přátelé elektronek všech zemí, spojte se :-)
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
AutorZpráva
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

20.1.2006, 22:16
A jaké jsou parametry toho AZK101? Cena trafa? Jinak bych mohl výměnou sehnat EL84 za výrazně nižší cenu(kolem 50Kč/kus).

Schéma toho zesilovače mohu poslat v pondělí naskenované.
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

20.1.2006, 22:21
Víš, co... Já se prohrabu těma knihama od Kottka, porovnám fr. rozsahy, výkony a něco vymyslíme, po víkendu můžu kontaktovat Dubnici a uvidíme.
Právě poslouchám Radůzu přes svůj lampáč na CD Denon CD480, který jsem dnes koupil za 600,- :P Jsem z toho
v p... Wink
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

20.1.2006, 22:28
nechal bych to až na popříští týden, já pak budu mít k dispozici také ty Kottky.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

21.1.2006, 3:02
Chlapci, napřed si zjistěte, jestli je Vám někdo schopen takhle speciálně navržená, vinutá a zapojená trafa navinout. Pak se můžeme bavit o schématech. Na AZK101 se ani nedívejte, snad jen pro zajímavost, protože to trafo Vám dnes opravdu nikdo neudělá.
A na PL84-EL86 se vyserte, jsou to ludry a 10W z nich také NIKDY nedostanete a už vůbec ne v jednopólovém paralelním zapojení, které pro ně bylo doporučováno. Ty elektronky mají totiž velmi stěsnaný systém /g1 je velmi blízko katody a naopak g2 zase velmi blízko g3 a anody/,mají silné sklony k dost divokému rozkmitávání a EL86 mají i dost špatnou izolaci katoda-vlákno. Nikde se neuchytily a ani nijak hromadně nepoužívaly, jsou vážně nepovedené a už v r.1969 bylo rozhodnuto o zastavení jejich výroby. Venku /hlavně POLAM a TUNGSRAM/ se možná ještě chvilku dělaly, ale i tam brzo skončily. Pokud chcete mermomocí levné a slušné koncové elektronky, ptejte se po PL82. Stačí jim pro 10W výkonu jen 200V na anodách a nízkoimpedanční výstupák-jsou s Ua=170V a 6W výkonu použity i v našem nejluxusnějším rádiu, Filharmonii 805A. Nikdo je moc nechce, protože mají /relativně/ nešikovné žhavení 16,5V a nikdo na ně neumí spočítat výstupákSmile)Takže nešpekulujte a napřed zjistěte, jestli Vám někdo výstupní trafa udělá a hlavně za kolik.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 12:26
A co PL81? V katalogu jsem našel že při napájení 200V v B dvojčinném stupni může být výstupní výkon až 20W.

Jinak to že s EL86 byly potíže jsem nevěděl. PL84 mám nakoupených dost. Sad
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 12:35
aby bylo jasno, mohu sehnat za stejnou cenu PL82 i PL81. proto se ptám. Je tam také koncový stupeň s PL36 s Po=44,5W při Ua=300V a Ug2=150V. Ta by šla sehnat velmi levně, nevím ale jak se bude chovat. Stavěl jsi něco s těmito elektronkami? Vím že byli dříve určeny pro koncový řádkový stupeň. Jen mě zarazilo že jak pro PL81 tak pro PL36 jsou doporučená zapojení nf koncového zesilovače i když jsou primárně určeny na něco jiného.

