seriové zapojení
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
Jendys
uživatel

Příspěvků: 64
Z: Benešov u Prahy

26.12.2005, 10:45
Jáké má výhody seriové zapojení dvou 4 ohmových ARN-188-05/04 a naopak jaké má výhody?Mám totiž reprosoustavy s ARN-188-05/04 a Arv-078/00/08 ve dvoupásmovém sloupovém provedení ale uvnitř přesně uprostřed jsou přepaženy a tak mě napadlo že bych připojil další ARN-188-05/04 právě v seriovém zapojení.Objem beden je bez přepážky 26 l,tím mi vychází by oba dva basáky hráli v cca v 13litrech.Co vy říkate na můj doufám že ne blbý napád? Confused:
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

26.12.2005, 12:09
doufám s tebou. tomu si myslim moc nepomuzes. radsi bych je pouzil nekde jinde. Taky zmenis vyslednou impedanci a tak bys to tak nebo tak "zhorsil"
Jendys
uživatel

Příspěvků: 64
Z: Benešov u Prahy

26.12.2005, 13:47
proč myslíš?neboj výhybka by přišla nová,ja vím že pro by ty básaky by měl být větší objem a možná taky bassreflex,jo a co vím tak seriovím připojením se zvýsí citlivost
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

26.12.2005, 13:49
Malej objem (13L je malo,chce to tak 17L na jeden reprak)
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

26.12.2005, 15:15
myslym ze uchem to jen tezko (vubec) poznas a zbytecne si pridelavas praci...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

26.12.2005, 21:32
13L uzavřených ještě není kritické, zkus si spíš domyslet tu impedanci... Sériové zapojení DVOU basáků je absolutně v pořádku. Zvýší se ti citlivost přibližně od 300hz dolů, záleží jak budou daleko od sebe. Nepochopil jsem, jestli už tam dva máš, a bude tam třetí, nebo přidáváš teprve druhý. Pokud přidáváš druhý, budeš mít na basech prostě dvojnásobnou impedanci, tak se to běžně dělá. Pokud třetí, je to už trošku na levačku, nicméně to taky lze ale je potřeba jak jsi přesně řekl výhybka navržená přesně na tu kombinaci.

To Jendys: A ještě pozor na rady lidí, kteří o tom příliš nevědí, a jen měli štěstí, že se na tohle fórum dostali před Tebou Smile
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

26.12.2005, 22:56
Laughing
Jendys
uživatel

Příspěvků: 64
Z: Benešov u Prahy

27.12.2005, 10:49
přidával bych tam druhý basák právě seriově zapojený a každý basák by hrál jak říkám v 13 l,a ta výhybka by přišla nová od značky Botes,jo a jak se to mi projeví na výsledném zvuku? Confused
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

27.12.2005, 11:12
Jak se to projevi?Vzdyt to psal Michal Wink, zvyseni citlivosti max. do 300 Hz (posileni basu)Takze by to melo subjektivne vic basovat.

P.S. Predti ta 188 byla ve 13 litrech, nebo v tech 26litrech?

P.S. 2 Musis napsat typ te vyhybky, nebo aspon odkaz, abysme vedeli o co jde...
Fil
uživatel


Příspěvků: 121
Z: Ostrava

27.12.2005, 11:38
Botes http://tipasadova.opanet.cz/eshop/index.php?xxmode=catalog&id=171&productfrom=0 někde tam ten "zázrak" nejspíš najdeš Wink.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

27.12.2005, 13:28
Jak se projev výhybka Botes? Záleží, co tam máš teď. Pokud je tam nějaká odladěná nebo alespoň nasimulovaná, bude to s Boteskou jako když na to dáš deku. Postav si výhybky, co jsou tady na amplionu. 2x188 je dobrá kombinace a i když se to některým nezdá hraje překvapivě dobře i v uspořádání Bas-bas-výška.
Doporučil bych ti zvážit potom i použití alespoň ARV104 nebo něčeho ještě lepšího. 13L je na jednu 188ku rozumné minimum, ale stačí, já osobně jsem zastáncem spíše objemů na spodní hranici, takže u mě dobrý. Z počátku budeš mít asi pocit, že ubylo dunění a hučení, ale po pár dnech za to budeš rád. Pracovní prostor tech 188ček nacpi tak z poloviny tlumicím materiálem.
Univerzální výhybky jsou cesta do pekel, jakkoliv se tváří odladěně a speciálně pro danou kombinaci reproduktorů. Používají nevhodné součástky (elektrolyty ve výškové větvi, fuj) a jsou navrhované s ohledem na výdělek, což se nás amatérů netýká, ne?
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.12.2005, 14:57
Nevim, ale jestli ty basáky zapojí sériově tak se mu přece citlivost nezvýší né? Při sériovém zapojení pokud vim zůstane stejná, při paralelním zapojení narůstá citlivost dejme tomu o ty 3 dB. Funguje to tak i v lspCAD a vždy jsem to tak chápal.

oprava: při paralelním dejme tomu o 6 dB


naposledy upravil Michaloss dne 27.12.2005, 16:58
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

27.12.2005, 15:22
Roste ti impedance, tedy při 2.83V se citlivost nezmění, ale pro 1W ano. Problém je v tom, že nárůst se dá počítat jen do frekvence, jejíž vlnová délka je menší, než vzdálenost měničů. Nad tím už jsou to interference a rozhodně se nejdená o nárůst o 3 db.
2 měniče ať už jsou seriově nebo paralelně mají dvojnásobný povolený příkon a dvojnásobnou citlivost při stejném přitékajícím příkonu.
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.12.2005, 15:31
Michaloss: ten první příspěvek jsem smáznul, protože to bylo blbě napsané. Nicméně pokud si repra elektricky nahradíme odpory, pak při sériovém řazení (poloviční napětí, stejný proud) nebo při paralelním řazení (stejné napětí, poloviční proud) je to nakonec vždy na každém z nich polovina výkonu ve srovnání s jedním reprem odpovídající výsledné impedance. Proč by se tedy měl být nějaký rozdíl mezi jednotlivými řazeními?

