antoniova výhybka pro 188-03/8 + T2030
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
toomik
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Třinec

27.11.2005, 12:06
Antonio píše že tato výhybka je vhodná i pro 2x seriově 188-03/4. Pouze však pro d´Appolito (B-V-B). Zajímalo by mne proč jen pro B-V-B. Já mám totiž V-B-B. Mužu tuto vyhybku použít? Hraje uspořádání reproduktornu vliv na návrh výhybky?
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.11.2005, 12:59
Uspořádání reproduktorů má na návrh výhybky zásadní vliv. jak se ptáš, na to svoje uspořádání V-B-B tu antoniovu výhybku použít můžeš, ale pouze s jedním zapojeným středobasem ( tím horním ). Když by jsi k tomu připojil v tomto uspořádání i ten dolní, tak by narušil celkové vyzařování reprosoustavy. Protože je moc daleko od výškového reproduktoru a tak na něj v okolí děl. kmitočtu nemůže navazovat.
Jestli stále trváš na d'Appolitu tak musíš udělat novou čelní desku, nebo se smířit s klasickým dvojpásmem.
Nebo z toho udělat 2.5 pásmo, tím tedy do spodního středobasu pustit pouze basy, např. do nějakých 100 hz, jde o to jestli by těch basů nebylo až moc.
Myslím, že by bylo lepší prostě předělat tu čelní desku, bylo by to lepší i finančně, zvukově taky si myslím.
toomik
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Třinec

27.11.2005, 13:15
Takže pak výhybka vypadá jak pro 3.p ? A jak je to když mám T2030 ( 8ohm ) s 2x 188-03/4 ( 4ohm ). Předpokládám že to je problém.
jean
uživatel

Příspěvků: 336
Z: Blízko Nitry

27.11.2005, 13:26
Neviem, veď ma niekto opraví ak zle píšem, ale keby nechal jeden basák nazapojený nebude sa správať ako basreflex s veľmi nízkym ladením (pasívny žiarič) alebo ladením na fr membrány?
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.11.2005, 13:58
toomik : To ne při 2.5 pásmu není výhybka jako 3 pásmová, 2.5 pásmová výhybka funguje tak, že středobas který navazuje na výškový reproduktor není dole nijak omezen a druhý středobas je používán jen do určité nízké frekvence ( např těch 100 hz ). takže středobasové reproduktory pracují společně jen v oblasti basů např. do těch 100 hz.
Jinak právě tam je taky ten problém, že ty středobasy jsou 4 ohmové, takže zapojením jednoho by se zase rozladila výhybka.
Ten 8 ohmový T2030 bude sedět dobře, když by byly ty dva 4 ohmové středobasy do série, tam problém není, to je OK.

to jean: No jen tak odpojit by samozřejmě nestačilo, nechat by ho tam nemohl. Právě proto jsem psal, že by bylo fajn předělat tu čelní desku na d'Appolito, nebo zařadit 2.5 pásmo.


to toomik : Jo promiň jsem idiot, to 2.5 pásmo by taky nešlo, protože by pak nemohly být ty středobasy zapojené do série. Musela by se překopat výhybka. předělal bych to na d'Appolito.
toomik
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Třinec

27.11.2005, 14:20
Takže ještě jednou a pomalu Wink. Když mám T2030 a 2x 188-03/4 v sérii v uspořádání V-B-B ( což také mám ). Psal si že ten spodní středobas nemůže plynule navazovat na výškový reproduktor kolem dělící frekvence kvůli jejich velké vzdálenosti. Předělávat to na d´Appolito nepřichází v úvahu, jelikož mám bedny již kompletní. A z toho co jsi jsem pochopil tak na 2.5 pásmo musí být všechny repra se stejnou impedancí. Takže v tom případě, musím ponechat současný stav ( viz. výše ). Jak se tedy projeví to, že dolní středobas nemůže navázat na výškáš v oblasti děl frekvence. Tuším že budou zvukové vlny z obou repro nějak vzájemně fázově posunuté, ale buď sem hluchý nebo neslyším Wink ale ničeho sem si nešiml. Teda zatím.
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.11.2005, 15:09
Takže je po d'Appolitu. Takhle, to 2.5 pásmo z toho udělat můžeš, protože ty středobasy stejnou impedanci mají, to že jí má výškáč jinou nevadí. V případě 2.5 pásma s tvými reproduktory by se musela předělat ta antoniova výhybka a tomu jsem se chtěl pro jednoduchost vyhnout. Filtr u středobasu by se v té výhybce musel předělat na 4 ohmovou verzi té 188-03 a musela by se přenastavit hodnota útlumu rezistorového děliče ve výškové sekci, no a pak samozřejmě navrhnou filtr pro ten druhý "nadbytečný" středobas, který by pracoval jen v oblasti basů.
A když by jsi to nechal takhle a dal tam tu antóniovu výhybku tak by se dělo to co jsem už psal, no a jak přesně by se to na tom dělícím kmitočtu pokazilo se říct nedá ( to se nedá moc říkat, chce to slyšet a testovat ). Určitě se stane to, že zvuk na středech se bude markantně měnit s výškou poslechu + kmitočtová nevyrovnanost v okolo děl. kmitočtu.
Nejlépe by jsi samozřejmě slyšel rozdíl když by jsi to porovnal se stejnou reprosoustavou která by měla reproduktory uspořádané v d'Appolitu a porovnával by jsi to při reprodukci růžového šumu.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1728
Z: Near Pardubice city