Jinak nevím jak složitá výstupní trafa by byli schopni navinout, to musí vědět wishmasterX.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

21.1.2006, 13:23
PL81 je dobrá také, těžko se ji ale dnes podaří sehnat NOVOU z výroby Tesla a se 100% emisní schopností. Někomu může vadit i anoda na čepičce, je to dost nepraktické. PL36 nebo EL36 je také dobrá, platí pro ni ale totéž jako pro PL81. Tyto elektronky ještě nebyly řešeny tak jednoúčelově, jako třeba PL504-509, takže je možné je použít i v zesilovačích. Proto je např. pro PL81 v konstrukčním katalogu I.-III. uvedeno i ideové schéma koncového zesilovače se čtyřmi PL81.
Dobrá rada nad zlato: NIKDY nekupujte tyto starší, dávno nevyráběné elektronky přes net, přestože Vám majitelé budou tvrdit, že jsou nové. Kupovat takto staré typy a exempláře bez možnosti měření se rovná spláchnutí ekvivalentní částky do hajzlu.
Na netu se totiž vyskytuje dost zmrdů, dokonce s poměrně rozsáhlou nabídkou, kteří mají přístup ke šrotovištím a prostě nabízené elektronky jen vytahali a opucovali.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 13:34
tam kde elektronky kupuji nevím jestli jsou nové ale vždy si je nechám za 3 koruny přeměřit. takže by měli mít stejné nebo lepší parametry co zaručuje výrobce.

Jinak 6CC41 asi= ECC83?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

21.1.2006, 14:00
Proč si myslíš, že by měly mít lepší parametry, než zaručuje výrobce??Konkrétně PL81 jsou elektronky, které se přestaly vyrábět už hodně dávno a elektronka /resp. její emisní vrstva/ stárne, ať je zapojena, nebo není. U PL81 to dělá cca 30 let skladování...ale pokud na zkoušeči /třeba i BM215A/ ukáže PL81 výchylku na pravý konec vyznačeného pole a vakuum je v pořádku, není se čeho bát. Je nutné ale být u toho.
6CC41 je systémově stejná s ECC83, ale má jen žhavení 6,3V /obě vlákna zapojena paralelně uvnitř/, zapojené na kolíky 4 a 5, kdežto ECC83 tam má vyvedeny konce sériově spojených žhavicích vláken pro žhavení 12,6V. Takže přímá náhrada ECC83 v továrním přístroji elektronkou 6CC41 není bez přepojení možná, pokud jsou v tomto továrním přístroji ECC83 žhaveny napětím 12,6V, tak je náhrada nemožná. 6CC41 je jedna z prvních novalek, vyrobených u nás, je stará cca 45 let. Netvrdím, že špatná, ale bez měření bych se po nich ani neohlédl.
Ne každá elektronka je vhodná pro zesilovače nebo předzesilovače, stručně "není lampa jako lampa", tyto elektronky pak bývají cenově velmi výhodné...Chtěl bych o aplikaci elektronek napsat pokračování článku, který je na www.aldax.cz.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 14:50
Špatně jsem se vyjádřil, oni prostě splňují specifikace výrobce a jsou měřené na BM215A.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

21.1.2006, 16:29
Prima. Je jen třeba pamatovat na to, že koncové elektronky MUSÍ mít plnou emisi, jinak nemá smysl pracně stavět zesilovač, který nedá plný výkon a do kterého bude nutné za půl roku shánět nové. U nevýkonových elektronek pro napěťové zesilovače to není až tak kritické, vyhovující jsou i kusy na levé hraně vyznačeného tolerančního pole.
Použité nebo slabší elektronky jsou dobré na nenáročné pokusy, oživování apod., jenže za 50Kč/ks se mi to zdá dost velký luxus.
Pokud by někde byly opravdu nové Tesla PL81, pár bych jich uživil také. Kde jsou?
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 16:56
těžká otázka. těch PL81 můžu mít víc ale to jestli jsou úplné nové nevím. pouze můžu vzít značené přeměřené. Já osobně BM215A nemám(marně sháním...)Ten chlap mi pouze zaručuje že parametry jsou v daném výseku. Navíc jsou teď určité komplikace takže jestli budu mít alespoň ty přeměřované budu vědět až příští týden.

