Spojování koncových trandů nebo švábů
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
 
AutorZpráva
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.8.2006, 0:24
Na spoustě webů se zesilovačema (např aldax Very Happy) pořád vidim pojmy jako "dva paralelní páry koncových tranzistorů" nebo "čtyři paralelní páry" atd.
Až tak úplně jak bych chtěl se v tom neorientuju, jak to teda je?
Jeden paralelní pár trandů je teda spojení jejich kolektorů (???????) a způsobuje lepší proudový schopnosti zesu (tzn. pracovat do nižší impedance), je to tak?
No ale když má SPV 250 takový páry dva, tak jak ty dva jsou pak spojený?
Nebo když jsou dokonce 4 páry (SPD), jak je to řešený?
Pokud jsou dva paralelní páry, tak ty by asi šly dát do můstku, ale to mi přijde divný, nebo se to tak dělá?
Třeba SDA 200 má 4 koncový trandy, jak jsou spojený, když se všechny SDA daj dál můstkovat?
Dá se můstkovat i SPD, SPM, SPV a SPS?
Pokud bych měl zesilovače:
Jeden by měl jeden koncák, a druhej dva paralelní páry, mezi sebou v můstku, byla byly by pak proudový schopnosti a DF v podstatě stejný, akorát jinej výkon?
Dělá se to vůbec, že se páry koncáků mezi sebou můstkujou? SDA asi ne, aldaxy nevim /asi taky ne?/ a Krčmářovy stavebnice a moduly, jak to s nima je?

EDIT: viděl jsem, že některý z modulů EZK maj tykový můstkový zapojení, ještě jsem si všiml pojmu modulární zapojení, co to znamená?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.8.2006, 4:39
A já měl za to, že se v téhle problematice alespoň základně orientuješ..Tohle bych nečekal, zvlášť od někoho, kdo se pravidelně zúčastňuje diskusí okolo zesilovačů...
Prakticky všechny zesilovače jdou spojovat do můstku, záleží jen na způsobu. Zesilovače Aldax to umí také, ale není to u nich příliš ekonomické-každá deska má svoji ochranu a pro můstek by stačila pochopitelně jedna.
Na schopnost práce v můstkovém režimu a pro původní impedanci, tedy pokud měl sólo konec 4R a můstek má opět 4R /dvojnásobné napětí a tedy teoreticky čtyřnásobný výkon/ má největší vliv dimenzování koncového stupně, tedy schopnost zesilovače dávat podstatně vyšší proud, než při "sólo" provozu s nominální zátěží. Problém je ještě daleko složitější o vzájemné vazby, stabilitu, nadproudové jištění apod., to se rozhodně v jednom threadu nedovíš ani nenaučíš.
Modulární koncepce znamená spojování např. několika integrovaných zesilovačů typu LM4780,nebo TDA7293V paralelně a třeba ještě k tomu do můstku.
Takový způsob získávání výstupního výkonu je něco otřesného, je to sice relativně levná koncepce, ale to byly levné i zesilovače s TDA7250 a s Darlingtony-jak to s nimi dopadá, víme všichni. Pan Krčmář je prostě nepoučitelný a jeho dvorní konstruktér ho v tom ještě podporuje.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.8.2006, 13:16
Díky, ale to spojování těch Krčmářových modulů (paralelně + můstek) to jsem tak nějak věděl.
Mě spíš zajímá, jak se spojujou koncový tranzistory. Protože 4 páry přece do můstku nejdou, nebo jo ? Uuu
A i kdyby šly, tak pak by už nebyl celem modul znovu můstkovatelnej??

Matnou představu o zesilovačích mám. Vim jak má vypadat zdroj, ale nevim, jak vypadá třeba softstart nebo stabilizace, ikdyž vim k čemu je to dobrý.
O paralelním spojení - to už jsi říkal na dexonu - jsou spojený kolektory, k čemu to je dobrý vim taky, ale jak to prakticky vypadá nevim.
DF - vim co na něj má vliv, jak se počítá, ale nevim, jak ho zjistim z hotovýho zesilovače (ohmetrem to asi nezměřim) ...
Můstek - vim co znamená - výstup proi výstupu, zhorší se DF, resp. DF, který měl nezmůstkovanej zes do 4 ohm, bude mít teď do 8 ohm, a výkon, kterej dodával do 4 ohm, bude teď dodávat do 8 ohm dvakrát takovej.
Když někdy spojím výstup proti výstupu, tak s dalším takovým zesem v můstku to už asi nepůjde zmůstkovat ještě jednou mezi sebou ..
Jak se provede u hotových 2 zesilovačů bych jakž takž věděl, je k tomu potřeba invertor fáze, atd, ponětí jak by to mohlo bejt u koncáků taky asi mám ..
Ale to je asi tak všechno, schéma zesilovače si jen tak z hlavy nevymyslim, a jestli je zesilovač píčovina nebo ne taky jen tak nepoznám .. proto se taky účastnim diskuze Idea abych se dozvěděl víc ..
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

19.8.2006, 14:51
Na netu je málo schémat? Zede má na webu několik schémat DPAček, Leach, PowerBase atd... Můstkovat již zmůstkované konce je nesmysl už z principu funkce.

Koncové tranzistory bývají zapojeny takto :


naposledy upravil Boramyr dne 19.8.2006, 14:59
7tech
uživatel


Příspěvků: 389

19.8.2006, 14:59
Ty koncové tranzistory můžeš zdvojovat jak paralelně-pro větší Ic, tak sériově-pro vyšší Uce. Takže v jedné větvi mohou být klidně 2, 2x2, 2x3, 3x2... kusy a pořád to nemá se zapojením do můstku nic společného. Takové konce můžeš dál můstkovat. Jestli Ti jde o tohle.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

19.8.2006, 15:16
Jeden zesilovač je schopen na zátěži zapojenou mezi výstup a zem vytvořit napětí o velikosti téměř 1/2 napájení (bez úbytků na odporech a tranzistirech), kladné nebo záporné, podle aktuální polarity signálu. Když ale vezmeš druhý zesilovač který budeš budit signálem v protifázi, tak mezi výstupy zesilovačů dostaneš dvojnásobné napětí. Můžeš tedy spojit země a zátěž zapojit mezi výstupy. Tím dosáhneš na stejné impedaci teoreticky čtyřnásobného výkonu, jelikož ale na to konce nebývají dimenzované proudově a po stránce chlazení, používá se do můstku dvojnásobná impedance, do níž je dodaný výkon jen dvojnásobný oproti jednomu zesilovači a původní impedanci.

Zhruba takto :
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

19.8.2006, 15:58
Však můstkování mi je .. no ne přímo jasný, ale vim jak ..
šlo mi spíš o to řazení párů .. to jsem chtěl vědět, dík.
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)