Fr. char. ucha
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
Dj Way
uživatel

Příspěvků: 55

26.6.2006, 19:48
Prosím vás o radu: ako môžem odmerať frekvenčnú charakteristiku mojich uší?
Koenigsegg
uživatel


Příspěvků: 663
Z: Opava

26.6.2006, 19:54
Laughing brutalni dotaz Hahaha Muhehe
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

26.6.2006, 20:04
Nic brutálního. Smile

Zevní ucho je zvukovod s brutální rezonancí na 3.5khz (přibližně). Klidně i 10-15db. Tam se dělá třeba v kvalitních sluchátkách umělý propad. Potom samozřejmě okraje pásma tedy basy a subbasy a výšky cca nad 15.

Viz křivky stejné hlasitosti (nebo jak se to učeně jmenuje) třeba v tomanovi.
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

26.6.2006, 20:16
http://www.webervst.com/fm.htm když si ty křivky otočíš, získáš v podstatě závislost citlivosti ucha na frekvenci. Mění se to s hlasitostí, věkem a ucho od ucha, takže je to v podstatě jen orientační.
Dj Way
uživatel

Příspěvků: 55

26.6.2006, 20:21
Ale ja potrebujem konkretne pre svoje usi, chcem totiz pocut zvuk pocutelneho pasma max. s vychylkami +-1db. Proste dokonale vyrovnany zvuk v celom pocutelnom pasme. Cool
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

26.6.2006, 20:30
To si hodláš ekvalizovat šum podle citlivosti ucha na vyrovnanou subjektivní hlasitost? K čemu ti to bude?
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

26.6.2006, 20:31
Aky problem? Staci zvukotesna komora, aparatura, ktora Ti prenesie cele pocutelne pasmo +- 0,5dB, kvalitny generator a niekoho kto Ti bude pustat jednotlive kmitocty. Very Happy Cool
Podla Tvojich reakcii kedy zacens pocut jednotlive kmitocty si nakreslis charakteristiku.
Ako tak citam mas velmi zaujimave otazky, povacsine chces riesit davno vyriesene, na aspon je tu veselo.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

26.6.2006, 20:32
DJ: to je dobrá haluz...
Dj Way
uživatel

Příspěvků: 55

26.6.2006, 20:42
Priznam sa, teraz mi slo hlavne o to aby tu bolo veselo, ale ciastocne ma to zaujima.
Otazocka no.1: Co riesim, co sa tu uz davno riesilo?
Otazocka no.2: Ked na toto forum pride niekto novy, tak ma precitat vsetky prispevky, aby vedel, co vsetko sa tu riesilo (toto je dobra haluz) ?
Frank
uživatel


Příspěvků: 1671
Z: poblíž HK

26.6.2006, 21:02
A co třeba "HLEDEJ"?
Dj Way
uživatel

Příspěvků: 55

26.6.2006, 21:07
Pred kazdou otazkou som daval hladat a nikdy mi nic nenaslo, tak co mi zostava teraz? Asi sa idem zastrelit, aky som oproti vam mudrcom idiot.
Nikolas
uživatel

Příspěvků: 298
Z: Český ráj

26.6.2006, 21:39
Já Ti poradím. Zajdi si do nejbližší školy pro sluchově postižené, nebo do nemocnice na foniatrii. Záleží na vybavení. Já jsem chodil na školu pro sp, u nás bylo měřící zařízení SIEMENS, které mělo rozsah do 20kHz. Když mi naměřili i těch 20kHz, tak nad tím doktorka kroutila hlavou, potom mě měřili v nemocnici v Liberci, tam měli v té době kombinaci Brüel & Kjær s generátorem, který byl kalibrovaný do 30kHz. Dostali jsme se na téměř 25kHz. Bylo mi 13 let. Ve škole to bylo spřáhlé s počítačem, který uměl zrovna kreslit grafy. Nedávno jsem si cvičně zašel na foniatrii v Turnově a tam měli prehistorii. Nějakej Philips, nebo co, rozsah jen do 15kHz a graf kreslila sestra na milimetrovej papír. No, pracoviště na úrovni Very Happy Very Happy Very Happy
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

