Vzájemné natočení reproduktorů
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

3.8.2006, 14:43
Mám velice kvalitní širokopásmové měniče, které ale na vyšších kmitočtech cca od 10Khz díky velikosti membrány 4" horizontálně směrují. Na 15°poslechu mimo osu je pokles cca o 3dB na 30°již o cca 10dB. Co se stane, natočím-li měniče vzájemě od sebe o 30° (každý bude natočený o 15° od středu poslechové osy nalevo a napravo). Když jsem si hodil papírově vyzařovací diagramy takto natočené na sebe, došlo k velmi dobrému vykrytí poslechu 15° mimo osu (0dB pokles) a ke zlepšení vykrytí při poslechu 30° mimo osu cca -3 až -5dB na okrajích. Dokážete mi někdo říci, zda je moje úvaha správná, měniče mají 4ohm impedanci, tak že zapojení do série udělá pro mne potřebných 8ohm a ještě zvýší citlivost, nebude použita žádná výhybka ani filtr, reproduktor má velmi vyrovnanou charakteristiku až do 17Khz. Díky za fundované odpovědi.
Edit: ještě abych nezapoměl meniče budou pod sebou.
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

3.8.2006, 17:56
citace:
Mám velice kvalitní širokopásmové měniče, které ale na vyšších kmitočtech cca od 10Khz díky velikosti membrány 4" horizontálně směrují.

...i vertikálně a nejen v tom je chyba tvý úvahy.

citace:
Co se stane, natočím-li měniče vzájemě od sebe o 30° (každý bude natočený o 15° od středu poslechové osy nalevo a napravo). Když jsem si hodil papírově vyzařovací diagramy takto natočené na sebe, došlo k velmi dobrému vykrytí poslechu 15° mimo osu (0dB pokles) a ke zlepšení vykrytí při poslechu 30° mimo osu cca -3 až -5dB na okrajích.

a pod 10kHz se postupně sečtou na +3dB a jsi skoro tam, kde jsi byl s jedním. Skoro proto, že ti navíc přibudou starosti z kombinace dvou reproduktorů.

citace:
Dokážete mi někdo říci, zda je moje úvaha správná, měniče mají 4ohm impedanci, tak že zapojení do série udělá pro mne potřebných 8ohm a ještě zvýší citlivost, nebude použita žádná výhybka ani filtr, reproduktor má velmi vyrovnanou charakteristiku až do 17Khz. Díky za fundované odpovědi.

Není, je to v jinejch příspěvkách omletý stokrát. Tzv. "Velmi vyrovnaná charakteristika" ještě není žádná výhra a ... nebudem se opakovat ...
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

4.8.2006, 7:11
Takže asi jediným řešením je použít špičkový 3" širokopásmový měnič u kterého tento problém nastane na vyšších kmitočtech, ten ale zase nezahraje uspokojivě nízké kmitočty, což asi není na škodu, protože výrazně klesne zkreslení spodního pásma. Jenom mi vrtá hlavou, jak to, že například BOSE má takto řešené své satelity tj. můžeš je natočit vzájemě od sebe cca 30°na každou stranu od středu osy. Jinak moje myšlenka vychází tady z toho, použité měniče jsou 4ohmové proto dva a zapojení do série: http://www.omegaloudspeakers.com/Minuet.htm
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

4.8.2006, 9:38
Jak se tu na fóru píše "nějak to vždycky hrát bude". Pro mé pojetí HiFi jsou jednopásmové soustavy nepřijatelné. To, že něco vyrobí garážová firma v Americe pro mě není měřítko a bytové doplňky od BOSE taky ne. Pro tebe to je asi ideál. Nic proti tomu, stejně nevím co od toho očekáváš. Jesli ti stačí na 100Hz SPL 75dB a výkonová charakteristika nevyrovnaná tak o 15-20 dB tak ti na to ty dva 4" stačí. Menší měniče vůbec nic neřeší.
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

4.8.2006, 10:24
Nenapsal jsem, že BOSE je nějaký ideál, pouze jsem to uvedl jako příklad z praxe, osobně dávám přednost širokopásmovým měničům, před vícepásmovými kombinacemi, se širokopásmy jsem již něco zažil a tak vím o čem mluvím, troufám si říci, že některé výtvory strčí zvukově vícepásma naprosto do kapsy, co mi na nich vadí, je prostě jejich směrovost a teď nemluvím o levných měničích myslím tím například i Fostex, Lowther. Píšeš o nevyrovnané výkonové charakteristice, chci použít 3" titanové měniče, které mají od 150Hz-20Khz téměř rovnou čáru(měřeno v ose) s přesahy max +/- 2dB a citlivost 87dB nebo 4", které jdou od 100Hz-17Khz při 89dB. Samozřejmě na 30°již od 10Khz(4")-12Khz(3") směrují, to je daň za jediný měnič. Předpokladem pro toto použití je subwoofer. Patřím mezi lidi, kteří rádi experimentují a chtějí něco jiného než 100x omletá variace ARN, BEYMA nebo SEAS. Samozřejmě nic proti tobě, je to jenom výměna rozdílných názorů na jistou věc a já si toho velice cením Laughing
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 664
Z: Opava

