Můžu mít tenhle autozesilovač doma v bedně nebo jen do auta?
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2
 
AutorZpráva
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

1.8.2006, 9:53
to je podobný jak když sem chtěl do zdroje pro zes narvat stabilizátory Lol? Ale jak se takovej zdroj z PC dá zapnout bez kompu? Nikdy nepoznám který dva vodiče spojit Uuu
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

1.8.2006, 10:02
Jsi ještě mladej a nevíš, že dřív, když byla ještě televize na páru, byly taky PC zdroje s obyčejným spínačem pro takzvané AT desky. A byly většinou i spolehlivé.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

1.8.2006, 10:16
Ale potřebuješ sakra silnej zdroj, aby ten autozes utáhl ..
Michal: Kdy byla televize na páru? Lol? Lol? Lol?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.8.2006, 11:55
PC zdroj je určený pro PC a žádné další úpravy z něj napáječ výkonových zesilovačů neudělají. Pro napájení téměř jakéhokoliv autozesilovače doma se dá použít transformátor cca 13V/20-30A, usměrnit 50A kostkou na chladiči. Při takto nízkém napětí a velkém proudu je nutná filtrace minimálně 60.000uF, stačí na napětí 25V. Nemohou to ale být obyčejné elyty s drátovými vývody, ani celková sestava poskládaná z nich. Nejsou určené pro odběr velkých proudů a dost pravděpodobně by Vám jich několik plesklo po hubě při větším odběru ze zdroje. Musí to tedy být druh snap-in, případně průmyslové typy se šroubovými přívody.
Ovšem tady pozor: Jeden kondenzátor třeba 33.000uF, nebo i více rozhodně nenahradí sestavu deseti kondenzátorů 3.300uF paralelně.
Právě tohle je v případě takových zdrojů nutné. Filtrační kapacita musí být kvůli velkým odběrům ve špičkách složena z více paralelních kusů. Nevyjde to draho, snap-iny na nízké napětí kolem 25V jsou levnější než vysokonapěťové, třeba na 80-100V.
Já sám mám ve zkušebním zdroji baterii deseti paralelních TE923 15.000u/25V. Jsou propojené 16mm2 měděnou šínou a je to tak na hraně /zdroj umí i 70A/. Celý zdroj samozřejmě musí mít softstart, jinak to po zapnutí takového trafa a kapacit vylítne až v Temelíně Twisted Evil
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

1.8.2006, 12:01
ATX zdroj zapnete tím, že zelený vodič (PC) spojíš se zemí (černá). Taky pamatujte na to, že např. máte-li 300W zdroj, neznamená to, že je schopen dát těch 300W jen do +12V větve... do té je schopen odevzdat jen něco kolem poloviny udávaného výkonu. Nejsem si ale jistý, jak je tenhle zdroj schopný vykrývat špičky v odběru a jak případně snáší velké kapacity na výstupu.
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

1.8.2006, 12:59
sinclair napsal:
transformátor cca 13V/20-30A


jaké napětí vlastně snesou průměrné autozesilovače? V palubní síti auta je kolem 14V ale u trafa 13V by za filtračním kondem bylo 18,5V...snesou to?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.8.2006, 13:14
To je teoretické napětí naprázdno, ve skutečnosti je tam o něco méně a sice o úbytek na usměrňovači, který vznikne už i klidovým odběrem zesilovače. Přepěťovky u lepších zesilovačů bývají nastaveny na cca 19-20V.
kuchtiklibor
uživatel

Příspěvků: 20
Z: Blatná

1.8.2006, 14:51
A když mám zesík 2x 150 w ve špičce tak co mi tedy doporučíte a neposlal by mi někdo zapojení těch filtračních kondíků nebo raději celého zdroje do mailu nebo to hodil sem.díky všem za pomoc.
dj-bobr
uživatel


Příspěvků: 74
Z: Prague

1.8.2006, 15:41
Boramyr napsal:
ATX zdroj zapnete tím, že zelený vodič (PC) spojíš se zemí (černá). Taky pamatujte na to, že např. máte-li 300W zdroj, neznamená to, že je schopen dát těch 300W jen do +12V větve... do té je schopen odevzdat jen něco kolem poloviny udávaného výkonu. Nejsem si ale jistý, jak je tenhle zdroj schopný vykrývat špičky v odběru a jak případně snáší velké kapacity na výstupu.

Běžný ATX 300W zdroj (nic moc Eurocase) dává na 12V větvi maximálně okolo 9A, pak se vypne. Když je na 5V větvi nějaká žravější zátěž (stačí tak 1A), tak na 12V větvi lze odebírat až 12A bez vopruzů.
Velké kapacity na výstupu jsou průser, jeden kvalitní 4700uF ještě snese, ale dva už ne, vypne se ihned po zapnutí... chce to nějaký softstart i na 12V straně.
sejny
uživatel


Příspěvků: 134
Z: Tišnov

1.8.2006, 16:34
co tak testuju PC zdroje tak nejvíc jsem z jednoho tahal 38A na 12V větvi, byla to Akaksa s dvěma transformátory a na štítku myslim 550W a klidně snášela za chodu připojování 12V 35/35W autořárovek s paralelně spojenými vlákny Twisted Evil
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)