TDA7294
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
 
AutorZpráva
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

18.6.2006, 22:47
Tak jsem si to tu trochu pročet a zjistil jsem, že integráče jsou na... a tak všelijak...
No, jelikož mám v pokoji 2xTDA7294, s 400VA trafem, 2x29V, co dá po usměrnění zhruba +-40V, chtěl bych vědět, co si o tom myslíte, jako abych měl obrázek o tom, na co je to použitelný a na co ne, určitě tu nechci rozpoutat diskusi na téma IC vs. Tranzistory...
P.S. jo, je to ten, co mám jako avatar...
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 22:56
to TDA ma tak kurevsky nizky DF, samo sa odpaluje, ze to skresluje ako sproste, tak to pouziva kamos v garazi na vokaly... ak sa ti zda ze to hra pekne, skus nieco solidne tranzistorove si vypocut
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

18.6.2006, 23:12
To sem nečekal, že to bude zas až tak špatný :smot:
jean
uživatel

Příspěvků: 336
Z: Blízko Nitry

18.6.2006, 23:15
No, len to nízke DF tu nikomu nevadilo kým to nespomenul Sinclair, lebo o tom takmer nikto ani nepočul. A teraz je tu na DF milión odborníkov. Rolling Eyes
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 23:39
skusal som to na Monacore SP252C a lietal jak keby ho za to platili. a mizerne DF maju vsetky integrace, prejavuje sa to najma pri vacsich vykonoch...pri takom 5W tda neviem co to niekto postrehne (prakticky)
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

18.6.2006, 23:42
Chtěl bych vědět, co si s tímhle strojem můžu dovolit, kromě aparátu v pokoji...
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 23:45
ak je to znackovy kus a ide sa s nim slusne... hold na volume max je nevhodny
a co ineho ako do izby?
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

18.6.2006, 23:55
Stroj jsem stavěl sám, takže značkový není, šlo mi o to, jestli si s ním, kromě hraní v pokoji, můžu dovolit i nějaký menší zvučení...
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

19.6.2006, 0:41
znackovy bol mysleny samotny obvod, nie zos .) ono neni TDA 7294 ako TDA 7294...mechanicky sa mi to zda pekne..ako dlho to sluzi? a odporucam aspon ochranu voci SS na vystupe, ak to ma len oneskorene pripojenie...bo to v tom zose nevidim Embarassed
Jiřík
uživatel

Příspěvků: 63
Z: Blansko

19.6.2006, 0:56
Nepér napsal:
Stroj jsem stavěl sám, takže značkový není, šlo mi o to, jestli si s ním, kromě hraní v pokoji, můžu dovolit i nějaký menší zvučení...

Značkovým bylo myšleno samotné TDA... Jde o to, že dneska v bastlířských obchodech nekoupíš jenom originály.Falšuje se všecko, už i součástky Wink

Toho chladiče je na ty integráče skoro i škoda Sad

Na zvučení na akcích to stavěný rozhodně není.Do baráku při přiměřeném používání je to oka Wink
Jinak DF, pokud nevíš, tak je činitel tlumení.Je to poměr výst.impedance zdroje (tj. zesilovače) a zátěže.Vyjde ti bezrozměrné číslo.Symetricky napájené tranzistorové zesy mají DF v řádech stovek, u IO to nad sto nevyleze, stejně jako u elektronkových zesů.
V praxi se malý DF (pod 20) vyznačuje tím, že ti při vyšších hlasitostech začne "pumpovat" membrána basáku na subsonických frekvencích aniž by k tomu byl zjevný důvod.Zesák to prostě neukočíruje...
Jinak doporučuju přečíst články od sinclaira na zesilovace.cz o zesilovačích pro aktivní subwoofery (obecně všechny články tam mají slušnou informační hodnotu) a taky články od P.Dudka které jsou ylepené např. tu: http://www.zewel.tuliscz.com/ - Zesilovače DPA...
Integrovaný zesák na zvučení netahej, není to na to dělaný a nevydrží to (ani ta varianta s TDAčkovým budičem a darlingtony na konci není nijak slavná).Na zvučení jedině diskrétní tranzistorový zes.

Jinak studnicí znalostí je tu sinclair, je sice občas prchlivý, ale pokud se člověk neptá vyloženě blbě, tak není problém Wink

howgh Smile
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

19.6.2006, 1:05
alebo sa aj moze blbo pytat, len nesmie byt prilis tvrdohlavy Smile
Jiřík
uživatel

Příspěvků: 63
Z: Blansko

19.6.2006, 1:32
Tak jest Smile hlavně si nechat poradit
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

19.6.2006, 1:34
to je uz na pouziti rozumu.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.6.2006, 6:36
V bastlířských krámech právě mají JEN mizerné padělky. Originály používají profesionálové při servisu-nemohou si dovolit po několika měsících další reklamaci. Týká se to jak TDA7293-7294, tak i LM3875, 3886 a dalších. Spousta padělků jsou autošváby-ty se totiž vyplatí padělat, je jich velká spotřeba a hodně v oběhu. Nejvíc s tím vymrdal Kenwood-sere do rádií Dčka, která mají skutečných 4x50W sinusových. Jenže jsou to rádia za skoro dvacku, tak to v povědomí moc není.

