Výkon podle spotřeby
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2
 
AutorZpráva
jik
uživatel

Příspěvků: 17

8.8.2006, 14:11
Je to jednoduché - z celého fóra udělej závěr: kup 5 odporů 22 ohm/10W, spoj je paralelně, zkontroluj, jestli mají dohromady 4,4ohm, dej je před ventilátor, od kámošky nebo kámoše si dones kazetu s nahraným delším akordem Ami někde na spodnější oktávě, dej to do Tape decku, šum kazety zanedbej, paralelně k soustavě odporů připoj přes sériový odpor 47ohm 8 ohmový citlivější reproduktor, výsledný odpor bude hodně blízký 4 ohmům - přeměř, teoreticky by to mělo mít 4,07 ohmů. K odporům připoj multimetr na střídavém rozsahu zmíněných třeba 80V, pusť kazetu a přidávej. V okamžiku, kdy se Ti zvuk ještě líbí odečti napětí na měřáku, dosaď do vzorce a je to. Doufej, že se Ti zahřátím odporů jejich odpor nezvětší. To bys naměřil falešnou větší hodnotu výkonu.
jik
uživatel

Příspěvků: 17

8.8.2006, 14:28
Zapomněl jsem připsat, že kvůli ověření zesilovače jako celku, tedy i zohlednění zatížitelnosti jeho zdroje musíš koupit těch odporů 2 x 5 a udělat to při zatížených obou kanálech. Ale měřit můžeš vždy jenom na jednom. A aby to bylo dokonalejší, změř potom i zahřáté odpory včetně odposlechového reproduktorku (samozřejmě odpojené od zesilovače) a dosaď tuto hodnotu. Myslím, že v domácích podmínkách bez osciloskopu nic dokonalejšího při zachování jednoduchosti nejde.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

8.8.2006, 19:12
Ten kouřící zesilovač jsem myslel tak, že při sinusovém buzení dostává pěknou nakládačku a první se začne hulit ze zaprášených emitorových odporů-jednak na nich může být několik wattů ztráty a jednak jsou v 80% případů na sinusové buzení poddimenzované. Při přirozeném signálu je na emitorákách střední ztrátový výkon cca 25% toho, co při sinusu.
A jestliže je u mnoha komerčních zesilovačů či receiverů dimenzováno na přirozený signál i chlazení, tak jsem to s tím kouřením moc nepřehnal:-)
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)