Doporučoval bych navšívit radiojarmark v praze, bude teď na začátku února.
zdeněk
uživatel

Příspěvků: 82
Z: Východní čechy

21.1.2006, 17:33
a pak tu ještě jsou typy EL51 a 6L50. To by pak už byl pořádný výkon...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

21.1.2006, 17:55
Myslíš?
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

24.1.2006, 0:18
Ta debata má správný směr. :arrow:

Sinclair svého času napsal:
" ... Ale ptal ses, co bych si já dnes postavil. Pravděpodobně dvojčinné ultralineární ABčko se čtyřmi 6L6GC Sylvania na konci a výstupním trafem, zapojeným a uspořádaným podle patentu Tesly Vráble, jen přepočítaným pro uvedené elektronky. ...".
" ... Pro první přiblížení dobrému elektronkovému zvuku bych zvolil 2xEL34 se symetrickým invertorem s rozdělenou zátěží, pevným předpětím, regulovatelným pro každou elektronku zvlášť a výstupákem kompletně převzatým ze zesilovače MUSIC70, je vynikající. Zdroj pro takový zesilovač není nic složitého /Ua=500V, Ug2=410V/ a výsledkem je 60-70W čisté lampové páry, která rozhýbe i méně citlivé soustavy /či sousedy/ ))...".

Jestli by pánové nestálo za to trochu poprorosit a trochu přitlačit a byly by na světě kompletní autoritou doporučené schémata.
To wishmasterX Asi nezbude než investovat do dobrého trafa.
To zdeněk Sdílím sinclairovo mínění, že 30 let staré kousky mouhou být už mimo. A osobní záruky, že je to v limitu. ??? Jsem, asi i deformace profesí, skeptik. Nedůvěřivec obecný.
Osobně radši dám xxx za lampu novou do pro ni konstruovaného zapojení.
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

24.1.2006, 10:38
Chlapi, Philips dělal zesilovač který měl označení AG9015 - konec to mělo s 2xEL86 na kanál a výstup se mohl připojit jako 15W/kanál OTLko na 800ohm repro, které taky dělal Philips - ano 800ohm repro, kromě toho to mělo i výstupák na 8 a 16ohm repráky(levnější model byl bez výstupáku). Zesilovač už je i s reprákama někde na smeťáku, ale vyhrabal jsem při úklidu na půdě servisní manuál, který se mimochodem kdysi dávál ke všemu. Tohle mít by se mi dneska líbilo. Tady je odkaz na Philips 800ohm repro
http://www.hupse.nl/radio/speakers/9710.htm
tady další http://www.hupse.nl/radio/speakers/AD3800.htm
a tady AG9018
http://www.hupse.nl/radio/philips_ag9018.htm
godz
uživatel

Příspěvků: 51
Z: Trenčín

24.1.2006, 12:31
Mať takýto zosík a k tomu KE 150 s upravenými výhybkami to by bolo labúžo...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

24.1.2006, 12:33
Klasika, 2x15W, ale při 3% !! zkreslení, což je neposlouchatelný. S 1% zkreslení to má jen 2x10W a nechce se mi tomu příliš věřit-žádný výstupák nemá účinnost 100%...blá blá blá...jako vždycky bláboly.
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

24.1.2006, 12:42
No, ale při použití do 800ohm repráků bez výstupáku jako OTL, to přeci má daleko vyšší účinnost než s výstupákem, to je přeci to, proč to používat jako OTL pokud bych k tomu měl originální bedny s citlivostí 97dB. Jinak je to samozřejmě dneska dávno pryč, kdybych stavěl tak s 2xEL34 na konci. Tohle jsem sem dal jako zajímavost, když už jste se tady bavili o těch vysokoimpedančních reprákách.
milan22
uživatel

Příspěvků: 4

27.1.2006, 15:32
tak ten tvůj název příspěcku je dost ubohej a hlavně převzatej. :!: Líp zní: Motorkáři všech zemí, spojte se. V jednotě je síla Very Happy
Takže pro příště si ty tvý trapárny odpusť a radši vymysli něco originálnějšího
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

27.1.2006, 15:41
No nevim... že by ti motorkáři byli nějak zvlášť originální... já to znám spíš s proletáři. A nejlépe ve variantě "Proletáři všech zemí, polibte mi prdel"
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)