4.8.2006, 10:26
neznáš nějakého českého distributora těhle repráků? Docela se mi pozdávaj
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

4.8.2006, 10:51
Bohužel tady to nikdo nedistribuje, ale není problém to koupit v Německu http://www.spectrumaudio.de. Já osobně s tím nemám problém, doveze mi to strejda a platím mu to v Kč za aktuální půměr nákup/prodej Euro.
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

4.8.2006, 12:24
citace:
Píšeš o nevyrovnané výkonové charakteristice, chci použít 3" titanové měniče, které mají od 150Hz-20Khz téměř rovnou čáru(měřeno v ose) s přesahy max +/- 2dB a citlivost 87dB nebo 4", které jdou od 100Hz-17Khz při 89dB.

Ano, píšu o nevyrovnané VÝKONOVÉ charakteristice bedny. Tak jaký měřeno v ose? A který z nich máš na mysli?
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

4.8.2006, 13:03
3" Tangband W3-1335S titanová membrána http://www.spectrumaudio.de./breit/tangband/tangbandW31335S.html
nebo 4" Tangband W4-1320SB http://www.spectrumaudio.de./breit/tangband/tangbandW41320SB.html
nebo 4" Tangband W4-1052SA tento je použitý zdvojeně v těch bednách od garážové firmy Laughing
http://www.spectrumaudio.de./breit/tangband/tangbandW41052SA.html
Jinak ještě jsem chtěl napsat, že směrovost učitě ovlivní velikost membrány a tedy použití 3" je rozhodně lepší než 4". Samozřejmě uvažuji nyní o použití pouze jednoho měniče. Sám na sobě mám vyzkoušeno, že mi nevadí pokles na výškách od 12Khz, dá se to bez toho, dobře vydržet, přednosti vyrovaného přednesu, zejména srozumitelnosti středního pásma jsou větší než pokles nebo peak od 12Khz nebo na 17-20Khz Laughing
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 664
Z: Opava

4.8.2006, 13:40
těch 0,5mm Xmax u toho prvního je trochu málo, IMHO by to k němu chtělo nějakej větší basáček
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

4.8.2006, 13:47
Ten reprák s Xmax 0.5 není určený do BR ozvučnice, ale do 0,5L uzavřený a oříznout vše pod 200Hz, tak jistě Xmax nepřekročíš, navíc bude mít minimální zkreslení. Pak ještě potřebuješ nějaký pěkný SUB Laughing
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 664
Z: Opava

4.8.2006, 20:46
no však tak sem to myslel Cool ja jen že si chtěl širokopásmový a tohle je širokopásmový leda do 5W Very Happy
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

9.8.2006, 18:51
MethMan: ja nechapem tvoje zmyslanie o vykonovej charakteristike boxov, ak myslis na výstupnu výkonovu charakteristiku tak vzhladom na to, že tam nebude výhybka, nenastane žiadny prídavný fázový posun, len mimo osi vdaka nenulovej vzdialenosti reproduktorov, a teda index smerovosti bude taký istý ako ideany. Alebo zmyslas o vykonovej charakteristike vyhladom na príkon a vychylku reproduktora??? skus nam to objasnit...
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

10.8.2006, 13:53
Já to pořád také nechápu, pokud mám ty reproduktory pod sebou a oba hrají to samé, podle mne bude vertikální prostor vykryt také lépe, navíc soustavu instaluji do určité výšky tak, aby pokud sedím byla repro pokud možno ve výšce uší, což lze zajistit snadněji než poslech v ose (sedím téměř vždy stejně vysoko na různých místech). Pak také s tím součtem pod 10Khz, to mi také není jasné, citlivost přeci nestoupne rovnoměrně o +3dB na všech kmitočtech pod 10Khz. A nemyslím si, že je to téma 100x omletý v jiných příspěvcích, zatím to nikdo nedokázal pořádně vysvětlit.
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

10.8.2006, 16:57
citace:
ja nechapem tvoje zmyslanie o vykonovej charakteristike boxov, ak myslis na výstupnu výkonovu charakteristiku tak vzhladom na to, že tam nebude výhybka, nenastane žiadny prídavný fázový posun, len mimo osi vdaka nenulovej vzdialenosti reproduktorov, a teda index smerovosti bude taký istý ako ideany

Souhlas. Jen "ideální" je doufám myšleno relativně.

citace:
Alebo zmyslas o vykonovej charakteristike vyhladom na príkon a vychylku reproduktora???

