Autosub pre domácnosť?
Obsah fóra | Subwoofery
 
AutorZpráva
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

9.8.2005, 16:28
Rád by som sa spýtal či je nejaký problem pri použiti repra určeného na autosubwoofer do trojpasmových reprosústav. Jedná sa o Spirit L30. Má podstatne vyššiu citlivosť ako napr. ARN312. Alebo citlivosť nie je výhodou?
ICEMAN
uživatel


Příspěvků: 23
Z: Praha

9.8.2005, 16:37
no problem bude mozna v impendaci autorepro mívají dost nízkou někdy i kolem 2ohm
Josse
uživatel


Příspěvků: 381
Z: SR

9.8.2005, 17:31
Citlivosť je velmi doležitá je to v podstate "účinnosť" reproduktoru. Auto repro môžeš použiť, nepoznám tú značku tak neviem ako je na tom kvalitatívne ale frekvenčné charakteristiky väčšiny autorepro sú dosť nevyrovnané. Chcelo by to zohnať si nejaké základné údaje o repro ale to asi nebude také ľahké ak to vôbec bude možné.
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

9.8.2005, 22:46
Parametre ktoré k spiritom mam:

TECHNICAL DATA
outer diameter: 327 mm
mounting hole: 310 mm
built in depth: 142 mm
nominal impedance: 2x4 ohm
sensetivity: 91dB/1w/1m

VOICE COIL DATA
diameter: 52 mm
winding height: 25 mm
former: glassfiber
air gap height: 8 mm
X-max: 8,5 mm

Re: 2x3,1 ohm
Le: 2x1,0 mH
Fs: 25 Hz
Qms: 9,1
Qes: 0,46
Qts: 0,44
Sd: 594 cm2
Vas: 174 l
Cms: 0,35 mm/N
Mms: 113 g
Rms: 2,0 kg/s
B*l: 7,7 N/A
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

9.8.2005, 23:02
To sú parametre priamo od výrobcu priložene priamo k repru, horšie je že mam ešte ďalšie stiahnuté z netu a tie sa dosť líšia:
Rdc: 1,5 ohm
Le: 2x1,0 mH
FS: 25,2 Hz
Qm: 11,24
Qe: 0,49
Qt: 0,47
Sd: 594 qcm
Vas: 141,06 l
Cms: 0,28mm/N
Mms: 139,7g
Rms: 1,97 kg/s
B*l: 8,24 Tm
No%: 0,44%
SPL: 95,7 dB (2,83 V)

Dlabal by som na to, ale už 10 rokov sporadicky študujem veci okolo budovania reprosústav a čim viac okolo toho viem tým viac mi to pripadá viac a viac zložitejšie urobiť poriadne bedne. Už mám doma na kôpke v pivnici dva ARN 312 4Ohm, dva Spirity L30 (ktoré my doporučil chlapík že vraj fachman napriek tomu že sú to autosuby), dva stredy ARP 150 (ktoré sú že vraj pekné šity), dva stredy alphard XE, dva výškače ARV 104, a dva Audaxy TM020J11
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

10.8.2005, 0:12
Problém je, že Spirit (jestli jsou to ty černý X hrany s falešnou fázovou vsuvkou [vystouplý vrchlík ve středu]) není nic kvalitního. Jednak jak už bylo řečeno problém s impedancí může nastat, ale problém bych viděl hlavně v nepravdivosti TS parametrů. Jedině proměřit. Většina TS u autosubů jsou "příliš dobré". Papír snese všechno, co na něj kdo naslintá.
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

10.8.2005, 22:00
X hrany by to boli, ale ako si ich obzerám tak si ich obzerám asi neviem čo je to fázová vsuvka. Ináč dostal som sa k nim asi tak tak, že som prišiel do jedneho obchodu v Trnave (predajňa DCC). A tam som sa informoval ohľadne nejakých veci okolo repro. A chlapík my povedal že jedine poriadne bedne samodelky čo počul a znesú fakt kritické hodnotenia sú od toho dotyčného chlapíka, čo my odporučil tie spirity, ktorými má sám osadené bedne. A že sú úplne perefektné (ale ja tiež hneď verím každému). Hovoril niečo o tom že sa reprám venuje už 20 rokov a obývačka mu vyzerala asi ako slušnejšie vybavene hud. štúdio. Čo sa týka zosikov všetko mal len Harman Kardon ktorém si sám upravoval. Tak teraz neviem veriť či neveriť?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

