z toho dôvodu že reprák a jeho impedancia nie je rezistor, ale to je všeobecne známe. Takže pokiaľ máš tie bedničky kvalitné a si spokojný s ich podaním naostáva ti nič iné ako zabezpečiť si adekvátny zosilňovač.
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

3.1.2006, 21:30
Pak by tady byla třetí možnost - připojit 4ohm bedny na 8ohm zesák a ten dávat maximálně do poloviny hlasitosti - ovšem to lze jen za předpokladu, že k zesáku nemá přístup nikdo jiný, než majitel, případně náležitě poučená osoba s IQ minimálně 110 Mrgreen .
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

3.1.2006, 21:32
No, já bych to neriskoval... náhoda je vůl a kouř z věže věci moc neprospěje...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

4.1.2006, 0:27
Některé zesy mají ochranu proti nízké impedanci, takže na to pozor. Nicméně já kdysi provozoval jakosi věž do teoreticky 1ohm a nic. Jenže to bylo pospojované zvonkovým drátem a kdovíčím ještě, takže kolik to mělo impedanci ví už jen pámbů. Smile Z toho si příklad neber.
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

4.1.2006, 0:27
Sice je to hrich Embarassed, ale doma to taky tak provozuju (4 ohm bedny na 8 ohm zesilovac) a jeste se nastesti nezakourilo...

naposledy upravil BlackRider dne 4.1.2006, 0:33
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

4.1.2006, 0:28
8 ohm bedny na 4 ohm zesilovač se ani kouřit nebude. Pokud to máš obráceně, máš kliku. Smile
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

4.1.2006, 18:14
mno, na mým rádiu taky byly repra 8 Ohm, ty sem vykuchal, udělal vývody a už asi rok běhaj na 4 Ohm jak hodinky. Kámoš má taky věž na 6 Ohm a už 3 roky tam běhaj 4 Ohmový repra, tak nevím... Zes k tomu nemám, ta věž má 100W, to mi stačí...
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

4.1.2006, 18:26
Kde jsi koupil věž se 100 waty?
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

4.1.2006, 18:44
Já mám doma zesilovač, kterej má 8 Ohm, mám na tom 4 Ohmové bedny a taky to zatím funguje. Na staré tesle, která má údaj 4 Ohm 10W mám zapojených několik repro, dohromady to má 2 Ohm a taky to zatím funguje. Slyšel jsem, že když je dobrej zesik, tak to vydrží. Ale jak jsou ty jakoby Hi-Fi věže (mikrosystémy) tak tam bych radši repro 4 Ohmové repro nezapojoval. Kamarád měl Microsystém, bylo tam 8 Ohm, on tam zapojil 4 Ohmové repro, z věže se mu zakouřilo a měl po Hi-Fi. Na 4 Ohmový zesik se můžou připojit jaké koliv repro. (4,8,16 Ohm)
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

4.1.2006, 23:12
vítek:Kosak: věž sem koupil od kamaráda, ten jí přivez z německa, nefunguje CD mechanika, ale to dám opravit... Ze zedu na věži je napsáno 100W, tak nevím... Jinak ta věž vypadá solidně, je to ňáký starší SANYO, je dost velká a těžká, ale to je fuk... Má eqalizéry na každý repro zvlášť, to je prima, zpracování je super Smile Jo a ty bedny co k tomu mám maj 4-8 Ohm, vejškáče sou 8 Ohmový, basy a středa 4 Ohm, pomohlo by to Confused:
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

4.1.2006, 23:50
A kolik ohm čtvrtek a pátek? A co takhle o víkendu? A co Vy ostatní? Který Váš den má nejvíc ohmů? Velmi milý překlep. Laughing Laughing Laughing
Možná, že jsou basy a středy napojeny tak, že to dává 8 ohm. Pak jsi v pohodě.

Jo a ještě na okraj. Impedance je frekvenčně závislá a ne nadarmo se občas kompenzuje. Pro zesilovač je kritické její minimum, což u některých repro může být i okolo 1 ohmu. Ty údaje 4 a 6 a 8 jsou jen nominální.
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

5.1.2006, 17:35
vítek: mno, nevím jak repra, ale já mám největší odpor v pondělí ráno... Laughing ...jj, tak to by bylo vpoho, mno uvidíme jestli se z toho nezakouří Laughing Může to mít opravdu těch udávaných 100W? Já to teď tahám 60W věží, a hraje to dost slušně, akorát když dám víc volume, tak se to přehřeje a pojistka věž vypne... Confused
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

5.1.2006, 17:46
Na pojistku nespoléhej.
Beka
uživatel


Příspěvků: 58
Z: Chodov u Domažlic

5.1.2006, 19:38
vítek: mno, nespoléhám, ale zatim o.k., těch 100W už snad bude o.k. Předtim sem měl tuhle aparaturu (cca 250W)na 30ti W rádiu, a hrálo to furt jako blázen, na trafu už se skoro daly vařit párky, ale hrálo furt... Very Happy
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

5.1.2006, 19:49
To Vitek: Nie je nahodou udavana impedancia u repro minimalna, co si ja vysvetlujem tak, ze pod tuto honotu uz neklesa?
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

5.1.2006, 20:46
Počkat, tak jak to vlastně je? Já se řídím tím, že když je na zesiku 4 Ohm, že tam můžu připojit jakýkoliv reproduktor, který má víc, jak 4 Ohm. Samozřejmě, že když na 4 Ohmový zesik zapojím 8, nebo dokonce 16 Ohmové repro, že to bude mít menší výkon. Ale zesiku to vadit nebude. Ale když tam zapojím něco, co má 2 Ohmy, tak to zrovna nejlepší není. Ale z toho, co tady čtu jsem pochopil, že ta hodnota, která je napsaná na zesiku je jen doporučená. Takže když bych měl 8 Ohmový zesik, tak tam můžu mít 4 Ohmové repro? Ideální to asi nebude, ale bude to něčemu vadit, nebo ne? Mě se líbí jeden receiver, a ten má 8 Ohmů. Mohl bych na to zapojit 4 Ohmové repro? Na starou teslu si troufnu zapojit cokoliv, ale když vydím výrobky dnešní doby, tak se bojím experimentovat.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

5.1.2006, 20:48
Asi si zle pochopil, ak je na zosiku 4Ohm tak minimakne repro ake tam pripojis by malo mat impedanciu 4 a viac Ohm. Inak riskujes odpalenie koncaku.
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

5.1.2006, 20:59
Takže si to myslím dobře. Jenom jsem to blbě pochopil. Embarassed
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)