Pokrok TVM
Obsah fóra | ReproduktoryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
AutorZpráva
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

28.7.2006, 23:01
mmm michal

lineární membrána není krokem zpět je krokem vpřed.

Tesla používá pokud vím tvar exponenciální. (asi máš na mysli ten rozvinutelný)

pak je ještě tvar logaritmický, ale ten asi nebude mít nic společného s ritmickým, prože to si nedovedu představit jak by hrálo Zaba Zaba Zaba
KillerZero
uživatel

Příspěvků: 136

28.7.2006, 23:50
eh, moh bys vysvětlit co je co?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

29.7.2006, 7:51
iMartin: přestože ty elektrostaty jsou jednopólové, hrají moc pěkně. Jsou to čistě supervýškáče, pod 6kHz nezahrají skoro nic. Bohužel-jak jistě víš-potřebují cca 250-300V ss polarizačního napětí a cca 100V rms signálu. V elektronkových radiopřijímačích nejvyšší třídy, kde se používaly /Filharmonie, Ametyst Sektor/, problém s napájením samozřejmě není a vysoké signálové napětí se odebíralo přes oddělovací kondenzátory přímo z anod koncových elektronek. Cinká to zcela jinak, než elektrodynamický výškáč, musel bys to slyšet. Pokud Tě zajímá velikost, tak oba cca 100x60mm, u ARZ201 je tloušťka jen asi 5mm, u ARZ202 /vyklenutého, vyklenutí odpovídá poloměru asi 350mm/ je celková instalační hloubka pochopitelně vyšší.
Pokud by se někomu podařilo při ničení Filharmonie tenhle reproduktor získat /byly tam dva/, tak to ještě není výhra. Jsou v 98% případů zničené-probité, protože odešly oddělovací kondenzátory a začala oxidovat původní pokovená fólie membrány. Dá se to úspěšně spravit, ale je nutné sehnat tenoučkou fólii, jakoby dárkovou, ale tenčí, která je opravdu vodivě pokovená /z jedné strany, pochopitelně/. Četl jsem o opravě podobných reproduktorů tenoučkou teflonovou fólií s našopovaným grafitem, ale to je v našich skromných amatérských podmínkách asi nereálné. Tou moderní fólií jsem jich už pár zrepasoval a všechny perfektně fungují. Srovnával jsem to s jedním zcela nepoužitým, funkčním původním kusem a dokonce bych řek, že ty repasované mají jakoby vyšší citlivost:-)))


Poslouchej, Ty lineární membráno-proč tedy ABSOLUTNĚ VŠICHNI výrobci PA i hifi reproduktorů používají nerozvinutelný tvar? Protože jsou to pitomci a nezeptali se maranga, co je lepší?
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

29.7.2006, 9:45
Je potřeba asi o tom něco vědět, znát i tu nenáviděnou teorii, a ne jen to co je konstrukčně jednodušší a umožňující vyšší výkon, za kompromisních podmínek, nikoli proč všichni výrobci (neznám všechny výrobce, kteří to vyrábějí - nesmysl) nebo mnou milované zkušenosti lidí, ono to hrát bude, ono to tak stačí. My jsme se zde bavili o tom co je z ideálního hlediska nejlepší membráno, invektivy si osobně nechávám až na konec.

Speciálně kvůli tobě jsem změřil tvar membrány u 8604 a víš co jsem zjistil? Je lineární... je to reproduktor HIFI.
ARO 932 má očividně tvar exponenciální



killer zero

Jsou to křivky na kartézských souřadnicích (číselná osa)

Lineární křivka povede z bodu 0 na prostorový bod A(5-5) jako přímka

Exponenciální křivka povede k prostorovému bodu A v počáteční fázi blíže k ose Y ((např.(X1-Y3))a ve finální části po bodech(Y4-X2) a protne bod(X5-Y5) například...

Logaritmická je opak, napřed pomalu stoupá, když dosáhne zlom, tak prudce roste.

