zapuštění repro
Obsah fóra | Reproduktory
 
AutorZpráva
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

25.7.2005, 19:52
Zdárek, chtěl bych sehnat nějaký informace, jakým způsobem a čím mám zapustit repra do dřevotřísky. Jestli nejdřív díru, potom zapuštění nebo zapuštění a potom díra...A taky čím (díry pro repra dělám přímočarkou a nějou frézu nebo něco podobného nemám). Confused:
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

25.7.2005, 20:05
no dělá se to horní frézou, teď jsem ji někde viděl za 999 Kč, na domácí používání by určitě stačila. Já zapouštění nikdy nedělal a popravdě ani nevím jak se to dělá, ale představuju si to tak, že se do DTD vyvrtá otvor do něj se nasadí horní fréza a ta se po svém obvodu otáčí a vyřezává to zahloubení, poté se přímočarkou dodělá otvor a je hotovo.
Takhle si to představuju, ale je dost možný, že se pletu.
Nejjednodušší je to určitě u kruhových repráků, u ARN-312 a jim podobným s atypickými koši se to dělá jinak, víc ručně...
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

25.7.2005, 20:17
Možná bych měl říct, že i ten litr za novou nebo tři kila za půjčení frézy je pro mě dost. Rolling Eyes
Frank
uživatel


Příspěvků: 1671
Z: poblíž HK

25.7.2005, 20:21
tak to zkus pižlat nožem. jinak to nevidim
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

25.7.2005, 20:25
tak skus u kamaratov to ju nikto nema? Isto by ti ju niekto za nejake pivko pozical. Inak ako tu bolo naznacene da sa to urobit malym ostrym dlatkom ale je to riadna piplacka a vysledok nemusi byt uspokojujuci (zavisi na tvojej zrucnosti)
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

25.7.2005, 21:58
Antonio to popsal dost dobře. Jen opoměl dodat, že fréza nestačí, ale jsou nutné i samotné frézky - alespoň jedna. Stačí šířka 7mm. Kolmá. Pokud jsou v balení k levným frézám, tak stojí za ... A nebo nezapouštět. A máš po starostech.
george
uživatel

Příspěvků: 110
Z: Uh. Brod

25.7.2005, 22:03
A co zkusit pouzit predni stenu ze dvou casti a slepit je k sobe?
mirek
uživatel

Příspěvků: 4
Z: Svitavy

26.7.2005, 6:15
To Antonio:
Jestli myslíš tu na letáku PLUS WERKZEUG,tak ta je i s 12 frézkama.Včera jsem ji měl na krámě v ruce a dnes jdu pro ni.Jako dárek dávají reflexní vestu.Na zapouštění repro a zkosení hran bude ligová.
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

26.7.2005, 8:37
Pokud za litr někdo prodává frézku i s nástroji a ještě dává dárek, tak to bude asi pěkný ... Osobně mám Ferm - tři roky záruka (ta je na domácí kutění skutečně minimum) a kusovku frézku Lux Profesional z OBI. Celkem cca do 1500,-.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

26.7.2005, 13:25
Dělal jsem zapuštění už 3mi způsoby.

Buď to jde jako říkal Antonio, nebo jak tu už někdo podotkl, druhou přední stěnu, s větším otvorem, do které repro zapadne, a nebo tak, jak jsem to dělal u svých SEAS (špatně) - pokud jsou obě desky z dvojité přední stěny příliš tlusté - vyřešit to kroužkem z materiálu příslušně tenčího. U dřevořísky nevím jak s frézkou, MDF už určitě frézovat.

Momentálně jsem si zvykl na povrchovku kdy potapetuju box dokola kromě předku a zadku a na předek prijde notně upravený sololit (3-5mm podle potřeby) který nakonec vypadá velmi esteticky a vyřeší zapuštění precizně. Časem dám sem do projektů Něco tímhle stylem udělané.
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

26.7.2005, 13:32
2 Mirek:
viděl jsem ji na letáku Penny marketu, dostaneš k ní taky 12 frézek v dřevěné krabičce a je to značka Noell, 900W, docela hezká

Edit: našel jsem ji tady a ještě levněji, za 890 Kč: http://www.noell.cz/eshop (do vyhlédávání napište E0198)
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

26.7.2005, 20:11
Pěkné, jen doufám, že ty frézky budou mít životnost alespoň 1 vyfrézovaný otvor... počítám, že chrom-vanadová ocel s karbidovým ostřím to asi nebude.

