elektronkové zesilovače
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
 
AutorZpráva
furious
uživatel


Příspěvků: 62

12.12.2005, 21:34
Zdravím. Našiel som doma Teslu Operetu 1021 z roku 1968. http://www.oldradio.cz/gramo.htm
Je v tom elektronkový zosilňovač 5W.Jeden známy tiež má Teslu Operetu. Napadlo ma, že by som skombinoval tie dve funkčné kusy do jedného 2 x 5 W dual mono elektronkového zosilňovača.Má niekto skúsenosti s oživováním muzeálních kousků? Je tam repro ARO 567 4ohm, takže asi výstupné trafo je na 4 ohm.Robil už niekto elektronkový zosilňovač?
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

12.12.2005, 21:57
Na skusanie prace zosikov s elektronkami to moze byt, cely koniec je postaveny na dvojitej elktronke, v jednej banke je prdezosilnovacia aj vykonova cast. Ale bacha anodove napatie je myslim okolo 250V!!!.
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

12.12.2005, 22:11
ja elektronkove zesiky stavim, jen jsem te mozna dobre nepochopil,ale pokud se chystas restaurovat stary kousek, hura do toho, ale pokud si chces udelat zesak, rozhodne bych ty gramoradia nechal na pokoji a postavil si neco treba na zkusebnim sasi ...
furious
uživatel


Příspěvků: 62

12.12.2005, 22:30
Chcem zachovat pôvodne zapojenie, len by som zosilňovače vybral a dal do štandardnej 43 cm krabice.
žial bohu pôvodné drevené krabice sú zhnilé a smrdia Sad.
Prípadne kondíky vymenim za kvalitnejšie, a vymenim konektory DIN za cinch.Taky potenciometer vymenim a zrušim korekcie basov a výśok.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

12.12.2005, 22:33
To uz radsej vykuchaj trafa, elektronky a patice, a do noveho sasi nanovo pozapja, plosak netreba. Kondiky, odpory a usmernovac daj nove.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

12.12.2005, 22:43
Celé je to absolutní píčovina. Jednočinný koncový zesilovač s ECL82 nebo ECL86 má při anodovém napětí cca 230V výkon asi 3,5W. Výstupní transformátory jsou kvalitou přizpůsobené kvalitě celého konce, reproduktoru a přijímače, takže kmitočtově začínají až na 90Hz a končí na 10kHz. Mají malou vzduchovou mezeru, takže ss sycením zkreslují jako prase. Jak Tě podobná kokotina mohla napadnout???
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

12.12.2005, 22:48
To Sinclair: pre zaciatok na vyskusanie by mu to mohlo stacit. Casom sa prepracuje mozno k lepsim konstrukciam. Vsetko ma doma nemusi do nicoho investovat. Jasne, ze to nebude ziadna slava, ty si tiez asi nezacinal hned s 500W zosikmi.
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

12.12.2005, 22:53
víš jak ho taková kokotina napadla ??? asi to celé zapojil na normální dvoupásmo a zjistil, ze to hraje, a jeste k tomu dobre !!!
ja jsem tahal zesakem s EL 84 - 3W vykon, ARN188+ARV104, takhle jsem hral asi dva roky ...
rozhodne je kravina z toho starého rádia dělat zesák, to jsem taky kdysi zkoušel, ale blbost, patice nejsou keramické, takže můžou probíjet, můžou být zoxidované a s tím nic neuděláš ... ty výstupáky rozhodně nezačínaly na 90Hz, v nejhorším případě to bylo okolo 70Hz, ale je zajímavé, že to TVm ty basy zahraje, já mám ke konkrétním typům tabulky, já mám výstupáky, co jedou od 50Hz, k tem El 84 je to jak stvořené ...
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

12.12.2005, 22:57
To wishmasterX: Tam nie su EL84 ale ECL86, ale aj tak nech skusi podla mna to stoji za to.
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

13.12.2005, 0:08
ECL86 je v podstatě EL 84 + půlka ECC83, samozřejmě pokud jsou lampy ještě dobré, dají se použít, ale já s nima nedělám proto, protože jsou k nesehnání a nové se nevyrábí, navíc mají větší sklon ke kmitání, já jsem začínal s polskými PCL86, no to byla sranda, pokud by chtěl někdo domácí dýmovnici, rád je zašlu zdarma, ony mají nedokonalé vakuum a to se dějí věci, od polských elektronek co nejdál, to mě tehdy málem odradilo si s lampama vůbec něco začínat Rolling Eyes
Moje rada zní:
vykašlat se na to rádio,a koupit:
2X EL84, 1X ECC83, 3X patici Noval, pár pasivních součástek a hurá na to ... trafa použiješ, co jsou v těch rádiích, popř. se můžeme poradit, výstupáky mám z TV, ty byly paradoxně na vyšší úrovni než ty v rádiu, mají úchyty na šasi, vývody jsou na pajecí oka, což v rádiích nebylo, tam jsou sráty většinou vyvdené natvrdo :!: Confused: Idea
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

