Co je to zvukovod?
Obsah fóra | Reproduktory
 
AutorZpráva
Verny
uživatel

Příspěvků: 2
Z: Praha 6

2.10.2005, 20:16
Jsem studentem 4.ročníku elektro SPŠ a mám vypracovat jednu otázku z Elekroniky:
Co je to zvukovod a k čemu se používá? Jakých druhů zvukovodů se používá?
Už jsem přes Google hledal a hledal a nic nenašel. Nevíte o nějakých stránkách, kde by se zabývali konstrukcí reproduktorů? Neni to přímo maturitní otázka, stačí mi pár keců.
Děkuji
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

3.10.2005, 15:44
haah no uz podle nazvu taknak pochopis aspon co je to, ale druhy ti asi nevyjmenuju Smile)))
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

3.10.2005, 18:03
Tos teda poradil crashi... Verny, poptej se na fóru www.prodance.cz tam jsou lidi od profi ozvučování a zvukovody spadají do jejich branže. My tu fušujeme do hifi, takže to jde trochu mimo nás... každopádně zvukovod je konstrukce umožňující směrovat výkon vyzáření měničem (repro, driver) v užším úhlu a tím docílit vyššího SPL. Dokonce u výškových driverů je zvukovod přímo podmínkou funkce. Co se týče typů, tak nějaké oficiální třídění neznám, ale šnek je myslím exponenciální zvukovod, pak jsou i ozvučnice typu W-bin a Transmission-line. Nerad bych plácal nesmysly, a snad mě případně nějaký profík opraví...
jiřik
uživatel

Příspěvků: 115
Z: nedaleko Jablonce nad Nisou

3.10.2005, 18:47
Na tvůj dotaz najdeš odpověď v knize Praktická elektroakustika od C.Smetany,kde máš rozebrány typy zvukovodů (exponenciální,kuželový,hyperbolický,cylidrický) a i jejich výpočty vzhledem ke kmit.pásmu přenosu a jejich rozměrů.
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

3.10.2005, 19:43
haah nikdy sem nebyl na nejaky presny definice. A bohuzel sem na skole na ktery neni akustika nej obor... ale druhy elektroakustickejch mnenicu sme se ucili Laughing
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

3.10.2005, 20:18
si dokážu představit co vás všechno naučili, my jsme ve čtvrtáků taky brali elektroakustické měniče, ale takový sračky, byste nevěřili... když to učí plesnivej dědek, kterej o tom opravdu nemá ani páru, si dokážete domyslet, co se asi dozvíte... h...o Laughing

naposledy upravil antonio dne 3.10.2005, 20:48
LuKyss
uživatel


Příspěvků: 289
Z: Pardubický kraj - Choceň

3.10.2005, 20:32
bylo by lepší, kdyby se poučil od žáků Very Happy .
crashpc
uživatel


Příspěvků: 667

3.10.2005, 20:40
tak to je pak zlo, nas ucil nakej 30let typek, kterej jeste furt do toho dela a o mnenicich nas toho naucil pomerne dost. i kdyz hafo veci ne profesionalne a neumim to poradne popsat tak vo tom aspon wim. Mafian nejvetsi... to on me naucil stavit zesiky atd...
Verny
uživatel

Příspěvků: 2
Z: Praha 6

3.10.2005, 22:47
No sláva! Na www.prodance.cz jsem na e-shopu našel fotky zvukovodů a nějak jsem to popsal (fakt jsem před tim nevěděl, jak to vypadá). Tak jsem něco napsal a dál se tim nechci zabývat (mám blíž k programování než k elektroakustice). Díky za pomoc a mějte se všichni fajn.
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

4.10.2005, 9:36
To Boramyr. Není až tak pravda, že se nás zvukovody netýkají. Například klasický horn s Lowthrem nebo Fostexem apod., jsou "domácí" konstrukce. Stejně jako Voight Pipe a spol. Uvidíš sám kolik najdeš na netu konstrukcí s jedním širokopásmovým reproduktorem.
Ještě na okraj. I klasická bedna s výztuhami a basreflexem je jistým zvukovodem.
Obsah fóra | Reproduktory
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)