Činitel tlumení vs. reproduktor
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3  Další
 
AutorZpráva
7tech
uživatel


Příspěvků: 390

8.6.2006, 11:46
Poradili byste mi, jak velký by měl mít zesilovač DF v závislosti na použitém reproduktoru, případně typu ozvučnice? Jasně, že co největší, ale jaké jsou dostatečné a naopak nepoužitelné hodnoty?
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

8.6.2006, 11:51
Obávám se, že to je velmi široce a obecně položená otázka... ale třeba ji někdo zvedne Wink

Jiné to bude u subu a jiné v klas. bedně, kde je před basákem beztak tlumivka s odporem třeba 0,5 ohmu.
7tech
uživatel


Příspěvků: 390

8.6.2006, 11:58
Myslel jsem natvrdo, bez výhybky. Zajímá mě, jak to závisí na Bl či Mms? Ale nějaká konkrétní čísla nebo alespoň příklady.
misko165
uživatel


Příspěvků: 77
Z: SR, Nove Zamky - Bratislava

9.6.2006, 14:57
DF ako taky suvisi s impedanciou reproduktora, takze s parametrami BL a mms suvisi len nepriamo...
7tech
uživatel


Příspěvků: 390

9.6.2006, 15:34
Jasně, všechny parametry jsou nějak svázané. Určitě by se našla závislost třeba na Re nebo Rms. Ale jak dospět k těm správným, přiměřeným hodnotám? Všude se píše, jak jsou v tomhle směru špatné integrované zesilovače, jak je na nízký DF citlivá ARN312 a pod., ale nějaké, alespoň zjednodušené odvození, mi stále chybí.
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

9.6.2006, 15:37
repro, co velmi ,,lieta", teda najma gumaky, kam patri aj ARN312, su jaksi viac na DF zavisle. tvrde zavesy su relativne odolnejsie, ale ani tu netreba DF podcenovat.
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

9.6.2006, 20:05
Taxem se rozepsal na téma souvislost s Qts, Qes a Qms a měl toho pár odstavců, ale zfailovalo vložení do fóra.

Že by nějaká protiblbová ochrana? Mrgreen
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

9.6.2006, 21:14
Taky se mi to stává. Proto vždycky, když píšu ultra dlouhej příspěvek (pár jich bylo Very Happy) tak než jsem to odeslal, zkopíroval jsem si pro jistotu text do schránky ..
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

9.6.2006, 21:51
A čudlík "Zpět" vám v prohlížeči nefunguje? Alespoň Firefox mi při něčem takovém vrátí stránku včetně textu příspěvku.
iMartin
uživatel


Příspěvků: 1729
Z: Near Pardubice city

9.6.2006, 21:57
To IE neumí Takco Auu Kulet Moka Lebka :brovka: Sad
Frank
uživatel


Příspěvků: 1678
Z: poblíž HK

9.6.2006, 21:58
FF to vrací beze změn, ale IE to aktualizuje = smaže
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

9.6.2006, 23:46
vy nemate Operu? Smile
7tech
uživatel


Příspěvků: 390

9.6.2006, 23:53
To Opamp: A nezkusíš to ještě jednou?
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

10.6.2006, 0:01
Někde kdysi dávno jsem slyšel, že blbé hodnoty DF jsou pod 20, dobré nad 100 a nemá cenu jít do extrémů. Nakolik je to pravda nevím, nikdy jsem neměl možnost to nějak ověřit. Pravda je, že velkou roli bude hrát samotný reprák. Některé zjevně ani dokonalý zesák nespasí.
redyuri
uživatel


Příspěvků: 734
Z: Sala, Nitra - SR / Brno

10.6.2006, 0:06
neni nahodou DF obratena hodnota vystupneho odporu, teda vodivost..?? taq som to niekde davno cital, ale rad sa necham opravit...
Boramyr
uživatel


Příspěvků: 1431
Z: Poblíž Plzně

10.6.2006, 0:13
Je to podíl impednace zátěže a výstupní impedance zesilovače. Je tedy v případě repráku či bedny obecně frekvenčně závislý, na což občas leckdo zapomíná. Průšvih nastává, když za báječným zesilovačem s obrovským DF následuje jednoohmová cívka ve výhybce... to je pak pohyb repráku po elektrické stránce tlumen dost na prd.
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