(doplním: osa X je horizontální - vodorovná osa Y je vertikální - svislá)

ARO 932 má exponenciální tvar.
Silnice do kopce má lineární tvar.
Ceny harware mají logaritmický tvar.


naposledy upravil marango dne 29.7.2006, 10:41
KillerZero
uživatel

Příspěvků: 136

29.7.2006, 10:52
No jasně, já vim jak ty grafy vypadají, (tys to popsal přesně naopak, to první je logaritmus, to druhý je exponenciální) ale nedovedu si moc představit tu membránu. Chápu že lineární má tvar kužele, (má?) ale tu exponenciální a logaritmickou nevim. Cívka se bere v bodu nula? V životě sem neviděl reprák, co by měl exponenciální tvar. (jestli mam dobrou představu, možná že vlastně viděl) Nemáš fotku?
no vlastně jestli to máš takhle přehozený, tak to myslíš logaritmickej ne?
ceny hardware?


naposledy upravil KillerZero dne 29.7.2006, 11:03
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

29.7.2006, 10:57
určitě jsem se nespletl... podívej se někam, kde kartézské souřadnice popisují... pokud jsem se splet, vytřu si dnes s diplomem zadek.

tvar kužele je tvar lineární, rovný od (konce formeru cívky po vlnku na konci koše repro
KillerZero
uživatel

Příspěvků: 136

29.7.2006, 11:04
Nakresli jak vypadá ta membrána.
A co se týče těch grafů - mam pocit, že bys měl připravit skartovač...

http://matematika.havrlant.net/logaritmy

Jo aha, tak ne skartovač... Laughing
Nebude špinavej?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

29.7.2006, 11:16
Konkrétně membrána ARN860x má nerozvinutelný tvar, je možné ověřit jejím vymontováním, případně zapůjčením dvou náhradních u mě. Pokud to někdo používá, tak jedině proto, že lisovací forma na přesně kuželovou membránu musí vyjít podstatně levněji a membránu lze jako dědičný prvek použít ve více modifikacích jednoho průměru reproduktoru. Je i dost možné, že u některých speciálních materiálů a všelijakých sendvičů může působit výroba nerozvinutelného tvaru jisté potíže.
Nerozvinutelný tvar membrán se používá cca od začátku 40.let minulého století, začal s tím Philips a komplikoval si tím život jen proto, že takovéto membrány mají podstatně menší produkci subharmonických kmitočtů a tím i menší nelineární zkreslení, v tehdejší terminologii "čistší přednes".
Přečti si Boleslava, Smetanu, Svobodu a další, ještě fundovanější-ještě před tím, než tu začneš plácat nesmysly. Můžu Ti dohodnout rande s RNDr.Sýkorou, on Ti určitě rád vysvětlí, jak to doopravdy s těmi membránami je.
Je potřeba asi o tom něco vědět...Klidně si diplom ještě nechej, na vytírání zadku je hodně brzo. Určitě jsi dobrý v jiném oboru, ale v elektroakustice máš ještě hodně mezer. Nemyslel jsem to jako osobní invektivu, jen jsem tak drzej Twisted Evil


naposledy upravil sinclair dne 29.7.2006, 11:19
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

29.7.2006, 11:18
Logaritmus že pomalu stoupá a od zlomu prudce roste? To je mi novinka...

http://mathworld.wolfram.com/Logarithm.html
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

29.7.2006, 11:25
volakde mámežno to hodim na ne nahratú paródiu na našu matikárku, možno to hodím ako mp3 na net... ,,Kedy je logaritmus NIEČOHO!!!...kladné číslo"" Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

29.7.2006, 11:26
jsem to napsla naopak, špatně jsem si vyložil opilej na EX, jsou to poučky typu, cívka je jako dívka strká se do ní jádro a ona se tomu brání...