13.12.2005, 0:19
Chlapi neblbněte, tam jsou výstupáky pro ECL stejné velikosti a provedení, jako v elektronkových TV pro PCL86. Jádro je EI16x20 a zcela záměrně je tam udělaný pokles už od 90Hz, kvůli nárokům na filtraci zdrojů, aby nebyl slyšet brum. Je to fakt k hovnu, dejte si říct, škoda času. To už je lepší zajít někam na vrakáč a vykuchat tam něco aspoň pro EL84 nebo pro 2xPL82 /třeba Filharmonie/ či 2x6L31. Výborné výstupáky pro 2x6P14P /EL84/ jsou v ruských ČBTV. Výborný výstupák pro 1xPL82 je v Hymnusu, pro 2x6L31, použitelný i pro EL84 je třeba v Opeře.
Pozor-pentoda z ECL86 není ani z velké dálky "v podstatě" EL84, to si pleteš pojem s průjmem. Co anodová ztráta, Ik max-nic??
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

13.12.2005, 0:43
já netvrdím, že to jsou totožné lampy, ale pointa je stejná, já tvrdím, vzít EL 84 + ECC 83 a výstupák z Tv a je to hotovo, na takový výstupák můžu klidně aplikovat 6L31, PL82, EBL 21 ... hrát to bude vždycky.
teďtu nikomu nevalím klíny do hlavy, ale jsou to přebrané zkušenosti od člověka, který s tím dělal x let...
ale s tím brumem, to máš teda pravdu, udělali to chytře Wink
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

13.12.2005, 9:13
No vidíš, já to nemám od člověka, co s tím X let dělal, já s tím X let, konkrétně skoro pětadvacet, dělám. Ty bys vážně chtěl provozovat takovou EBL21 na 5kohm výstupák pro EL84?? Takový bys byl prase?
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

13.12.2005, 9:24
To Sinclair: Ked vidis, ze len zacinaju nskusaj ich z historie elektroniek, radsej ich trochu podpor a neodradzaj. Kazdy sme nejako zacinali.Napr. moj prvy zos bol z nehorazne drahych GC510-GC520 zapojeny ako vrabcie hnezdo, ale fungoval. Na vyskusanie prace s el. nech pouzuzivu co maju dostupne a neskor mozu stavat lepsie zos.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

13.12.2005, 9:49
Ale jasně, já nemám nic proti tomu, když to budou doma lepit a budou se jim na koncovkách červenat anody. Ale ať s tím nechodí na web-podobné píčoviny totiž dneska stojí /jako kdysi ty GC/ nehorázné peníze. Spálený výstupák např. pro 2xEL84, navinutý firmou dejme tomu za litr moc nepotěší, stejně jako pracně sestavený zesilovač, sice jaksi fungující, ale brumící jak kráva, takže je stejně pro "požitek z elektronkového zvuku" nepoužitelný. Znovu opakuju-dávat na web jen ověřené, otestované, funkční a bezpečné věci, jinak je to podle mě zbytečné zasírání netu daty, která v důsledku nikomu k ničemu nebudou. Nemá absolutního smyslu stavět jednočinný 4W zesilovač s EL84, s jakkoli dobrým zdrojem a nebrumící, když charakteristická citlivost dnešních hifi bytových beden je kolem 88-89dB/W/m. S takovým koncem si prostě na podobných bednách ani nevrznete a když, tak bude konec permanentně přebuzený-protože se jim bude zdát, "že to hovno hraje".. Za naprosto nezbytně minimální výkon elektronkového zesilovače na domácí, nepříliš hlasitý poslech je nutných nejméně 12-15W, raději více. Což se dá realizovat velmi dobrým výstupákem a dvěma EL84 s 320V na anodách. A máme tu hned tři problémy: velmi dobrý výstupák, dvě nové EL84 a těch 320V. Proto říkám: bastlete, ale nelezte s tím na net, uděláte ze sebe blbce.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

13.12.2005, 9:54
O vystupakoch viem svoje, vala sa mi doma asi 6 vystupakov, ktore som kupil, alebo si nechal navinut a teraz su dobre akurat na rozobranie na plechy. Pokial nic nespalis, nie si bastler. Very Happy
wishmasterX
uživatel


Příspěvků: 209

13.12.2005, 12:28
to je zajimave, ze jednocinny zesik hraje i na 12V trafo ... nerikam, ze se to poslouchat, ale anody se necervenaji ...
ale jak rikam, ja se tu nebudu chvastat kdo a jak dlouho s danou problematikou pracuje, to by mohl byt rovnou zrusen i tento web, protoze neni podlozeny overenymi reprosoustavami, viz. domaci kino s Beyma ...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

13.12.2005, 14:10
No vidíš to-nedá se to poslouchat, tak jakýpak to má smysl? Ověřit si, že to hraje i na 12V trafo??
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)