stary civky
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
Pavel
uživatel


Příspěvků: 110
Z: Brno

26.9.2005, 17:40
pred nedavnem se mi do ruky dostaly dve celkem veliky civky Very Happy (jsem rad, ze se dostaly do rukou prave me a ne nekomu kdo by je dal do sberu za par korun Laughing ). Drat ma prumer 1mm a je to cele namotane na takove "dřevěné špulce". Kostricka (spulka) ma prumer 5,5cm a delku 10cm na kterych je namotanych 90 zavitu (v jedne vrstve).

Otazka zni, jak muzu urcit indukcnost Confused: Existuji sice vzorce, jenomze nevim kolik vrstev medeneho dratu je na sobe namotanych...poradi nekdo Confused:
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

26.9.2005, 17:52
Najidealnejsie je ich premerat, alebo rozobrat a navinut nove take ake poterbujes. Indukcnost ked budes ratat podla udajov ktore mas moze byt daleko od skutocnosti.
Frank
uživatel


Příspěvků: 1682
Z: poblíž HK

26.9.2005, 18:32
My máme ve škole nějakej starej měřák indukčnosti, nenašel bys u vás taky něco podobnýho?
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

26.9.2005, 20:26
Vypočítať to ide, videl som i nejaké programiky na to ale nespomeniem si, avšak výsledná hodnota je skoro vždy dosť odlišná od skutočnej. Naozaj by to chcelo zmerať.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

26.9.2005, 21:12
Ty výpočty jsou dost přibližné, zejména proto, že v nich vystupuje koeficient zohledňující průřez cívky. Na to existují tabulky, ale ty programy počítají prostě s nějakou obvyklou a průměrnou hodnotou, takže celkem na prd. Jediné schůdné řešení je to odměřit. Pokud máš někde po ruce obchod/dílnu/servis/školu zabývající se něčím, kde se objevují cívky, pravděpodobně RLCmetr mít budou a domluvit se nebude problém.
LuKyss
uživatel


Příspěvků: 289
Z: Pardubický kraj - Choceň

26.9.2005, 21:56
Skoč za nějakým elektroopravářem, ten by měl vlastnit přístroj, snad.
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.9.2005, 10:07
...případně skoč do obchodu se součástkama, pokud vedou i lepší multimetry s měřením L a C, tak určitě mají nějaký vybalený a za malou úplatu ti to změří... u nás mi to kluk v prodejně přímo nabízel.
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

27.9.2005, 10:28
Při pravidelné stavbě se do měřáku vyplatí investovat. Ne do toho v supermarketu za 99,-. Protože prakticky nikdy neseženeš cívku v požadovaných parametrech. A pak fakt nezbývá než odvíjet a měřit.
Možná Ti i někdo doporučí aktuální dobré a cenově přístupné značky.
cinochlist
uživatel


Příspěvků: 116
Z: Strakonice

27.9.2005, 11:06
určitě je nejednodušší ji přeměřit a budeš mít vyhráno... každý stavitel audia by doma něl mít RLC můstek, alespoň nějaký starý ale funkční... pak už se žije s prstem v nose. i investici do nového bych doporučil, určitě se ti nestratí
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

27.9.2005, 16:42
Tak jsem si ze zvědavosti zkusil něco vygooglovat, třeba tento http://www.metrix.cz/product_info.php?products_id=73 měřáček by se mohl hodit, kromě L a C má i TrueRMS pro střídavé veličiny. Máte lepší tipy? "starý ale funkční" se sice dobře řekne, ale obávám se, že moc nabídek na takovou koupi nebude.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

27.9.2005, 17:51
Dobry tip, ja mam 3870D ta sice nema TRUERMS, ale zase ma meranie frekvencie, teplota, RS232. Na presnejsie merania by bol lepsi RLC mostik. Pouzivam Tesla BM509.
Pavel
uživatel


Příspěvků: 110
Z: Brno

27.9.2005, 21:28
No do meraku se mi uz investovat nechce, protoze jeden uz mam - shodou okolnosti jde taky o METEX, ale kupoval jsem ho, kdyz jsem zacinal - tenkrat za nej chteli neco okolo 2000. Prestoze tenkrat to byla spicka, tak L ani C nemeri Sad (no jo, nejakej ten patek uz to bude Smile). Jinak diky vsem za rady, asi budu vopruzovat nejakyho typka (nebo nejlip slecnu Laughing 8) ) v nejaky elektroprodejne, jak rikal Lada Smile.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

27.9.2005, 21:35
Skus inzeraty obcas sa daju kupit vyhodne RLC mostiky Tesla. Mostik sa zide vzdy nielen na cievky ale vyborne sa s nim meraju napr. kondiky.
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

