Stínění
Obsah fóra | Nezařaditelné
 
AutorZpráva
Karlos
uživatel


Příspěvků: 79
Z: Brno

2.10.2005, 22:15
Ahoj, mám dotaz jestli jste někdo zkoušeli jaká musí být minimální vzdálenost reprodutoru od transformátoru např v TV nebo monitoru, aby se reproduktor nemusel stínit. Mám namysli centrální reproduktor přímo pod TV. Dík moc
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

2.10.2005, 23:08
To bude dost individuální. Já měl regálovky s nestíněným Tonsilem GDN13/40 a k monitoru šly bokem prakticky úplně přisadit (jen bokem, zadem ne, dozadu je mag. pole jak kráva) Oproti tomu, naší televizi se mrvil obraz když se na ní postavilo rádio, kde byly repráčky s magnýtky co by se daly při troše snahy spolknout. BTW, nevím, proč by ta kritická vzdálenost měla být zrovna od transformátoru ? Tomu je nějaké permanentní pole navíc šumafuk, ale elektronovýmu paprsku to jedno už nebude...
Karlos
uživatel


Příspěvků: 79
Z: Brno

3.10.2005, 19:20
No jasně, to máš pravdu, já to myslel spíš na opak, aby TV neměla vliv na reproduktory Smile, ale ta tvá varianta mi příde asi o dost pravděpodobnější. Mám namysli asi centr (2*ARN 150 a ARV 104...ještě přesně nevím) ARV 104 teoreticky můžu koupit stíněný, ale s ARN 150 je problém, koukal sem se do katalogu, že jediný stíněný ARN 150 má výkon 20W, tak mám strach, abych to neodprásknul (když mám reciever yamaha RX-350). Kdyžtak mě opravte, jestli sem se koukal blbě. A nedalo by se to kdyžtak vyřešit našroubováním a přilepením nějakéh plechu (asi tak1-2mm na stěnu pod tlumení? Příde mi to jako docela blbej nápad...myslím jen tak teoreticky, jestli už to někdo dělal...Dík moc
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

3.10.2005, 19:50
reprák není kabel, žádnýma plechama, fóliema apod. to nejde !! Rolling Eyes jediná možnost je přilepit reprákům dozadu magnet, opačně orientovaný samozřejmě...
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

3.10.2005, 20:07
Myslim že když uděláš appolito s těma 2 stíněnýmy ARN150kama tak bych se nebál že to Yamaha zničí (standartně se prodává jako sada se satelitama - nebo snad RX-V450, ale to je skoro to samý možná ještě víc).
Toho bych se vůbec nebál, tahle Yamaha má sice papírově 5*105W ale spotřebu asi 240 W takže tak 50W na kanál a taky předpokládám že to nemáš pořád ohulený na plno. S těma 20W - je to tak ale stejně myslim že nevadí, a navíc mám pocit že se dá v receiverech jako je Yamaha nastavit na jakej výkon poběžej bedny zvlášť (nemyslim zrovna že by třeba měl jít pravej přední jinak než levej, ale centr by měl jít nastavit už jen kvůli většinou různým cislivostem předních, centru a efektovýh repro).
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

4.10.2005, 9:15
Výkony vůbec neřeš, i pokud budeš hrát doma hlasitěji. Snad nějaké zahradní disko, pokus o rozuření sousedů, rozbití oken atd. by mohly dělat problém, ale jinak bych se nebál. Podle dimenzování zdroje ti ta yamaha dá celkově ve všech kanálech součet okolo 150W. Budeš-li ovšem hrát jen na jeden kanál, potom by opravdu měl dát jmenovitý výkon.

Stíněné repráky jsou vždy trochu "chudáčci", hlavně středobasy. Nejen na sortimentu TVM je to dobře vidět, pokud se stejný model dělá stíněný i nestíněný. Kontramagnet lze získat rozebráním jiného repráku, případně je prodává třeba Monacor nebo visaton. Jejich nalepení se ale mění vlastnosti repra. Mag. pole se sice výrazně omezí, ale těžko dosáhneš tak dobrého efektu, jako výrobce stíněného. Ten má jednak vyzkoušenu optimální kombinaci, navíc je na nich tuším nějaký stínící hrnek.

S plechy či fólie bych to neviděl tak jednoznačně - každopádně se to ale tak nedělává. Musely by být z magneticky měkkého materiálu, žádné hliníky ani mědi. Zkoušel jsem něco před časem hledat, ale místo stínění beden jsem našel nějaké stínění na monitor či TV - ovšem produkty dané firmy mi trochu připomínaly úžasné a jedinečné věci z od Helmuta z teleshoppingu, takže kdo ví... Smile
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

4.10.2005, 9:45
Už jsem se před časem porůznu ptal na něco podobného a podepisuju výše zmíněné. Odstínit reproduktor lze, ale za cenu naprosté a nepředvídatelné změny jeho vlastností. Jednodušší je koupit už stíněnou variantu.
S tím ovlivněním televize to není až tak dramatické. Zavisí na konkrétní TV a reproduktoru. Mám doma Sony Tv a repráky jsem měl cca 25 cm od obrazovky a nic.
Jinak repro "rozbije" obraz, ale vypnutím a zapnutím TV by se mělo dát vše dopořádku. Bez záruky Crying
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

4.10.2005, 10:06
Já bych to s těmi fóliemi a plechy viděl dost jednoznačně... na prd. Jedna věc je odstínit elmag. rušení plechovou uzemněnou kastlí a druhá věc je magnetické pole, před tím nikoho žádná fólie nespasí (i když ten vychcánek co prodával ty samolepky na monitory... ten věděl jak vydělat). Stínící kyblíky od Monacoru a visatonu jsou k sehnání, ale mám pocit, že cena bude neúměrná jakémukoliv TVM... myslím, že je dělá i SEAS, ale nedováží se sem. Pak záleží už jen na tom, jak moc se dá zmagnetizovat maska obrazovky... počítám, že bude z nějakého hodně nemagnetického materiálu (invar ?), ale paladium to nebude Very Happy Snad každá TV by měla mít demagnetizační cívku, nebo ne ? (nemá-li, pánbůh pomáhej...)
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

4.10.2005, 10:21
Odmagnetizace monitorů a TV: mělo by to být tak, že kolem obrazovky je smyčka, která při procesu odmagnetizace vytváří střídavé, postupně slábnoucí mag. pole. Na monitorech bývaly někdy tlačítka nebo funkce v menu. U TV se to dle informací kolegy většinou řeší tak, že se odmag. spouští při zapnutí sťovým vypínačem.

Náchylnost obrazovek bude asi různá, možná některé mají už nějak alespoň částečné stínění. Třeba naše stávající, asi dva roky stará TV Samsung 55cm začíná už zhruba od půl metru reagovat na přítomnost "testovací" ARN150 fialovým nádechem. Naopak třeba Harry tuším psal v projektu, že bednu s 5MP60N bez problémů postavil na TV. Asi to nelze zobecnit... Při nákupu nové TV nejspíš naběhnu do obchodu s magnetem Smile Z čehož plyne, že kvůli vysoké ceně to zatím nebude ani plazma, ani projektor Crying
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

4.10.2005, 11:26
Jinak můžu doporučit centr s 116kama. Nejsou tolik okleštěné proti nestíněné verzi (130-60 a 150-63 jsou skutečně ubožáčci) 116-60/4 má téměř stejné vlastnosti jako nestíněná verze. A na centr stačí s přehledem i na "požitkové" úrovně hlasitosti.
Obsah fóra | Nezařaditelné
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)