Edit : Mě přijde nejschůdnější ta varianta s dvojvrstvým čelem bedny, repra nezapustit a pak to přelepit druhým čelem ze sololaku nebo něčeho takového.
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

26.7.2005, 21:17
Nebude ten sololit nějak rezonovat?
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

26.7.2005, 22:15
Nebude, jen je ho potřeba dokonale přilepit. Ale řezání do sololaku taky není taková sranda. Dokonalý kruhový otvor u kterého se nebudou třepit okraje je docela problém. Na to je sololak náchylný a dobrušování taky nic moc. Proto si dovolím popsat ještě jeden způsob.
Přední stěna z MDF se zapustí cca 4-5mm do bedny a na dorovnání se použijí 2 vrstvy kartonu. Speciální pro výtvarníky (možno zakoupit ve specializovaných prodejnách pro výtvarníky). Do obou vrstev se vyřízne obvod reproduktoru a zabrousí a následně se vrstvy přilepí do přední stěny. Na práci stačí lepší odlamovací nožík - karton je dostatečně tvrdý a lepidlo Herkules. Celek drží jako hrom. U repro typu ARN 188 stačí vrstvy dvě, repro lehce vystupuje. Povrchová úprava jako u jiných konstrukcí, povrch je hladký - folie, dýha - u té by stálo za to karotn lehce přelakovat. Celek jsem kdysi osobně vyzkoušel.
Zmiňovaný karton má velmi dobré mechanické vlastnosti a je upravitelný s minimem vybavení. Na výsledný zvuk má podle mého soudu vliv minimální, ale nad klasické zapuštění s pomocí frézy není. Jenže když není na frézu ...
PS O papíru něco málo vím www.cpm.cz
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.7.2005, 8:47
V případě, že budeš vyrábět z lamina - dřevotřísky s fólií, potom "nalepovací" varianta nebude moc vhodná (pokud záměrně nechceš přední stěnu nabarvenou), můžeš zkusit i tohle:

Vzít univerzální vykružovák - takové ty dva nože posuvné na ramínku - stojí to kolem stovky (žádná kvalita, ale pár děr tím vyřízneš). Zkoušel jsem si vzít kousek lamina, hodil jsem vykružovák do vrtačky, díra byla nastavená něco přes 100mm, jen tak bez stojanu jsem si zkusil říznout zapuštění. Výseldek - podařilo se při třoše opatrnosti bez otřepení a oštípání okrajů fólie, což je klíčové. Víc jsem nezkoušel, nicméně postup by byl následující:

1. Do hloubky zapuštění vyříznout vykružovákem kruhovou drážku.
2. Vyříznout pilkou nebo opět vykružovákem menší vniřní průchozí otvor.
3. Zbytek materiálu pro zapuštění vypižlat třeba dlátkem - vnější vykroužený otvor ti dláto nebo nožík docela slušně povede. Nakonec začistit šmirglem, pozor na lamino, je na něm vidět každé škrábnutí.

Případně by šlo bod 1 rozšířit a říznout několik soustředných kružnic, vypižlávání pak bude jednodušší a přesnější.

Pochopitelně je třeba pracovat ve stojanu, hezky se nastaví i hloubka - předpokládám, že jej stejně jako vrtačku máš. Každopádně bych doporučoval nejprve důkladně vyzkoušet na vzorku. Jinak můj vykružovák zvládně otvor max 150-160mm.
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

27.7.2005, 12:07
S tím vykružovákem je to taky možné, ale ty folie na laminu se dost odlamují. Takové malinkaté kousíčky a vypadá to blbě. Bez stojanu? To je odvaha. Zkoušel jsem si kvůli odlamování folii předříznout super ostrým odlamovacím nožíkem a bylo to lepší. Použití frézy taky docela předpokládá následnou povrchovou úpravu
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.7.2005, 12:31
Nee Laughing, vždyť to píšu, že jsem jen na nějakém kousku zkoušel, zda se to nebude oštipovat na okrajích. Na "ostré" bedně bych si bez stojanu nedovolil vrtat cokoli.

Jinak ty okraje nebyly úplně dokonalé (pro puntičkáře), ale řekl bych že dost dobré pro průměrně pečlivého kutila. Ony ani ty supermarketové formátovačky nedělají dokonale čistý řez - alespoň ve ZL mají v Obi i Baumaxu formátovačku bez předřezu a ještě ne vždy ostrý kotouč. Použití nožíku by možná celý proces ještě zdokonalilo Smile
StandaT
uživatel


Příspěvků: 64
Z: Olomouc

27.7.2005, 12:53
Bude to jen surová dřevotříska, takže mi nezbývá nic jiného, než sehnat někde frézku. Nebo zkusit ten karton (docela zajímavé)
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.7.2005, 12:59
hehe, no když se tak dívám na bydliště... myslím, že stejné má minimálně jeden další účastník fóra a zaručeně má frézku i s frézou Wink 8) Embarassed
Obsah fóra | Reproduktory
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)