Laťovka?
Obsah fóra | ReprosoustavyStránka Předchozí  1, 2, 3  Další
 
AutorZpráva
miuek
uživatel


Příspěvků: 28
Z: Gbely

13.11.2005, 16:57
drevotrieska sa vyraba v hrubkach nasledovnych:
6,10,16,18,22,36.Avsak ta 36 je uz v strede dost riedkaa preto by som ju velmi nedoporucoval.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

13.11.2005, 17:05
Zajímavý, já dělám dycky s 19mm Smile
jean
uživatel

Příspěvků: 336
Z: Blízko Nitry

13.11.2005, 18:45
Zaujímavé ja som mal prístup k 32 mm a nevzavl som si ju 6m2 Embarassed .
K tej menšej hustote, keď je brat stolár mal by vedieť že drevotrieska sa vyrába v roznej kvalite (jedným z parametrov je počet vrstiev drevostriesky). Najlacnejšia (napr. tá z Baumaxu) je trojvrstvová (kraje husté, stred riedky), najdrahšia päťvrstvová. Samozrejme bez povrchovej úpravy. MDF je perfektný matroš profi drevospracujúce stroje ju majú ako pracovnú plochu, hrany nie sú nijako ošetrené a predsa vydržia veľmi hrubé zaobchádzanie, ale tá cena Sad
Frank
uživatel


Příspěvků: 1672
Z: poblíž HK

13.11.2005, 19:38
Já taky skládám jednu bedýnku z 19ky Smile a mám i 20ku (jestli dobře měřim)
Tom
uživatel

Příspěvků: 77
Z: Benešov

14.11.2005, 12:12
Trocha truhlářské teorie:
Hranolky (třeba 3x3cm(slepené k sobě, to je SPÁROVKA. Používá se na desky stolů a pod. Aby se nezkroutila, to musí vyrobit zkušenej borec, zapomeňte na matroš z obi a pod.
LAŤOVKA jsou tenký lišty např. 15x15mm spojený k sobě nemusej bejt ani slepený. Přez to je z obou stran (napříč vláken jako u překližky)přelepená asi 2mm tlustá dýha z měkkého dřeva. Přez to je zase napříč přelepená dekorační dýha (tl. 0,6mm).
Vyrábí se v Hodoníně, teda aspoň vyráběla, je dražší než dřevotříska, ale pevnější a hlavně lehčí. Neni pravda že by se odlepovala, děda z ní i před 50 lety dělal nábytek a ten drží i dneska!
Její použití na repro bych bral ůplně stejně jako dřevotřísku.
KarelXth
uživatel


Příspěvků: 189
Z: Ostrov n. Ohří

14.11.2005, 12:34
Tome nábytek není namáhán vibracema narozdíl od reprobedny. Časem se to "vytluče" a začne to chrastit.
Tom
uživatel

Příspěvků: 77
Z: Benešov

14.11.2005, 12:53
No počkej to se mi nezdá. Ono to k sobě neni přilepený bůhvíjakým suprelepidlem, ale zkusil si někdy ty části od sebe odloupnout? To skoro nejde.
Jaký s tim máš zkušenosti konkrétně?
Neumim si představit že by něco kakovýho uměl třeba 17cm basáček ve dvoupásmovce
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

14.11.2005, 13:04
Některá laťovka opravdu dobře drží, pár skříní jsem už do kotle rozsekal a některé se štípaly spíš ve dřevě, než ve spoji. Ale nikdy nevíš Smile Doporučené materiály všichni znají. Ale někteří pořád musí mít něco extra Wink
Tom
uživatel

Příspěvků: 77
Z: Benešov

14.11.2005, 14:04
Máš pravdu. Něco jinýho je mít doma super dýhovanej nábytek a něco jinýho si zbytečně vyrobit o nějolik stovek dražší bedny. Já du vždycky do dřevotřísky. Tu mám, nemusim nic kupovat Wink
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

14.11.2005, 17:47
K původnímu tazateli. Pokud by sis přečetl články na foru, ani dotaz na laťovku a spol. nepoložíš.
S ohledem na cenu a možnosti opracování - jednoznačně MDF. I na malé regálovky je 18 mm minimum. A samozřejmě výztuhy. Pravolevé a předozadní, křížové atd. U subu má smysl těch 18mm i zdvojit a nebo stavět ze silnější MDF.
V řezu je MDF velmi kompaktní a homogení. Opravdu jsou to lisované piliny a lepidlo. Na rozdíl od klasické dřevotřísky, tam jsou piliny větší - jsou vidět.
S ohledem na cenu MDF nejlíp tlumí tzv. parazitní kmitání, které je nejhorší na nízkých kmitočtech. Dobrou konstrukcí bedny jde prakticky úplně eliminovat. To chvění dokáže při vyšších hlasitostech spolehlivě rozpohybovat nekvalitní bednu. A v případě nekvalitního materiálu možná i "rozebrat". Bedna není nábytek.
Bedna by měla být na poklep neznělá. Čili když na ni poklepeš, neměl bys slyšet nic zevnitř, ale jen to klepání.
Pokud nemáš zkušenosti a nebo dobrého stolaře okolo sebe, který Tě nenatáhne, tak zapomeň na masiv. A taky na dřevotřísku z OBI.
Stejně tak zapomeň na beton. Nejde jen o samotnou stavbu bedny. Ale ten materiál tzv. zvoní a musel bys ho dobře zatlumit. Ne jen vatelínem.
To samé platí i kovu. To že ho používá např. Elac, ještě nezamená, že je to na domácí stavbu.
Samozřejmě se bavíme o domácím hifi, které má víceméně stabilní místo. MDF je dost těžká a nehodí se na mobilní systémy.
Tom
uživatel