10.8.2005, 23:34
Rozhodni se sám. Takových čímanů už jsem poznal...
Osobně bych do takové konfigurace nikdy nešel. Pro mne je jediná aplikace aoutosubreper v autosubu. Jinam mi nesmí. Možná je to dobré, neslyšel jsem, takže je to ode mne plácání do vody.

Taky je potřeba vzít v úvahu podmínky měření citlivosti těch reper. U ARN se můžeš spolehnout na přesnost údajů a podmínek, u toho spiritu máš sice 95db, ale při 2.83V, kdežto TVM udává citlivost při 1W. A na to je třeba dát pozor, zvlášť pokud se jedná o reproduktory o rozdílných impedancích. (nejsou 4 ohmy jako 4 ohmy, rozhoduje impedanční křivka v pracovním pásmu)
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

11.8.2005, 7:41
OK. Tak to asi všetko predám. Ale čo tam mám osadiť? Rozmýšlal som nad Seas rady Excel ale niekde som videl, že je dosť problém k trojpásmovke doladiť s týmito repramy doladiť výhybku. A že je preto škoda ich použiť, pretože sa dostatočne nevyužijú ich kvality. Bedňu chcem odliať z betónu.
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

11.8.2005, 9:02
Nech mě přemýšlet... Ty máš peníze na to, abys postavil 3pásma z excelů, ale přemýšlýš o Spirit + ARP + kdovíco ještě? Nebo jak byla ta kombinace? Notěbůch.
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

11.8.2005, 9:43
Budem šetriť Wink. Keď sa s tým uź mám drbkať, odlievať bedňu z betónu a podobné hovadiny, tak to pravdepodobne bude na celý život. Tak radšej kúpim to čo je najkvalitnejšie aj keď by to malo byť drahšie. Ale opýtam sa takto, má význam dávať tak kvalitné meniče do bední, ktoré chcem zostrojiť sám a tým pádom nie je isté že výsledok bude perfektný alebo aspoň dobrý?
Samozrejme záleží my aj na peniazoch.
KarelXth
uživatel


Příspěvků: 189
Z: Ostrov n. Ohří

11.8.2005, 9:51
No s kvalitníma měničema máš aspoň tu šanci že to bude dobrý, se sráčema máš jasno ještě než začneš Very Happy
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

11.8.2005, 11:35
Udělej osvědčenou konstrukci, opráskni výhybku a výsledek těpřekvapí. Pokud ale nemáš moc zkušeností, přečti si hafo teorie. A věř mi, že ti do začátku budou stačit SEAS standard. Excely mají smysl do sestav za desítky či stovky tisíc. (zesy, přhrávače, místnosti)
vítek
uživatel


Příspěvků: 457
Z: Olomouc

11.8.2005, 13:06
Na začátek jsou Seasy v klasické konsrukci výbornou volbou. Jak bylo psáno - osvědčený projekt a vyzkoušet si to.
Trochu mně zaráží ta ozvučnice odlitá z betonu. Ne že by to nešlo, ale beton má specifické vlastnosti. A na jeho použití to chce mít hromadu zkušeností. O materiálech a jejich vlastnoistech a možnostech použití pro konstrukci beden. Ještě mně napadá, že taková konstrukce bude super těžká a prakticky nemobilní. O samotném lití a opracování betonu ani nemluvě. Klasická MDF bohatě stačí.
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