Integrované koncáky byly vyvinuté především pro střední spotřebku a tam je také jejich místo. Jakékoli ozvučování smrdí potřebou vyššího stálého výkonu, který tyhle IO nejsou schopny dlouhodobě dodávat-uvaří samy sebe hlavně malou přestupovou plochou, malým čipem a velkým tepelným odporem IO-chladič.
Jediný "šváb", který je schopen takové týrání přežít a bez sebepoškození trvale dodávat výkon, je LM12CLK. Ostatně je také určen pro průmyslové aplikace. Ortodoxním hifistům může vadit to, že je relativně líný, ale ostatní parametry má opravdu excelentní. Zesilovač s dvěma LM12 se dá spáchat velmi malý a přitom dost mechanicky robustní, páč v něm skoro nic není-když to přeženu, tak můžu říct, že pokud bych hodně spěchal a potřeboval rychle konec 80W/4ohm, tak ho sletuju na masivní kus chladicího profilu přímo na čtyři haksny LM12 a kostru za dvacet minut. Jsou k tomu potřeba jen 3 odpory, dva nějaké větší kyblíky, jeden keramický, dvě rychlé diody a výstupní špulka ke konektoru. A zdroj, samozřejmě, tedy trafo, grec a dva kyblíky.
Pořád se vyrábí, ale jeho aplikaci poněkud brání ani ne horší dostupnost/mně je přivezl cca před třemi lety Martin Lhotský z Klášterce n. Ohří/, ale cena, která byla tehdy 930,-Kč s DPH při 2ks.
Neměl jsem pro ně využití, jen mě to zajímalo a aby neležely ladem, zpytlíkoval jsem s nimi dva konce pro klávesová komba. Těsně po letošních Vánocích jsem majitele potkal a dosud to jede-a věřím, že to dostává na frak nejen elektricky, ale i mechanicky. O výstupním proudu +/-10A si můžou 3886 a další jen nechat zdát-už by z nich lítaly kusy plastu. Trvalá výkonová ztráta LM12 je myslím 100W, takže se to při +/-38V dá hnát i do 2 ohm bez nebezpečí poškození, či do 4 ohm proudově bezpečného můstku, kde odevzdají dva tyhle obvody kolem 300W. Zatím jediný integrovaný zesilovač/vyjma hybridů SANYO, ale ty jsou už také passé/, který mě oslovil.
JoinerNet
uživatel


Příspěvků: 197
Z: Zlínsko

19.6.2006, 8:26
sincllair: Pěknej integráč Very Happy LM12CLK Very Happy
výkonový OZ Iout<10A 80W TO-3 Ucc 15...60V fmax 700kHz Very Happy CENA 1500Kč ... 1 Ks Banan Banan Banan Banan Banan
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

19.6.2006, 9:05
No, tak ochranu výstupu raději dodělám, jinak jsou to samosřejmě originální TDA (aspoň doufám, je na nich logo ST). Slouží mi to asi 4 roky a zatím mi odešel jeden IC při vybuzení bez zátěže...
Ještě s tou ochranou proti ss napětí, nějaký jednoduchý schéma nebo by nebylo? Napadlo mě udělat dolní propust, usměrnit to a přes tranzistor s tím rozepínat relé...

Ještě bych se zeptal, jaký zde převládá názor na tohle
http://www.zewel.tuliscz.com/PB300W.php
a tohle
http://www.zesilovace.cz/viewkat.php?cisloclanku=2003060201&typ=
v porovnání s tímhle
http://www.aldax.cz/open.php?id=modules/spv250
jean
uživatel

Příspěvků: 336
Z: Blízko Nitry

19.6.2006, 10:26
A prečo si myslíš, že falzifikát logo st nemá? Very Happy
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

19.6.2006, 10:32
uz sa to tu na fore niekde omielalo...teeda, treba vedet, co clovek chce. je to ako opera vs. firefox. chces to mat vsetko na jednej doske(co nema SDA), bez starosti s ozivovanim a garantovanym matrosom, ktory pojde mosno tazko zohnat v pripade toho powerbase?

EDIT: jean, ak to TDA je tam uz daku dobu, ma logo ST, je celkom pravdepodobne, ze to original je. ak by to bola kopia, uz by lietala, sama od seba
Nepér
uživatel


Příspěvků: 34
Z: Praha východ

19.6.2006, 12:08
No, to TDA jsem koupil v Praze v GM za 175,- tak by to snad měl být originál...
Jinak jsem trochu studoval ty zesilovače a v případě toho aldaxu není co řešit...
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

19.6.2006, 12:13
prakticky som nepocul ani jedno z tych troch Twisted Evil ale nik sa na ladax ani na SDA niak extra nestazoval...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

19.6.2006, 18:37
SDA300 není špatný zesilovač, je v něm jen použitý /resp. ve stavebnici a zapojení/ jen nevhodný matroš. A samozřejmě nemá ochrany, ty je nutno dodělávat, propojit atdatd. Po lehkých tuningových zásazích se SDA300 skoro vyrovná SPV250tce.
Powerbase je šikovná věc, takový instantní zesilovač pro nejširší použití. Nicméně se nemůžu zbavit pocitu /který velmi sílí při studiu datasheetu MJ15003/4, resp. Pc vs. teplota a Ic vs. teplota/, že 150W, případně až 175W na pár v případě SDA350 je poněkud příliš. Buďto je nutné ty zesy kurevsky dobře chladit, nebo pokud to nejde dobře držet do cca 55°C, raději kvůli bezpečnosti snížit výkon na cca 250W/4R.
Logo vůbec nic neznamená. NATISKNOUT jde všecko, to dnes zvládne kdejaká žlutá huba v chatrči z rýžové slámy. Důležité je to, co je uvnitř a z čeho je základna. Pokud u padělků není z čisté mědi, ale galvanicky pocínované mosazi jako u jedné série TDA7296, máte se nač těšit. Ten čip, co je uvnitř, je levnější, než ta měděná základna..
Obsah fóra | Zesilovače, receivery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)