Příspěvků: 77
Z: Benešov

15.11.2005, 9:17
Trochu s tebou nesouhlasim s tou dřevotřískou v obi. Já tu ppsal že bych tu nekoupil masiv. Ten se dá kvůli snížení nákladů na výrobu špatně vybrat, vysušit, slepit,... Ale na výrobu dřevotřísky je třeba velký zařízení, proto ji vyráběj velký firmy který si šmejdy vyrobit nedovolej. Proto bych se jí nebál, její kvalita bude stejná jako u jiných menších prodejců. U těch bývá mnohdy i levnější.

Poznámka: Firmy kterýnabízej dřevotřísku, MDF a pod. si účtujou i prořez, tedy to, co jim zbyte, když vám to řežou na rozměry. Někdy to bejvá i 30%. Pro srovnání, jednotlivý díly se daj na tu desku rozměřit s přehledem s menším prořezem než 10%. Takže - nenechat se ojebávat! :!:
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.11.2005, 11:50
Tedy "...na výrobu dřevotřísky je třeba velký zařízení, proto ji vyráběj velký firmy který si šmejdy vyrobit nedovolej..." To je hodně odvážný tvrzení, výrobní linky na spotřební elektroniku taky nejsou sranda, taky je mají velké firmy a přesto je šmejdů plno...
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

15.11.2005, 13:25
Ano firma - v podstatě jakákoliv, bude mít snahu prodat buď celou a nebo aspoň půl plotny. Co by taky dělali se zbytkem, když si vezmeš na malé regálovky.
Prořez obvykle počítají 3-4mm. Jsou rozdíly jak v kvalitě dřevotřísky tak MDF. Stačí jiný poměr pilin a lepidla a je to. Kromě toho budou všichni preferovat dlouhé řezy od kraje do kraje a pak další dělení na menší. S tím se musí počítat už v návrhu konstrukce.
Ale fakt nejlepší je MDF, je to mechanicky jiný materiál než běžná dřevotříska. A běžně se nepoužívá (např. OBI ji nevede). Na nábytek je dost těžká.
Takže rada - koupit půl plotny MDF (pokud ji prodají), část nechat nařezat bez zbytečných ztrát a zbytek nechat do zásoby. A nebo si bednu nechat rovnou postavit. Včetně zápustí, výztuh a pod.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.11.2005, 13:30
Mě neprodali... musel jsem nedávno vzít celou. Pět metrů čtverečních Very Happy Ještě že na příští rok plánuju dělat kino...
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

15.11.2005, 13:33
Bora: Jakou si vzal sílu? Možná bych ti výhledově od kousku mohl pomoct...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.11.2005, 13:42
Normální 18mm (teda dle měření má okolo 18,5 ale to je fuk). Asi půl roku tu budu mít tak 4m^2 takže budeš-li z toho chtít něco stavět, máš to u mě.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

15.11.2005, 13:53
Ještě mi řekni, kdes to tu koupil a za kolik.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.11.2005, 14:08
Dřevozpracující družstvo, Borská E87. Když jdeš Borskou od jižního nádraží na Karlov, tak při škodovce až za pátou bránu a zhruba tam někde přes ulici. Nemají tam pilu, takže neřežou a musíš to vzít celý. Jedna ta deska stojí 1020,- takže to vychází 200,- za metr čtvereční.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

15.11.2005, 14:11
Solidní cena. Naproti tomu vrakovišti a celnímu úadu? Celá deska 2x2,5? Za 1000,- to není špatná cena, při ceně dřevotřísky 18mm 140,- m2 Asi si někdy půjčím dodávku a pojedu se tam podívat...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.11.2005, 15:51
Když jedeš po borské z města, tak napřed mineš vlevo to vrakoviště, pak vpravo pátou bránu, pak vlevo benzínku a kousek za tou benzínkou to je. Taková hnědá bouda. Nejvýraznější nápis je tam prodej hutního materiálu, kterej je hned vedle.
Kosak
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Rychnov nad Kněžnou

26.11.2005, 12:24
K té laťovce bych měl připomínku. Laťovka není tak špatný materiál. Když člověk chce reprosoustavy na domácí poslech, tak je laťovka vhodný materiál. Sice to není nejlepší materiál, co se týče konstrukce reproskříní, ale vzhledově je to pěkné a když se to dobře postaví, tak je to výborný. Můj táta má z laťovky sloupové reprobedny a kvalitou jsou na tom dobře. Já chci taky stavět reprobedny a neuvažuji o jiném materiálu, než je dřevotříska. Podle mě je dřevotříska lepší materiál než překližka. Kamarád stavěl reprobedny z MDF desky, ale nedal si na stavbě moc záležet a když to víc osolí, tak to rezonuje a dělá pazvuky. Takže záleží hlavně na tom, jak kvalitně to člověk postaví. Můžete mít sebekvalitnější materiál, ale když to blbě postavíte, tak je vám dobrý materiál na nic. Táta má tu dřevotřísku nejvyšší jakost, postavený to má taky dobře a nemůže si stěžovat.
Obsah fóra | ReprosoustavyStránka Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)