MultiSubwoofer - Matrix Subwoofer
Obsah fóra | Subwoofery
 
AutorZpráva
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

30.7.2006, 23:26
Možná je to hloupost ale napadlo mě udělat subwoofer uspořádaný takto:



Vycházím z toho že je lepší vyplnit "vzduch" pohonnou silou v podobě dalších repro, než jej nechat jen tak namáhat jediný reproduktor - viz první výraznější část schémátka.
Zapojení by bylo serioparalelní s výsledkem 4|6|8 podle použitých repro a požadované impedance dle zesiku, repra pólovaná tak aby šla soufázově.
Slibuju si od toho:
1) Menší zkreslení
2) Hlubší bass
3) Lepší dynamiku
4) Větší citlivost (magnetická pole se díky uspořádání repro souhlasnými póly k sobě víc koncentrují tam kde je třeba - v mezeře kmit. systému - viz Hubertova měření na Prodance)

K znásobení decibelů pak ještě tento "multisub" uspořátat do matice 3x3 to už ale jenom jako další možnost - to naznačuje ta pobledlejší část schémátka.

Tak, co vy na to ? a čekám něco lepšího než, "tohle je blbost", určitě to má někde chybu tak mě kdyžtak prosím nekamenujte Laughing


naposledy upravil pokustone dne 31.7.2006, 6:56
Kritik
uživatel


Příspěvků: 475
Z: Karviná

30.7.2006, 23:43
A jaké bys použil reproduktory? Smile
Solomon
uživatel


Příspěvků: 59
Z: F-M city

30.7.2006, 23:48
Nemusel by být špatný nápad zkusit to z 226, jinak by to bylo pěkně mastné...
Při stavbě: byla by vidět jen jedna membrána?
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

30.7.2006, 23:57
Reproduktory zatím neřeším, nejdřív princip pak další co je na řadě. / ale určitě bych tam nedal něco drahýho, to mi přijde i zbytečný.

A ano ven by "čouhala" jenom jedna, na chémátku je to spodní repro, po kliknutí na thumbnail to na větším bude vidět líp.
7tech
uživatel


Příspěvků: 389

30.7.2006, 23:57
Myslím, že by se strašně zúžil využitelný rozsah. Už při klasickém isobaru se dvěma basáky to směrem nahoru pěkně padá.
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

31.7.2006, 0:00
Kdybys mluvil o band-pass ozvučnici tak bych řekl jo, ale tady není důvod aby něco padalo.. nebyl ten isobaric cos viděl taky zároveň band-pass ?
Solomon
uživatel


Příspěvků: 59
Z: F-M city

31.7.2006, 0:13
Za posledním reprákem bych nechal nějaký objem, má tam málo místa...
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

31.7.2006, 0:17
Za posledním reprem by v reálu asi bylo víc místa, tady je to myšleno schematicky tak, jakože se použije X reproduktorů až do úplného vyplnění délky objemu.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

31.7.2006, 0:19
Já hlavně myslim, že kdyby to měl bejt takovej vícenásobnej isobaric, pak by citlivost moc nerostla, spíš klesala.
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

31.7.2006, 0:23
No ale u isobaricu s 2mi repro je ten "pokles" citlivosti způsoben tím že se repro zapojí paralelně a tím je impedance poloviční což se vykládá jako pokles citlivosti o 3dB nebo se zapojí seriově impedance vzroste na dvojnásobek a pak to nedá výkon právě díky větší impedanci a zas je zde pokles o 3dB, zde by to bylo pozapojeno tak aby byla impedance pořát stejná=citlivost zůstane teoreticky stejná, prakticky se zvýší díky tomu odtlačovní polí. Dělám někde v úvaze chybu ?
7tech
uživatel


Příspěvků: 389

31.7.2006, 5:09
Ten isobaric opravdu směrem nahoru padá, ačkoliv se o tom nikde nepíše. Měl jsem ho s 2xARN8608 a byl použitelný tak do 180Hz.
pokustone
uživatel

Příspěvků: 6

31.7.2006, 7:00
U dvou repro bych to fakt nečekal, že by to takto omezovalo, i při simulaci to nikde neukazuje pokles zhora. Při zástupu repro jaký je na schémátku se ale asi dá čekat úbytek středo-basů díky zhoršené vazbě či jak to nazvat, možná to půjde zneužít jako akustický filtr Rolling Eyes jde tady ten útlum spočítat ? měřil to někdo ?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

31.7.2006, 7:03
Neměřil, ale opravoval jsem několik auto-isobariců a tam se s tím dokonce počítalo. Nemělo to výhybky..
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

31.7.2006, 7:22
a to bude s basreflexama nebo jen uzavřená? A to s tou citlivostí isobariku chápeš špatně. Citlivost isobarické dvojice klesá proto, že nová plocha membrán je stejná jako u jednoho ale zvýší se MMS a RMS což sníží citlivost právě o 3dB. Výhodou je zase snížení Vas takže stačí poloviční objem. Takže ten tvuj sub by moc velký nárust citlivosti neměl, nanejvíš o 3dB
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

31.7.2006, 9:06
JEdnoduchá myšlenková úvaha (když je máš tak rád. Smile )
živíš třeba 6 cívek ale ve finále hýbeš vlastně jedinnou membránou. Impednace už je jenm vedlejší efekt a na citlivost při 1W NEMÁ vliv. (při 2.83V samozřejmě ano, pro hnidopichy) Tohle je v podstatě pokus o jaksi nekonečnou ozvučnici. V podstatě bys dosáhl ideálu (tedy toho o co se tohle snaží - je to vlastně isobarická šestice (pětice) hrající do objemu za posledním měničem, i když ne tak docela, protože tam bude už vstupovat i podajnost vzduchu mezi měniči magnety k sobě) tím, že bys reprák zabudoval do zdi - extrémě velká ozvučnice - nekonečná deska. A vyjde tě to podstatně levněji. Smile

PS: Postav to, sám jsem zvědav, jak to třeba s 226kami bude hrát. Smile
halen
uživatel

Příspěvků: 9

11.8.2006, 14:45
Myslim si ze citlivost takoveto soustavy bude strasne nizka. Zapojenim repraku do isobariku se snizuje charakteristicka citlivost na polovinu a prikon teoreticky zdvojnasobuje. Timhle usporadanim se v podstate uplne zmeni nektere TS parametry repraku.

BTW, kdyby to fungovalo, uz by to urcite vyrobci v oblasti vykonoveho ozviucovani davno delali a netrapili by se s ozvocnicema typu snek atd.

Edit - fungovalo by to v tom pripade, ze bys udelal dvoukomorovou obri bednu, repra nasazel do zadni komory vedle sebe a nechal jimi tlacit PASIVNI membranu v predni komore.
luikas
uživatel


Příspěvků: 700
Z: pardubice

12.8.2006, 18:22
neni to to co uz nejakej patek vyrabi Tymphany?(to je ta grupa kde je napr SS,vifa a peerles)
Obsah fóra | Subwoofery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)