ARN 312 nebo???
Obsah fóra | ReproduktoryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
AutorZpráva
nosferatic
uživatel

Příspěvků: 73

26.7.2006, 23:55
tak jako byla by to tezka vychytavka sehnat je o dvacet procent levnejs,ale rekl bych ze to neklapne...jako,kdyz se budem bavit o tech 312kach,tak kdyby se domluvili dva lidi a vzali si ctyri z tipy,tak jim na to tak daj dvacitku slevy...sem to pocital a byl by to docela dobrej kauf,jenom splasit nekoho,kdo chce taky tyhle tesly...
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

27.7.2006, 0:07
to nevím, před ARA312 byl ARN 312 před ním ARN 860x a před ním grundig.

jo a úplně před ním byl ARO 835/8 který měl o 1dB větší cilivost o 15Hz nižší rezonanční kmitočet a zatížitelnost skoro 15W Zaba

Nehraje to špatně, s rezonancí 45Hz je to elita, viděl jsem ho hopsat víc než udává výrobce.

nosferatic
o tom to není, oni rozlišují malé a velké, 4 repro není motiv dát slevu na VOC.


naposledy upravil marango dne 27.7.2006, 0:26
nosferatic
uživatel

Příspěvků: 73

27.7.2006, 0:11
no jasne,ale kdyz si na ty tipe vezmes ty ctyri ARNka,tak ti na ne oni tech dvacet procent daj...
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

27.7.2006, 0:16
uvidíme v pátek
nosferatic
uživatel

Příspěvků: 73

27.7.2006, 0:19
ale ono asi v tom velmezu taky nebude tak jednoduchy..no uvidime..treba budes prvni,kdo najde klicku Laughing
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

27.7.2006, 0:22
to není jednoduchý ...
nosferatic
uživatel

Příspěvků: 73

27.7.2006, 0:23
no,kazdopadne dve 312ky bych bral s dvacitkou slevy vsema deseti:)
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

27.7.2006, 0:39
Marango, ARO 835 je takovej divnej rozměr, 13" ne? Zajímavej reprák. Magnet stejnej jako u ARN 730, ale díky větší ploše má menší výchylku, takže větší sycení v mezeře > větší citlivost.
Pořád ale, reprák může lítat víc než udává výrobce
Lolja
tomboss
uživatel

Příspěvků: 82

27.7.2006, 8:16
ked sme pri tych ARO 835 ma zmysel ich dat opravovat?
previjat cievku a menit membranu, pretoze obe veci su v Prdel mam ich 3 kusy
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

27.7.2006, 9:45
Původní membrána 835 je poměrně tenká a lehká. Původní cívka je na bakelizovaném papíru, rovněž lehoučká, vlnky původních horních závěsů jsou poměrně měkké, stejně jako původní středička. Proto ten reproduktor měl navzdory průměrnému magnetu až 97dB/W/m a některé povedenější kusy i více. Daň za dobré vlastnosti /zvuk, Fs, citlivost/ byla relativně nízká zatížitelnost, podle původní ČSN jen 10W sinus, přestože reproduktor i v původním provedení a v uzavřené ozvučnici beze škod snáší trvale až trojnásobek. Je to reproduktor původně vyvinutý a určený do velkých soustav pro kina /po 4ks v sérii pro "kinoimpedanci" cca 15ohm/ a pak do vysokolitrážních, vysoce citlivých domácích HiFi soustav. I při výkonech tehdejších zesilovačů /10-25W/ dokáže takto citlivá bedna i s malým příkonem s přehledem ozvučit stopadesátikubíkovou obývací halu.
Jmenovitý příkon 10W je stanoven podle tehdejších zkušebních podmínek, kdy reproduktor daného typu musel při stanovování max. sinusového příkonu pracovat s poruchovostí 3 promile nepřetržitě po dobu 100 hodin.
Reproduktor ARO835 a odvozený ARO814 konstruoval podle několika vzorů odborník na slovo vzatý, ing. Aleš Boleslav. Rozměr 13" a tloušťka membrány byly stanoveny jako únosný kompromis mezi relativně těžkými membránami velkých 15", které tehdy vyráběli ostatní evropští výrobci a 11" reproduktory ARO711 s jejich předchůdci AN533.70, které se jako basové neosvědčily ani v několikasetlitrových ozvučnicích. Reproduktory K9 /15"/, speciálně ARO931 a ARO941 byly vyvinuty o cca rok později pro potřeby ozvučení velkých kin dostatečným ak. tlakem, protože nebyly k dispozici dostatečně výkonné zesilovače, schopné dodávat potřebný výkon do normované impedance 15ohm.