30.9.2005, 9:25
To Lada. Tady mají lidi problém koupit něco lepšího a i při cenách TVM se kroutí a vymýšlí perpetum mobile s shity z východu - čest vyjímkám a ty jim nabídneš kvalitní mašinku za 3500,-.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

30.9.2005, 13:14
Vies unas sa hovori "Z h*v*a bic neupleties" meraky sice niesu najlacnesi produkt ale je to zaklad bez ktoreho sa neda prakticky nic urobit. Mam pocit, ze toto forum je sa tak nejako vykrystalizovalo, ze zaklad je spravit vsetko co najlacnesie, aj ked v globale je to drahe riesenie napr. cena TVM repro na bednu cca 600.- a cena vyhybky 500,-. Ak tu niekto da dotaz na repro ci uz do auta alebo do bytu jedna z prvych odpovedi je nekupuj autorepro ja drahe daj tam TVM alebo chcem robit SUB odpoved daj tam TVM aby to nebolo drahe, a ked si zratas naklady napr. na SUB pod 5000.- ho nevyrobis, pri tejto cene uz podla mna stoji za to vrazit tam lepsi reprak a nemusim honit kazdy Hz bassreflexom ako je tu dbrym zvykom na ukor zvuku. Jedna z hifistickych pouciek je "Cena repro by sa mala rovnat 2/3 ceny celeho retazca"
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

30.9.2005, 14:16
Vítek: ovšem, původně jsem chtěl podobnou poznámku o ceně sám doplnit.
Pokud A zní:
citace:
Při pravidelné stavbě se do měřáku vyplatí investovat. Ne do toho v supermarketu za 99,-...

pak je třeba probrat i B - co a za jakou cenu je k mání.

Nový digi multimetr řekněme za 3500.
RLC měřák na inzerát nebo z bazaru: předpokládám, že sehnání bude otázkou velkého štěstí - Hope, kolik by se cena mohla řádově pohybovat?

Dále existují udělátka k libovolnému multimetru pro měření L a C, jsou na to schémata na netu, někde byly i formou stavebnice, každé v ceně okolo 150. Je třeba mít k dispozici změřenou civku či kondík pro zkalibrování přípravku, přesnost si netroufám odhadovat.

Potom je tu metoda měření ampérmetrem a voltmetrem: s levným multimetrem by bylo asi třeba měřit jen na 50Hz, což pro vyhýbkové cívky znamená (s ohledem na rozumné proudy) měřit na napětích řádově desetin voltu.

Můstkové metody jsem si zkoušel nalistovat v zaprášených sešitech z "Měření", ale nějak mi připadaly na první pohled všechny moc složité, poraďte někdo, kdo to má čerstvěji v paměti...
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

30.9.2005, 18:02
Daju sa vyrobit aj doma celkom sikovny je merac na baze PIC alebo ATMEL vcelku jednoduche riesenie, skusal som. Mostikove metody su najpresnejsie a podla mna nie prilis zlozite. Pri domacej vyrobe meraku sa vzdy naraza na problem presnosti cievok a kondenzatorov ktore su pouzite ako normalove.
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

24.10.2005, 14:19
Ještě tady oživím starý thread linky na udělátka:
http://krysatec-labs.crypt.sk/phprs/view.php?cisloclanku=2005041901
http://krysatec-labs.crypt.sk/phprs/view.php?cisloclanku=2005041601

Případně na levný multimetr:
http://compo.webpark.cz/multimetry.html, je níže na stránce s označením RE6810 RANGE, měření bude asi na podobném principu, jako ty udělátka.
dawsoo
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Praha

2.11.2005, 2:47
A co takhle stará dobrá rezonanční metoda? Známej přesnej kondík a bílej šum nebo ton generátor + Pscope? Když by nebylo nic lepšího po ruce? Smile
lada
uživatel


Příspěvků: 446
Z: Zlín a okolí

2.11.2005, 11:42
Něco takového... http://www.sous.cz/struna/em3/em3-52.htm ?

Kalibrovaná kapacita je jasná, tónový generátor by snad mohla udělat zvukovka (???), voltmetr asi bude u většiny klasický "žebrák" za pár stovek, na indikaci vrcholu napětí by snad mohl stačit. Ale bílý šum???
dawsoo
uživatel


Příspěvků: 72
Z: Praha

2.11.2005, 17:08
2 lada: Bílej šum a fft měření přes zvukovku... a je vidět vrchol a kmit... Smile
Obsah fóra | Reproduktorové výhybkyStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)