Konečně pochopený a vysvětlený Vas :-))))
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
 

Mělo by se to vyjasnit?
Určitě jo
45%
 45% [ 11 ]
Ano
20%
 20% [ 5 ]
Není potřeba
33%
 33% [ 8 ]
Celkem hlasů: 24

AutorZpráva
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

13.6.2006, 19:38
Ještě pořád mi nikdo nevysvětlil (jedná se opět a hlavně o Sinclaira, koho bych chtěl slyšet), jak to vlastně je s parametrem Vas.

Podle Sýkory: Ekvivalentní objem Vas je objem vzduchu, který má stejnou poddajnost jako závěs.
Z toho by šlo vyvodit, že měkký závěs :arrow: velký Vas (případ "gumáků")
tvrdý závěs :arrow: malý Vas (případ profíků)
Avšak Sinclair všude říká pravej opak, že pro hifi reproduktory stačí malý objem díky měkkému závěsu, profi potřebují almaru .. atd.
To mi nedává smysl, pochopit by se to dalo tak, že hifi 12" vyzáří díky měkkýmum závěsu tak hluboký basy, jako třeba profi 18", kterej samozřejmě bude potřebovat kysnu, ale zase bude hrát líp.
Samozřejmě Vas bude asi taky záviset na rozměrech repráku, např. ARN 312 má tvrdší závěs než ARN 188 ale přesto vyšší Vas. Pokud ale porovnáte ARN 312-00/8 a ARN 312-00/4, tam je zcela zjevné, že 4 ohm verze s měkčím závěsem má o mnohem větší Vas.

Pořád to nevysvětluje tohle:
sinclair napsal:
ARN930 na profireprák ARA9904 předělat nejde, má velkou mezeru a po vsazení systému z ARA se sice zvedne zatížitelnost, ale citlivost zůstane stejná, navíc se o dost zvedne Vas


Zase jsme u toho, u stejně velkého reproduktoru se změní systém z hifi na profi s tvrdším závěsem, a podle Sinclaira se zvedne Vas, což mi zase nedává smysl.

Souvisí tedy Vas ještě s něčím jiným, než s rozměry membrány (budeme ale předpokládat, že se bavíme pořád o stejně velkým repráku), a poddajností závěsu Cms?


naposledy upravil iMartin dne 20.6.2006, 17:31
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

13.6.2006, 20:03
Samozřejmě, že souvisí, ale nejen s Vas, ale také se "silou motoru". Profirepráky mají daleko výkonnější magnety a menší mezery, sycení je značné a kmitací systém je tím značně tlumen. Proto při podobných úpravách, kdy se z "hifi" repráku někdo snaží udělat "profi" jen tím, že do stávající velké mezery vsadí profisystém, zvedne Vas díky tvrdšímu závěsu "profimembrány".
Líp teoreticky by to vysvětlil pistole, vypadá na dobrého machra přes repráky Twisted Evil Twisted Evil
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

13.6.2006, 20:34
nejde jen o tvrdost středění, obrovskou měrou s tím souvisí i hmotnost kmitacího systému (Mms), čím vyšší Mms, tím nižší Fs, tím nižší Vas...

Cms, Mms - od těchto parametrů se Vas a samozřejmě i Fs odvíjí
porovnej si třeba 312ku s XLS12, LAB12, autoreprákama...
7tech
uživatel


Příspěvků: 389

13.6.2006, 21:00
Když vyměním závěs za tužší a zachovám Mms, fs se jasně zvýší ale proč se zvýší poddajnost, když mám závěs tužší? Logicky by se přece měla snížit. Nevězí to někde v té analogii s poddajností vzduchu?
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

13.6.2006, 21:09
No, viděl jsem autoreprák, 15" s Vas třeba 80l, ale ..
citace:
Samozřejmě, že souvisí, ale nejen s Vas

ptám se na to, jestli Vas souvisí teda s něčím jiným, než s rozměrama a závěsem - říkáš tedy, že to souvisí i s motorem - zkoušel jsem ale např. ve WinISD, aby mi u nejmenovaného repráku (myslim asi PD 1550) dopočítalo Cms z Vas, Fs a Mms, a vyšlo to úplně přesně!! Tudíž mi tam ten motor nějak nesedí ..

2 Antonio: Vezmu XLS 12 a ARN 312 (Michal snad promine, jak rozdílný repráky porovnávám)
Peerless má nížží Vas než ARN 312, závěs tvrdší než ARN 312, Fs má nižší díky hodně těžký membráně ale citlivost stejnou díky silnějšímu motoru XLS 12. Všechno sedí.
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