Reproduktory K9 /ARO9xx/ a jejich magnetické obvody jsou víceméně drobně vylepšenými kopiemi reproduktorů bývalé soukromé firmy Bellton. Ta byla při komunistickém puči v roce 1948 násilím znárodněna včetně výrobního programu. Včetně spousty dalších firem, na jejichž ukradeném knowhow vznikl kolos Tesla. Namátkou bych mohl jmenovat firmy REL Electrum Brno/rozhlasové ústředny, ozvučení, přijímače střední třídy/, IRON Radio Brno /skvěle vypracované přijímače/.
Speciálně bych zmínil firmu Telegrafia Pardubice /rovněž rozhlas. ústředny, přijímače, telekomunikační technika/.
Patent na paralelní chod libovolného počtu výkonových zesilovačů rozhl. ústředen, používaný v Tesle Vráble až do začátku 90. let minulého století, byl ukraden Teslou právě této firmě. Komunistická sebranka se neohlížela naprosto na nic a pojmy právo, registrovaný patent pro ně byly pojmy neznámé asi jako tehdy AIDS...

Tímto /asi/ otravným exposé jsem chtěl jen připomenout, že ony výborné reproduktory nejsou ani tak výborné proto, že jsou to Tesly, ale proto, že je vyvinuly naše, české mozky. TESLA na nich má v podstatě minimální zásluhu.

V současné době nevím o nikom, kdo by ještě vlastnil původní, originální membrány a cívky do řady ARO8xx a byl by tak schopen je uvést do naprosto původního stavu. "Úpravy a vylepšení", myslím tím hliníkové formery, textilní závěsy a daleko tužší membrány proti originálům v důsledcích sice vedou ke zvýšení zatížitelnosti, Xmax a pod., ale také ke ztrátě citlivosti až o 3dB a naprosté degradaci jejich původních parametrů a hlavně původního zvuku. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži několikrát, pár kusů takto "opravených" ARO8xx jsem v rukou už držel a zkoušel. Oblíbená aplikace je hliník, textilní závěs, 100W příkonu a instalace v monitorových boxech. Za mírný peníz to byla před cca 10 lety relativně slušná náhražka za drahé zahraniční PA reproduktory. Takto upravený ARO8xx je "doma" i v obrovské bedně naprosto k ničemu, jejich Fs stoupá až 65-70Hz. Pokud někdo dokáže opravit ARO835 na originální stav, dejte mi vědět, rád si 6ks nechám udělat.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

27.7.2006, 9:52
To Sinclair:
Aky je podla Teba vhodny objem bedne na originalnu ARO835?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

27.7.2006, 9:53
Minimálně 150L.

Edit: slyšel jsem je hrát i ve 300 litrech a bylo to při asi 6W výkonu něco monstrózního. Basy jako z nitra Země..vážně.


naposledy upravil sinclair dne 27.7.2006, 9:55
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

27.7.2006, 9:54
To rozhodně není otravný exposé, spíš hodně poučný Wink
Něco takovýho jsem chtěl slyšet (číct Smile) už tady Wink.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

27.7.2006, 9:54
Dik.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

27.7.2006, 9:57
Aha, nojo.. Very Happy Tak mě pozvěte někam, kam nebudu muset lítat 300km a budu Vám o podobnejch věcech vyprávět tak dlouho, až se Vám z těch informací rozletěj kebule:-)
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

27.7.2006, 10:01
Do Pardubic to je daleko a Tesla Pardubice (Telegrafia) je už v rozkladu, dávno zavřená a skoro rozkradená, takže tu ani není nic zajímavýho Neutral Neutral .. Very Happy
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

27.7.2006, 10:09
Jo..přitom zrovna v Pardubicích byla největší koncentrace opravdových machrů /Ramona, Tamara, Věra../, Praha proti tomu byla brloh spících medvědůSmile)
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

27.7.2006, 10:11
Ví někdo kolik funkčních Tamar ještě existuje? Slyšel jsem, že v ČR jsou ještě asi 3 .. Confused:
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

27.7.2006, 10:14
2 sinclair: Tak navrhni lokalitu a my rádi přijedem Very Happy Na Moravě je krásně Very Happy
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

27.7.2006, 10:46
a čo tak prísť na SLovensko? Smile
Frank
uživatel


Příspěvků: 1671
Z: poblíž HK

27.7.2006, 10:50
Kurva, tak co mám dělat s těma 835kama, abych je moh dát do KE150? Neser
Obsah fóra | ReproduktoryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)