27.11.2005, 15:17
To je ale divný, některý výrobci dělají V-B-B stejně mají zapojené středobasy do série, přesto by se nedalo říct, že by hrály špatně ( třeba AQ )
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

27.11.2005, 15:39
to LOL: Já vim no, někteří výrobci tam v určité cenové kategorii ani výhybky nedávají, aby to přírodně navázalo na výškový reproduktor, ale to je zase extrém.
Jo máš pravdu, nicméně je fakt, že většina reprosoustav která má uspořádání V-B-B je 2,5 pásmová. Proč asi?
Když se nad tím člověk zamyslí, tak je jasný, že případ kdy má 2 pásmo 2 středobasové reproduktory spojené do série či paralelně v uspořádání V-B-B není zrovna ideální.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

27.11.2005, 16:06
Taky k tomu řeknu svoje. Osobně si myslím, že při 2xARN188 + T2030 je antoniova výhybka +- vhodná i pro V-B-B. Tedy -rozhodně vhodnější, než cokoliv jiného. (Kromě výhyky simulované na toto umístění (což je jeden parametr v LSP, nebo odměřené výhybky)

2.5 pásmo udělat můžeš, ale počítej s tím, že na basech se bude soustava jevit jako 4ohmová, takže potenciální problém pro zesilovač.
Stáhni si LSP a zkus si to.

Pro znalé simulací: Jak se změní charka při posunutí měniče po ose Y z řekněme -160mm na +360mm?
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1728
Z: Near Pardubice city

27.11.2005, 16:33
Tahle bedna:
je čistě dvoupásmová, má V-B-B¨, ale výhybka tam na středobasech je, 12 dB/oct. Nemělo by něco takovýho s roztečí repráků platit i u třípásem, neměl by se basák taky nějak navázat na střeďák? Potom by byl probém se zdvojeným basákem i tady.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

27.11.2005, 16:55
Taky to je jeden z důvodů, proč je těžké v amaterských podmínkách udělat solidní vyrovnané a "uši nenamáhající" - tudíž fázově správně sladěné třípásmo.
U apolita je vzdálenost obou měničů od výškáče stejná, takže i dělicí frekvence od té vzdálenosti odvislá je stejná. Jenže u B-B-V to samozřejmě nejde. Buď se smířím s tím, že jeden z meničů bude fázově mimo, nebo navrhnout pro každý ze středobasů jiný filtr. A teď hovořím pořád o dvoupásmu, i to jde. Existují i jiné druhy a způsoby filtrů, než klasický měniče vedle sebe, filtry před ními.
Na druhou stranu, to co udělá z přednesem soustavy obyčejná bežná místnost, hravě skryje nepřesnost, která vznikne tím rozfázováním.
Upřednostňuji řešení V-B a až potom B-V-B.
Michaloss
uživatel


Příspěvků: 55
Z: Praha 4

28.11.2005, 0:32
Dobře souhlasím s tím, že je ta výhybka pro tento případ lepší než nějaká univerzální, ale opravdu nemůžu přehlédnout to, že je to snad takřka jedno jestli z uspořádání d'Appolito uděláme V-B-B a ono to při zachování stejné výhybky bude mít na zvuk jen malej vliv. V lspCAD už jsem několikrát simuloval a vím že pokud v něm změníme něco na ose Y tak se charka v podstatě nezmění a to i v případě že tam nastavíme u středobasu +/- 900 mm, to je ale postavený na hlavu a snad nemyslíte, že tomu tak ve skutečnosti je ? V lspCAD se něco děje jen v tom případě, když měníme předozadní uspořádání reproduktorů.

Taky jen tak doplním, když by z toho udělal 2,5 pásmo tak by impedance v basové oblasti padla k 2 ohmům, ne ke 4 ohmům, má 4 ohmové středobasy.
A teď ty Labrador 8, tak platí to samé, jestliže do těch 2 středobasů jde stejný signál ( tedy jsou zap. ke stejnému filtru ) tak opravdu mají ten problém o kterém jsem tady psal, ale vhodným nastavením výhybky se to dá v poslechové ose vyrovnat, ale mimo ní už těžko.

Taky mi nějak unikla ta věc s tím 3 pásmem, jakej jeden z důvodů ? Důvodů je hodně, ale nějak jsem nepochopil o kterej přesně šlo právě teď. Třípásmo je z pohledu na výhybku složitější jen v tom, že má 2 přechody a každej z nich ladíme samostatně. U třípásma hrozí s ohledem na ladění stejné nebezpečí jako u dvojpásma, ale u něj hrozí jen na jednom místě, proto je to taky snadnější a je s tím méně práce. Mimochodem některé třípásmové reprosoustavy jsou už spíše dvojpásmové reprosoustavy se dvěma subwoofery.