K té 86 jsem přiložil pravítko, nevím jak vypadají za surova. u ARO 932 je jasné že tomu tak je.
KillerZero
uživatel

Příspěvků: 136

29.7.2006, 11:30
eh? Nahvu
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

29.7.2006, 11:47
že si měl pravdu
KillerZero
uživatel

Příspěvků: 136

29.7.2006, 11:52
No to je mi jasný, jen se divim tomu tvýmu poslednímu příspěvku.
marango
uživatel


Příspěvků: 100
Z: Brno

29.7.2006, 12:11
už valím do beskyd nemám čas. když jsem k arn8604 pžiložil pravítko k membráně je rovná...
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1726
Z: Near Pardubice city

29.7.2006, 13:45
Sinclair: no popravdě jsem nevěděl, kolik přesně polarizačního napětí je na elektrostaty potřeba .. Embarassed Very Happy

Teď v těch membránách mám pěknej zmatek .. lineární je rozvinutelná nebo nerozvinutelná? Uuu

A jak to je s exponenciální?

Je tohle lineární?
Tohle je exponenciální nebo jaká?
MMMichal
uživatel

Příspěvků: 14
Z: Ústí nad Labem

2.8.2006, 23:17
Tak mám tu dvě demontované membrány z 8608 a asi měly v Tesle vytáhaná síta.Ten oblouk se opravdu nedá změřit.

Ten elektrostat 202 měl membránu z folie pokovéné zlatem ,zeleně prosvítala.Repro nehrálo na můj B55.Tak jsem ho rozebral.Nekamenujte mě !V 5.nebo 6.třídě zš.Dva duté mosazné nýtky nebyl problém.Konstrukce-na pertinaxokartu nějaká "vata" natom ta folie přiklopeno výliskem z mosazi s perforací kruhového tvaru tvořící obdélník.Jeden vývod vedl dovnitř druhý naboku pod nýtem spojený s obalem.Repro bylo připevněno skrz ty dva nýty.Padla mi tenkrát za oběť TV Tesla 4106U AMETYST z první serie z r.1960! Sinc
MethMan
uživatel


Příspěvků: 151
Z: Pérk

3.8.2006, 0:01
iMartin: obě jsou nerozvinutelné. Laughing Jestli jsou tvarem exponenciální, NAVI, přímková plocha nebo jiný nepoznám. Ale rovný membrány se už málo kdy dělaj - dřív se lámou v radiálním i koncentrickým směru.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1726
Z: Near Pardubice city

3.8.2006, 21:41
Aha Wink .. díky

Sinclaire, to je divný, ať se dívám, jak se dívám, na OldRadiu o gramorádiu Ametyst nebo Filharmonie ani vidu .. Confused Crying asi se blbě dívám, ale mám pořád takovej pocit, že o těch ekektrostatech jsem četl právě tam .. měli by je zase začít vyrábět, ve ValMezu na to určitě maj prostředky ..

Zato mě na OldRadiu ale nadchl CD přehrávač MC 900 a minisystém M710.
To musela být špička
Když jsem byl u Ondry Ch, ukazoval mi myslím MC 902 nebo tak něco, říkal, že přehraje i pivní tácek


naposledy upravil iMartin dne 4.8.2006, 12:46
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

4.8.2006, 10:34
Ametyst je televizor a 805A Filharmonie je tam určitě taky.
MC902 je nejlepší přehrávač, co se týče schopnosti přečíst poškozený, nebo na blbém médiu málo znatelně vypálený disk. Zatímco Sony, Technics s Denon už dávno stávkuje, tohle ještě hraje, jako by se nechumelilo. Ano, v případě potřeby přehraje na požádání víčko od konzervy:-)
Mám od r. 1987 dva a ani jeden nebyl porouchaný /vlastně ano, ale ne funkčně-jen segmenty displeje/, občas čočku snímače vyčistit a jedem dál...Věřím, že v případě potřeby budou hrát ještě za 20let.
Kritik
uživatel


Příspěvků: 475
Z: Karviná

4.8.2006, 11:24
V té době necelých 10.000 Kčs a hraje ještě dnes Shocked Hmmm ...

http://www.oldradio.cz/gramofon/mc902.htm
http://www.oldradio.cz/ts805.htm


naposledy upravil Kritik dne 4.8.2006, 11:27
Obsah fóra | ReproduktoryStránka Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)