Cívky - vzájemná poloha na vyhýbce
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
 
AutorZpráva
Hanzi
uživatel

Příspěvků: 40
Z: Brno

15.9.2005, 13:14
Zdravím Vás pánové!
Řeším vzájemné ovlivňování cívek, a nejsem si úplně jistej.
Vychází mi jako nejlepší cívky postavit a druhou natočit o 90° vůči první.
Když bude jedna ležet a druhá bude postavená kolmo k ní, bude vzájemné ovlivnění větší. Moc se mýlím?
Jde o to že mám na vyhýbce cívky 4 a abych to celé dostal otvorem pro basák na zadní stěnu bedny, musí být cívky dost blízko (2-3cm je moc nebo málo?).
Kdysi jsem na netu našel obrázky jak ano, jak ne - teď to ale nemůžu najít...
Dík za případný nasměrování...

Pro zajímavost jde o projekt s Monacorama na základě:
http://jan-jaap.vegter.nu/bs.html
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.9.2005, 16:25
Cívky pootočené o 90° nemají teoreticky žádnou vzájemnou indukčnost. Nějaká nepatrná vždycky zbyde, ale v porovnání s levnými uni výhybkami, kde jsou běžně 4 cívky jedna vedle druhéto bude idylka.Nevím, kolik jich tam máš (strmosti / počet pásem), ale pro 4 je asi nejlepší řešení tak, že 3 dáš vzájemně o 90° ( 1 - normálně, 2 - nabok, 3 - nabok a pootočená oproti 2) a tu čtvrtou tak, aby to byla vzhledem k té stejně orientované ta nejvzdálenější. Líp to asi nejde, tedy pokud bys nechtěl udělat oddělené filtry pro jednotlivá repra jako u bi-wiringu akorát oddělená i mechanicky. Pak bys moh každý strčit do jiného kouta bedny.

Edit : Tedy na tom webu je dvojpásmo a jen 2 cívky, takže je prostě dej co nejdál a jednu dej nabok.
Hanzi
uživatel

Příspěvků: 40
Z: Brno

15.9.2005, 17:05
Ano je to dvojpásmo, v basové sekci 3 cívky a ve výškové 1...
Snad jsem to pochopil správně, popis po směru hodinových ručiček : 1 leží (osa kolmo k podložce) 2 stojí (osa vodorovná k podložce) 3 leží 4 stojí. 1 a 3 leží na úhlopříčce, 2 a 4 stojí a jsou kolmo k sobě... to by šlo.
UFFF někdy je lepší kreslit:-) dík
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

15.9.2005, 19:56
Teď jsem se podíval na ty schémata pořádně... fakt jsou tam 4 cívky. Kompenzace rezonance (nebo hrbu SPL) a kompenzace nějakého propadu SPL... jinak 1. řád na basech. Ale vypadá to pěkně.

Kreslit by bylo nejlepší, ale myslím, že se chápeme.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1728
Z: Near Pardubice city

1.11.2005, 23:29
Mě to přijde že na basech tam je 2. řád (12 dB/okt) nebo sem viděl blbě Confused:
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

2.11.2005, 9:19
Mě přijde, že u středobasu je kompenzace nějakého peaku, jedna indukčnost jakožto filtr, (kondenzátor tam fakt nevidím) a kompenzace rezonance. Může mi někdo vysvětlit, k čemu je dobré kompenzovat rezonanci středobasu ?
Hanzi
uživatel

Příspěvků: 40
Z: Brno

2.11.2005, 9:44
Ptal jsem se na to Riša (ze stránek U.P.O.), který tuhle kombinaci stavěl, a údajně jde o kompenzaci baffle stepu.
Mimochodem ta výhybka je obšlehnutá z Klang und ton, bedny CT 192...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

2.11.2005, 10:11
Aha... to mě nenapadlo. To si budu muset trochu promyslet. Je fakt, že pásmová propust s malým Q naladěná lehce pod frekvenci, kde se začíná baffle-step uplatňovat by ho měla kompenzovat, to že hlouběji začne basy opět utlumovat by bylo nepodstatné, pokud to už bude dost hluboko, nebo dokonce mimo rozsah bedny.
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)