Tesla vs. Monacor
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
 
AutorZpráva
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

2.7.2006, 0:01
Potreboval bych výhybku na
Monacor sp 252 C a tvm arv 104/08..Již mi bylo zmíněno, že arvčka se oddělují12dB/oct cca od 2500 Hz výš. Chtel bych se optat, jak je možné, že když porovnám hodnoty součástek, které byly uvedeny v antoniových výhybkách na tomto webu s hodnotami součástek z programku Hellish ?? samozrejme uvažuju stejné delící kmitočty.. Mam tedy dilema, z ktereho pramene tedy čerpat?Z helishe ? Z amplionu? Pokud bych použil hodnoty z programku, zvolil bych delici kmitočet asi dobrých 2500 Hz, pokud z amplionu, volil bych asi variantu s nejmenším děl kmitočtem, který je v konstrukcích uveden,tj. cca 3200Hz. Arv čku by vetší del kmitočet jen prospel-> alespon by se uchranil nižším ,pro výškáč destruktivnějším kmitočtům. Bohužel LSP Cad mi nejde nainstalovat Confused Předem diky za odpovědi..
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

2.7.2006, 0:40
Jde o to, že pokud je dělicí frekvence třeba 2500, tak bas je ve skutečnosti dělen třeba na 1800hz a výškáč třeba na 3600hz. A ještě součástky neodpovídají teoretickým hodnotám, q filtru lze ladit poměrem kapacity a indukce. Do hry vstupuje ještě rezonance ARV, která zvýrazňuje nižší pásmo a tedy se uchu "zdá" že je dělena níž, než je skutečně výhybkou.
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

2.7.2006, 4:27
Hellish imho počítá podle teoretických vzorečků pro konstantní a činnou impadanci (jinými slovy odpor). Používá Linkwitz-Riley aproximaci (- dB na dělicí frekvenci). Čili výsledek nebude použitelný pro reálně existující repráky Smile Postavil jsem podle něj výhybku pro ARN116 + ARV104 a hrálo to fakt na poblití. Eště že to šlo relativně bezbolestně předělat na vyhybku dle amplionu Embarassed

Instalace LSPCadu se tu už taky někde omílala. LSPcad, pak upgrade, pak crack.
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

2.7.2006, 9:31
Jojo, je mi jasné, že podle vzorečků výhybka bude optimalně fungovat pouze ,dosáhnou-li reproduktory impedance, která byla použita při výpočtu. Takže helish raději používat nebudu. A co byste teda navrhovali? Použít nějaké ze schémat z tohoto webu ? jeste jedna otazecka, jaký význam mají ve schematu dvoupasmové výhybky odpory Rs a Rp ? Já si myslím, že se jedná o snížení citlivosti. Kdybych totiž použil výhybku odsud, ty odpory bych asi vubec nezapojoval, páč citlivost ARVčka je 91 dB a toho Monacoru 93 dB -> nepotrebuju výšky tlumit.
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

2.7.2006, 9:37
no ono sice není nutné tlumit ale je otázka jestli by nevadilo že je basový citlivější než výškový. Simulace někdy ukáže ještě větší citlivost basáku a to už pak nejsou 2dB ale třeba 4 a to už může byt problém
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

2.7.2006, 10:36
Výškáč bych určitě netlumil..Kdyby se mi zdála bedna přebasovaná ,použiju korekce na zesiovači. Můžu teda použít nejaké ze schémat od antonia?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

2.7.2006, 10:41
TAkže.

Řešit korekcemi nevyváženost výšek/basů od různých měničů je nesymsl (korekce se nekryjí s pásmy měničů, tedy třeba zvýrazníš/potlačíš jen okraje pásma) a 93/91 je tak optimální poměr citlivostí.
Takyže pokud budeš mít kliku, bude to bez odporů.
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

2.7.2006, 11:28
A neměl byste nekdo konkretní navrh? nešlo by jen zkopirovat vyhybku k TVM ARN 226 ? http://www.amplion.wz.cz/tp-vyhybky2.htm
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

2.7.2006, 11:30
charakteristika, graphreader, LSPCad. Aspoň tak. I když dělat 2pásmo s 10" a ARV104 je teda... no... mírně řečeno...
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

2.7.2006, 11:32
...hoooodně odvážné
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

2.7.2006, 12:00
Před několika lety jsem dělal jako svuj první výrobek dvoupásmo s TVM ARN 6618 v 50 litrech s BR + tento výškáč topic2163 a to bych řekl, že bylo HOODNĚ odvážné< docela se za to i stydím-proto upgrade >, rozhodně víc než nynější konstrukce. Zvuk z toho byl opravdu nevyrovnaný -> hučení a velice " zajímavé" výšky. Poslouchal jsem to až doted. Bedny jsem rozebral a ted vyztužuju, kytuju atd atd.. proste chci jen vylepšit zvuk oproti drivejší kombinaci. Jsem plnne presvedčen ,že i kdybych použil stejnou vyhybku, co tam byla driv, zvuk by se vylepšil aspon ve vyrovnanejsich basech. nejde mi o uplný high end Laughing, ale o trošku víc vyrovnanejší charku.. Wink
Dušan Švestka
uživatel

Příspěvků: 30
Z: okolí Uh. Hradiště

2.7.2006, 15:05
ARN 6614 (6618) max. 35 litrů clossed ne? Alespoň před dvěma měsíci to tak bylo... Nemyslím, že volba repro byl ten hlavní zdroj problémů...
skrus
uživatel

Příspěvků: 90

3.7.2006, 12:03
Několik let už tento fakt znám, bohužel jsem ho jeste neznal ve 13ti letech, kdy jsem ty bedny stavěl Embarassed
Dušan Švestka
uživatel

Příspěvků: 30
Z: okolí Uh. Hradiště

3.7.2006, 20:03
Vybrus tu bednu, ať trochu vypadá.. Postav Antonoivu výhybku pro ARN 226-03/8 + ARV 104/8 (dělící kmitočet 2700 Hz, ale výšky s poklesem 18 dB/oktávu) Tu bednu rozděl šikmou příčkou, aby ti ARN-ko hrálo jen do 35 litrů uzavřených a výhybku dej do zbylého objemu, aby nedrnčela. Za basákem to zatlum vatelínem. Celkem problém je, že neznáš citlivost toho výškáče, asi nebude moc vysoká kvůli té velké zatížitelnosti- si myslím já, ale to stejně uchem nepoznáš Neutral Tak bych to udělal já..
Obsah fóra | Reproduktorové výhybky
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)