Jo. O dvou měničích jsem psal ve vztahu k dosažitelnému akustickému tlaku na spodku přenášeného pásma.
Předmětem mé pochybnosti o širokopásmovým reproduktoru je to, že na nízkých kmitočtech se chová jako prakticky čistý monopól a s rostoucím kmitočtem čím dál víc jak horna. Reproduktor s 4" membránou se chová jako čistý monopól do cca 1Khz, pak začíná pomalu směrovat a nad nějakými 2,5kHz je pokles ve výkonové charakteristice 6dB/oct. Napsal jsem, že menší reproduktory na věci vůbec nic nemění - oprava: podstatně nemění.
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

10.8.2006, 17:18
Já jsem ani nepočítal s tím, že bych chtěl na spodku přenášeného pásma dosahovat nějakých excelentních výsledků. Stačí mi, pokud bude takovýto reproduktor slušně hrát cca od 100Hz bez výrazných poklesů, na spodek, bych stejně použil subwoofer, šlo mi jen o to, zda jde vhodným vzájemným natočením měničů vyrovnat neuspokojivé výsledky při poslechu horizontálně mimo osu na vyšších kmitočtech cca od 10Khz. Zatím jsem se akorát dozvěděl, že je to na Oushit.
MethMan: Těch 2,5Khz 6dB/Oct jsi vzal odkud ?
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

10.8.2006, 17:32
A přitom se to dřív, v dobách kdy výškové repráky měly membránu průměr 10 cm a velmi hluboký kužel (ARV231/261), asi běžně dělávalo. Našel jsem to v knize Svoboda - Štefan: Reproduktory a reproduktorové soustavy, tuším 1. vydání z konce 60. let. ARZ669 je tam jako horká novinka Smile
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

10.8.2006, 18:05
A hraje to subjektivně, zcela v rozporu s teorií velmi dobře...
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

11.8.2006, 8:52
Někdo rád vdolky někdo zase holky. Ona teorie se samosebou vztahuje k ideálnímu reproduktoru, ale i v reálu má řádově stejný dopad. Odchylka od "teoretického" chování způsobená zejména ohybově měkkou membránou je zaplacena odchylkami od optimálního přenosu v čase, tedy lineárním zkreslením. Nejsme v rozporu ani mezi sebou ani s teorií.

citace:
šlo mi jen o to, zda jde vhodným vzájemným natočením měničů vyrovnat neuspokojivé výsledky při poslechu horizontálně mimo osu na vyšších kmitočtech cca od 10Khz. Zatím jsem se akorát dozvěděl, že je to na .
Znovu:
citace:
citace:
Co se stane, natočím-li měniče vzájemě od sebe o 30° (každý bude natočený o 15° od středu poslechové osy nalevo a napravo). Když jsem si hodil papírově vyzařovací diagramy takto natočené na sebe, došlo k velmi dobrému vykrytí poslechu 15° mimo osu (0dB pokles) a ke zlepšení vykrytí při poslechu 30° mimo osu cca -3 až -5dB na okrajích.

a pod 10kHz se postupně sečtou na +3dB a jsi skoro tam, kde jsi byl s jedním. Skoro proto, že ti navíc přibudou starosti z kombinace dvou reproduktorů.

Dvojicí pootočených reproduktorů v horizontále si vytvoříš něco co se dá systematicky přirovnat k vertikální kombinaci střed-výškáč. Nepěkné důsledky kombinace vyzařování ze dvou zdrojů způsobené jejich separací (i při Z=0) si přeneseš i do horizontální roviny. Co hůř, u střed-výškáč se jedná zejména o pásmo okolo dělící frekvence, u dvou širokopásmových se jedná o celé přenášené pásmo. Jedná se samozřejmě o frekvenčně závislý kombinovaný filtr, kde u spodku pásma je separace nepodstatně malá a její vliv roste s frekvencí. Navíc je korigován směrovými vlastnostmi reproduktorů.
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

11.8.2006, 8:58
Jarouš: třeba tady
Jarous
uživatel


Příspěvků: 214
Z: Nupaky

11.8.2006, 11:04
MethMan: díky za odpověď, teď tomu konečně trochu rozumím. Jinak ta tabulka je hezká, akorát by mne zajímalo, zda to platí pro všechny materiály použité na membránu a s použitím fázové vsuvky.
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)