Taky nemůžu souhlasit s tím, že akustika běžné místnosti zamaskuje to, že mi jeden středobas v pohodě září někam do ... možná když bych poslouchal z 5 metrové dálky, ale většinou se poslouchá z menší vzdálenosti ( 2 m nebo i měně ) a to už je pak jiné kafe. Jak jistě víte, čím blíže jste k reprosoustavám tím méně je jejich zvuk ovlivňován místností.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

28.11.2005, 1:47
Vše je pravda. Ale musíme se bavit o tomhle návrhu. Simulace jen simulace, to víme všichni, vzdálenost měničů má samozřejmě vliv zásadní, odtud moje poznámka o třípásmu. Podepíšu se i pod tu směrovost, správně udělané appolito je výborné.
S těmi 2 ohm máš samozřejmě taky pravdu, nedošlo mi, že má 4 ohmové měniče.
Ale stojím si zatím, že pokud takovéhle boxy dám do místnosti, kde je plovoucí lesklá podlaha, zdi, veliké okno a sedací souprava, zahýbá to s celkovým zvukem kapitálně. A hádat se tu o slovíčkaření typu "málo" a "hodně" snad nebudeme.
Že V-B-B je "nesprávné" řešení pro třípásmo, v tom si rozumíme, otázka ale je, jestli pro člověka/konstruktéra není přínos pár db na basech větší než nepořádek, který mu to udělá výš. Oba říkáme to samé, ale koukáme se na to z jiného pohledu. Už to vyřezal, co s tím. Má to zahodit? Já říkám ne. Osadit, vyzkoušet. Teprve potom vyhodit, až když to nepůjde. Zrovna 2x188+2030 jsem neslyšel ani v B-V-B ani v B-B-V.
Přesnost stanovení dělicího kmitočtu (a z toho plynoucí vzdálenosti měničů), rozptyl parametrů měničů, tolerance součástek ve výhybce, je toho hrozně a bez měření je jediný rozumný posudek u boxů ten sluchový. A ruku na srdce nejvíce se charakter zvuku ukáže při jeho změně a jak často při poslechu domácích soustav měníme výšku poslechového místa? Občas sice stačí pár desítek cm i ve velké vzdálenosti, ale stále bych to neviděl tak černě.

PS: Máte někdo zkušenosti se sériovými filtry? (tedy k těm, které jsou paralelně k měničům)
toomik
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Třinec

28.11.2005, 11:39
No co se týče těch beden, jsou osazené, zprovozněné, prozatimní výhybka cn 02-2-12/8. Krmím to yamahou rx-v350. Co se týče poslechu nemohu posoudit jelikož nejsem žáden skušený audiofil, nemám cvičené ucho abych slyšel to že spodní středoba nemavazuje va výškáč. A nebojte té výhybky bs se čím jak nejdřív zbavím. Měl jsem doma dva starší kousky tak sem je použil.

S tím V-B-B jsem to trošku zprznil, no ale zase to není tak extrémní abych to musel nějak přadělávat. Nemůžu nainstalovat lspcad. Michal psal že při návrhu výhybky v lsp je jeden z paramtrů také parametr pro osazení V-B-B. Je to pravda? Liší se pak takováto výhybka nějak od klasických, nebo je změna jen v hodnotách součástek?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

28.11.2005, 11:52
Michaloss tu správně napsal, že při simulaci výhybky v LSP se při Y (vertikální) změně pozice výška vs. středobas s charakteristikou +-nic neděje. To ale samozřejmě v reálu není pravda. LSPCad by ti tudíž dal +- stejný výsledek, jako dostal antonio pro jednu 8ohm, nebo pro 2x4 seriově Appolito dvojici.
Vhodnější výhybku na to (když už to máš) než je ta Antoniova asi nenajdeš, leda že bys odměřoval... Debata byla o obecné vhodnosti B-V-B proti B-B-V.

PS: Z toho druhého basu by skutečně šel přidáním hmotnosti udělat pasív a asi by šel i docela dobře naladit (z halvy nevím, jak je na tom ARN188 s poddjaností) ale závěs by dostával a nebylo by to na věčnost. Ale moc by sis nepomohl, protože bys dostal stejně 4/8 bednu.
fedor
uživatel


Příspěvků: 13

4.8.2006, 0:04
Jaký bude objem skříně a rozměry basreflexu při 2x seriově zapojených ARV 188 ... ? Uuu
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

4.8.2006, 0:51
Dal bych jim kolem 30L a nad laděním študuju taky. Tam už to závisí na přesném typu těch ARN.
Frank
uživatel


Příspěvků: 1673
Z: poblíž HK

4.8.2006, 14:32
chce to 40 Cool
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1728
Z: Near Pardubice city

4.8.2006, 14:32
35 litrů.
antonio
admin


Příspěvků: 1095
Z: SM

4.8.2006, 14:44
Sinc 32l Muhehe
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)