17.6.2006, 17:17
Vas s konštantou BL nijako nesúvisí. Vas=ró x c x c x Sd x Sd x Cms. Takže súvisí s plochou a mechanickou poddajnostou kmit. systému. V analógii je Cms možné transformovať samozrejme na elektrickú stranu ako indukčnosť Les alebo na akustickú stranu ako Cas. To o čom tu hovoril Sinclair súvisí už so samotným návrhom boxu, a tam je rozhodujúci BL, hlavne v podobe činitelov Qes a Qms. Mimochodom ak teoreticky zostanú všetky parametre rovnaké a zmeníme len Cms (čiže Vas), zmenia sa všetky parametre reproduktora ale účinnosť sa nezmení. Taktiež dva rovnaké reproduktory ale s iným Cms môžme dať do rovnakej ozvučnice (BR, CL) a ich prenos bude rovnaký, za predpokladu že ich Qts je menší ako 0,707. Samozrejme nie všetky charakteristiky budú rovnaké, ale to je komplikovanejsie a hlavne na dlhsiu diskusiu...
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

17.6.2006, 18:16
Takže teoreticky by vlastně měl mít profi 15" nižší Vas, než hifi 15" se stejnou plochou membrány, ale měkčím závěsem, takže nakonec by profi stačil menší objem a ještě bude mít větší citlivost :!: Idea
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

17.6.2006, 19:58
naco sa toto vlastne riesi..? Mrgreen
Frank
uživatel


Příspěvků: 1671
Z: poblíž HK

17.6.2006, 20:10
Aby se to vědělo, to ti nestačí??? Twisted Evil Laughing
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

17.6.2006, 20:12
přesně tak Very Happy Very Happy
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

17.6.2006, 20:23
ja, laik, si radsej pridem k repraku s hotovym ladenim Cool
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

18.6.2006, 10:01
Kurvafix LOLe, proč se asi začaly dělat repráky s velmi poddajným závěsem, větším zdvihem a tím i nízkým Frez, co? Aby byla nějaká prdel, nebo abychom tu měli co rozebírat? Proč si dořiti nepřečteš pozorně třeba toho blbýho Štefana?
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

18.6.2006, 16:47
Já bych to chápal spíš tak, že pro hifi repráky stačí malej objem proto, že když chci z hi-fi repráku 25 Hz, tak mi stačí Peerless XLS 10" nebo Revelator 23W/4557T00, a budou hrát dost hluboko i ve 20 uzavřených litrech, ale když chci 25 Hz z profi repráku, tak si musim koupit PD 2150, která je zahraje, ale bude vyžadovat almaru. Sice bude hrát líp, razantnějc a dynamičtějc, ale bude potřebovat fakt velkou kysnu. To mi přijde jako logický vysvětlení, zároveň by to i potvrzovalo to, jak jsi říkal, že hifi repráku stačí na hluboký basy malej objem, ale je to kompromis. Jiný vysvětlení by buď popíralo fyzikální zákony, nebo o něm nevim .. a taky neříkám, že vim všechno ..

Nevim, o čem bysme se měli hádat, spíš bych řekl, že to je nedorozumění, ale jinak mluvíme o tom samým .. :arrow:

hifi reprák:
malá plocha membrány :arrow: malej objem, ale velký potřebný zdvih :arrow: větší zkreslení

profi reprák:
velká plocha membrány :arrow: velkej objem, stačí malej zdvih :arrow: menší zkreslení

myslim, že to snad vysvětluje všechno ..
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 17:00
nemyl si hifi reprak a autoreprak
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

18.6.2006, 17:08
Nic nepletu, větší výchylka znamená větší zkreslení, proti tomu nelze nic namítat ..
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 17:11
jj tak si nemyl hifi reprak a autoreprak
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

18.6.2006, 17:12
O co zase jde? Kde jsem se v tomhle threadu zmínil o autorepráku, abych ho s něčim srovnával Confused: :!: Shocked Confused

lol32 napsal:
viděl jsem třeba autoreprák 15" s Vas 80l ..


Jenže to ale nemá nic společnýho s tim, o čem mluvim .. akorát to potvrzuje, že reprák s malým Vas musí mít tvrdej závěs, což ten auto 15" taky měl, sotva s nim šlo pohnout, oproti např. tý ARA co teď mám .. takže ne vždycky je gumák až tak měkkej, jak se může zdát .. mimochodem, autoreprák, hifi reprák, kolikrát je to úplně jedno, existujou autorepráky, který hrajou jak doma tak v autě dost dobře, a zárověň hifi repráky, který jsou stejný .. autoreprák nemusí nutně znamenat ohromnej choromovanej kus hliníku s magnetem na jedný straně a červenou membránou na druhý .. taky to může znamenat kvalitní reproduktor, jehož primární užití je v autě, ale jde použít i jinde. Takže laskavě cool down your jets


naposledy upravil iMartin dne 18.6.2006, 17:22
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 17:17
praveze nikde Twisted Evil
antonio
admin


Příspěvků: 1094
Z: SM

18.6.2006, 17:21
LOLe co se tu sakra snažíš vyřešit Omg, snažil ses pochopit to, co jsem tu už napsal: Cms a Mms?

jen tak z prdele: do kolika litrů chceš vsadit tu tvojí ARu, ha?
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1727
Z: Near Pardubice city

18.6.2006, 17:22
Do 100-110. Kolikpak potřebuje 312, která je ale o dost menší a má měkčí závěs Confused: Very Happy
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

18.6.2006, 17:25
80, closed
Obsah fóra | ReproduktoryStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)