11.8.2005, 20:46
Teórie som už čo to prečítal (veď som písal, že sa do toho pušťam už dobrých - no nie 10 ako som písal, ale asi 8 rokov) S tým betónom to nebude problém, kamarát vo firme robí rozličné odliatky - polotovary z betónu. Výsledok by myslím mal mať extrémnu tuhosť, takže si myslím že je to určite lepšia volba než MDF. Váha vychádzala 104kg na jednu čo je fakt dosť brutus, ale pochybujem, že ich budem presúvať častejšie ako raz za 5 rokov.
Horšie je to s tou osvedčenou konštrukciou, lebo by som rad urobil nejaký nepravidelný tvar aj kôli dizajnu aj kôli stojatému vlneniu.
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

11.8.2005, 22:12
Confused: Confused: Confused: Shocked Shocked Shocked Shocked Confused: Confused: Confused:
esino
uživatel

Příspěvků: 8
Z: S. Chalupku 57/4, Prievidza 971 01

13.8.2005, 23:23
asi som nepochopil čo znamena Confused: Confused: Confused: Shocked Shocked Shocked Shocked Confused: Confused: Confused: som iq-ak nie som iq-ak? A lebo co to bolo?
Hop377
uživatel

Příspěvků: 395

14.8.2005, 12:57
Co to bolo? Nie su mi jasne tvoje myslienkove pochody. Podla toho co pises usudzujem, ze ides robit svoje prve bedne a vraj si uz nastudoval vela teorie. Napriek tomu si chcel dat do betonovych bedni nejake pochybne repra a myslel si si, ze ten beton z tych reprakov urobi super bedne Confused: Anologicky ako keby si dal do Benteley-a motor z trabanta a mysliet si pri tom, ze mas super auto. Ked nebudes mat kvalitne menice bedna z akehokolvek materialu to nezachrani. A tak isto sa mi zda byt dooost odvazne na prvy pokus robit bedne akych si nepravidelnych tvarov a navyse z betonu. Radsej kup kvlitne menice a zacni od klasicych tvarov. Este som si vsimol, ze si pisal ze k Seas-om rady Excel sa tazko navrhuje vyhybka. Myslis ze k tvojej kombinacii autoSub a nejake ktovie ake stredy a vysky to bude urecite jednoduchsie?
Michal
uživatel


Příspěvků: 2071
Z: Plzeň

14.8.2005, 13:20
S Excelů i standardů už postavily boxy vsadil bych se miliony lidí. Takže myslím, že návrh výhybky (oprásknutí designu někoho jiného) bude práce na 5 minut s googlem. Dokonce SEAS na oficiálním webu tuším projekty má se vším všudy.
Další věc je, že v praxi čím horší reproduktor, tím je více důležité dbát na kvalitu výhybky. Excely budou hrát s BS acoustics daleko líp než TVM, ale samozřejmě z nich nedostane maximum. Máš pravdu, že návrh výhybek pro "tuhé" (al, hořčík, titan) membrány má svá specifika, ale návrh už za mne udělalï tisíce lidí přede mnou, tak proč objevovat ameriku?
DuckDaffy
uživatel


Příspěvků: 16

30.12.2005, 15:58
Koukám, že s betonem v tom nejsem sám. Smile
Tady jsem rozjel thread na téma "Betonová ozvučnice - co vy na to?":
topic827
sinclair
uživatel

Příspěvků: 1919
Z: poblíž Zlína

31.12.2005, 1:33
Chlapci, ozvučnice z betonu a umělého mramoru /to je ten matroš, co se z něj dělají náhrobky a co jde hezky vyleštit/ se dělaly už začátkem 70.let minulého století v hifiklubech Svazarmu. Stálo to hromadu peněz, dřiny a přišlo se pak s hrůzou na to, že oba typy, ač velmi dobře upěchované a armované, velmi nepříjemně zvoní a nepomáhá žádné tehdy známé tlumení. Takže z toho zbyly takové náhrobky highendu...Smile))
A kdo nevěří, ať si zaklepe na betonovou kanalizační rouru jakéhokoli průměru. Můžete dovnitř cpát bezdomovců kolik chcete, zvonit bude furt:-)))
Obsah fóra | Subwoofery
Strana 1 z 1

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 2. FÓRUM - 1782 témat (7/2005 - 8/2006)