Edit: až teď jsem si všiml, že jsi původní zadání zeditoval, teď už to trochu dává smysl...


naposledy upravil lada dne 27.12.2005, 17:50
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.12.2005, 16:53
Jééé !!! No takhle, s těmi interferencemi mi to je jasný, ale tady se přeci bavíme o basovém pásmu dejme tomu do 150 hz. Nejde přeci teď o zdvojnásobení max. trvalého příkonu ani o to, že bude citlivost při použití 2 basových reproduktorů větší. Michal to napsal vlastně dobře, ale musí se počítat taky se zesilovačem, jak bude reagovat na výslednou impedanci, která se právě mění při použití sériového/paralelního zapojení. Dejme tomu že se bavíme o 2 basových 8 ohmových reproduktorech v uzavřené ozvučnici, které mají osovou vzdálenost 20 cm a je do nich pouštěn ze zesilovače kmitočet 100 hz. Při použití sériového zap. stoupne impedance na 16 ohm a díky tomu bude zasilovač dodávat polovinu výkonu ( než by dával do jednoho reproduktoru )a tím klesne hlasitost o 3 dB, ale vyrovná se to tím, že používáme 2 reproduktory a tím zase hlasitost o 3 dB naroste, takže výsledek je ten, že hlasitost zůstane stejná.
Naopak, když by jsme je zapojili paralelně, tak impedance klesne na 4 ohmy a zesilovač začne dodávat 2x více výkonu a tím naroste hlasitost o 3 dB + díky použití 2 reproduktorů naroste hlasitost zase o 3 dB a výsledek je ten, že nám hlasitost na těch 100 hz naroste o 6 dB oproti použití jednoho repra.
Tak to je a stojím si za tím, protože to mám potvrzené v praxi a vlastně lspCAD to ukazuje taky. Samozřejmě, že v praxi to s ohledem na kvalitu zesilovače vždy přesně 3 dB být nemusejí.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

27.12.2005, 17:13
Rozumíme si. Je rozdíl, pokud to bereš v souvislosti s napětím na svorkách, nebo s přiteklým příkonem. Při vztažení na příkon jsou obě zapojení víceméně shodná, při vztažení na svorkové napětí jsi to napsal dobře, tam je skutečně +6db. (2x8ohm paralelně oproti 1x8ohm)3 db by to byly pro porovnávání 1x4ohm a 2x8ohm.

Jsem rád, že si rozumíme. Je to hezký pocit. Smile
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.12.2005, 17:26
Právě, ale myslim, že by se na to tak mělo koukat vždy, protože pak by to někdo mohl pochopit tak, že když použije 2 basové repra a zapojí to do série tak to bude hrát hlasitěji, než když by připojil jen jedno.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

27.12.2005, 17:27
Je fajn, když si diskutující uvědomují rozdíl mezi citlivostí a hlasitostí... diskuzí na toto téma, kde se to mlelo jedno přes druhé už jsem viděl dost a obvykle z toho byl pěkný zmatek...
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.12.2005, 17:51
Jo s tou citlivostí jsem tomu dal, je to blbý když někdo píše citlivost a myslí hlasitost. Ale stejně to tu bylo předkládáno tak, jako že to bude hlasitější ( bude to více basovat ) což nebude. bude to citlivější, ale né hlasitější oproti jednomu repru a to díky narostlé impedanci. Takže se dá říct, že jedinej přínos bude ten, že to vydrží 2x tak větší zatížení.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

27.12.2005, 17:54
Však jsem tu taky 2x8 Ohm v sérii v životě neviděl... do série se cpou akorát 2x4 Ohm když potřebuji osmiohmovou bednu.
Jendys
uživatel

Příspěvků: 64
Z: Benešov u Prahy

27.12.2005, 20:22
dobře tak jsem rozhodl ,že tám teda dvě seriové zapojené v 4 ohmové verzi,budou hrát v 13l každý,uvnitř je ta bedná přepažená,uspořádání bude výšky-bas-bas,reproduktory budou ve vzdálenosti každý tak 5 cm od sebe,co říkate udělat bassreflex ona totiž zadní čelo je odnímatelné,jo původní výhybka je dexon do 60w(vím že to neni nic moc),tak tedy já bych tu Botes,vím že to snad alespon trochu lepší- vetší zatížitelnost snad i trochu zvuk,vím že to nejlepší dělané výhybky ale já s tím nemám žádnou zkušenost,to jedině kdyby mi jí někdo navrhl?P.S.původně ty sloupy nebyly přepaženy a ARN-188-05/04 hrál v 26 l
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)