10.6.2006, 2:58
Nízký DF jako takový /obecně/se příliš neuplatní u reproduktorů, které mají systém dobře tlumen či přetlumen silným magnetem, malou mezerou a v kombinaci s tužším závěsem /obecně reproduktory s vysokou char.citlivostí/.
Samozřejmě naopak je velmi důležitý u reproduktorů s magnetem sice také silným, ale s velmi poddajným závěsem, z toho plynoucí velkou mezerou a málo tlumeným kmit. systémem.
Proto Tesla zásadně doporučovala řadu ARZ a ARN do uzavřených ozvučnic, kde objem za membránou pomáhal alespoň částečně napravit škody, napáchané zesilovači s nízkým DF /třeba řada AZS215-220, AZS100L, zesilovače v gramofonech, hifi tunerech-všecky na jedno brdo/ plus nezanedbatelný odpor tlumivek basové části výhybek.
Samotná dobrá hodnota DF ale nestačí. Velice důležitá je ss stabilita zesilovače při jakémkoli stupni buzení a jeho chování při počínající limitaci. Z tohoto hlediska špatné zesilovače /i když při menším buzení mohou "hrát" slušně/ se prozradí "pumpingem". Velmi náchylné jsou na tento jev zesilovače příliš pomalé, překompenzované, na mezi kmitočtové stability díky špatnému návrhu nebo zapojení a pak téměř všechny asymetricky napájené zesilovače s kapacitní vazbou na zátěž.
Konkrétní hodnoty DF nejsou téměř k ničemu. DF elektronkových zesilovačů s výstupním trafem nepřesahuje hodnotu cca 30 a jsou i polovodičové zesilovače s DF vyšším než 1000. Když je budete porovnávat na shodných soustavách, může se klidně stát, že při poslechových testech flaškáč toho tranzistora porazí na hlavu. Je třeba si uvědomit, že se jedná o hodnoty v jednotkách, maximálně desítkách miliohmů-cokoliv v cestě ke kmitačce má vliv, tedy i výstupní tlumivka, fastony, svorky, ochranné relé...taková výstupní tlumivka+relé shodí výsledný DF zesilovače na čtvrtinu hodnoty, kterou má vlastní koncový zesilovač bez těchto prvků.
Není ale nutné to přehánět /či dohánět/ cirkulárkovými kabely 4x6mm2 k bednám a podobnými nesmysly.
Smysl by to mělo pouze tehdy, pokud by výstup zesilovače byl tvořen dvěma šínami o průřezu třeba 64mm2, z nichž jedna by byla připojena ke středu filtračních elytů a druhá přímo mezi emitory početně bohaté paralelní kaskády koncových tranzistorů, vybíraných na Ube, bez emitorových odporů a tyhle šíny by trčely ven ze zesilovače, zakončeny pozlacenými svorkami se zanedbatelným přechodovým odporem. Pak má smysl ony dvě šíny tlustým kabelem prodloužit až co nejblíže ke kmitačkám. Jinak jsou to vyhozený peníze tam, kde bohatě postačí kabel 2x4mm2.
Problém je chránit takové monstrum proti zkratu a přetížení. V případě nějakého maléru po cestě k bednám, nebo poruchy repráků jsou škody nedozírné.
sejny
uživatel


Příspěvků: 134
Z: Tišnov

10.6.2006, 7:41
sinclair napsal:
třeba řada AZS215-220, AZS100L, zesilovače v gramofonech, hifi tunerech-všecky na jedno brdo

a jak je na tom třeba 820A? pokud vím tak 820cka má úplně jinačí konce než všecko předtím
7tech
uživatel


Příspěvků: 390

10.6.2006, 9:28
Jestli jsem to dobře pochopil, použitím citlivého basáku s papírovým závěsem, napájeného zesilovačem přímo bez výhybky a pokud možno dalších kontaktů, udělám v tomto ohledu víc, než vybíráním zesilovače s extrémně vysokým DF. ...a jsme zase u profi. Já se z toho po... Smile
Sinclaire, dokázal bys uvést alespoň pár příkladů, kdy jak vysoké DF na který reprák považuješ za postačující a kdy už to bude stát za Oushit ?
opamp
uživatel


Příspěvků: 367
Z: na západ od Prahy

10.6.2006, 11:27
7tech: Sinclair napsal to co jsem chtěl já + mnoho, mnoho dalšího Mrgreen Naznačuje tam i to, že uvádět konkrétní hodnoty DF nemusí mít vypovídací hodnotu.

Tvůj antigumákový závěr příspěvku se mi jeví jako nebezpečně blízký pravdě Very Happy

Osobní názor: Tranzistorovej zes, kterej má 35 V/us a je přitom bezpodmínečně stabilní, A TO I V LIMITACI, a má na výstupu aspoň 2 páry tranzistorů, neošizený trafo a dostatečnou kapacitu kundíků ve zdroji, utáhne uspokojivě všechno (tedy mám na mysli hifi a výkony do 200W). Neberte to jako reklamu na DPA 220 a spol. (nebo berte - měl jsem je na mysli když jsem to psal) Mrgreen

Jinak - i WinISD bere při simulaci ohled na vnitřní odpor zesu + kabelů - položka Re v záložce Signal. Doporučuji vyzkoušet. Ať je WinISD jakej je, pro učinění představy postačí.
luikas
uživatel


Příspěvků: 700
Z: pardubice

10.6.2006, 12:18
-a nezalezi takhle nahodou DF na frekvenci, na ktere je meren?mel by sice byt uvaden pro 1kHz, ale clovek nikdy nevi...
-ad. proc myslis ze asi uvazuju upravit si pro basy v 3p profi repro? Twisted Evil
-vsim jsem si ze nekteri z vas pouzivaji novejsi WinISD nez ja(soudim podle toho, ze mi chybi nektere fce-napr. korekce u BR...), nedal byste prosim na net tu novejsi verzi(ja mam tusim 0.56alpha, nebo tak nejak, proste tu z amplionu)
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)