Zapínanie
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2  Další
 
AutorZpráva
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

1.4.2006, 15:59
Mám taký menší problém so zapínaním môjho "systému" (2xLM3886 pre predné repro a TDA7250 pre sub)... kým som mal pred trafom napojené niečo ako termistor, nabehovalo to normálne, v reprákoch neluplo (zato trafo vydalo taký divný zvuk Embarassed ), no teraz keď som si kúpil normálny termistor tak to pri zapnutí pustí do reprákov (hlavne do subwoofera) nehoráznu ranu ... bojím sa o reprák keďže ARN312 pre mňa nie je práve lacná položka...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.4.2006, 16:09
Ty tam nemáš ani ss ochranu, ani zpožděné připojení repráků? Jestli ne, tak jsi další trotl v pořadí, co čeká na odpálenej reprák.
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

1.4.2006, 16:17
Embarassed
ta to som blby ... ale kdesi som cital ze aj TDA7250 ma oneskorene pripojenie zataze... ale ... no asi nie...
nebola by niekde nejaká schéma (tej ss ochrany, oneskorené pripojenie si už nejak spravím aj sám)? A ešte aj napr. schéma nejakého subsonického filtra...
Skúšal som hľadať ale asi špatne...
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.4.2006, 16:26
Pokud jde o jen trochu inteligentní obvod, zvládá obě funkce najednou. A TDA7250 nic takového nemá, jen mute-nebo má ten zesilovač snad na výstupu relé???
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

1.4.2006, 16:37
ee, nema ... ale ono to nema ani napajanie na to aby to dalo maximalny vykon tak snad mi to ten reprak neodpali kym nespravim tu ochranu... ja to zas az tak casto nezapinam...

naposledy upravil TomkocuR dne 1.4.2006, 16:39
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.4.2006, 16:39
To není omluva ani důvod pro absenci toho obvodu. Jaké koncové tranzistory máš u té TDA7250? TIPky?
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

1.4.2006, 16:41
jj
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

1.4.2006, 16:54
Tak jsem to trefil:-))Se sakra rychle po něčem poohlédni. V GESu jsem kdysi jakýsi takový modul viděl, EZK má taky něco.
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

6.4.2006, 20:41
Som našiel niečo v Aradiu modrom asi z roku '97, niekoľko tranzistorov, odporov diod a relé... Je to ochrana proti jednosmernému napätiu a tiež oneskorené pripájanie, hneď to idem spraviť, len neviem aké relé na to treba... pomôžete mi?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

6.4.2006, 21:00
Pro začátek by stačilo Fujitsu /bývalá Takamisawa/ typ VSBxxSTB, kde xx je napětí. Nebo Finder 4051. Obojí má u nás ECOM, v SK netuším.
Dotazy slovenských kolegů typu "čo tam použiť" jsou většinou nezodpověditelné, protože jen pár CZ firem má zastoupení v SK.
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

6.4.2006, 21:38
Tak ja nakupujem v obchode, ktorý súčiastky berie od firmy S.O.S., ktorá podľa môjho skromného názoru predáva relatívne kvalitný tovar
A ako pozerám SOS má v ponuke VSB-12 STB za 51 Sk čo je v poho...
Vďaka za pomoc
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

6.4.2006, 23:03
http://tomkocur.wz.cz/ochrana.jpg
môže byť?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

7.4.2006, 1:32
Je potřeba to ale napájet ze samostatného zdroje a použít jen nejnutnější filtraci /např. jen 22u-50V/, aby relé po vypnutí zesilovače rychle odpadlo. Vyloučené je napájet to ze společného zdroje s koncovými stupni.
Použij relé na 24V, odpor R2 raději 180R/0,6W.
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

7.4.2006, 5:26
Řeším momentálně něco podobného, ale u tohoto schématu ať koukám jak koukám, nikde nevidím ochranu proti ss napětí na výstupu... Je to tedy jen zpožděné připojení repro + okamžité odpadnutí relé při vypnutí? Nebylo by lepší použít to zapojení z PA03 z czechaudio.cz, jak tu někdo zmiňoval? Tedy napájet ochranu ze samostatného zdroje, jinak beze změn ...

A ještě jeden dotaz amatéra: jak se dělá ochrana proti ss napětí na výstupu u nesymetricky napájeného zesu, řekněme třeba Aury nebo Transiwattu? Není to stejné, jen se signál odebírá za tím kýblem na konci? Díky za názory.
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

7.4.2006, 7:33
sincalir: ďakujem, v sube plánujem mať ešte jedno menšie trafo, ktoré bude využité aj na toto...

bersoft: ochrana proti ss napätiu tam je - robia to tranzistory T3 a T4 ktoré vypínajú T2 v prípade že cez D1 alebo D2 na nich bude privedené jednosmerné napätie ... teda ak som to správne pochopil


naposledy upravil TomkocuR dne 7.4.2006, 7:34
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

7.4.2006, 7:33
Teď sleduj, jak budu trpělivý: na tom schémátku je to trošku nešťastně označeno. Svorka "výstup" se připojí na výstup desky zesilovače, svorka "vstup" je blbě, tam má být výstup pro reproduktory. Integrační člen ochrany proti ss je odpor 100k z výstupu a bipolární kombinace 2x47uF. Dále podle polarity ss napětí přes diody na báze tranzistorů.
U nesymetricky napájených zesilovačů není ss ochrana potřeba! Proč? Protože mají na výstupu kondenzátor, který již principem své funkce znemožňuje poškození zátěže ss napětím. Daleko důležitější, než absolutní velikost kapacity je tam kvalita tohoto výstupního kondenzátoru, resp. jeho parazitní indukčnost a ESR. V Aurách, Transiwattech a podobně se to dá řešit tak, jak bylo vidět na fotkách Frankieho Aury. OK?
TomkocuR
uživatel


Příspěvků: 224
Z: SP, KE

7.4.2006, 7:37
to s tým výstupom a vstupom je samozrejmé... moja vina Embarassed
bersoft
uživatel

Příspěvků: 149
Z: Krkonoše

7.4.2006, 8:35
jj, ten vstup a výstup mě zmátl a ten odpor jsem dál nestudoval, a je to fakt, já viděl podobná zapojení, kde to bylo řekl bych "názornější" pro nás lamy ...
a obdivuji sinclaira, podobné dotazy ti asi musí dávat zabrat, co? Embarassed
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

7.4.2006, 10:06
V klidu-když se neptá píčus, jsem schopnej na to téma napsat samostatný článek:-)))
Frank
uživatel


Příspěvků: 1677
Z: poblíž HK

7.4.2006, 14:32
Nechci kvůli tomu zakládat nový těma, tak se ptám tady... (pravděpodobně sinclaira, že Very Happy )
Máme doma Subwoofer, kterej při vypínání nepříjemně lupne, spraví to kondenzátor paralelně na primár trafa? Jestli jo, tak jak velkej? Nebo do toho mám vmontovat tu blbinku (ochranu) z Gesu?
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

7.4.2006, 18:42
Zkus nejdřív ten kyblíček k primáru, stačí 100n/275VAC, měl by to být kond určený na střídavé napětí, označují je CFAC. Jinak/pokud máš/ klidně i české žluté axiální svitky TC209 či MKT209 68-100n/1000V. Je v tom subu relé? Pokud ano, je třeba odrušit kontakty toho relé a pak zas záleží na tom, co spíná-jestli střídavou nebo ss stranu zdroje. Napiš víc, střelče.
Obsah fóra | Zesilovače, receiveryStránka 1, 2  Další
Strana 1 z 2

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)