26.6.2006, 21:53
existuje funkcia Hladat...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

26.6.2006, 21:57
Nevím jak teď, ale ještě nedávno fungovala dost naprd... například na dotaz DPA našla 5 výsledků...
pibi
uživatel


Příspěvků: 250
Z: Jablunkov

27.6.2006, 7:52
To DjWay
Co je špatné na čtení všech příspěvků na fóru?
Dj Way
uživatel

Příspěvků: 55

27.6.2006, 19:41
to Nikolas: Ty mas ale stastie.
to Pibi: Laughing - aspon mne to pride smiesne, neviem ako vam ostatnym.
Frank
uživatel


Příspěvků: 1671
Z: poblíž HK

27.6.2006, 19:46
Nikolasi: Stojí to něco? Laughing
Nikolas
uživatel

Příspěvků: 298
Z: Český ráj

27.6.2006, 20:21
Základem je kontrola ucha od foniatra. Jakmile nemá člověk v pořádku zvukovod, špatně vyčištěná ušiska, tak je celé měření na prd. Další věc je ta, kdo to měří. Normálně se měří na 8-10 různých frekvencích. Pokud má aparatura solidní rozsah, tak to chce obsluhujícího ukecat, aby to projel třeba na 25 testech. První dojem, když vlezeš do "boudy" je ten, že Ti začne zvonit a pískat v hlavě jako v mrtvé komoře. K tomu je tam horko. První zvuk je většinou tak tichý, že ho přeslechneš, protože funíš víc nahlas, než si venku uvědomuješ. Potom si to pomalu začneš uvědomovat, začneš dýchat opatrněji, abys něco slyšel. Pokud nereaguješ, zesiluje se po 0,5dB. Když proběhne měření pro obě uši se sluchátky, měří se ještě sluchový nerv. Na jedno ucho dostaneš sluchátko, pod druhé vibrační měnič-nevím jak to nazvat, je to blbinec velikosti špuntu od piva, přitlačí ti to tak, až je to kolikrát nepříjemný. Do sluchátka pošlou šum a do vibrátoru frekvenci kolem 1kHz. Na to chtějí rychlou odezvu. Ale pozor-někdo to fixluje tak, že signalizuje už na šum. S tím ty horší aparatury nepočítají. Na tom Siemensu u nás ve škole šel pouštět šum zvlášť-a bylo po fixlování. Pokud nereaguješ, opět se zesiluje, souběžně se signálem i šum. Já jsem třeba měl vžitej ze třídy zvuk, jako když drnčí zářivka, byl jsem zvyklej ho ignorovat. Potom mi tu frekvenci poslali do uší a já nic. Asi po třetím zesílení mi teprve došlo, že tam něco slyším. Pak z toho počítače, co je k tomu připojenej, vyleze krásnej graf, který má dvě barevný linky. Modrá je levá, červená pravá. Na sluchový nerv jsou grafy zvlášť. Potom člověk zjistí, že má na jedno ucho třeba útlum 10dB na frekvencích od 8do 12kHz... Byl u nás kluk, který komunikoval před operací pouze znakovou řečí. Naměřili mu na levé ucho 97dB a na pravé 82dB útlumu. Téměř v celém pásmu. Od 10kHz nahoru už neslyšel vůbec nic.
polmo
uživatel

Příspěvků: 92
Z: SR Trnava

27.6.2006, 21:32
hmm... Neutral interesting
little
uživatel


Příspěvků: 276

27.6.2006, 21:51
hmm, moc dlouhé Laughing
BlackRider
uživatel


Příspěvků: 710
Z: Řícmanice, 15 Km od Brna

27.6.2006, 21:56
Little> Omg Nahvu
Obsah fóra | NezařaditelnéStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)