Xmax, Air gap, voice coil height, středící membrána a závěsy
Obsah fóra | Reproduktory
 
AutorZpráva
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

15.12.2005, 0:32
Jak to všechno spolu souvisí? Má středící membrána a závěs vliv na Xmax (nejsem si jistej Confused) ? Nedělaj se repráky, u kterých by závěsy a středící membrána dovolili vylítnutí cívky z magnetu leda přes jejich mrtvolu (utrženíVery Happy) ? Jaké výhody má v sobě nedměrně široký závěs u repro, ponecháme-li stranou designové důvody china-repro.

Další věc se týká repráků s dalekým zahozením (long-throw) u Pc takysubwoofrů. Je u nich ten long throw způsoben tím, že jsou tak dělaný aby házely daleko kvůli tomu aby to vypadalo (rovnou zahodit) nebo je to tak dělaný aby měly velkou Xmax (nezahazovat), nebo je to tim, že je pohání integráč s maláým činitelem tlumení? ( v tom případě zahodit daleko zesilovač, nebo pro jistotu celou bednu Very Happy)
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.12.2005, 0:42
Neboj, oni opravdu jsou longthrow kvůli velké xmax... jinak by totiž zahrály leda velký prd. Takhle alespoň hučej v dostatečný hlasitosti. Není dojemnějšího pohledu, než 13cm repráček buzený 40Hz na maximum svých možností... skáče jak o život, ale slyšet není prakticky nic Very Happy

Edit : I šmejd s velkou xmax nejlépe zahodit-daleko :
Reproduktor přivážeme na metrový kus provázku, roztočíme a pustíme... reproduktor dosáhne xmax až několik desítek metrů Very Happy


naposledy upravil Boramyr dne 15.12.2005, 0:46
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

15.12.2005, 0:42
hoditdaleko je jenom reklamní trik. Každej obyč basák (ARN312 a podobné) má v podstatě stejnou nebo vyšší xmax i to co dovolí závěs než ty takywůfry. Jejich longthrowovost se projeví v blbé bedně, na nestabilním zesu tím, že plápolá jako hadr a votuzer je spokojenej, jak mu to brďo basuje.

X max je dána celkem přesně a souvisí s výškou vinutí kmitačky a vzduchové mezery. Zaávěs by měl samozřejmě v mezích xmax umožnit +-lieární rozvinutí a zajistit konstatní cms. Lepší výrobci udávají maximální výchylku, což by mělo být to "co závěs dovolí" a býva většinou 2-3x větší než xmax. Reprák při běžném "hustoboreckém" provozu překračuje xmax. V mezích xmax by měla být membrána ještě plně kontolována motorem měniče a +-lineárně kopírovat signál. Za hranicí je vše vůle pana Newtona. Hlavně to, jestli se membrána vrátí, nebo ne.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.12.2005, 0:49
Začíná nám těch "odborných" výrazů nějak přibývat... long-throw, downfire... bůhví, čím nás katalogy ještě nepřekvapí...
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

15.12.2005, 0:55
OK, už v tom mám jasno.
2 Boramyr: nejde o to že bych se bál toho jak se dojde k tomu zahození daleko, naštěstí jsem si doteď nestihnul koupit žádnej long-throw k pc (mluvim o Logitech, creAtive, genius hůůů, altec apod.) a ani to nemám v plánu. Docela mám ale pifku na lidi co si koupěj nějakej long-throw-ducduc a pak tvrděj že to basuje mnohem líp než qalitní soustavy. Někdo už tvrdil, řek jsem mu že to možná tak víc duní než basuje, na to on mi zas řek že to se mu právě líbí)
Poslouchal jsem ty jeho dunící Logitechy Z-3 asi 0,5 hodiny a bolela mě z toho hlava ( jinak když jsem byl na Tiëstovi v T-mibile aréně, tam to hrálo mrtě, ale to bylo v pohodě)
Z toho plyne můj úsudek že, head nebolí z basů, ale z dunění.

Edit: jeden katalog mě před chvíli přeqapil High-End reprákem Tonsil. Však víš Very Happy
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.12.2005, 1:23
Když se jim to líbí... já v takových případech krčím rameny. Příštím rokem bych snad mohl vytvořit nějaké patnáctipalcové longthrow frontfire bassboost drtítko a pak do nich půjdu tvrdě Very Happy
Obsah fóra | Reproduktory
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)